Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
jak zabavit děti
Zabavit děti v karanténě nemusí být věda. (zdroj foto: 123rf.com)

18. 02. 2021

Díky mnoha dětským hřištím, obchodům a komunitním prostorům, které se po celé zemi uzavřely, je rozhodně těžká doba být rodičem. Naštěstí existuje spousta kreativních věcí, jak děti zabavit během karantény, a které nevyžadují opuštění vašeho domova.

1.      Deskové hry pro kutily

Dejte svým dětem dřevěnou desku, nějaké fixy a papír na polepení, a požádejte je, aby si vytvořily vlastní deskovou hru, kterou si budete moci hrát jako rodina později během dne. Pokud potřebují nějakou inspiraci, přiřaďte jim téma – například vesmír nebo jejich vlastní pohled na cukrárnu.

Tato zábavná aktivita plní svou povinnost i jako učební zkušenost, protože vyžaduje kreativní myšlení k vytvoření soudržné hry se začátkem a koncem. Jakmile bude hotovo, tak si samozřejmě udělejte herní večer a nezapomeňte na hodně slov chvály.

jak zabavit děti deskové hry
Jednou z možností jsou deskové hry. (zdroj foto: 123rf.com)

2.      Karanténa a rodinný čtenářský kroužek

Požádejte každé z vašich dětí, aby si vybralo knihu a připravilo si k ní pět diskusních otázek. Pak si to všichni přečtěte a sejděte se do rodinného knižního klubu. Pokud je vaše dítě příliš malé na to, aby četlo samo, přečtěte mu nahlas knihu, a poté společně vymyslete několik otázek. Je to dobrá příležitost povzbudit více čtení během karantény a také dáte dětem šanci hrát si na učitele.

čtenářský kroužek
I čtení může vyplnit karanténní dny. (zdroj foto: 123rf.com)

3.      Tajemné filmové noci

Přidejte tajemství do filmové noci tím, že si všichni ve vaší domácnosti vyberou tři až deset rodinných filmů ze všemi schváleného seznamu, které budete moci streamovat. Poté každý film napište na malý proužek papíru, proužky přeložte nahoru a vložte do sklenice.

Několikrát týdně se střídavě natáhněte do nádoby a vyberte film, který chcete sledovat. Nebudete si muset dělat starosti s bojem o výběr, protože se všichni předem dohodli na sledování jakéhokoli zvoleného filmu, což znamená, že si můžete udělat popcorn a užít si klidný filmový večer. I takhle příjemná může být karanténa.

filmové noci
Nebo si pusťte film. (zdroj foto: 123rf.com)

4.      Uspořádejte soutěž o občerstvení

Jak zabavit děti v karanténě? Vyzkoušejte tuto soutěž ve vaření – není nutný sporák ani trouba! Vytvořte záhadný koš ingrediencí – a dejte každému „soutěžícímu“ stanovený čas na vytvoření vlastního předváděcího občerstvení.

K TÉMATU  Jak často dávat dětem kapesné. Pár rad, když nevíte, jak začít

Mezi snadno použitelné přísady, které inspirují kreativitu, patří pomazánky, suché cereálie a něco zvláštního, co vaše děti nedostávají pořád, jako jsou třeba mini marshmallows nebo čokoládové lupínky.

soutěž v občerstvení
Děti se taktéž dají zabavit v kuchyni. (zdroj foto: 123rf.com)

5.      Karanténa – běžte na virtuální prohlídku

Místa jako muzea, zoologické zahrady a tematické parky jsou pro veřejnost uzavřená, ale mnoho z nich rozšířilo své digitální nabídky o virtuální prohlídky, které vám umožní prozkoumat jejich prostor přímo z počítače. Od pařížského Louvru po akvárium Shedd v Chicagu mohou vaše děti nahlédnout do nejzajímavějších míst na světě. Mohou dokonce navštívit povrch Marsu!

6.      Udělejte překážkovou dráhu jménem “karanténa”

Existuje tolik způsobů, jak vytvořit vlastní překážkovou dráhu pro zábavu dětí během karantény. Postavte si svou domácí překážkovou dráhu se židlemi a polštáři, nebo vezměte křídu na chodník a namalujte ji na příjezdové cestě.

Nezapomeňte na úseky, kde vaše děti musí skákat jako žába nebo chodit po špičkách. Udělejte to tak šílené, jak se vám líbí, a nechte své děti, aby vám pomohly dát to dohromady (můžete je dokonce nechat, aby si to navrhly samy). A nezapomeňte si svou překážkovou dráhu pojmenovat “karanténa”!

Vyzkoušejte výše uvedené nápady a podle potřeby upravte, aby vyhovovaly dětem určitého věku nebo jedinečným zájmům. Využijte tento čas k tomu, abyste se spojili jako rodina a naučili se nějaké nové věci, a kdoví, vaše děti třeba budou chtít pokračování zábavy i po zrušení karantény!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Nepřehlédněte

Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek