Středa , 29. 03. 2023

Soňa

Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?
zdroj: 123RF.com

15. 01. 2020

Více dětí, více termínů

Jarní prázdniny se kvapem blíží. Když máte více dětí, může se v Praze stát, že se jejich termíny neshodnou. Jsou rozdělené na dva, podle městských částí. To dělá vrásky na čele mnoha rodičům, takže v tom nejste sami. V některých školách tolerují jiný termín volna. V tom případě se stačí domluvit s třídním učitelem nebo ředitelem školy. Dítě pak sice bude muset ve svém volnu – například o prázdninách, které stráví doma, nahnat zameškanou učební látku. Ale společné dovolené nebude stát nic v cestě.

Když jste bez dovolené

Jestliže nemáte možnost vzít si dovolenou, nejjednodušší je poslat dítě na hory. Zájezdy pořádají dětské zájmové organizace, DDM či podobná střediska volného času. Ovšem v tuto dobu je již velmi málo volných míst. A navíc si musíte připravit nemalou sumu. Zájezdy stojí kolem 4-6000 Kč, a to bez permanentek na vleky, které mohou přijít na 1000-1800 Kč. Když k tomu připočteme kapesné, vyjde pobyt jednoho dítěte na horách přibližně na 8000 Kč.

Levnější řešení nabízí příměstské tábory

Místa v příměstských táborech jsou ještě v tuto chvíli volná. A tak může městské dítě trávit prázdniny doma s tím, že od rána do cca 16 hodin bude v nějakém klubu či DDM, kde mu zajistí celodenní program. Většinou se počítá se zájmovou činností na nějaké téma. Takže můžete najít programy pro pohybově nadané děti, s technickým zaměřením, pro milovníky zvířat, sportovních aktivit, nebo s různými vycházkami a výlety. Protože se jedná v podstatě pouze o zajištění hlídání s odborným programem a většinou i obědem, ceny jsou přijatelnější. I tak se však pohybují kolem 1500-4000 Kč.

Řešení nejlevnější: prarodiče a vlastní program

Jestliže se nabídnou k hlídání prarodiče, neváhejte. Děti možná nebudou mít tak odborný program, jako v příměstském táboře, ale citové pouto s generací vašich rodičů jim prospěje. Plavání, bruslení, hraní deskových her, návštěva muzea, ZOO, kina, výlet do blízkého okolí – i tak lze strávit jarní prázdniny. Pokud máte rodiče v aktivním seniorském věku, kteří navíc sdílí zájmy svých vnoučat a jsou schopni s nimi držet krok, bude to pro obě strany dobře strávený čas. Děti budou mít pestrou zábavu a zároveň se upevní rodinné vazby.

K TÉMATU  Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Prarodiče mohou být ale daleko nebo nejsou k dispozici vůbec a děti musí zůstat doma. Jedno dítě se doma může se nudit, dvě děti se přece jen zabaví. Nedoporučuje se situaci řešit tak, že dětem ráno nadiktujete nebo napíšete, co vše mají přes den udělat. Měly by si prázdniny přece jen trochu užít. Je samozřejmé, že budou dál pokračovat ve svých povinnostech jako členové domácnosti. Ale ve volném čase by se určitě neměly učit. Jsou to prázdniny a měli byste jim připravit program, který jim zpestří týden.

Nápady na jarní prázdniny v domácím prostředí

  • Musíte pracovat? Zkuste si vyjednat alespoň na dva dny home office. Budete sice muset odvést svůj díl práce, ale zároveň strávíte více času s dětmi. Minimálně ušetříte čas strávený na cestě do a z práce. Když udělá totéž váš partner, máte pokrytý skoro celý týden.
  • Pracujete doma jako OSVČ? To je velká výhoda. Možná si můžete práci odložit na večer a během dne se věnovat dětem.
  • Ve městech je jednodušší najít zábavu. V malých obcích je to složitější. Výhodou naopak je, že se lidé víc znají. Zkuste se domluvit se sousedy, zda by děti z více rodin mohly trávit den společně. Jeden den hlídáte vy, druhý sousedka, a tak dál.
  • Každý z vás připraví jiný program. Děti se postěhují z chalupy do chalupy. A tak stráví velmi pestrý týden, aniž byste do prázdnin investovali nemalé peníze nebo čas, který prostě nemáte.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!

Nepřehlédněte

Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek