Úterý , 04. 10. 2022

František

Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
jak zabavit děti
Zabavit děti v karanténě nemusí být věda. (zdroj foto: 123rf.com)

18. 02. 2021

Díky mnoha dětským hřištím, obchodům a komunitním prostorům, které se po celé zemi uzavřely, je rozhodně těžká doba být rodičem. Naštěstí existuje spousta kreativních věcí, jak děti zabavit během karantény, a které nevyžadují opuštění vašeho domova.

1.      Deskové hry pro kutily

Dejte svým dětem dřevěnou desku, nějaké fixy a papír na polepení, a požádejte je, aby si vytvořily vlastní deskovou hru, kterou si budete moci hrát jako rodina později během dne. Pokud potřebují nějakou inspiraci, přiřaďte jim téma – například vesmír nebo jejich vlastní pohled na cukrárnu.

Tato zábavná aktivita plní svou povinnost i jako učební zkušenost, protože vyžaduje kreativní myšlení k vytvoření soudržné hry se začátkem a koncem. Jakmile bude hotovo, tak si samozřejmě udělejte herní večer a nezapomeňte na hodně slov chvály.

jak zabavit děti deskové hry
Jednou z možností jsou deskové hry. (zdroj foto: 123rf.com)

2.      Karanténa a rodinný čtenářský kroužek

Požádejte každé z vašich dětí, aby si vybralo knihu a připravilo si k ní pět diskusních otázek. Pak si to všichni přečtěte a sejděte se do rodinného knižního klubu. Pokud je vaše dítě příliš malé na to, aby četlo samo, přečtěte mu nahlas knihu, a poté společně vymyslete několik otázek. Je to dobrá příležitost povzbudit více čtení během karantény a také dáte dětem šanci hrát si na učitele.

čtenářský kroužek
I čtení může vyplnit karanténní dny. (zdroj foto: 123rf.com)

3.      Tajemné filmové noci

Přidejte tajemství do filmové noci tím, že si všichni ve vaší domácnosti vyberou tři až deset rodinných filmů ze všemi schváleného seznamu, které budete moci streamovat. Poté každý film napište na malý proužek papíru, proužky přeložte nahoru a vložte do sklenice.

Několikrát týdně se střídavě natáhněte do nádoby a vyberte film, který chcete sledovat. Nebudete si muset dělat starosti s bojem o výběr, protože se všichni předem dohodli na sledování jakéhokoli zvoleného filmu, což znamená, že si můžete udělat popcorn a užít si klidný filmový večer. I takhle příjemná může být karanténa.

filmové noci
Nebo si pusťte film. (zdroj foto: 123rf.com)

4.      Uspořádejte soutěž o občerstvení

Jak zabavit děti v karanténě? Vyzkoušejte tuto soutěž ve vaření – není nutný sporák ani trouba! Vytvořte záhadný koš ingrediencí – a dejte každému „soutěžícímu“ stanovený čas na vytvoření vlastního předváděcího občerstvení.

K TÉMATU  5 aquaparků, kam se s dětmi v létě určitě vypravit

Mezi snadno použitelné přísady, které inspirují kreativitu, patří pomazánky, suché cereálie a něco zvláštního, co vaše děti nedostávají pořád, jako jsou třeba mini marshmallows nebo čokoládové lupínky.

soutěž v občerstvení
Děti se taktéž dají zabavit v kuchyni. (zdroj foto: 123rf.com)

5.      Karanténa – běžte na virtuální prohlídku

Místa jako muzea, zoologické zahrady a tematické parky jsou pro veřejnost uzavřená, ale mnoho z nich rozšířilo své digitální nabídky o virtuální prohlídky, které vám umožní prozkoumat jejich prostor přímo z počítače. Od pařížského Louvru po akvárium Shedd v Chicagu mohou vaše děti nahlédnout do nejzajímavějších míst na světě. Mohou dokonce navštívit povrch Marsu!

6.      Udělejte překážkovou dráhu jménem „karanténa“

Existuje tolik způsobů, jak vytvořit vlastní překážkovou dráhu pro zábavu dětí během karantény. Postavte si svou domácí překážkovou dráhu se židlemi a polštáři, nebo vezměte křídu na chodník a namalujte ji na příjezdové cestě.

Nezapomeňte na úseky, kde vaše děti musí skákat jako žába nebo chodit po špičkách. Udělejte to tak šílené, jak se vám líbí, a nechte své děti, aby vám pomohly dát to dohromady (můžete je dokonce nechat, aby si to navrhly samy). A nezapomeňte si svou překážkovou dráhu pojmenovat „karanténa“!

Vyzkoušejte výše uvedené nápady a podle potřeby upravte, aby vyhovovaly dětem určitého věku nebo jedinečným zájmům. Využijte tento čas k tomu, abyste se spojili jako rodina a naučili se nějaké nové věci, a kdoví, vaše děti třeba budou chtít pokračování zábavy i po zrušení karantény!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.

Nepřehlédněte

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek