Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Elizabeth Taylor: Báječná žena obklopená špatnými muži

Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Elizabeth Taylor
Elizabeth Taylor a Richard Burton (foto: instagram.com/elizabethtaylor)

12. 01. 2022

Celé její rodné jméno zní Dame Elizabeth Rosemond Taylor. Narodila se 27. února 1932 na předměstí Londýna. Jejími rodiči však byli rodilí Američané, otec Elizabeth se jmenoval Francis, matka Sara Viola Warmbrodt. Už od útlého dětství ji provázel obrovský zájem o zvířata, proto jí také v pěti letech rodiče pořídili poníka.

Ve šlépějích Shirley Temple

Na základní školu docházela ještě v Anglii, ale v roce 1939 celá rodina Taylorových prchla do Ameriky. Její starší bratr navštěvoval školu ve slunné Kalifornii a v dospělosti si otevřel galerii s obrazy. Liz v Americe také poprvé v životě navštívila kino a neskutečně si ho zamilovala. Jako první viděla film se Shirley Temple, Malá princezna. Od té chvíle si nepřála nic jiného, než aby kráčela ve stopách své tehdy už slavné kolegyně.

Začala hrát v amatérském i školním divadle a v roce 1941 také podepsala svou první smlouvu s filmovou společností Universal Pictures. Jenže za celý rok pro ni nenašli žádnou vhodnou roli, a tak společnost smlouvu zase zrušila. Ovšem hned v roce 1942 jí nabídla smlouvu společnost MGM a obsadila herečku do role ve filmu Lassie se vrací, kde nahradila Marii Flynn. Po premiéře začala dostávat další malé role, například ve filmu Jana Eyrová, Sirotek Iowoodský nebo Bílé útesy doverské. První hlavní roli získala ve filmu O velkou cenu v roce 1944.

První opravdová role

Přestala navštěvovat základní školu a učila se jen s pedagogickým dozorem, který jí zařídilo studio MGM. Rodiče na ni ovšem dohlíželi a byli na ni velmi přísní. Zejména maminka ji hlídala na každém kroku a dokonce za ni vybírala i role a oblečení. Žádná role jí ovšem nepřinesla takový ohlas jako ta ve filmu Místo na výsluní z roku 1951. Hlavní mužskou roli zastal Montgomery Clift, který se také stal jejím nejlepším přítelem.

Jedno zklamání za druhým

Když se Elizabeth Taylor proměňovala v ženu, začala se o ni zajímat nejrůznější média. A samozřejmě si její krásy všímali i bohatí a vlivní muži. Prvním mužem, o kterém se ve spojitosti s Elizabeth začalo mluvit, byl nejlepší školní fotbalista široko daleko Glenn Davis. Jejich vztah ale brzy utichl. Až o pár let později se skutečně zasnoubila. Oním vyvoleným se stal syn významného miliardáře William Pawley mladší, který ji požádal o ruku v červnu roku 1949. Jenže ještě na podzim zásnuby zrušila. Lidé kolem ní ji začali osočovat z toho, že je příliš vybíravá a střídá muže jako ponožky. Těmto nařčením se ovšem urputně bránila.

K TÉMATUDIY: háčkovaná kabelka a kompletní návod, jak na to!

Rozvod rok po svatbě

Roku 1950 se konečně vdala. Jejím mužem se stal o pět let starší Nick Hilton, dědic hotelové sítě, do jehož rodiny také patří slavná modelka a dědička hotelového impéria Paris Hilton. Jenže Liz měla o manželství velmi zkreslené představy. Myslela si, že to bude procházka růžovou zahradou a že ke spokojenému manželství bohatě postačí jenom vzájemná láska a úcta. Ve skutečnosti tomu tak ale samozřejmě vůbec nebylo. S manželem se téměř ihned po svatbě začali hádat, sprostě se osočovat a nakonec i nenávidět. Navíc byl Hilton závislý na alkoholu a kdykoliv se napil, byl i neskutečně hrubý. Rozvedli se necelý rok po svatbě. Majetkové vyrovnání však trvalo mnohem déle.

Ani druhé manželství nevyšlo

Už  v roce 1952 se Liz opět vdávala. Tentokrát pojala za manžela britského herce Michaela Wildinga, který byl o devatenáct let starší. Liz mu porodila hned dva syny. Prvního společně pojmenovali Michael Howard Wilding, druhého Christopher Edward Wilding. Každý měl ale o sňatku rozdílné představy. Zatímco Elizabeth toužila po klidném rodinném životě, Wilding si od svatby s oblíbenou herečkou sliboval zářnou kariéru v Hollywoodu. Ani jednomu se sny nesplnily, takže i tohle manželství vzalo rychlý spád. Elizabeth se s hercem rozvedla v roce 1957.

Konvertace k judaismu

Jen pár dní nato se v Mexiku provdala za amerického a filmového producenta Mikea Todda. Sedm měsíců po svatbě porodila Toddovi dceru Elizabeth Frances, které neřekli jinak než Liza. O necelý rok později bohužel Mike Todd zahynul při letecké nehodě svého soukromého letadla. Elizabeth se zhroutil svět. Tvrdila, že ho milovala a smrt pro ni byla obrovskou ránou. Nikdo neměl důvod jí nevěřit, protože několikrát dokonce vyhrožovala, že spáchá sebevraždu.

Až po čase díky práci dokázala přijít na jiné myšlenky. Ze smutku ji vytrhla především role v jednom z jejích neslavnějších filmů Kočka na rozpálené plechové střeše a také přítel jejího zesnulého manžela, zpěvák a herec Eddie Fisher. Ten se také v květnu roku 1959 stal jejím třetím manželem. A Elizabeth Taylor rozhodně nepovažovala za překážku ani to, že byl žid a dodržoval téměř veškeré tradice, které k judaismu patří. Ochotně kvůli němu k židovství dokonce konvertovala. Tou dobou adoptovala postiženou dívku Mariu, protože po gynekologické operaci už sama nemohla otěhotnět.

Mocná Kleopatra se zamilovala na plátně i mimo něj

Na začátku šedesátých let dostala nabídku, která se neodmítá. Měla hrát Kleopatru po boku charismatického herce Richarda Burtona. Roli samozřejmě přijala a stala se Burtonovou milenkou nejen na stříbrném plátně. Oba se rozvedli, aby mohli spojit své životy. Vzájemnou lásku také v březnu 1964 stvrdili sňatkem. Během doby co byli svoji, si spolu zahráli v jedenácti filmech.

K TÉMATUTančící dopravní policisté, kteří si svojí službu užívají a baví řidiče i kolemjdoucí

O deset let později se ale rozvedli, aby se o rok později, v roce 1975, zase vzali. Tou dobou na tom byl ovšem Burton po zdravotní stránce velmi špatně. Manželství opět rychle vzalo za své a každý si šel svou cestou. Burton se oženil s jinou ženou a Elizabeth nezůstala pozadu. Roku 1976 se jejím manželem stal budoucí senátor John Warner. Seznámili se při volební kampani, slovo dalo slovo a zjistili, že k sobě mají velmi blízko. Ale ani s Warnerem nevydržela. Rozvedli se roku 1982.

Vzala si obyčejného dělníka

Posledním, v řadě již sedmým mužem krásné Elizabeth, se stal Larry Fortensky a k překvapení všech to byl obyčejný stavební dělník. Vzali se na ranči Neverland zpěváka Michaela Jacksona. Právě ten jim také zaplatil svatební obřad, který vyšel na několik milionů dolarů. Herečka navíc dokázala zpeněžit i fotografie ze svatby. Prodala je magazínu People za jeden milion dolarů. Kdo by si ale myslel, že to udělala z vypočítavosti, aby si k už tak tučným honorářům za filmové role přilepšila, ten byl nebyl od pravdy dál. Utržené peníze věnovala k založení nadace pro boj s nemocí AIDS.

Ani se sedmým mužem jí manželství nevydrželo. Ovšem na rozdíl od ostatních ho milovala i po rozvodu. Nikdy na něj nezapomněla, což ostatně dokazuje i fakt, že mu ve své závěti odkázala přes 800 tisíc amerických dolarů.

Elizabeth Taylor zkrátka na muže neměla štěstí, krása jí byla výhrou i prokletím zároveň. Celý život si ji ovšem hýčkala a dokonce kvůli štíhlé postavě absolvovala nespočet odtučňovacích kúr v lázních, ačkoliv to neměla vůbec zapotřebí. Filmový svět jí ležel u nohou. Muži by před ní okamžitě klekli na kolena, kdyby jen chtěla. Ale Elizabeth netoužila po slávě ani po tom, aby pro ni muži trpěli. Chtěla jen celý život žít šťastně po boku někoho, koho by milovala a on by miloval ji. To se jí ale nikdy nesplnilo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Nezkrotná Angelika: Od natáčení uběhlo 52 let. Jak herečka vypadá dnes?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.

Nepřehlédněte

Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek