Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
organizace času
Nečekejte na život, zorganizujte si čas a konečně zvládejte všechno.

29. 04. 2022

A to něco je správná organizace času. V dnešní době existuje spousta chytrých aplikací do mobilních telefonů, které vám s plánováním pomohou. Anebo můžete sáhnout po starém dobrém a léty prověřeném diáři.

Prostá organizace času

Většinou nestíháte už ráno, kdy se probudíte. Pak už na vás čeká jenom spěch a stres a vy neustále přemýšlíte nad tím, jak všechno stihnete, když máte tolik povinností. Chce se vám z toho brečet, máte pocit, že už nic nemá cenu, protože váš život je jednom jedno velké lítání od povinnosti k povinnosti.

Stop. Takhle to přece být nemusí. Chyba je nejspíš v tom, že si na svá bedra nakládáte příliš mnoho povinností. Proto si každý večer, po práci nebo před spaním, připravte harmonogram na další den.

  1. fáze – Udělejte si rozpis těch nejdůležitějších činností, které za každou cenu musíte stihnout a ke každé si napište přibližný čas, jak dlouho vám daný úkol bude trvat. Skutečně ale v této fázi sepište jen ty úkoly, které hoří.
  2. fáze – Až v druhé fázi si poznamenejte úkoly, které byste teoreticky mohli stihnout, ale není to priorita. Při sestavování harmonogramu používejte barevné fixy nebo pastelky, abyste odlišila úkoly, které spěchají, a ty, které mohou počkat.

Vždycky ale plánujte harmonogram tak, aby se vám do něj vešel i čas na odpočinek, například na divadlo, kino nebo posezení s přáteli. Nebo třeba jen na to, abyste si doma lehla do vany a odpočívala. To je velmi důležitá část každého denního programu. Bez ní zůstanete zacyklení mezi povinnostmi bez vidiny nějakého povyražení nebo odpočinku.

Na sebe nezapomínejte

Jak už bylo řečeno, správná organizace času by měla obsahovat i čas na odpočinek. Bojíte se, že potom nestihnete všechnu důležitou práci? Pak hledejte problém jinde.

Nedává vám nadřízený příliš práce? Není na čase jít s pravdou ven a přiznat si, že je toho na vás zkrátka moc? Není slabostí říct, že nestíháte. Slabostí je mlčet a dřít a pracovat spíš na kvantitu než na kvalitu. Kvantita je možná důležitá v pásové výrobě, ale pokud v továrně nesedíte, pak si můžete dovolit zříct se části své práce. Váš nadřízený to jistě pochopí.

K TÉMATU  Jak efektivně začít nový rok v práci

Musíte na to ale jít chytře. Neříkejte, že nestíháte, ale svému nadřízenému či nadřízené oznamte, že máte tolik práce, že nelze dělat všechno najednou bez toho, aniž by neutrpěla kvalita odvedené práce. Na to jistě uslyší. A pokud ne, je možná nejvyšší čas popřemýšlet nad změnou zaměstnání. Přece nechcete celý život prožít ve stresu a shonu.

Odškrtávání je důležité

Splněné úkoly si odškrtávejte. Uvidíte, že to vaší psychice velmi pomůže. Když uvidíte, jak vám jde práce od ruky, hned se vám bude přemýšlet lépe. I z tohoto důvodu je důležité neplánovat si toho na každý den příliš.

organizace času
Nestíháte? Možná si toho na sebe berete příliš.

Jakmile se schyluje k večeru, měla byste mít již většinu úkolů splněných, pokud tomu tak nebude, opět začnete panikařit a tomu má organizace času za úkol předejít. Některé úkoly ovšem můžete s čistým svědomím posunout na další den. Zlaté pravidlo zní, že si plánujeme jenom tolik práce, kolik se vejde do osmihodinové pracovní doby. Pokud máte pocit, že zvládnete za stejnou dobu víc práce, pak také budete podvědomě pracovat rychleji, zbrkleji a nakonec stejně zjistíte, že jste místo osmi hodin pracovala deset.

Kde chcete být za 10 let?

Tohle je velmi důležitá otázka. Víte, proč děláte to, co každý den děláte? Některým z nás totiž jejich práce žádný smysl nedává, přesto jí tráví i dvanáct hodin denně. Tohle není život, který chcete žít. Nemusíte se živit tím, co vás baví, i když je to samozřejmě žádoucí, ale podstatné je také najít soulad mezi tím, co musíte dělat, abyste se uživila, a tím, co vás baví.

Většina z nás se svými koníčky zabývá ve volném čase, o víkendu a po práci, proto si vyhraďte čas i na to, co vás skutečně duševně obohacuje, čím se dokážete odreagovat a co vás přivede na jiné myšlenky. Třeba nakonec zjistíte, že byste se chtěla živit tím, co vás baví a co vás zatím zaměstnává jen ve volném čase.

K TÉMATU  Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

Proto si sepište kroky, které povedou k tomu, že svůj koníček povýšíte na budoucí obživu. Nedávejte si velké cíle, ale rozepište si je do malých cílů a úkolů, které v průběhu dalších měsíců a let budete krok za krokem pokořovat. To je cesta za úspěšným a šťastným životem, ne čekat na to, že příští týden v té sportce už konečně vyhrajete.

Podělte se o povinnosti s vaší drahou polovičkou

Sdílíte-li domácnost s partnerem či partnerkou, rozdělujte si domácí práce spravedlivě mezi sebe. Nejde, abyste všechnu práci odvedla vy a druhý vůbec nic. Pak se nedivte, že nemáte čas sama pro sebe.

Když jeden den vaříte vy, další den vaří ten druhý. To samé by mělo platit i o uklízení, praní nebo žehlení. Že to je jenom ženská práce, říkáte si? Ale no tak, žijeme v jedenadvacátém století. A muži jistě nejsou tak neschopní, aby si nedokázali vyžehlit košili nebo aby nedokázali uvařit těstoviny. A prachovka v ruce jim také na mužnosti neubere. Přece nechcete všechno dělat sama, ke všemu, když ještě například musíte obstarávat děti.

Jaký si to uděláš, takový to máš… zpívají Chinaski v jednom ze svých hitů. To je svatá pravda. Nemusíte začít hned od zítřka se všemi změnami. I organizace času má svůj čas. Je dobré si změny naplánovat postupně a každý týden nebo měsíce zavést další, dokud nebudete žít takový život, jaký skutečně chcete.

Dnes začněte jen tím, že si napíšete seznam nejdůležitějších úkolů na zítřek. Tak směle do toho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.

Výběr článků

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.

Nepřehlédněte

Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek