Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
rozvod děti
Rozvod může děti nemile ovlivnit. (foto: 123rf)

08. 03. 2021

Při rozvodu vás „sociálka“ nemine

Rozvod rodičů je vždy stresující zejména pro děti. Je nutné, aby se lidé naučili spolu komunikovat – a možná by těch rozvodů nemuselo být tolik. Jak rozvod probíhá, jak na něj doplácejí děti a co vlastně s tím udělat, aby následky byly co nejmenší? Je několik kroků, které vás při rozvodu neminou.

  • Úprava péče o dítě,
  • spolupráce s Orgánem sociálně právní ochrany dětí.

Orgán sociálně právní ochrany dětí, dále jen OSPOD, je zainteresován do každého probíhajícího soudního řízení nebo také opatrovnického řízení. OSPOD, lidově řečeno „ sociálka“, vždy jedná v zájmu dítěte, ne v zájmu rodičů, jak si někteří myslí. Co se tedy bude dít?

Pokud už víte, že se chcete rozvést, je dobré na OSPOD dojít a poradit se, jak dál postupovat. Velká část rodičů je na začátku rozpadu vztahu konfliktní. Nedokážou se spolu domluvit prakticky na ničem. Pozitivem je, že když uplyne nějaký čas, tak velké procento tatínků a maminek spolu začnou časem normálně mluvit.

Rodinná poradna může být nařízena soudem

K tomu, aby spolu rodiče začali mluvit, pomáhá rodinná poradna. Tuto poradnu, v případě neshod, vám bude doporučovat i OSPOD. Když OSPOD neposlechnete, může vám ji nařídit soud a nerozhodne, dokud tuto poradnu nenavštívíte. Vždy je v nejlepším zájmu dítěte, abyste přišli k soudu „ nějak“ domluveni.

Rozvod očima dětí

Dítě prožívá rozvod úplně jinak než rodiče. Ztrácí maminku i tatínka.  Nechápe, proč musí otec nebo matka odejít, kam vlastně jde a proč. Dítě potřebuje vědět, že rodiče tu pro něj budou pořád, i když už spolu nebydlí.

K přání dítěte soud přihlíží, ale ne vždy se názorem řídí

Pokud je dítěti alespoň 12 let, může říct, u kterého rodiče má být. Někdy to ví jednoznačně, jindy může váhat. Nechápe, proč si má vybrat mezi matkou a otcem. V tomto případě, by měl k názoru přihlédnout i sám rodič a ujistit dítě, že mu nevadí, že třeba syn chce být zrovna u otce, když je mu 14 let.

K TÉMATU  Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Je to celkem normální a pochopitelný proces. V určitém věku děti tíhnou více k matce a později třeba k otci. Tyto situace se střídají v průběhu času. Rodič by měl vždy dítě ujistit, že ho bude podporovat.

Bývají ale i vyostřené situace, kdy ani soud nepřihlédne k názoru dítěte. Ne vše, co si dítě přeje, je v jeho zájmu. OSPOD má za úkol zjistit, co je v jeho zájmu. Mnohdy děti nejsou schopny posoudit, že by jim nějaká situace mohla do budoucna ublížit. Jakým způsobem je toto zjišťováno?

  • Pohovor s dítětem v domácím prostředí,
  • využití nejrůznějších obrázkových technik, kdy dítě vyjádří své pocity pomocí obrázků,
  • mohou se vyžadovat zprávy od dětského lékaře, psychologa, ze školy.

Celý proces může být zdlouhavý a náročný jak pro rodiče, tak pro dítě. Rozvod je pro děti velmi citlivý. Vždy je opravdu lepší vyřešit vše v klidu a domluvit se. Dítě tuto situaci bude mít před očima opravdu dlouho – a s velkou pravděpodobností může v dospělosti jednat stejně, jako jeho rodiče.

Učte své děti najít kompromis, vždy se dá najít i při rozvodovém řízení. Dítě nesmí mít pocit, že je na obtíž, že je překážkou. Naopak musí vědět, že podporujete každé jeho rozhodnutí.

Výživné by nikdy děti řešit neměly

Často rodiče řeší své spory přes dítě. A bohužel k tomu slouží i dohady o peníze. Věty typu: „ To ti nekoupím, platím na tebe dost.“ By nikdy dítě slyšet nemělo. Je to jen a pouze záležitost rodičů.

S opačným pohlavím se lze rozejít, děti ale neopouštějte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nečekané faktory, kvůli kterým se hroutí manželství. Kde všude číhá riziko rozvodu?

Veronika (31): Čtvrtý potrat mi vzal sílu bojovat. Osobní život je v troskách

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Lady Gaga se nesmazatelně vryla do historie pop music. Diva, která to v životě rozhodně nemá jednoduché, ale i přes všechna příkoří stále posouvá svou uměleckou kariéru dál a dál. Natočila film, získala Oscara, a nikdy se nevzdala svého snu.

Výběr článků

Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Silvestr je oslavou plnou světla, radosti a naděje, a pro rodiče s dětmi přináší otázku, jak tuto magickou noc nejlepším způsobem sdílet. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje otázce, kde trávit Silvestr s dětmi. Přinášíme tipy na rodinná přátelská místa a aktivity, kde můžete vytvořit nezapomenutelné chvíle pro vaši rodinu a přivítat nový rok s radostí a láskou.

Nepřehlédněte

Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek