Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Domácí tělocvična je ideální pro špatné počasí. I v malém bytě najdete místo, kde si zacvičit

Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?
Domácí tělocvična pro špatné počasí. I v malém bytě si můžete zacvičit
zdroj: 123RF.com

25. 09. 2019

Výzvy, výzvy, výzvy. Internet se jimi přímo hemží

Domácí tělocvična může vyřešit problém s nedostatkem pohybu v případě, že je venku chladno. Internet se přímo hemží různými x denními výzvami. Sedy, lehy, dřepy, výzva na břicho, výzva na pěkný zadek a další. Zkusila jsem výpady a hned jsem si natáhla stehenní sval, takže jsem vlastně hned zase skončila.

Proto přemýšlejte. Jestliže trénujete v přírodě a pořizujete si domácí tělocvičnu jen proto, abyste mohla pokračovat i v mrazivých dnech, máte jednodušší situaci. Tělo je totiž na zátěž zvyklé. Ale pokud chcete právě teď začít, musíte si vybrat něco jednoduššího, než výzvy. A hlavně všestrannější pohyb. Ovšem jak na to, když máte malý byt?

Na tělocvik doma nebývá místo

Znám to velmi dobře. Nenajdu doma (mimo postele) prostor, kde bych si lehla na záda a rozpažila paže. Takže zkouším a zkoumám, co se do malého bytu vejde. A co mi bude užitečné. Důležité totiž je předem si ujasnit, jak bude vaše cvičení vypadat. Jinak vyhodíte spoustu peněz za pomůcky, které skončí po pár dnech definitivně na dně skříně.

Cvičební pomůcky na doma jsou skladné a mohou hodně pomoci

Ribstoly můžete zavěsit na jakoukoli volnou stěnu. Jsou vhodné k protahování a posilování břišních svalů. Jestliže nemáte stěnu, kam je umístit, pořiďte si alespoň hrazdu, kterou můžete upevnit mezi dveřní zárubně. Cvičení na ní je omezenější, než na ribstolech, ale k protahování a posílení břišních svalů poslouží také.

Činky slouží k posílení a zpevnění paží i prsních svalů. Plastové jsou k zakoupení podle váhy od 0,5 až třeba do 20 kg, u kovových můžete získat třeba v kufříku více závaží různé hmotnosti, které můžete měnit podle toho, jak bude váš trénink postupovat.

K TÉMATU  Krásné podzimní dekorace do interiéru i zahrady. Vytvořte doma magickou atmosféru z věcí, které najdete

Zajímavé je posilovací závaží na zápěstí, které si suchým zipem připnete na zápěstí nebo kotník. Říká se tomu tzv. posilování s odporem a rázem se z běžného zdvihání jedné či druhé nohy stane cvičení mnohem účinnější.

Malý jednoduchý body power vypadá jako dvě ramena na kloubu. Dokáže dělat divy s prsními svaly a se stehny. To si takhle večer sedíte u televize a dáte si 3 x 40 opakování. Za pár měsíců budete mít znatelně zpevněné vnitřní stehenní svaly.

Lehké a skladné jsou posilovací gumy, s nimiž můžete posilovat svaly na ramenou, hýždích a stehnech. Balanční desky, podložky a disky jsou hitem posledních let a slouží k posílení břišního jádra. Jeho posílením získáte kromě rovnováhy i posílení tělesné stavby a ochranu páteře.

Máte více místa? Troufněte si na větší kousky

Velký míč může v malém bytě překážet. Ale jestli máte místo, je skvělý k posilování svalů břišních, pánevních, hýžďových, ale i svalů podél páteře či v oblasti ramen. Právě tak rozměrnější už jsou takové pomůcky, jako například boxovací pytel, posilovací lavice (i když skládací), stepovací schůdky nebo malá trampolína.

Nanakupujte zbytečně

Nepřehánějte to a raději si pomůcek zpočátku pořiďte méně. Možná stačí podložka na cvičení, činky a posilovací gumy. Vždy si můžete přikoupit další, pokud se vám domácí tělocvična osvědčí Spíš si najděte vhodnou literaturu. Poraďte se svým fyzioterapeutem, co vaše tělo potřebuje. A nebo si vzpomeňte na školní rozcvičku.

Začněte pomalu, ale pravidelně. Sestava by měla být alespoň 30 minut dlouhá, cvičit je vhodné 3–5x týdně. V poslední době někteří odborníci ustupují od požadavku na 30 minut pohybové aktivity v celku a tvrdí, že stejný efekt přinese i 3 x 10 minut pohybu denně. A tolik času si určitě najdete.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.

Nepřehlédněte

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek