Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
rozvod děti
Rozvod může děti nemile ovlivnit. (foto: 123rf)

08. 03. 2021

Při rozvodu vás „sociálka“ nemine

Rozvod rodičů je vždy stresující zejména pro děti. Je nutné, aby se lidé naučili spolu komunikovat – a možná by těch rozvodů nemuselo být tolik. Jak rozvod probíhá, jak na něj doplácejí děti a co vlastně s tím udělat, aby následky byly co nejmenší? Je několik kroků, které vás při rozvodu neminou.

  • Úprava péče o dítě,
  • spolupráce s Orgánem sociálně právní ochrany dětí.

Orgán sociálně právní ochrany dětí, dále jen OSPOD, je zainteresován do každého probíhajícího soudního řízení nebo také opatrovnického řízení. OSPOD, lidově řečeno „ sociálka“, vždy jedná v zájmu dítěte, ne v zájmu rodičů, jak si někteří myslí. Co se tedy bude dít?

Pokud už víte, že se chcete rozvést, je dobré na OSPOD dojít a poradit se, jak dál postupovat. Velká část rodičů je na začátku rozpadu vztahu konfliktní. Nedokážou se spolu domluvit prakticky na ničem. Pozitivem je, že když uplyne nějaký čas, tak velké procento tatínků a maminek spolu začnou časem normálně mluvit.

Rodinná poradna může být nařízena soudem

K tomu, aby spolu rodiče začali mluvit, pomáhá rodinná poradna. Tuto poradnu, v případě neshod, vám bude doporučovat i OSPOD. Když OSPOD neposlechnete, může vám ji nařídit soud a nerozhodne, dokud tuto poradnu nenavštívíte. Vždy je v nejlepším zájmu dítěte, abyste přišli k soudu „ nějak“ domluveni.

Rozvod očima dětí

Dítě prožívá rozvod úplně jinak než rodiče. Ztrácí maminku i tatínka.  Nechápe, proč musí otec nebo matka odejít, kam vlastně jde a proč. Dítě potřebuje vědět, že rodiče tu pro něj budou pořád, i když už spolu nebydlí.

K přání dítěte soud přihlíží, ale ne vždy se názorem řídí

Pokud je dítěti alespoň 12 let, může říct, u kterého rodiče má být. Někdy to ví jednoznačně, jindy může váhat. Nechápe, proč si má vybrat mezi matkou a otcem. V tomto případě, by měl k názoru přihlédnout i sám rodič a ujistit dítě, že mu nevadí, že třeba syn chce být zrovna u otce, když je mu 14 let.

K TÉMATU  Bláznivé nápady na dětský pokoj. Pokud máte dost místa, můžete svým ratolestem postavit vlastní svět

Je to celkem normální a pochopitelný proces. V určitém věku děti tíhnou více k matce a později třeba k otci. Tyto situace se střídají v průběhu času. Rodič by měl vždy dítě ujistit, že ho bude podporovat.

Bývají ale i vyostřené situace, kdy ani soud nepřihlédne k názoru dítěte. Ne vše, co si dítě přeje, je v jeho zájmu. OSPOD má za úkol zjistit, co je v jeho zájmu. Mnohdy děti nejsou schopny posoudit, že by jim nějaká situace mohla do budoucna ublížit. Jakým způsobem je toto zjišťováno?

  • Pohovor s dítětem v domácím prostředí,
  • využití nejrůznějších obrázkových technik, kdy dítě vyjádří své pocity pomocí obrázků,
  • mohou se vyžadovat zprávy od dětského lékaře, psychologa, ze školy.

Celý proces může být zdlouhavý a náročný jak pro rodiče, tak pro dítě. Rozvod je pro děti velmi citlivý. Vždy je opravdu lepší vyřešit vše v klidu a domluvit se. Dítě tuto situaci bude mít před očima opravdu dlouho – a s velkou pravděpodobností může v dospělosti jednat stejně, jako jeho rodiče.

Učte své děti najít kompromis, vždy se dá najít i při rozvodovém řízení. Dítě nesmí mít pocit, že je na obtíž, že je překážkou. Naopak musí vědět, že podporujete každé jeho rozhodnutí.

Výživné by nikdy děti řešit neměly

Často rodiče řeší své spory přes dítě. A bohužel k tomu slouží i dohady o peníze. Věty typu: „ To ti nekoupím, platím na tebe dost.“ By nikdy dítě slyšet nemělo. Je to jen a pouze záležitost rodičů.

S opačným pohlavím se lze rozejít, děti ale neopouštějte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nečekané faktory, kvůli kterým se hroutí manželství. Kde všude číhá riziko rozvodu?

Veronika (31): Čtvrtý potrat mi vzal sílu bojovat. Osobní život je v troskách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Nepřehlédněte

Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek