Úterý , 29. 11. 2022

Zina

Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?
zdroj: 123RF.com

15. 01. 2020

Více dětí, více termínů

Jarní prázdniny se kvapem blíží. Když máte více dětí, může se v Praze stát, že se jejich termíny neshodnou. Jsou rozdělené na dva, podle městských částí. To dělá vrásky na čele mnoha rodičům, takže v tom nejste sami. V některých školách tolerují jiný termín volna. V tom případě se stačí domluvit s třídním učitelem nebo ředitelem školy. Dítě pak sice bude muset ve svém volnu – například o prázdninách, které stráví doma, nahnat zameškanou učební látku. Ale společné dovolené nebude stát nic v cestě.

Když jste bez dovolené

Jestliže nemáte možnost vzít si dovolenou, nejjednodušší je poslat dítě na hory. Zájezdy pořádají dětské zájmové organizace, DDM či podobná střediska volného času. Ovšem v tuto dobu je již velmi málo volných míst. A navíc si musíte připravit nemalou sumu. Zájezdy stojí kolem 4-6000 Kč, a to bez permanentek na vleky, které mohou přijít na 1000-1800 Kč. Když k tomu připočteme kapesné, vyjde pobyt jednoho dítěte na horách přibližně na 8000 Kč.

Levnější řešení nabízí příměstské tábory

Místa v příměstských táborech jsou ještě v tuto chvíli volná. A tak může městské dítě trávit prázdniny doma s tím, že od rána do cca 16 hodin bude v nějakém klubu či DDM, kde mu zajistí celodenní program. Většinou se počítá se zájmovou činností na nějaké téma. Takže můžete najít programy pro pohybově nadané děti, s technickým zaměřením, pro milovníky zvířat, sportovních aktivit, nebo s různými vycházkami a výlety. Protože se jedná v podstatě pouze o zajištění hlídání s odborným programem a většinou i obědem, ceny jsou přijatelnější. I tak se však pohybují kolem 1500-4000 Kč.

Řešení nejlevnější: prarodiče a vlastní program

Jestliže se nabídnou k hlídání prarodiče, neváhejte. Děti možná nebudou mít tak odborný program, jako v příměstském táboře, ale citové pouto s generací vašich rodičů jim prospěje. Plavání, bruslení, hraní deskových her, návštěva muzea, ZOO, kina, výlet do blízkého okolí – i tak lze strávit jarní prázdniny. Pokud máte rodiče v aktivním seniorském věku, kteří navíc sdílí zájmy svých vnoučat a jsou schopni s nimi držet krok, bude to pro obě strany dobře strávený čas. Děti budou mít pestrou zábavu a zároveň se upevní rodinné vazby.

K TÉMATU  Sladká holčička zpívá ukolébavku svému štěněti. To nejroztomilejší, co tenhle týden uvidíte

Prarodiče mohou být ale daleko nebo nejsou k dispozici vůbec a děti musí zůstat doma. Jedno dítě se doma může se nudit, dvě děti se přece jen zabaví. Nedoporučuje se situaci řešit tak, že dětem ráno nadiktujete nebo napíšete, co vše mají přes den udělat. Měly by si prázdniny přece jen trochu užít. Je samozřejmé, že budou dál pokračovat ve svých povinnostech jako členové domácnosti. Ale ve volném čase by se určitě neměly učit. Jsou to prázdniny a měli byste jim připravit program, který jim zpestří týden.

Nápady na jarní prázdniny v domácím prostředí

  • Musíte pracovat? Zkuste si vyjednat alespoň na dva dny home office. Budete sice muset odvést svůj díl práce, ale zároveň strávíte více času s dětmi. Minimálně ušetříte čas strávený na cestě do a z práce. Když udělá totéž váš partner, máte pokrytý skoro celý týden.
  • Pracujete doma jako OSVČ? To je velká výhoda. Možná si můžete práci odložit na večer a během dne se věnovat dětem.
  • Ve městech je jednodušší najít zábavu. V malých obcích je to složitější. Výhodou naopak je, že se lidé víc znají. Zkuste se domluvit se sousedy, zda by děti z více rodin mohly trávit den společně. Jeden den hlídáte vy, druhý sousedka, a tak dál.
  • Každý z vás připraví jiný program. Děti se postěhují z chalupy do chalupy. A tak stráví velmi pestrý týden, aniž byste do prázdnin investovali nemalé peníze nebo čas, který prostě nemáte.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.

Nepřehlédněte

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek