Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Elizabeth Taylor: Báječná žena obklopená špatnými muži

Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Elizabeth Taylor
Elizabeth Taylor a Richard Burton (foto: instagram.com/elizabethtaylor)

12. 01. 2022

Celé její rodné jméno zní Dame Elizabeth Rosemond Taylor. Narodila se 27. února 1932 na předměstí Londýna. Jejími rodiči však byli rodilí Američané, otec Elizabeth se jmenoval Francis, matka Sara Viola Warmbrodt. Už od útlého dětství ji provázel obrovský zájem o zvířata, proto jí také v pěti letech rodiče pořídili poníka.

Ve šlépějích Shirley Temple

Na základní školu docházela ještě v Anglii, ale v roce 1939 celá rodina Taylorových prchla do Ameriky. Její starší bratr navštěvoval školu ve slunné Kalifornii a v dospělosti si otevřel galerii s obrazy. Liz v Americe také poprvé v životě navštívila kino a neskutečně si ho zamilovala. Jako první viděla film se Shirley Temple, Malá princezna. Od té chvíle si nepřála nic jiného, než aby kráčela ve stopách své tehdy už slavné kolegyně.

Začala hrát v amatérském i školním divadle a v roce 1941 také podepsala svou první smlouvu s filmovou společností Universal Pictures. Jenže za celý rok pro ni nenašli žádnou vhodnou roli, a tak společnost smlouvu zase zrušila. Ovšem hned v roce 1942 jí nabídla smlouvu společnost MGM a obsadila herečku do role ve filmu Lassie se vrací, kde nahradila Marii Flynn. Po premiéře začala dostávat další malé role, například ve filmu Jana Eyrová, Sirotek Iowoodský nebo Bílé útesy doverské. První hlavní roli získala ve filmu O velkou cenu v roce 1944.

První opravdová role

Přestala navštěvovat základní školu a učila se jen s pedagogickým dozorem, který jí zařídilo studio MGM. Rodiče na ni ovšem dohlíželi a byli na ni velmi přísní. Zejména maminka ji hlídala na každém kroku a dokonce za ni vybírala i role a oblečení. Žádná role jí ovšem nepřinesla takový ohlas jako ta ve filmu Místo na výsluní z roku 1951. Hlavní mužskou roli zastal Montgomery Clift, který se také stal jejím nejlepším přítelem.

Jedno zklamání za druhým

Když se Elizabeth Taylor proměňovala v ženu, začala se o ni zajímat nejrůznější média. A samozřejmě si její krásy všímali i bohatí a vlivní muži. Prvním mužem, o kterém se ve spojitosti s Elizabeth začalo mluvit, byl nejlepší školní fotbalista široko daleko Glenn Davis. Jejich vztah ale brzy utichl. Až o pár let později se skutečně zasnoubila. Oním vyvoleným se stal syn významného miliardáře William Pawley mladší, který ji požádal o ruku v červnu roku 1949. Jenže ještě na podzim zásnuby zrušila. Lidé kolem ní ji začali osočovat z toho, že je příliš vybíravá a střídá muže jako ponožky. Těmto nařčením se ovšem urputně bránila.

K TÉMATU  Seriály na Netflixu, které stojí za zhlédnutí. Už jste je viděli?

Rozvod rok po svatbě

Roku 1950 se konečně vdala. Jejím mužem se stal o pět let starší Nick Hilton, dědic hotelové sítě, do jehož rodiny také patří slavná modelka a dědička hotelového impéria Paris Hilton. Jenže Liz měla o manželství velmi zkreslené představy. Myslela si, že to bude procházka růžovou zahradou a že ke spokojenému manželství bohatě postačí jenom vzájemná láska a úcta. Ve skutečnosti tomu tak ale samozřejmě vůbec nebylo. S manželem se téměř ihned po svatbě začali hádat, sprostě se osočovat a nakonec i nenávidět. Navíc byl Hilton závislý na alkoholu a kdykoliv se napil, byl i neskutečně hrubý. Rozvedli se necelý rok po svatbě. Majetkové vyrovnání však trvalo mnohem déle.

Ani druhé manželství nevyšlo

Už  v roce 1952 se Liz opět vdávala. Tentokrát pojala za manžela britského herce Michaela Wildinga, který byl o devatenáct let starší. Liz mu porodila hned dva syny. Prvního společně pojmenovali Michael Howard Wilding, druhého Christopher Edward Wilding. Každý měl ale o sňatku rozdílné představy. Zatímco Elizabeth toužila po klidném rodinném životě, Wilding si od svatby s oblíbenou herečkou sliboval zářnou kariéru v Hollywoodu. Ani jednomu se sny nesplnily, takže i tohle manželství vzalo rychlý spád. Elizabeth se s hercem rozvedla v roce 1957.

Konvertace k judaismu

Jen pár dní nato se v Mexiku provdala za amerického a filmového producenta Mikea Todda. Sedm měsíců po svatbě porodila Toddovi dceru Elizabeth Frances, které neřekli jinak než Liza. O necelý rok později bohužel Mike Todd zahynul při letecké nehodě svého soukromého letadla. Elizabeth se zhroutil svět. Tvrdila, že ho milovala a smrt pro ni byla obrovskou ránou. Nikdo neměl důvod jí nevěřit, protože několikrát dokonce vyhrožovala, že spáchá sebevraždu.

Až po čase díky práci dokázala přijít na jiné myšlenky. Ze smutku ji vytrhla především role v jednom z jejích neslavnějších filmů Kočka na rozpálené plechové střeše a také přítel jejího zesnulého manžela, zpěvák a herec Eddie Fisher. Ten se také v květnu roku 1959 stal jejím třetím manželem. A Elizabeth Taylor rozhodně nepovažovala za překážku ani to, že byl žid a dodržoval téměř veškeré tradice, které k judaismu patří. Ochotně kvůli němu k židovství dokonce konvertovala. Tou dobou adoptovala postiženou dívku Mariu, protože po gynekologické operaci už sama nemohla otěhotnět.

Mocná Kleopatra se zamilovala na plátně i mimo něj

Na začátku šedesátých let dostala nabídku, která se neodmítá. Měla hrát Kleopatru po boku charismatického herce Richarda Burtona. Roli samozřejmě přijala a stala se Burtonovou milenkou nejen na stříbrném plátně. Oba se rozvedli, aby mohli spojit své životy. Vzájemnou lásku také v březnu 1964 stvrdili sňatkem. Během doby co byli svoji, si spolu zahráli v jedenácti filmech.

K TÉMATU  Klidná melodie ukolébavky uspí kocoura, který miluje piano. Uklidní i vás!

O deset let později se ale rozvedli, aby se o rok později, v roce 1975, zase vzali. Tou dobou na tom byl ovšem Burton po zdravotní stránce velmi špatně. Manželství opět rychle vzalo za své a každý si šel svou cestou. Burton se oženil s jinou ženou a Elizabeth nezůstala pozadu. Roku 1976 se jejím manželem stal budoucí senátor John Warner. Seznámili se při volební kampani, slovo dalo slovo a zjistili, že k sobě mají velmi blízko. Ale ani s Warnerem nevydržela. Rozvedli se roku 1982.

Vzala si obyčejného dělníka

Posledním, v řadě již sedmým mužem krásné Elizabeth, se stal Larry Fortensky a k překvapení všech to byl obyčejný stavební dělník. Vzali se na ranči Neverland zpěváka Michaela Jacksona. Právě ten jim také zaplatil svatební obřad, který vyšel na několik milionů dolarů. Herečka navíc dokázala zpeněžit i fotografie ze svatby. Prodala je magazínu People za jeden milion dolarů. Kdo by si ale myslel, že to udělala z vypočítavosti, aby si k už tak tučným honorářům za filmové role přilepšila, ten byl nebyl od pravdy dál. Utržené peníze věnovala k založení nadace pro boj s nemocí AIDS.

Ani se sedmým mužem jí manželství nevydrželo. Ovšem na rozdíl od ostatních ho milovala i po rozvodu. Nikdy na něj nezapomněla, což ostatně dokazuje i fakt, že mu ve své závěti odkázala přes 800 tisíc amerických dolarů.

Elizabeth Taylor zkrátka na muže neměla štěstí, krása jí byla výhrou i prokletím zároveň. Celý život si ji ovšem hýčkala a dokonce kvůli štíhlé postavě absolvovala nespočet odtučňovacích kúr v lázních, ačkoliv to neměla vůbec zapotřebí. Filmový svět jí ležel u nohou. Muži by před ní okamžitě klekli na kolena, kdyby jen chtěla. Ale Elizabeth netoužila po slávě ani po tom, aby pro ni muži trpěli. Chtěla jen celý život žít šťastně po boku někoho, koho by milovala a on by miloval ji. To se jí ale nikdy nesplnilo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Nezkrotná Angelika: Od natáčení uběhlo 52 let. Jak herečka vypadá dnes?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek