Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
anglicky
Patnáct až dvacet minut denně. Víc nepotřebujete.

06. 04. 2022

Anebo kterémukoliv jinému jazyku. Nezáleží na tom, jestli se učíte anglicky, španělsky, německy nebo třeba francouzsky. Princip učení se jazykům je pořád jeden a ten samý. Samozřejmě je ideální, když žijete v zahraničí a musíte jazykem domorodců mluvit celý den. Pak se naučíte cizímu jazyku klidně za pár měsíců. Ale vy nejspíš nejste v ideální situaci, žijete v Česku, ale ráda byste se nějaký cizí jazyk naučila. Jak na to?

Přemýšlejte

To dozajista umíte. Ale zkuste přemýšlet v angličtině či jiném jazyce, který se chcete naučit. Jakmile se ráno probudíte, dívejte se na věci kolem sebe. Na židli, na stůl, na postel, umyvadlo, zubní kartáček… A zkuste si všechna tato slova vybavit v angličtině.

Že je neznáte? Nalepte si na každou věc lísteček s anglickým názvem. A až budete všechny názvy znát, pak zkuste slovíčka umisťovat do jednoduchých krátkých vět. Kdykoliv vyjdete na ulici, rozhlížejte se a všechno pojmenovávejte v angličtině. Tak si navyknete přemýšlet v jazyce, který se chcete naučit.

Poslouchejte

Cestou do práce nebo do školy si pusťte anglickou píseň, podcast nebo třeba audioknížku. Nemusíte rozumět všemu, je důležité si na jazyk zvyknout a naposlouchat si ho. Po pár týdnech poslechu si uvědomíte, že už je pro vás téměř přirozený a začnete jednotlivá slova a významy vnímat zřetelněji. Případně můžete poslouchat i dětské pohádky, pokud jsou na vás audioknížky příliš těžké.

Čtěte si

Kupte si nenáročnou knížku nebo časopis psaný anglicky a čtěte si. Pokud nepochopíte význam jednotlivých vět, nevadí. Zkuste nejprve alespoň pochopit význam odstavce nebo celého článku. Slovíčka, která budete vnímat jako zásadní, ale vy je neznáte, si vyhledejte například v online slovníku.

Číst v jazyce, který neznáte, je velmi náročné. Alespoň prvních pár týdnů určitě. Přečíst jednu stránku vám zabere možná i hodinu nebo dvě, ale neděste se a nevzdávejte to. Na učení se cizím jazykům je krásné, že každý den na sobě vidíte malé zlepšení.

K TÉMATU  Kvasinková infekce postihuje hned několik míst na těle. Co dělat a co jíst, když se kvasinky přemnoží?

První dny si přečtěte klidně jen dva odstavce nebo půl stránky, záleží na tom, co stihnete za patnáct nebo dvacet minut přečíst.

Pište

Tohle je jedna z nejsložitějších částí. Jenže se bez toho neobejdete. Jen číst a poslouchat nestačí. Na internetu si najděte chatovací aplikace, které slouží právě k těmto účelům. Mobilní aplikace představují jakousi seznamku, ne však v tradičním smyslu, ale seznamku jazykovou. Nacházejí se na ní lidé z celého světa a píšou si mezi sebou v jazyce, který se chtějí učit.

Můžete si psát s mužem nebo ženou jakéhokoliv věku. Pár vět každý den bohatě postačí. Po úvodních seznamovacích otázkách, když vás dotyčný či dotyčná začne zajímat, se bude konverzace rozvíjet dál. A uvidíte, že to nakonec půjde samo. Budete se chtít dozvědět co nejvíc, a to vás donutí k tomu, abyste vymýšlela nové a nové věty.

Nakonec možná zjistíte, že jste si vytvořila dlouholeté přátelství. Navíc nikde není vyloučené, že se s dotyčným člověkem někde někdy setkáte a poznáte se osobně. Takže to vlastně taková seznamka nakonec je. Budete-li chtít.

Mluvte

A tohle je ta vůbec nejhorší část na učení se cizím jazykům. Ale ani bez ní to nepůjde. Musíte mluvit, a to nejlépe každý den alespoň pět minut. Nesmíte ovšem mluvit sama se sebou, ale s někým jiným, kdo se vás bude ptát na nečekané otázky a vysvětlovat vám nejrůznější příhody a situace.

Na sociálních sítích i již zmíněných mobilních aplikacích si jistě najdete někoho, s kým budete pár minut denně na telefonu trávit rádi. Anebo poproste své známé, kteří umí anglicky, jestli by na vás anglicky nemluvili. Vy byste jim samozřejmě anglicky odpovídala.

Je to těžké, každý z nás se stydí mluvit, protože se bojí chyb. Jenže chyby děláme všichni a nikdo se jim smát rozhodně nebude. Překonejte svůj strach a mluvte. Zkuste to, třeba jen jednu jedinou minutu. Bez toho se nikdy pořádně anglicky nenaučíte.

K TÉMATU  Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Kombinujte

Chcete-li se anglicky naučit co nejrychleji, pak je dobré metody každý den kombinovat. Nemusíte zkombinovat všechny najednou, ale vystřídat každý den alespoň dvě nebo tři by bylo určitě ku prospěchu.

Můžete si například denně deset minut číst, dvě minuty psát a tři minuty mluvit. Nebo jeden den budete jen poslouchat, druhý den mluvit a třetí den třeba spojíte psaní se čtením. Jen myslete na to, že každý den musíte angličtině věnovat alespoň patnáct nebo dvacet minut. Anebo třicet, vyhradíte-li si tolik času.

Budete-li důsledná a skutečně využijete všech variant učení se angličtině naplno, nic vám nebrání v tom, abyste po roce učení mluvila téměř plynně anglicky. Skutečně. Funguje to. Jen to nesmíte po pár týdnech nebo měsících vzdát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výuka angličtiny přes Skype. Je to dobrý nápad a jde o efektivní způsob učení? Vyzkoušeli jsme

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek