Pátek , 03. 02. 2023

Blažej

Vánoční pravopis: Víte, kde psát malá a velká písmena?

Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
pravopis
Víte, kde psát malá a velká písmena?

19. 12. 2022

Čas vánoční a adventní

V knihách a dalším tisku, který vycházel před rokem 1993 se můžete dočíst o šťastných a veselých vánocích. Ano, Vánoce se pravopisně správně do té doby mohly psát s malým v. V roce 1993 ovšem začala platit nová pravidla, a to nejenom v případě Vánoc, ale také třeba Velikonoc.

Ale jak je to s přídavným jménem vánoční? To se píše vždy s malým ”v”. A nikdy jinak. Slovo advent taktéž píšeme jenom s malým ”a” na začátku slova. Občas se ale lidé domnívají, že jde o oficiální název a píšou velké písmeno. To ale píšete jen v případě, že je slovo Advent na počátku věty nebo nadpisu. Stejné je to u přídavného jména adventní. Píšete vždycky malé “a”, pamatujte na to.

Vánoční svátky

Štědrý den, Štědrý večer, Boží hod vánoční nebo Hod Boží. To jsou oficiální názvy svátků, které následují po Štědrém dnu, a proto vždy píšeme na začátku velké písmeno. V případě Hodu Božího píšeme obě počáteční písmena velká, protože tím vyjadřujeme úctu k Bohu.

Ježíšek nebo ježíšek?

V tomto případě můžete psát jak malé, tak i velké písmeno. Jak je to možné? Ježíšek má hned několik významů. Pokud se například ptáte: „Tak cos dostal k ježíšku?” Ptáte se, co dotyčný dostal pod stromeček, tedy jakou nadílku dostal. Pak můžete psát ježíška s malým ”j”. Pokud ale mluvíte nebo píšete o Ježíšku s velkým ”J”, máte na mysli samotného Ježíše, Štědrý večer nebo celý Štědrý den.

Betlém nebo betlém?

Tady platí zcela jednoduché pravidlo. Máte-li cestu do města Betlém, píšeme velké ”B”, pokud se jdeme podívat na výstavu betlémů, píšeme malé ”b”. Malé písmeno píšeme i tehdy, pokud máte na mysli, že jste se byli podívat na betlém na adventních trzích.

Nový rok nebo nový rok?

„Jak na Nový rok, tak po celý rok.” Tím máme na mysli konkrétní den v roce, tedy skutečně jen Nový rok, který nastává vždy 1. ledna poté, co absolvujeme silvestrovské oslavy. Pokud ale píšete přání, například: „Vše nejlepší do nového roku…” jistě tím nemáte na mysli, aby se měl člověk dobře jenom na 1. ledna, ale po celý dlouhý rok. Pak je podle pravidel pravopisu správně malé počáteční písmeno.

K TÉMATU  Vánoční stromeček je hlavním symbolem Vánoc! Štědrý den si bez něj neumíme představit. Jak může vypadat i ten váš?

Silvestr nebo silvestr?

I v tomto slově mnozí z nás dělají pravopisné chyby. Silvestr s velkým počátečním písmenem se píše ve chvíli, kdy máme na mysli mužské křestní jméno. Silvestr slaví narozeniny poslední den v roce, tedy 31. prosince. Silvestr s malým počátečním písmenem označuje večírek, zábavu, hostinu, party, kterou pořádáme na konci roku, abychom ten úspěšný, nebo naopak nevydařený rok nějak zakončili, oslavili, zapili a zajedli. Někdy je ale možné velké a malé písmeno libovolně zaměňovat. Například tehdy, když napíšete větu: „Letos budeme silvestra/Silvestra slavit na chalupě.” Můžete slavit jmeniny Silvestra anebo konec starého roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Zdroje článku:
www.seznamzpravy.cz, www.mojecestina.cz, www.pravopisne.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!

Nepřehlédněte

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek