Středa , 29. 11. 2023

Zina

Domácí tělocvična je ideální pro špatné počasí. I v malém bytě najdete místo, kde si zacvičit

Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?
Domácí tělocvična pro špatné počasí. I v malém bytě si můžete zacvičit
zdroj: 123RF.com

25. 09. 2019

Výzvy, výzvy, výzvy. Internet se jimi přímo hemží

Domácí tělocvična může vyřešit problém s nedostatkem pohybu v případě, že je venku chladno. Internet se přímo hemží různými x denními výzvami. Sedy, lehy, dřepy, výzva na břicho, výzva na pěkný zadek a další. Zkusila jsem výpady a hned jsem si natáhla stehenní sval, takže jsem vlastně hned zase skončila.

Proto přemýšlejte. Jestliže trénujete v přírodě a pořizujete si domácí tělocvičnu jen proto, abyste mohla pokračovat i v mrazivých dnech, máte jednodušší situaci. Tělo je totiž na zátěž zvyklé. Ale pokud chcete právě teď začít, musíte si vybrat něco jednoduššího, než výzvy. A hlavně všestrannější pohyb. Ovšem jak na to, když máte malý byt?

Na tělocvik doma nebývá místo

Znám to velmi dobře. Nenajdu doma (mimo postele) prostor, kde bych si lehla na záda a rozpažila paže. Takže zkouším a zkoumám, co se do malého bytu vejde. A co mi bude užitečné. Důležité totiž je předem si ujasnit, jak bude vaše cvičení vypadat. Jinak vyhodíte spoustu peněz za pomůcky, které skončí po pár dnech definitivně na dně skříně.

Cvičební pomůcky na doma jsou skladné a mohou hodně pomoci

Ribstoly můžete zavěsit na jakoukoli volnou stěnu. Jsou vhodné k protahování a posilování břišních svalů. Jestliže nemáte stěnu, kam je umístit, pořiďte si alespoň hrazdu, kterou můžete upevnit mezi dveřní zárubně. Cvičení na ní je omezenější, než na ribstolech, ale k protahování a posílení břišních svalů poslouží také.

Činky slouží k posílení a zpevnění paží i prsních svalů. Plastové jsou k zakoupení podle váhy od 0,5 až třeba do 20 kg, u kovových můžete získat třeba v kufříku více závaží různé hmotnosti, které můžete měnit podle toho, jak bude váš trénink postupovat.

K TÉMATU  Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Zajímavé je posilovací závaží na zápěstí, které si suchým zipem připnete na zápěstí nebo kotník. Říká se tomu tzv. posilování s odporem a rázem se z běžného zdvihání jedné či druhé nohy stane cvičení mnohem účinnější.

Malý jednoduchý body power vypadá jako dvě ramena na kloubu. Dokáže dělat divy s prsními svaly a se stehny. To si takhle večer sedíte u televize a dáte si 3 x 40 opakování. Za pár měsíců budete mít znatelně zpevněné vnitřní stehenní svaly.

Lehké a skladné jsou posilovací gumy, s nimiž můžete posilovat svaly na ramenou, hýždích a stehnech. Balanční desky, podložky a disky jsou hitem posledních let a slouží k posílení břišního jádra. Jeho posílením získáte kromě rovnováhy i posílení tělesné stavby a ochranu páteře.

Máte více místa? Troufněte si na větší kousky

Velký míč může v malém bytě překážet. Ale jestli máte místo, je skvělý k posilování svalů břišních, pánevních, hýžďových, ale i svalů podél páteře či v oblasti ramen. Právě tak rozměrnější už jsou takové pomůcky, jako například boxovací pytel, posilovací lavice (i když skládací), stepovací schůdky nebo malá trampolína.

Nanakupujte zbytečně

Nepřehánějte to a raději si pomůcek zpočátku pořiďte méně. Možná stačí podložka na cvičení, činky a posilovací gumy. Vždy si můžete přikoupit další, pokud se vám domácí tělocvična osvědčí Spíš si najděte vhodnou literaturu. Poraďte se svým fyzioterapeutem, co vaše tělo potřebuje. A nebo si vzpomeňte na školní rozcvičku.

Začněte pomalu, ale pravidelně. Sestava by měla být alespoň 30 minut dlouhá, cvičit je vhodné 3–5x týdně. V poslední době někteří odborníci ustupují od požadavku na 30 minut pohybové aktivity v celku a tvrdí, že stejný efekt přinese i 3 x 10 minut pohybu denně. A tolik času si určitě najdete.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek