Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.
průvodce jógou
Zdroj: 123RF.com

17. 10. 2018

Cvičím ji mnoho let. Pravidelně. Umí toho s tělem opravdu hodně. Během lekce protáhnete ztuhlé svaly, posílíte ty, o nichž ani nevíte a hlavně na hodinu vypnete hlavu. Úplně. Jak já ráda říkám při odchodu ze studia – nebylo mi nic a je mi líp. Mám ráda jógu silovou, tedy powerjógu. Která by byla dobrá pro vás?

Začínáte s jógou? Směle do toho!

Důležité je definovat, co znamená pojem začátečník – zda jste nikdy na lekci nebyly, případně byly, ale nevíte kdy, kde, s kým a ani co jsme tam dělaly. Pro vás jsou speciální lekce s názvem pro začátečníky, ideálně ucelený kurz. “Pak máme začátečníky, kteří už za sebou mají pár lekcí, ale praxe jim zatím nedává smysl – netuší, o co vlastně jde…,” uvádí lektorka Olga Jandová. Pro ty jsou vhodné také relaxační a jemné lekce.

Nebo jinak

Instruktorka Karolina Racková zase radí dát při výběru na svou intuici. “Pokud jste typ člověka, který nikdy dlouho neposedí, možná právě meditativní lekce je to, co vám přinese pocit klidu a ticha. A zároveň je pro vás největší výzvou. Naopak dynamická lekce může dát nejvíce člověku pomalému, lenivějšímu,” uvádí. Někdy právě to, s čím máte největší problém, nejvíce potřebujete. Z čeho tedy vybírat?

Průvodce jógou

Jemná jóga

Přesně ta je vhodná pro ty, co chcete začít. V pomalém tempu lektorka vysvětluje pozice. Podobný styl má také hathajóga, kde se učíte i správně dýchat. Dech je totiž velká součást samotného cvičení…

Iyengar jóga

Je směr jógy zaměřený na detailní a precizní nastavení pozic, k tomu se používají pomůcky (bolstery, pásky, židle, bloky). Pro začátečníky působí jako podpora, pro pokročilejší k prohloubení pozic. Neprobíhá v sestavě. Cílem je se naučit vnímat své tělo v pozicích.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 10. a 11. 11. 2018. Sobota i neděle budou plné pozitivní energie

Powerjóga

Sestava se cvičí v plynulém tempu a využívá váhy vlastního těla k posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

Aerojoga

Systém cvičení prováděný v závěsné síti. Ta prohlubuje jejich účinky a nutí hluboký systém svalů k větší intenzitě a to diky neustálému vyrovnávání disbalancí. Ale jsou zde také polohy, které působí blahodárně na páteř – vyvěšení, čímž se uvolní celý kosterní a kloubní systém.

Ashtanga jóga

Jde o plynulé cvičení, mezi pozicemi neprobíhá relaxace. Fyzicky náročnější cvičení už je spíše pro ty, co mají s jógou zkušenosti.

Hot jóga

Cvičí se v místnosti, kde je 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota pomáhá k výraznému prokrvení svalů. Má hloubkově prospěšné účinky na zranění, bolesti či pooperační stavy. Díky vysoké teplotě není vhodná pro každého, tak opatrně.

Vinyasa jóga

Dynamický styl jógy pro pokročilejší. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy, a to vede k detoxikaci a k celkové regeneraci organismu.

Tak už víte, kterým směrem se vydáte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek