Pondělí , 24. 06. 2024

Zdeňka

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Imunita
Zdravé produkty přírody pro posílení imunity. Perfektní pomocníci při nachlazení.

16. 03. 2020

16. 03. 2020

Zdravý a pestrý jídelníček, dodržování pitného režimu, dodržování hygienických zásad, dostatek aktivního pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek kvalitního spánku a málo stresu, to jsou základní doporučení pro podporu našeho zdraví. Imunitu lze ale také podpořit konzumací některých potravin.

Probiotika

Co jsou vlastně ona probiotika, která jsou našemu zdraví tak prospěšná? Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie, žijící v našich střevech, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Probiotika pomáhají posilovat naši imunitu a pomáhají nám bránit se proti infekcím. Začít užívat probiotika není nikdy pozdě.

Pokud už vás nějaká choroba zchvátila, zařaďte probiotika do jídelníčku, protože vám pomohou urychlit rekonvalescenci a zmírnit projevy onemocnění. Probiotika lze nalézt v mnoha potravinách, které máte běžně v lednici, např. zelí, jogurty, sýry, kefíry aj.

Česnek

Že je na našem seznamu top potravin, které dokážou podpořit imunitu, asi nikoho nepřekvapí. Česnek je léty prověřené a oblíbené přírodní antibiotikum. Česnek je nezbytným pomocníkem při rýmě, kašli a nachlazení.

Česnek působí také proti mnoha bakteriálním a virovým infekcím. Zdraví prospěšnou látkou v česneku je alicin, zlepšující schopnost buněk imunitního systému. Pokud nevíte, co k večeři, dejte si třeba topinky s česnekem a vaše imunita vám bude vděčná.

Imunita
Česnek je velmi důležitou potravinou pro iminutu. (zdroj foto: pixabay.com)

Zázvor a imunita

Gingerol, účinná látka obsažená v zázvoru, má antimikrobiální vlastnosti, pomáhá snižovat růst bakterií, plísní a salmonel. Zázvor je vhodné užívat v rámci preventivních opatření ještě před tím, než samotná infekce organismu propukne. Vhodný je jak do čaje, tak jako součást mnoha pokrmů. Zázvor je užíván také jako pomocný prostředek při nevolnosti, zejména zvracení.

Imunita
Zázvor je velmi známým pomocníkem imunity. (zdroj foto: freepik.com)

Citrony, pomeranče a jiné citrusové plody

Když cítíme, že na nás „něco leze“ jako první sáhneme po citronech. Citrusové plody jako citrony, pomeranče, mandarinky, grepy obsahují velké množství vitamínu C. Vitamín C, silný antioxidant, je snad nejznámější prostředkem na podporou imunity. Vitamín C pomáhá svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky udržet organismus ve formě.

K TÉMATU  Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Papriky

Nejen citrusové plody jsou plné „céčka“. Jako bohatý zdroj vitamínu C jsou zejména papriky. Nepatříte-li mezi milovníky paprik, sáhnout můžete také po jiné zelenině, např. rajčatech, brokolici a listové zelenině. Papriky jsou výborné do zeleninových salátů, ale chutnají i samostatně jako svačina a je jedno, kterou barvu papriky zvolíte, protože zdravé jsou všechny.

Ořechy

Mnohé možná překvapí, že skvělým pomocníkem na podporu imunity jsou oříšky a jiná semena. Selen, měď, vitamín E a zinek v nich obsažené jsou nezbytné pro naši imunitu. Díky nim by totiž náš imunitní systém nemohl správně a dostatečně fungovat. A jaké ořechy a semena odborníci doporučují?

Je jedno, sáhnete-li po sezamových semínkách, mandlích, kešu, para nebo po dýňových či slunečnicových, vhodné jsou všechny. Ořechy a semena jsou kromě toho také užitečným zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků. Pokud rádi mlsáte, mlsejte zdravě a dopřejte si ořechy. A chcete-li se odměnit, můžete i v kvalitní hořké čokoládě.

Brokolice

I když brokolice zejména u dětí příliš oblíbená není, pokuste se ji zařadit do jídelníčku. Brokolice obsahuje nejen vitamín C, ale také vitamíny A, E, B1, B2, B9, antioxidanty a vlákninu. Z minerálních látek je bohatým zdrojem draslíku, fosforu, vápníku. Brokolici mnozí konzumují vařenou, ale konzumace je možná i v syrovém stavu. Díky tělu prospěšným látkám pomůže podpořit váš imunitní systém.

Imunita
Na imunitu pomáhá především zelenina. (zdroj foto: pixabay.com)

Imunita a kokosový olej

Kokosový olej pomáhá působit proti celé řadě virových, bakteriálních a houbových infekcí. Nevíte-li, jak kokosový olej uplatnit v kuchyni, odpověď je jednoduchá. Kokosovým olejem lze snadno nahradit máslo a jiné tuky. Uplatní se jak při vaření, tak při pečení.

Zdroj: medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?

Výběr článků

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.

Nepřehlédněte

Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek