Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
semínka zdraví
Semínka bezesporu zařaďte do svého jídelníčku. (foto: 123RF)

15. 09. 2021

Chia semena a jejich dokonalost

Chia semena byla v posledních letech několikrát skloňovaná a zařadila se do oblíbeného sortimentu zdravých výživ po celé ČR. Jsou velice oblíbená pro svou atypičnost a rozmanité použití, což se můžete dočíst v našem článku o superpotravinách. Semínka chia byla velmi populární již mezi starými Aztéky, byla považována za zdroj zdraví a krásy, ale následně byla na mnoho století zapomenuta.

Co na chia semínkách Aztéci viděli a proč si jich máme vážit i my?

 • Semínka chia posilují imunitu, zvyšují vytrvalost, dodávají našemu tělu vitalitu.
 • Podporují práci srdce a cév, podílejí se na procesech omlazení a přispívají ke hubnutí.
 • Díky schopnosti absorbovat vodu umožní rychle ukojit hlad bez zbytečných kalorií.
 • Podporují obnovu buněk a pomáhají bojovat proti procesu stárnutí.
 • Pomáhají posilovat imunitní systém a zvyšují pružnost pokožky.

Pro koho jsou vhodná

Chia semínka jsou velmi prospěšná pro posílení imunitního systému, což je důležité zejména pro starší lidi a děti, mimochodem, těm nejmenším může být tato superpotravina podávána již od jednoho roku. Zlepšují také výkon, což je cenné pro lidi, kteří zažívají velký fyzický a duševní stres.

Tato semínka jsou velice žádaným doplňkem stravy pro záchranáře, sportovce, vědce i studenty. Chia semínka jsou nepochybně užitečná i pro ženy během menopauzy – snižují frekvenci a intenzitu „návalů“, pomáhají uklidnit se.

semínka zdraví chia
Chia semínka přivedou dlouhodobý pocit sytosti. (foto: 123RF)

Výhody sezamu

Sezamová semínka jsou oblíbená především ve východní, tedy asijské a japonské kuchyni, zkuste se tedy inspirovat třeba jejich recepty. Složení sezamových semen tvoří ve většině rostlinné tuky a bílkoviny. Tyto komponenty jsou pro naše tělo nezbytné a jsou pro něj stavebním a energetickým materiálem. Mají obrovsky pozitivní dopad na naše zdraví, třeba tak, že:

 • Pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky.
 • Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v těle a jsou prevencí rakoviny.
 • Obsahují mnoho vitamínů, jako jsou vitamíny A, B, C, E, a také důležité stopové prvky – zinek, železo, hořčík, fosfor, vápník, draslík.
 • Díky vysokému obsahu vápníku zlepšují stav nehtů, posilují kosti a klouby.
 • Posilují imunitní systém, zrychlují metabolismus
 • Mají příznivý vliv na trávení a metabolické procesy v těle.
K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Sezam na různý způsob

Pokud semínka zrovna v lásce nemáte, zkuste v kuchyni využít třeba sezamový olej, který má přínosný efekt na vaši pokožku. Nedoporučuje se jíst sezamová semínka smažená, protože při tepelném ošetření ztrácí mnoho vitamínů a prospěšných vlastností. Naopak nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem je přidání semen do salátu nebo pečiva.

sezam
Sezam kupříkladu pozitivně ovlivňuje cholesterol v těle. (foto: 123RF)

Jaké jsou výhody lněného semínka?

Samotný len se považuje za rostlinu, která prospívá zdraví žen. Fytoestrogeny, které lněná semínka obsahují, mohou inhibovat tvorbu rakovinných buněk v mléčných žlázách, což snižuje riziko výskytu rakoviny. Semínka jsou také prospěšná pro normalizaci krevního tlaku. Dále snižují špatný cholesterol a normalizují hormonální hladinu.

Lněné semínko je také bohaté na vitamíny skupiny B, hořčík, draslík a fosfor a stejně tak i na vitamíny, aminokyseliny a zdravé tuky.

Jak používat lněná semínka?

Odborníci doporučují konzumovat lněné semínko jako jednoduchý doplněk stravy. Skladujeme je v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě. Lněné semínka můžete použít jednou denně podle potřeby a vylepšit tak své domácí recepty.

Hlavní způsoby jejich užití v kuchyni jsou ve formě posypání studených nebo teplých jídel, jako složka zeleninových salátů, nebo přísada při pečení chleba.

lněná semínka
Lněná semínka jsou doslova nadupaná živinami. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Připravte si pudink z chia semínek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.

Nepřehlédněte

Když jsem potkala Petra, strašně se mi líbil a učaroval mi jeho úsměv, nadhled i smysl pro humor. Nikdy jsem ale necítila ty pověstné motýlky v břiše. Všem v okolí se ale líbil, dostal i mé rodiče a všichni si mysleli, že pro mě nemůže být vhodnější partner.
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek