Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Citron a jeho pozitivní i negativní účinky na lidské tělo

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
citron účinky
Citron má pozitivní, ale také negativní dopad na zdraví. (foto: 123RF)

22. 06. 2021

Může zabránit ledvinovým kamenům

Citron se pyšní nejvyšší koncentrací citrátů ze všech citrusových plodů a má pozitivní účinky na zdraví. Citrát se váže na vápník, což může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Pití vody s citronem (nejlépe ráno nalačno) zvyšuje citrát v moči a celkový objem moči, což je prospěšné pro prevenci ledvinových kamenů.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Vitamin C, kterého je v citronu opravdu velké množství, uvolňuje krevní cévy a pomáhá jim rozšiřovat se. Vitamin C navíc může zlepšit hladinu cholesterolu, ztuhlost tepen a výstelku tepen. Nejenom citrony, ale citrusové plody obecně obsahují flavonoidy, které pomáhají zlepšovat:

  • vysokou hladinu cholesterolu,
  • inzulínovou rezistenci,
  • ztučnění jater,
  • plaky v tepnách,
  • obezitu.

Pomáhá při hubnutí

Při hubnutí je nejdůležitější přijímat hodně vlákniny, jelikož vám navodí pocit sytosti.  A pávě tu citrony mimo jiných zdraví prospěšných látek, citrony obsahují. Samozřejmě, že vám nebude stačit konzumovat pouze citrony a myslet si, že zhubnete. Důležitý je také pravidelný pohyb a zdravý životní styl obecně.

Zařaďte do svého jídelníčku citron a jeho účinky vyzkoušejte na vlastní kůži. Například jako přídavek do zálivky na salát, ráno si dejte vlažnou vodu s citronem, nebo do salátu přidejte například i citronovou kůru.

Posiluje imunitní systém

Díky velkému obsahu antioxidantu v citronu je váš imunitní systém posílen, jelikož antioxidanty chrání tělesné buňky proti volným radikálům. Ty způsobují spoustu chorob, a navíc také i předčasné stárnutí. Fytochemikálie a vitamin C, které jsou v citronu obsaženy, zase pomáhá jako prevence infekcí a virových onemocnění.

Jak můžete citron využít?

Citron můžete přidávat nejenom do jídla, ale také využít jeho jiné formy, jako jsou například:

Citronový éterický olej

Citronový olej obsahuje d-limonen, l-limonen a terpeny, stejně jako aldehyd citral, který je může za výraznou vůni citronu. Citrusový olej používaný v aromaterapii může pomoci zmírnit bolesti například při porodu. Může také snížit nevolnost a zvracení a zlepšit náladu.

K TÉMATU  Vypěstujte si jahody, hrášek nebo citron ve skořápce od vajíčka! Tyhle vychytávky vám poradí, jak to hravě zvládnout

Citronová kůra

Kůra citronu obsahuje vápník, vitamin C, draslík a vlákninu. Je také zdrojem antioxidačních flavonoidů a pektinu. Limonen v citronových slupkách a oleji má preventivní vlastnosti proti rakovině a také zmírňuje pálení žáhy.

Citronová semínka

Olej z citronových semen se často používá v kosmetických přípravcích, léčivech a doplňcích. Pomáhá detoxikovat trávicí systém a léčit akné či jako přírodní pomocník na kruhy pod očima.

Nežádoucí účinky citronů

I když jsou citrony tak zdraví prospěšné, jejich nadměrná konzumace vám může způsobit problémy, a to kvůli jejich vysoké kyselosti.

  • Můžete si poničit zubní sklovinu, pokud často jíte citrony nebo pijete citronovou vodu. Je dobré si po této konzumaci vyčistit zuby.
  • Kyselost citronů může také dráždit případné vředy či afty v ústech.
  • Nadměrná konzumace vitaminu C může znamenat také bolesti žaludku.
  • Citronová šťáva podporuje močení, což může vést k dehytrataci.
  • Aminokyselina tyramin nacházející se v citronech může vyvolat migrény.

A v jaké formě dodáváte svému tělo citron vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.

Nepřehlédněte

Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek