Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.
průvodce jógou
Zdroj: 123RF.com

17. 10. 2018

Cvičím ji mnoho let. Pravidelně. Umí toho s tělem opravdu hodně. Během lekce protáhnete ztuhlé svaly, posílíte ty, o nichž ani nevíte a hlavně na hodinu vypnete hlavu. Úplně. Jak já ráda říkám při odchodu ze studia – nebylo mi nic a je mi líp. Mám ráda jógu silovou, tedy powerjógu. Která by byla dobrá pro vás?

Začínáte s jógou? Směle do toho!

Důležité je definovat, co znamená pojem začátečník – zda jste nikdy na lekci nebyly, případně byly, ale nevíte kdy, kde, s kým a ani co jsme tam dělaly. Pro vás jsou speciální lekce s názvem pro začátečníky, ideálně ucelený kurz. „Pak máme začátečníky, kteří už za sebou mají pár lekcí, ale praxe jim zatím nedává smysl – netuší, o co vlastně jde…,“ uvádí lektorka Olga Jandová. Pro ty jsou vhodné také relaxační a jemné lekce.

Nebo jinak

Instruktorka Karolina Racková zase radí dát při výběru na svou intuici. „Pokud jste typ člověka, který nikdy dlouho neposedí, možná právě meditativní lekce je to, co vám přinese pocit klidu a ticha. A zároveň je pro vás největší výzvou. Naopak dynamická lekce může dát nejvíce člověku pomalému, lenivějšímu,“ uvádí. Někdy právě to, s čím máte největší problém, nejvíce potřebujete. Z čeho tedy vybírat?

Průvodce jógou

Jemná jóga

Přesně ta je vhodná pro ty, co chcete začít. V pomalém tempu lektorka vysvětluje pozice. Podobný styl má také hathajóga, kde se učíte i správně dýchat. Dech je totiž velká součást samotného cvičení…

Iyengar jóga

Je směr jógy zaměřený na detailní a precizní nastavení pozic, k tomu se používají pomůcky (bolstery, pásky, židle, bloky). Pro začátečníky působí jako podpora, pro pokročilejší k prohloubení pozic. Neprobíhá v sestavě. Cílem je se naučit vnímat své tělo v pozicích.

K TÉMATU  4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Powerjóga

Sestava se cvičí v plynulém tempu a využívá váhy vlastního těla k posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

Aerojoga

Systém cvičení prováděný v závěsné síti. Ta prohlubuje jejich účinky a nutí hluboký systém svalů k větší intenzitě a to diky neustálému vyrovnávání disbalancí. Ale jsou zde také polohy, které působí blahodárně na páteř – vyvěšení, čímž se uvolní celý kosterní a kloubní systém.

Ashtanga jóga

Jde o plynulé cvičení, mezi pozicemi neprobíhá relaxace. Fyzicky náročnější cvičení už je spíše pro ty, co mají s jógou zkušenosti.

Hot jóga

Cvičí se v místnosti, kde je 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota pomáhá k výraznému prokrvení svalů. Má hloubkově prospěšné účinky na zranění, bolesti či pooperační stavy. Díky vysoké teplotě není vhodná pro každého, tak opatrně.

Vinyasa jóga

Dynamický styl jógy pro pokročilejší. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy, a to vede k detoxikaci a k celkové regeneraci organismu.

Tak už víte, kterým směrem se vydáte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Nepřehlédněte

Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek