Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
semínka zdraví
Semínka bezesporu zařaďte do svého jídelníčku. (foto: 123RF)

15. 09. 2021

Chia semena a jejich dokonalost

Chia semena byla v posledních letech několikrát skloňovaná a zařadila se do oblíbeného sortimentu zdravých výživ po celé ČR. Jsou velice oblíbená pro svou atypičnost a rozmanité použití, což se můžete dočíst v našem článku o superpotravinách. Semínka chia byla velmi populární již mezi starými Aztéky, byla považována za zdroj zdraví a krásy, ale následně byla na mnoho století zapomenuta.

Co na chia semínkách Aztéci viděli a proč si jich máme vážit i my?

 • Semínka chia posilují imunitu, zvyšují vytrvalost, dodávají našemu tělu vitalitu.
 • Podporují práci srdce a cév, podílejí se na procesech omlazení a přispívají ke hubnutí.
 • Díky schopnosti absorbovat vodu umožní rychle ukojit hlad bez zbytečných kalorií.
 • Podporují obnovu buněk a pomáhají bojovat proti procesu stárnutí.
 • Pomáhají posilovat imunitní systém a zvyšují pružnost pokožky.

Pro koho jsou vhodná

Chia semínka jsou velmi prospěšná pro posílení imunitního systému, což je důležité zejména pro starší lidi a děti, mimochodem, těm nejmenším může být tato superpotravina podávána již od jednoho roku. Zlepšují také výkon, což je cenné pro lidi, kteří zažívají velký fyzický a duševní stres.

Tato semínka jsou velice žádaným doplňkem stravy pro záchranáře, sportovce, vědce i studenty. Chia semínka jsou nepochybně užitečná i pro ženy během menopauzy – snižují frekvenci a intenzitu „návalů“, pomáhají uklidnit se.

semínka zdraví chia
Chia semínka přivedou dlouhodobý pocit sytosti. (foto: 123RF)

Výhody sezamu

Sezamová semínka jsou oblíbená především ve východní, tedy asijské a japonské kuchyni, zkuste se tedy inspirovat třeba jejich recepty. Složení sezamových semen tvoří ve většině rostlinné tuky a bílkoviny. Tyto komponenty jsou pro naše tělo nezbytné a jsou pro něj stavebním a energetickým materiálem. Mají obrovsky pozitivní dopad na naše zdraví, třeba tak, že:

 • Pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky.
 • Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v těle a jsou prevencí rakoviny.
 • Obsahují mnoho vitamínů, jako jsou vitamíny A, B, C, E, a také důležité stopové prvky – zinek, železo, hořčík, fosfor, vápník, draslík.
 • Díky vysokému obsahu vápníku zlepšují stav nehtů, posilují kosti a klouby.
 • Posilují imunitní systém, zrychlují metabolismus
 • Mají příznivý vliv na trávení a metabolické procesy v těle.
K TÉMATU  Jak na balení vánočních dárků originálně a zábavně?

Sezam na různý způsob

Pokud semínka zrovna v lásce nemáte, zkuste v kuchyni využít třeba sezamový olej, který má přínosný efekt na vaši pokožku. Nedoporučuje se jíst sezamová semínka smažená, protože při tepelném ošetření ztrácí mnoho vitamínů a prospěšných vlastností. Naopak nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem je přidání semen do salátu nebo pečiva.

sezam
Sezam kupříkladu pozitivně ovlivňuje cholesterol v těle. (foto: 123RF)

Jaké jsou výhody lněného semínka?

Samotný len se považuje za rostlinu, která prospívá zdraví žen. Fytoestrogeny, které lněná semínka obsahují, mohou inhibovat tvorbu rakovinných buněk v mléčných žlázách, což snižuje riziko výskytu rakoviny. Semínka jsou také prospěšná pro normalizaci krevního tlaku. Dále snižují špatný cholesterol a normalizují hormonální hladinu.

Lněné semínko je také bohaté na vitamíny skupiny B, hořčík, draslík a fosfor a stejně tak i na vitamíny, aminokyseliny a zdravé tuky.

Jak používat lněná semínka?

Odborníci doporučují konzumovat lněné semínko jako jednoduchý doplněk stravy. Skladujeme je v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě. Lněné semínka můžete použít jednou denně podle potřeby a vylepšit tak své domácí recepty.

Hlavní způsoby jejich užití v kuchyni jsou ve formě posypání studených nebo teplých jídel, jako složka zeleninových salátů, nebo přísada při pečení chleba.

lněná semínka
Lněná semínka jsou doslova nadupaná živinami. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Připravte si pudink z chia semínek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Taky už se nemůžete dočkat, až bude léto? Pojďte se s námi podívat pod pokličku a nahlédněte do kuchyně módních trendů pro léto 2020.

Výběr článků

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
„Masturbace způsobuje slepotu," strašili lékaři nebohý lid po celá staletí. Ukázalo se, že pravdou je opak. Masturbace je organismu prospěšná! A to jak po fyzické stránce, tak po té psychické.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.

Nepřehlédněte

Madonna opět dokázala, že je nekorunovanou královnou popu, když na závěrečném koncertě svého celosvětového turné na pláži Copacabana v Riu přilákala neuvěřitelných 1,6 milionu diváků. Koncert plný jejích největších hitů nejen oslavil čtyřicet let její hudební kariéry, ale zároveň se zapsal do historie jako jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí na této proslulé pláži.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek