Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
organizace času
Nečekejte na život, zorganizujte si čas a konečně zvládejte všechno.

29. 04. 2022

A to něco je správná organizace času. V dnešní době existuje spousta chytrých aplikací do mobilních telefonů, které vám s plánováním pomohou. Anebo můžete sáhnout po starém dobrém a léty prověřeném diáři.

Prostá organizace času

Většinou nestíháte už ráno, kdy se probudíte. Pak už na vás čeká jenom spěch a stres a vy neustále přemýšlíte nad tím, jak všechno stihnete, když máte tolik povinností. Chce se vám z toho brečet, máte pocit, že už nic nemá cenu, protože váš život je jednom jedno velké lítání od povinnosti k povinnosti.

Stop. Takhle to přece být nemusí. Chyba je nejspíš v tom, že si na svá bedra nakládáte příliš mnoho povinností. Proto si každý večer, po práci nebo před spaním, připravte harmonogram na další den.

  1. fáze – Udělejte si rozpis těch nejdůležitějších činností, které za každou cenu musíte stihnout a ke každé si napište přibližný čas, jak dlouho vám daný úkol bude trvat. Skutečně ale v této fázi sepište jen ty úkoly, které hoří.
  2. fáze – Až v druhé fázi si poznamenejte úkoly, které byste teoreticky mohli stihnout, ale není to priorita. Při sestavování harmonogramu používejte barevné fixy nebo pastelky, abyste odlišila úkoly, které spěchají, a ty, které mohou počkat.

Vždycky ale plánujte harmonogram tak, aby se vám do něj vešel i čas na odpočinek, například na divadlo, kino nebo posezení s přáteli. Nebo třeba jen na to, abyste si doma lehla do vany a odpočívala. To je velmi důležitá část každého denního programu. Bez ní zůstanete zacyklení mezi povinnostmi bez vidiny nějakého povyražení nebo odpočinku.

Na sebe nezapomínejte

Jak už bylo řečeno, správná organizace času by měla obsahovat i čas na odpočinek. Bojíte se, že potom nestihnete všechnu důležitou práci? Pak hledejte problém jinde.

Nedává vám nadřízený příliš práce? Není na čase jít s pravdou ven a přiznat si, že je toho na vás zkrátka moc? Není slabostí říct, že nestíháte. Slabostí je mlčet a dřít a pracovat spíš na kvantitu než na kvalitu. Kvantita je možná důležitá v pásové výrobě, ale pokud v továrně nesedíte, pak si můžete dovolit zříct se části své práce. Váš nadřízený to jistě pochopí.

K TÉMATUJak účinně zatočit s věčným odkládáním činností na jindy? Zkuste osvědčené metody!

Musíte na to ale jít chytře. Neříkejte, že nestíháte, ale svému nadřízenému či nadřízené oznamte, že máte tolik práce, že nelze dělat všechno najednou bez toho, aniž by neutrpěla kvalita odvedené práce. Na to jistě uslyší. A pokud ne, je možná nejvyšší čas popřemýšlet nad změnou zaměstnání. Přece nechcete celý život prožít ve stresu a shonu.

Odškrtávání je důležité

Splněné úkoly si odškrtávejte. Uvidíte, že to vaší psychice velmi pomůže. Když uvidíte, jak vám jde práce od ruky, hned se vám bude přemýšlet lépe. I z tohoto důvodu je důležité neplánovat si toho na každý den příliš.

organizace času
Nestíháte? Možná si toho na sebe berete příliš.

Jakmile se schyluje k večeru, měla byste mít již většinu úkolů splněných, pokud tomu tak nebude, opět začnete panikařit a tomu má organizace času za úkol předejít. Některé úkoly ovšem můžete s čistým svědomím posunout na další den. Zlaté pravidlo zní, že si plánujeme jenom tolik práce, kolik se vejde do osmihodinové pracovní doby. Pokud máte pocit, že zvládnete za stejnou dobu víc práce, pak také budete podvědomě pracovat rychleji, zbrkleji a nakonec stejně zjistíte, že jste místo osmi hodin pracovala deset.

Kde chcete být za 10 let?

Tohle je velmi důležitá otázka. Víte, proč děláte to, co každý den děláte? Některým z nás totiž jejich práce žádný smysl nedává, přesto jí tráví i dvanáct hodin denně. Tohle není život, který chcete žít. Nemusíte se živit tím, co vás baví, i když je to samozřejmě žádoucí, ale podstatné je také najít soulad mezi tím, co musíte dělat, abyste se uživila, a tím, co vás baví.

Většina z nás se svými koníčky zabývá ve volném čase, o víkendu a po práci, proto si vyhraďte čas i na to, co vás skutečně duševně obohacuje, čím se dokážete odreagovat a co vás přivede na jiné myšlenky. Třeba nakonec zjistíte, že byste se chtěla živit tím, co vás baví a co vás zatím zaměstnává jen ve volném čase.

K TÉMATUZdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Proto si sepište kroky, které povedou k tomu, že svůj koníček povýšíte na budoucí obživu. Nedávejte si velké cíle, ale rozepište si je do malých cílů a úkolů, které v průběhu dalších měsíců a let budete krok za krokem pokořovat. To je cesta za úspěšným a šťastným životem, ne čekat na to, že příští týden v té sportce už konečně vyhrajete.

Podělte se o povinnosti s vaší drahou polovičkou

Sdílíte-li domácnost s partnerem či partnerkou, rozdělujte si domácí práce spravedlivě mezi sebe. Nejde, abyste všechnu práci odvedla vy a druhý vůbec nic. Pak se nedivte, že nemáte čas sama pro sebe.

Když jeden den vaříte vy, další den vaří ten druhý. To samé by mělo platit i o uklízení, praní nebo žehlení. Že to je jenom ženská práce, říkáte si? Ale no tak, žijeme v jedenadvacátém století. A muži jistě nejsou tak neschopní, aby si nedokázali vyžehlit košili nebo aby nedokázali uvařit těstoviny. A prachovka v ruce jim také na mužnosti neubere. Přece nechcete všechno dělat sama, ke všemu, když ještě například musíte obstarávat děti.

Jaký si to uděláš, takový to máš… zpívají Chinaski v jednom ze svých hitů. To je svatá pravda. Nemusíte začít hned od zítřka se všemi změnami. I organizace času má svůj čas. Je dobré si změny naplánovat postupně a každý týden nebo měsíce zavést další, dokud nebudete žít takový život, jaký skutečně chcete.

Dnes začněte jen tím, že si napíšete seznam nejdůležitějších úkolů na zítřek. Tak směle do toho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.

Nepřehlédněte

Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek