Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
rozvod děti
Rozvod může děti nemile ovlivnit. (foto: 123rf)

08. 03. 2021

Při rozvodu vás „sociálka“ nemine

Rozvod rodičů je vždy stresující zejména pro děti. Je nutné, aby se lidé naučili spolu komunikovat – a možná by těch rozvodů nemuselo být tolik. Jak rozvod probíhá, jak na něj doplácejí děti a co vlastně s tím udělat, aby následky byly co nejmenší? Je několik kroků, které vás při rozvodu neminou.

  • Úprava péče o dítě,
  • spolupráce s Orgánem sociálně právní ochrany dětí.

Orgán sociálně právní ochrany dětí, dále jen OSPOD, je zainteresován do každého probíhajícího soudního řízení nebo také opatrovnického řízení. OSPOD, lidově řečeno „ sociálka“, vždy jedná v zájmu dítěte, ne v zájmu rodičů, jak si někteří myslí. Co se tedy bude dít?

Pokud už víte, že se chcete rozvést, je dobré na OSPOD dojít a poradit se, jak dál postupovat. Velká část rodičů je na začátku rozpadu vztahu konfliktní. Nedokážou se spolu domluvit prakticky na ničem. Pozitivem je, že když uplyne nějaký čas, tak velké procento tatínků a maminek spolu začnou časem normálně mluvit.

Rodinná poradna může být nařízena soudem

K tomu, aby spolu rodiče začali mluvit, pomáhá rodinná poradna. Tuto poradnu, v případě neshod, vám bude doporučovat i OSPOD. Když OSPOD neposlechnete, může vám ji nařídit soud a nerozhodne, dokud tuto poradnu nenavštívíte. Vždy je v nejlepším zájmu dítěte, abyste přišli k soudu „ nějak“ domluveni.

Rozvod očima dětí

Dítě prožívá rozvod úplně jinak než rodiče. Ztrácí maminku i tatínka.  Nechápe, proč musí otec nebo matka odejít, kam vlastně jde a proč. Dítě potřebuje vědět, že rodiče tu pro něj budou pořád, i když už spolu nebydlí.

K přání dítěte soud přihlíží, ale ne vždy se názorem řídí

Pokud je dítěti alespoň 12 let, může říct, u kterého rodiče má být. Někdy to ví jednoznačně, jindy může váhat. Nechápe, proč si má vybrat mezi matkou a otcem. V tomto případě, by měl k názoru přihlédnout i sám rodič a ujistit dítě, že mu nevadí, že třeba syn chce být zrovna u otce, když je mu 14 let.

K TÉMATU  Jak udělat dětem pod stromečkem radost

Je to celkem normální a pochopitelný proces. V určitém věku děti tíhnou více k matce a později třeba k otci. Tyto situace se střídají v průběhu času. Rodič by měl vždy dítě ujistit, že ho bude podporovat.

Bývají ale i vyostřené situace, kdy ani soud nepřihlédne k názoru dítěte. Ne vše, co si dítě přeje, je v jeho zájmu. OSPOD má za úkol zjistit, co je v jeho zájmu. Mnohdy děti nejsou schopny posoudit, že by jim nějaká situace mohla do budoucna ublížit. Jakým způsobem je toto zjišťováno?

  • Pohovor s dítětem v domácím prostředí,
  • využití nejrůznějších obrázkových technik, kdy dítě vyjádří své pocity pomocí obrázků,
  • mohou se vyžadovat zprávy od dětského lékaře, psychologa, ze školy.

Celý proces může být zdlouhavý a náročný jak pro rodiče, tak pro dítě. Rozvod je pro děti velmi citlivý. Vždy je opravdu lepší vyřešit vše v klidu a domluvit se. Dítě tuto situaci bude mít před očima opravdu dlouho – a s velkou pravděpodobností může v dospělosti jednat stejně, jako jeho rodiče.

Učte své děti najít kompromis, vždy se dá najít i při rozvodovém řízení. Dítě nesmí mít pocit, že je na obtíž, že je překážkou. Naopak musí vědět, že podporujete každé jeho rozhodnutí.

Výživné by nikdy děti řešit neměly

Často rodiče řeší své spory přes dítě. A bohužel k tomu slouží i dohady o peníze. Věty typu: „ To ti nekoupím, platím na tebe dost.“ By nikdy dítě slyšet nemělo. Je to jen a pouze záležitost rodičů.

S opačným pohlavím se lze rozejít, děti ale neopouštějte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nečekané faktory, kvůli kterým se hroutí manželství. Kde všude číhá riziko rozvodu?

Veronika (31): Čtvrtý potrat mi vzal sílu bojovat. Osobní život je v troskách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.

Nepřehlédněte

Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek