Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
organizace času
Nečekejte na život, zorganizujte si čas a konečně zvládejte všechno.

29. 04. 2022

A to něco je správná organizace času. V dnešní době existuje spousta chytrých aplikací do mobilních telefonů, které vám s plánováním pomohou. Anebo můžete sáhnout po starém dobrém a léty prověřeném diáři.

Prostá organizace času

Většinou nestíháte už ráno, kdy se probudíte. Pak už na vás čeká jenom spěch a stres a vy neustále přemýšlíte nad tím, jak všechno stihnete, když máte tolik povinností. Chce se vám z toho brečet, máte pocit, že už nic nemá cenu, protože váš život je jednom jedno velké lítání od povinnosti k povinnosti.

Stop. Takhle to přece být nemusí. Chyba je nejspíš v tom, že si na svá bedra nakládáte příliš mnoho povinností. Proto si každý večer, po práci nebo před spaním, připravte harmonogram na další den.

  1. fáze – Udělejte si rozpis těch nejdůležitějších činností, které za každou cenu musíte stihnout a ke každé si napište přibližný čas, jak dlouho vám daný úkol bude trvat. Skutečně ale v této fázi sepište jen ty úkoly, které hoří.
  2. fáze – Až v druhé fázi si poznamenejte úkoly, které byste teoreticky mohli stihnout, ale není to priorita. Při sestavování harmonogramu používejte barevné fixy nebo pastelky, abyste odlišila úkoly, které spěchají, a ty, které mohou počkat.

Vždycky ale plánujte harmonogram tak, aby se vám do něj vešel i čas na odpočinek, například na divadlo, kino nebo posezení s přáteli. Nebo třeba jen na to, abyste si doma lehla do vany a odpočívala. To je velmi důležitá část každého denního programu. Bez ní zůstanete zacyklení mezi povinnostmi bez vidiny nějakého povyražení nebo odpočinku.

Na sebe nezapomínejte

Jak už bylo řečeno, správná organizace času by měla obsahovat i čas na odpočinek. Bojíte se, že potom nestihnete všechnu důležitou práci? Pak hledejte problém jinde.

Nedává vám nadřízený příliš práce? Není na čase jít s pravdou ven a přiznat si, že je toho na vás zkrátka moc? Není slabostí říct, že nestíháte. Slabostí je mlčet a dřít a pracovat spíš na kvantitu než na kvalitu. Kvantita je možná důležitá v pásové výrobě, ale pokud v továrně nesedíte, pak si můžete dovolit zříct se části své práce. Váš nadřízený to jistě pochopí.

K TÉMATU  Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Musíte na to ale jít chytře. Neříkejte, že nestíháte, ale svému nadřízenému či nadřízené oznamte, že máte tolik práce, že nelze dělat všechno najednou bez toho, aniž by neutrpěla kvalita odvedené práce. Na to jistě uslyší. A pokud ne, je možná nejvyšší čas popřemýšlet nad změnou zaměstnání. Přece nechcete celý život prožít ve stresu a shonu.

Odškrtávání je důležité

Splněné úkoly si odškrtávejte. Uvidíte, že to vaší psychice velmi pomůže. Když uvidíte, jak vám jde práce od ruky, hned se vám bude přemýšlet lépe. I z tohoto důvodu je důležité neplánovat si toho na každý den příliš.

organizace času
Nestíháte? Možná si toho na sebe berete příliš.

Jakmile se schyluje k večeru, měla byste mít již většinu úkolů splněných, pokud tomu tak nebude, opět začnete panikařit a tomu má organizace času za úkol předejít. Některé úkoly ovšem můžete s čistým svědomím posunout na další den. Zlaté pravidlo zní, že si plánujeme jenom tolik práce, kolik se vejde do osmihodinové pracovní doby. Pokud máte pocit, že zvládnete za stejnou dobu víc práce, pak také budete podvědomě pracovat rychleji, zbrkleji a nakonec stejně zjistíte, že jste místo osmi hodin pracovala deset.

Kde chcete být za 10 let?

Tohle je velmi důležitá otázka. Víte, proč děláte to, co každý den děláte? Některým z nás totiž jejich práce žádný smysl nedává, přesto jí tráví i dvanáct hodin denně. Tohle není život, který chcete žít. Nemusíte se živit tím, co vás baví, i když je to samozřejmě žádoucí, ale podstatné je také najít soulad mezi tím, co musíte dělat, abyste se uživila, a tím, co vás baví.

Většina z nás se svými koníčky zabývá ve volném čase, o víkendu a po práci, proto si vyhraďte čas i na to, co vás skutečně duševně obohacuje, čím se dokážete odreagovat a co vás přivede na jiné myšlenky. Třeba nakonec zjistíte, že byste se chtěla živit tím, co vás baví a co vás zatím zaměstnává jen ve volném čase.

K TÉMATU  Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Proto si sepište kroky, které povedou k tomu, že svůj koníček povýšíte na budoucí obživu. Nedávejte si velké cíle, ale rozepište si je do malých cílů a úkolů, které v průběhu dalších měsíců a let budete krok za krokem pokořovat. To je cesta za úspěšným a šťastným životem, ne čekat na to, že příští týden v té sportce už konečně vyhrajete.

Podělte se o povinnosti s vaší drahou polovičkou

Sdílíte-li domácnost s partnerem či partnerkou, rozdělujte si domácí práce spravedlivě mezi sebe. Nejde, abyste všechnu práci odvedla vy a druhý vůbec nic. Pak se nedivte, že nemáte čas sama pro sebe.

Když jeden den vaříte vy, další den vaří ten druhý. To samé by mělo platit i o uklízení, praní nebo žehlení. Že to je jenom ženská práce, říkáte si? Ale no tak, žijeme v jedenadvacátém století. A muži jistě nejsou tak neschopní, aby si nedokázali vyžehlit košili nebo aby nedokázali uvařit těstoviny. A prachovka v ruce jim také na mužnosti neubere. Přece nechcete všechno dělat sama, ke všemu, když ještě například musíte obstarávat děti.

Jaký si to uděláš, takový to máš… zpívají Chinaski v jednom ze svých hitů. To je svatá pravda. Nemusíte začít hned od zítřka se všemi změnami. I organizace času má svůj čas. Je dobré si změny naplánovat postupně a každý týden nebo měsíce zavést další, dokud nebudete žít takový život, jaký skutečně chcete.

Dnes začněte jen tím, že si napíšete seznam nejdůležitějších úkolů na zítřek. Tak směle do toho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.

Nepřehlédněte

Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek