Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Vánoční pravopis: Víte, kde psát malá a velká písmena?

Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
pravopis
Víte, kde psát malá a velká písmena?

19. 12. 2022

Čas vánoční a adventní

V knihách a dalším tisku, který vycházel před rokem 1993 se můžete dočíst o šťastných a veselých vánocích. Ano, Vánoce se pravopisně správně do té doby mohly psát s malým v. V roce 1993 ovšem začala platit nová pravidla, a to nejenom v případě Vánoc, ale také třeba Velikonoc.

Ale jak je to s přídavným jménem vánoční? To se píše vždy s malým ”v”. A nikdy jinak. Slovo advent taktéž píšeme jenom s malým ”a” na začátku slova. Občas se ale lidé domnívají, že jde o oficiální název a píšou velké písmeno. To ale píšete jen v případě, že je slovo Advent na počátku věty nebo nadpisu. Stejné je to u přídavného jména adventní. Píšete vždycky malé “a”, pamatujte na to.

Vánoční svátky

Štědrý den, Štědrý večer, Boží hod vánoční nebo Hod Boží. To jsou oficiální názvy svátků, které následují po Štědrém dnu, a proto vždy píšeme na začátku velké písmeno. V případě Hodu Božího píšeme obě počáteční písmena velká, protože tím vyjadřujeme úctu k Bohu.

Ježíšek nebo ježíšek?

V tomto případě můžete psát jak malé, tak i velké písmeno. Jak je to možné? Ježíšek má hned několik významů. Pokud se například ptáte: „Tak cos dostal k ježíšku?” Ptáte se, co dotyčný dostal pod stromeček, tedy jakou nadílku dostal. Pak můžete psát ježíška s malým ”j”. Pokud ale mluvíte nebo píšete o Ježíšku s velkým ”J”, máte na mysli samotného Ježíše, Štědrý večer nebo celý Štědrý den.

Betlém nebo betlém?

Tady platí zcela jednoduché pravidlo. Máte-li cestu do města Betlém, píšeme velké ”B”, pokud se jdeme podívat na výstavu betlémů, píšeme malé ”b”. Malé písmeno píšeme i tehdy, pokud máte na mysli, že jste se byli podívat na betlém na adventních trzích.

Nový rok nebo nový rok?

„Jak na Nový rok, tak po celý rok.” Tím máme na mysli konkrétní den v roce, tedy skutečně jen Nový rok, který nastává vždy 1. ledna poté, co absolvujeme silvestrovské oslavy. Pokud ale píšete přání, například: „Vše nejlepší do nového roku…” jistě tím nemáte na mysli, aby se měl člověk dobře jenom na 1. ledna, ale po celý dlouhý rok. Pak je podle pravidel pravopisu správně malé počáteční písmeno.

K TÉMATU  Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Silvestr nebo silvestr?

I v tomto slově mnozí z nás dělají pravopisné chyby. Silvestr s velkým počátečním písmenem se píše ve chvíli, kdy máme na mysli mužské křestní jméno. Silvestr slaví narozeniny poslední den v roce, tedy 31. prosince. Silvestr s malým počátečním písmenem označuje večírek, zábavu, hostinu, party, kterou pořádáme na konci roku, abychom ten úspěšný, nebo naopak nevydařený rok nějak zakončili, oslavili, zapili a zajedli. Někdy je ale možné velké a malé písmeno libovolně zaměňovat. Například tehdy, když napíšete větu: „Letos budeme silvestra/Silvestra slavit na chalupě.” Můžete slavit jmeniny Silvestra anebo konec starého roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Zdroje článku:
www.seznamzpravy.cz, www.mojecestina.cz, www.pravopisne.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Jednoduché vychytávky, jak vypadat krásně, splní účel na 100 %. Jak rychle vyrobit kudrliny a udělat vaše vlasy krásně zářivé? Jak dokonale vybělit zuby pro perfektní úsměv nebo vyčistit pleť?
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Léto je tady a v rámci jakéhosi odlehčení účesů možná nejednoho z nás napadlo, že zrovna teď přišel čas na změnu. Jestli rádi jdete vstříc novým trendům, pak nepřehlédněte svěží účes wixie, který je plný života, energie a mladistvého stylu. Pokud se chcete cítit jako hvězda a dodat své image ten správný šmrnc, bude právě wixie sázkou na jistotu. Komu sluší, jak ho nosit a v čem je charakteristický? Odhalte jeho tajemství.
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.

Výběr článků

S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.

Nepřehlédněte

Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek