Domů » Životní styl » Zdraví » Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví
Zdraví

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

semínka zdraví
Semínka bezesporu zařaďte do svého jídelníčku. (foto: 123RF)
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.

Chia semena a jejich dokonalost

Chia semena byla v posledních letech několikrát skloňovaná a zařadila se do oblíbeného sortimentu zdravých výživ po celé ČR. Jsou velice oblíbená pro svou atypičnost a rozmanité použití, což se můžete dočíst v našem článku o superpotravinách. Semínka chia byla velmi populární již mezi starými Aztéky, byla považována za zdroj zdraví a krásy, ale následně byla na mnoho století zapomenuta.

Co na chia semínkách Aztéci viděli a proč si jich máme vážit i my?

 • Semínka chia posilují imunitu, zvyšují vytrvalost, dodávají našemu tělu vitalitu.
 • Podporují práci srdce a cév, podílejí se na procesech omlazení a přispívají ke hubnutí.
 • Díky schopnosti absorbovat vodu umožní rychle ukojit hlad bez zbytečných kalorií.
 • Podporují obnovu buněk a pomáhají bojovat proti procesu stárnutí.
 • Pomáhají posilovat imunitní systém a zvyšují pružnost pokožky.

Pro koho jsou vhodná

Chia semínka jsou velmi prospěšná pro posílení imunitního systému, což je důležité zejména pro starší lidi a děti, mimochodem, těm nejmenším může být tato superpotravina podávána již od jednoho roku. Zlepšují také výkon, což je cenné pro lidi, kteří zažívají velký fyzický a duševní stres.

Tato semínka jsou velice žádaným doplňkem stravy pro záchranáře, sportovce, vědce i studenty. Chia semínka jsou nepochybně užitečná i pro ženy během menopauzy – snižují frekvenci a intenzitu „návalů“, pomáhají uklidnit se.

semínka zdraví chia
Chia semínka přivedou dlouhodobý pocit sytosti. (foto: 123RF)

Výhody sezamu

Sezamová semínka jsou oblíbená především ve východní, tedy asijské a japonské kuchyni, zkuste se tedy inspirovat třeba jejich recepty. Složení sezamových semen tvoří ve většině rostlinné tuky a bílkoviny. Tyto komponenty jsou pro naše tělo nezbytné a jsou pro něj stavebním a energetickým materiálem. Mají obrovsky pozitivní dopad na naše zdraví, třeba tak, že:

 • Pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky.
 • Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v těle a jsou prevencí rakoviny.
 • Obsahují mnoho vitamínů, jako jsou vitamíny A, B, C, E, a také důležité stopové prvky – zinek, železo, hořčík, fosfor, vápník, draslík.
 • Díky vysokému obsahu vápníku zlepšují stav nehtů, posilují kosti a klouby.
 • Posilují imunitní systém, zrychlují metabolismus
 • Mají příznivý vliv na trávení a metabolické procesy v těle.

Sezam na různý způsob

Pokud semínka zrovna v lásce nemáte, zkuste v kuchyni využít třeba sezamový olej, který má přínosný efekt na vaši pokožku. Nedoporučuje se jíst sezamová semínka smažená, protože při tepelném ošetření ztrácí mnoho vitamínů a prospěšných vlastností. Naopak nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem je přidání semen do salátu nebo pečiva.

sezam
Sezam kupříkladu pozitivně ovlivňuje cholesterol v těle. (foto: 123RF)

Jaké jsou výhody lněného semínka?

Samotný len se považuje za rostlinu, která prospívá zdraví žen. Fytoestrogeny, které lněná semínka obsahují, mohou inhibovat tvorbu rakovinných buněk v mléčných žlázách, což snižuje riziko výskytu rakoviny. Semínka jsou také prospěšná pro normalizaci krevního tlaku. Dále snižují špatný cholesterol a normalizují hormonální hladinu.

Lněné semínko je také bohaté na vitamíny skupiny B, hořčík, draslík a fosfor a stejně tak i na vitamíny, aminokyseliny a zdravé tuky.

Jak používat lněná semínka?

Odborníci doporučují konzumovat lněné semínko jako jednoduchý doplněk stravy. Skladujeme je v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě. Lněné semínka můžete použít jednou denně podle potřeby a vylepšit tak své domácí recepty.

Hlavní způsoby jejich užití v kuchyni jsou ve formě posypání studených nebo teplých jídel, jako složka zeleninových salátů, nebo přísada při pečení chleba.

lněná semínka
Lněná semínka jsou doslova nadupaná živinami. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Připravte si pudink z chia semínek

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře