Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
anglicky
Patnáct až dvacet minut denně. Víc nepotřebujete.

06. 04. 2022

Anebo kterémukoliv jinému jazyku. Nezáleží na tom, jestli se učíte anglicky, španělsky, německy nebo třeba francouzsky. Princip učení se jazykům je pořád jeden a ten samý. Samozřejmě je ideální, když žijete v zahraničí a musíte jazykem domorodců mluvit celý den. Pak se naučíte cizímu jazyku klidně za pár měsíců. Ale vy nejspíš nejste v ideální situaci, žijete v Česku, ale ráda byste se nějaký cizí jazyk naučila. Jak na to?

Přemýšlejte

To dozajista umíte. Ale zkuste přemýšlet v angličtině či jiném jazyce, který se chcete naučit. Jakmile se ráno probudíte, dívejte se na věci kolem sebe. Na židli, na stůl, na postel, umyvadlo, zubní kartáček… A zkuste si všechna tato slova vybavit v angličtině.

Že je neznáte? Nalepte si na každou věc lísteček s anglickým názvem. A až budete všechny názvy znát, pak zkuste slovíčka umisťovat do jednoduchých krátkých vět. Kdykoliv vyjdete na ulici, rozhlížejte se a všechno pojmenovávejte v angličtině. Tak si navyknete přemýšlet v jazyce, který se chcete naučit.

Poslouchejte

Cestou do práce nebo do školy si pusťte anglickou píseň, podcast nebo třeba audioknížku. Nemusíte rozumět všemu, je důležité si na jazyk zvyknout a naposlouchat si ho. Po pár týdnech poslechu si uvědomíte, že už je pro vás téměř přirozený a začnete jednotlivá slova a významy vnímat zřetelněji. Případně můžete poslouchat i dětské pohádky, pokud jsou na vás audioknížky příliš těžké.

Čtěte si

Kupte si nenáročnou knížku nebo časopis psaný anglicky a čtěte si. Pokud nepochopíte význam jednotlivých vět, nevadí. Zkuste nejprve alespoň pochopit význam odstavce nebo celého článku. Slovíčka, která budete vnímat jako zásadní, ale vy je neznáte, si vyhledejte například v online slovníku.

Číst v jazyce, který neznáte, je velmi náročné. Alespoň prvních pár týdnů určitě. Přečíst jednu stránku vám zabere možná i hodinu nebo dvě, ale neděste se a nevzdávejte to. Na učení se cizím jazykům je krásné, že každý den na sobě vidíte malé zlepšení.

K TÉMATU  "Ty se máš, už půjdeš do důchodu!" Skutečně se mají ženy vyššího věku na co těšit? Jaká je současná výše důchodu a co vás čeká?

První dny si přečtěte klidně jen dva odstavce nebo půl stránky, záleží na tom, co stihnete za patnáct nebo dvacet minut přečíst.

Pište

Tohle je jedna z nejsložitějších částí. Jenže se bez toho neobejdete. Jen číst a poslouchat nestačí. Na internetu si najděte chatovací aplikace, které slouží právě k těmto účelům. Mobilní aplikace představují jakousi seznamku, ne však v tradičním smyslu, ale seznamku jazykovou. Nacházejí se na ní lidé z celého světa a píšou si mezi sebou v jazyce, který se chtějí učit.

Můžete si psát s mužem nebo ženou jakéhokoliv věku. Pár vět každý den bohatě postačí. Po úvodních seznamovacích otázkách, když vás dotyčný či dotyčná začne zajímat, se bude konverzace rozvíjet dál. A uvidíte, že to nakonec půjde samo. Budete se chtít dozvědět co nejvíc, a to vás donutí k tomu, abyste vymýšlela nové a nové věty.

Nakonec možná zjistíte, že jste si vytvořila dlouholeté přátelství. Navíc nikde není vyloučené, že se s dotyčným člověkem někde někdy setkáte a poznáte se osobně. Takže to vlastně taková seznamka nakonec je. Budete-li chtít.

Mluvte

A tohle je ta vůbec nejhorší část na učení se cizím jazykům. Ale ani bez ní to nepůjde. Musíte mluvit, a to nejlépe každý den alespoň pět minut. Nesmíte ovšem mluvit sama se sebou, ale s někým jiným, kdo se vás bude ptát na nečekané otázky a vysvětlovat vám nejrůznější příhody a situace.

Na sociálních sítích i již zmíněných mobilních aplikacích si jistě najdete někoho, s kým budete pár minut denně na telefonu trávit rádi. Anebo poproste své známé, kteří umí anglicky, jestli by na vás anglicky nemluvili. Vy byste jim samozřejmě anglicky odpovídala.

Je to těžké, každý z nás se stydí mluvit, protože se bojí chyb. Jenže chyby děláme všichni a nikdo se jim smát rozhodně nebude. Překonejte svůj strach a mluvte. Zkuste to, třeba jen jednu jedinou minutu. Bez toho se nikdy pořádně anglicky nenaučíte.

K TÉMATU  Plýtvání potravin je problém nejen v Česku. Jak mu zabránit nebo ho alespoň zmírnit? Kam s potravinami, které nestihneme využít?

Kombinujte

Chcete-li se anglicky naučit co nejrychleji, pak je dobré metody každý den kombinovat. Nemusíte zkombinovat všechny najednou, ale vystřídat každý den alespoň dvě nebo tři by bylo určitě ku prospěchu.

Můžete si například denně deset minut číst, dvě minuty psát a tři minuty mluvit. Nebo jeden den budete jen poslouchat, druhý den mluvit a třetí den třeba spojíte psaní se čtením. Jen myslete na to, že každý den musíte angličtině věnovat alespoň patnáct nebo dvacet minut. Anebo třicet, vyhradíte-li si tolik času.

Budete-li důsledná a skutečně využijete všech variant učení se angličtině naplno, nic vám nebrání v tom, abyste po roce učení mluvila téměř plynně anglicky. Skutečně. Funguje to. Jen to nesmíte po pár týdnech nebo měsících vzdát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výuka angličtiny přes Skype. Je to dobrý nápad a jde o efektivní způsob učení? Vyzkoušeli jsme

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
High Desert Modern house se nachází v malém městě Bend v americkém Oregonu, v dosahu horských sjezdovek. Překrásná rezidence vás svým řešením uchvátí. Hlavní myšlenkou domu jsou posuvné panely, které mohou úplně oddělit a doslova skrýt jednotlivé prostory navzájem.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.

Výběr článků

Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  

Nepřehlédněte

Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Napadlo vás někdy, že když partnerovi řeknete, jak roztomile vypadá třeba při opravě sekačky, že mu vlastně nelichotíte? Ba naopak, že mu to může velmi vadit? Prozradíme vám 10 komplimentů, po kterých váš partner opravdu netouží.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek