Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Citron a jeho pozitivní i negativní účinky na lidské tělo

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
citron účinky
Citron má pozitivní, ale také negativní dopad na zdraví. (foto: 123RF)

22. 06. 2021

Může zabránit ledvinovým kamenům

Citron se pyšní nejvyšší koncentrací citrátů ze všech citrusových plodů a má pozitivní účinky na zdraví. Citrát se váže na vápník, což může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Pití vody s citronem (nejlépe ráno nalačno) zvyšuje citrát v moči a celkový objem moči, což je prospěšné pro prevenci ledvinových kamenů.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Vitamin C, kterého je v citronu opravdu velké množství, uvolňuje krevní cévy a pomáhá jim rozšiřovat se. Vitamin C navíc může zlepšit hladinu cholesterolu, ztuhlost tepen a výstelku tepen. Nejenom citrony, ale citrusové plody obecně obsahují flavonoidy, které pomáhají zlepšovat:

  • vysokou hladinu cholesterolu,
  • inzulínovou rezistenci,
  • ztučnění jater,
  • plaky v tepnách,
  • obezitu.

Pomáhá při hubnutí

Při hubnutí je nejdůležitější přijímat hodně vlákniny, jelikož vám navodí pocit sytosti.  A pávě tu citrony mimo jiných zdraví prospěšných látek, citrony obsahují. Samozřejmě, že vám nebude stačit konzumovat pouze citrony a myslet si, že zhubnete. Důležitý je také pravidelný pohyb a zdravý životní styl obecně.

Zařaďte do svého jídelníčku citron a jeho účinky vyzkoušejte na vlastní kůži. Například jako přídavek do zálivky na salát, ráno si dejte vlažnou vodu s citronem, nebo do salátu přidejte například i citronovou kůru.

Posiluje imunitní systém

Díky velkému obsahu antioxidantu v citronu je váš imunitní systém posílen, jelikož antioxidanty chrání tělesné buňky proti volným radikálům. Ty způsobují spoustu chorob, a navíc také i předčasné stárnutí. Fytochemikálie a vitamin C, které jsou v citronu obsaženy, zase pomáhá jako prevence infekcí a virových onemocnění.

Jak můžete citron využít?

Citron můžete přidávat nejenom do jídla, ale také využít jeho jiné formy, jako jsou například:

Citronový éterický olej

Citronový olej obsahuje d-limonen, l-limonen a terpeny, stejně jako aldehyd citral, který je může za výraznou vůni citronu. Citrusový olej používaný v aromaterapii může pomoci zmírnit bolesti například při porodu. Může také snížit nevolnost a zvracení a zlepšit náladu.

K TÉMATU  Fit i z pohodlí domova

Citronová kůra

Kůra citronu obsahuje vápník, vitamin C, draslík a vlákninu. Je také zdrojem antioxidačních flavonoidů a pektinu. Limonen v citronových slupkách a oleji má preventivní vlastnosti proti rakovině a také zmírňuje pálení žáhy.

Citronová semínka

Olej z citronových semen se často používá v kosmetických přípravcích, léčivech a doplňcích. Pomáhá detoxikovat trávicí systém a léčit akné či jako přírodní pomocník na kruhy pod očima.

Nežádoucí účinky citronů

I když jsou citrony tak zdraví prospěšné, jejich nadměrná konzumace vám může způsobit problémy, a to kvůli jejich vysoké kyselosti.

  • Můžete si poničit zubní sklovinu, pokud často jíte citrony nebo pijete citronovou vodu. Je dobré si po této konzumaci vyčistit zuby.
  • Kyselost citronů může také dráždit případné vředy či afty v ústech.
  • Nadměrná konzumace vitaminu C může znamenat také bolesti žaludku.
  • Citronová šťáva podporuje močení, což může vést k dehytrataci.
  • Aminokyselina tyramin nacházející se v citronech může vyvolat migrény.

A v jaké formě dodáváte svému tělo citron vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek