Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.
průvodce jógou
Zdroj: 123RF.com

17. 10. 2018

Cvičím ji mnoho let. Pravidelně. Umí toho s tělem opravdu hodně. Během lekce protáhnete ztuhlé svaly, posílíte ty, o nichž ani nevíte a hlavně na hodinu vypnete hlavu. Úplně. Jak já ráda říkám při odchodu ze studia – nebylo mi nic a je mi líp. Mám ráda jógu silovou, tedy powerjógu. Která by byla dobrá pro vás?

Začínáte s jógou? Směle do toho!

Důležité je definovat, co znamená pojem začátečník – zda jste nikdy na lekci nebyly, případně byly, ale nevíte kdy, kde, s kým a ani co jsme tam dělaly. Pro vás jsou speciální lekce s názvem pro začátečníky, ideálně ucelený kurz. “Pak máme začátečníky, kteří už za sebou mají pár lekcí, ale praxe jim zatím nedává smysl – netuší, o co vlastně jde…,” uvádí lektorka Olga Jandová. Pro ty jsou vhodné také relaxační a jemné lekce.

Nebo jinak

Instruktorka Karolina Racková zase radí dát při výběru na svou intuici. “Pokud jste typ člověka, který nikdy dlouho neposedí, možná právě meditativní lekce je to, co vám přinese pocit klidu a ticha. A zároveň je pro vás největší výzvou. Naopak dynamická lekce může dát nejvíce člověku pomalému, lenivějšímu,” uvádí. Někdy právě to, s čím máte největší problém, nejvíce potřebujete. Z čeho tedy vybírat?

Průvodce jógou

Jemná jóga

Přesně ta je vhodná pro ty, co chcete začít. V pomalém tempu lektorka vysvětluje pozice. Podobný styl má také hathajóga, kde se učíte i správně dýchat. Dech je totiž velká součást samotného cvičení…

Iyengar jóga

Je směr jógy zaměřený na detailní a precizní nastavení pozic, k tomu se používají pomůcky (bolstery, pásky, židle, bloky). Pro začátečníky působí jako podpora, pro pokročilejší k prohloubení pozic. Neprobíhá v sestavě. Cílem je se naučit vnímat své tělo v pozicích.

K TÉMATU  40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Powerjóga

Sestava se cvičí v plynulém tempu a využívá váhy vlastního těla k posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

Aerojoga

Systém cvičení prováděný v závěsné síti. Ta prohlubuje jejich účinky a nutí hluboký systém svalů k větší intenzitě a to diky neustálému vyrovnávání disbalancí. Ale jsou zde také polohy, které působí blahodárně na páteř – vyvěšení, čímž se uvolní celý kosterní a kloubní systém.

Ashtanga jóga

Jde o plynulé cvičení, mezi pozicemi neprobíhá relaxace. Fyzicky náročnější cvičení už je spíše pro ty, co mají s jógou zkušenosti.

Hot jóga

Cvičí se v místnosti, kde je 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota pomáhá k výraznému prokrvení svalů. Má hloubkově prospěšné účinky na zranění, bolesti či pooperační stavy. Díky vysoké teplotě není vhodná pro každého, tak opatrně.

Vinyasa jóga

Dynamický styl jógy pro pokročilejší. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy, a to vede k detoxikaci a k celkové regeneraci organismu.

Tak už víte, kterým směrem se vydáte?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Výběr článků

Kouzelné zahradní cestičky jsou skvělým nápadem, jak proměnit vaší zahradu ve fantastickou zónu pro relax a odpočinek. Prohlédněte si kreativní nápady na konstrukce chodníčků, které vytváří příjemně útulnou atmosféru.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!

Nepřehlédněte

Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek