Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.
průvodce jógou
Zdroj: 123RF.com

17. 10. 2018

Cvičím ji mnoho let. Pravidelně. Umí toho s tělem opravdu hodně. Během lekce protáhnete ztuhlé svaly, posílíte ty, o nichž ani nevíte a hlavně na hodinu vypnete hlavu. Úplně. Jak já ráda říkám při odchodu ze studia – nebylo mi nic a je mi líp. Mám ráda jógu silovou, tedy powerjógu. Která by byla dobrá pro vás?

Začínáte s jógou? Směle do toho!

Důležité je definovat, co znamená pojem začátečník – zda jste nikdy na lekci nebyly, případně byly, ale nevíte kdy, kde, s kým a ani co jsme tam dělaly. Pro vás jsou speciální lekce s názvem pro začátečníky, ideálně ucelený kurz. „Pak máme začátečníky, kteří už za sebou mají pár lekcí, ale praxe jim zatím nedává smysl – netuší, o co vlastně jde…,“ uvádí lektorka Olga Jandová. Pro ty jsou vhodné také relaxační a jemné lekce.

Nebo jinak

Instruktorka Karolina Racková zase radí dát při výběru na svou intuici. „Pokud jste typ člověka, který nikdy dlouho neposedí, možná právě meditativní lekce je to, co vám přinese pocit klidu a ticha. A zároveň je pro vás největší výzvou. Naopak dynamická lekce může dát nejvíce člověku pomalému, lenivějšímu,“ uvádí. Někdy právě to, s čím máte největší problém, nejvíce potřebujete. Z čeho tedy vybírat?

Průvodce jógou

Jemná jóga

Přesně ta je vhodná pro ty, co chcete začít. V pomalém tempu lektorka vysvětluje pozice. Podobný styl má také hathajóga, kde se učíte i správně dýchat. Dech je totiž velká součást samotného cvičení…

Iyengar jóga

Je směr jógy zaměřený na detailní a precizní nastavení pozic, k tomu se používají pomůcky (bolstery, pásky, židle, bloky). Pro začátečníky působí jako podpora, pro pokročilejší k prohloubení pozic. Neprobíhá v sestavě. Cílem je se naučit vnímat své tělo v pozicích.

K TÉMATUTajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Powerjóga

Sestava se cvičí v plynulém tempu a využívá váhy vlastního těla k posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

Aerojoga

Systém cvičení prováděný v závěsné síti. Ta prohlubuje jejich účinky a nutí hluboký systém svalů k větší intenzitě a to diky neustálému vyrovnávání disbalancí. Ale jsou zde také polohy, které působí blahodárně na páteř – vyvěšení, čímž se uvolní celý kosterní a kloubní systém.

Ashtanga jóga

Jde o plynulé cvičení, mezi pozicemi neprobíhá relaxace. Fyzicky náročnější cvičení už je spíše pro ty, co mají s jógou zkušenosti.

Hot jóga

Cvičí se v místnosti, kde je 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota pomáhá k výraznému prokrvení svalů. Má hloubkově prospěšné účinky na zranění, bolesti či pooperační stavy. Díky vysoké teplotě není vhodná pro každého, tak opatrně.

Vinyasa jóga

Dynamický styl jógy pro pokročilejší. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy, a to vede k detoxikaci a k celkové regeneraci organismu.

Tak už víte, kterým směrem se vydáte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.

Nepřehlédněte

Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek