Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Citron a jeho pozitivní i negativní účinky na lidské tělo

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
citron účinky
Citron má pozitivní, ale také negativní dopad na zdraví. (foto: 123RF)

22. 06. 2021

Může zabránit ledvinovým kamenům

Citron se pyšní nejvyšší koncentrací citrátů ze všech citrusových plodů a má pozitivní účinky na zdraví. Citrát se váže na vápník, což může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Pití vody s citronem (nejlépe ráno nalačno) zvyšuje citrát v moči a celkový objem moči, což je prospěšné pro prevenci ledvinových kamenů.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Vitamin C, kterého je v citronu opravdu velké množství, uvolňuje krevní cévy a pomáhá jim rozšiřovat se. Vitamin C navíc může zlepšit hladinu cholesterolu, ztuhlost tepen a výstelku tepen. Nejenom citrony, ale citrusové plody obecně obsahují flavonoidy, které pomáhají zlepšovat:

  • vysokou hladinu cholesterolu,
  • inzulínovou rezistenci,
  • ztučnění jater,
  • plaky v tepnách,
  • obezitu.

Pomáhá při hubnutí

Při hubnutí je nejdůležitější přijímat hodně vlákniny, jelikož vám navodí pocit sytosti.  A pávě tu citrony mimo jiných zdraví prospěšných látek, citrony obsahují. Samozřejmě, že vám nebude stačit konzumovat pouze citrony a myslet si, že zhubnete. Důležitý je také pravidelný pohyb a zdravý životní styl obecně.

Zařaďte do svého jídelníčku citron a jeho účinky vyzkoušejte na vlastní kůži. Například jako přídavek do zálivky na salát, ráno si dejte vlažnou vodu s citronem, nebo do salátu přidejte například i citronovou kůru.

Posiluje imunitní systém

Díky velkému obsahu antioxidantu v citronu je váš imunitní systém posílen, jelikož antioxidanty chrání tělesné buňky proti volným radikálům. Ty způsobují spoustu chorob, a navíc také i předčasné stárnutí. Fytochemikálie a vitamin C, které jsou v citronu obsaženy, zase pomáhá jako prevence infekcí a virových onemocnění.

Jak můžete citron využít?

Citron můžete přidávat nejenom do jídla, ale také využít jeho jiné formy, jako jsou například:

Citronový éterický olej

Citronový olej obsahuje d-limonen, l-limonen a terpeny, stejně jako aldehyd citral, který je může za výraznou vůni citronu. Citrusový olej používaný v aromaterapii může pomoci zmírnit bolesti například při porodu. Může také snížit nevolnost a zvracení a zlepšit náladu.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Citronová kůra

Kůra citronu obsahuje vápník, vitamin C, draslík a vlákninu. Je také zdrojem antioxidačních flavonoidů a pektinu. Limonen v citronových slupkách a oleji má preventivní vlastnosti proti rakovině a také zmírňuje pálení žáhy.

Citronová semínka

Olej z citronových semen se často používá v kosmetických přípravcích, léčivech a doplňcích. Pomáhá detoxikovat trávicí systém a léčit akné či jako přírodní pomocník na kruhy pod očima.

Nežádoucí účinky citronů

I když jsou citrony tak zdraví prospěšné, jejich nadměrná konzumace vám může způsobit problémy, a to kvůli jejich vysoké kyselosti.

  • Můžete si poničit zubní sklovinu, pokud často jíte citrony nebo pijete citronovou vodu. Je dobré si po této konzumaci vyčistit zuby.
  • Kyselost citronů může také dráždit případné vředy či afty v ústech.
  • Nadměrná konzumace vitaminu C může znamenat také bolesti žaludku.
  • Citronová šťáva podporuje močení, což může vést k dehytrataci.
  • Aminokyselina tyramin nacházející se v citronech může vyvolat migrény.

A v jaké formě dodáváte svému tělo citron vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Čekáte na to, až špinavé hrnky od kávy, které se hromadí ve dřezu, umyje váš partner? Jestli nechcete čelit riziku rozchodu i úzkostným pocitům beznaděje, raději to vezměte do vlastních rukou. V sázce je až příliš mnoho!
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Zatímco o jiných záležitostech se dokážete bavit dlouhé hodiny, na téma sex ještě jaksi nepřišla řada? Proč je dobré spolu otevřeně mluvit na téma sex, a co získáte, když to zvládnete? Na závěr pro vás máme peprný tip, který rozhodně vyzkoušejte!
Možná máte skvělý sex, na kterém nechcete nic měnit. V pořádku, ale jedna malá drobnost může vaše milostné prožitky pozvednout na novou, vášnivější a intenzivnější úroveň. Stačí věnovat pozornost něčemu, co běžně děláte. Správně se nadechněte!

Výběr článků

Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.

Nepřehlédněte

Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Chystáte se do nové nebo první práce. Prošla jste vítězně pohovorem, máte podepsanou pracovní smlouvu. Co vás bezprostředně po nástupu do zaměstnání čeká? Na co se připravit a na co nepřistupovat, ani kdyby vás nutili?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek