Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Univerzální lék na podzimní deprese

Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
deprese
podzimní deprese přichází snad na každou z nás. Poradíme vám, jak proti ní účinně bojovat!

Pohodlí je základ

Jednou z věcí, kterou můžete pro sebe udělat, je vytvořit si doma pohodlné místo, které bude jen vaše. Alespoň tedy po část dne, pokud máte doma děti, manžela, psa, kočku a hromadu práce. Vytvořit si svůj útulný koutek, ve kterém se budete cítit pohodlně a budete v něm moci v klidu odpočívat, je základem v boji proti podzimním depresím. A nemusí to být zrovna zvláštní místnost, stačí klidně jen křeslo, do kterého se můžete zabořit s dobrou knihou a sklenicí vína nebo šálkem čaje či kávy. Zapomeňte na sledování seriálů nebo sociální sítě, základem je v klidu se odpojit a zůstat chvíli offline. Dobrá próza dá totiž vašemu mozku odpočinout víc než celá série seriálu.

Kvalitní jídlo

To, že jídlo má velký dopad na lidský organismus je už dlouho dokázáno. Soustřeďte se tedy zvláště na podzim, nebo v době, kdy jste ve velkém stresu na to, abyste jestli opravdu kvalitní potraviny. A nejen proto, abyste si udrželi štíhlou linii, ale proto, aby váš mozek správně fungoval. Zažili jste někdy po vydatném obědě útlum, kdy se vám chtělo jen spát a byli jste unavení? Do téhle situace byste se večer neměli ideálně dostat. Vhodné jsou lehčí večeře, které tělo nebude dlouho trávit a nedostanou vás do „komatu“. Zlepší se vám spánek a ráno se vám bude mnohem lépe vstávat.

Podzimní měsíce a brzká tma mají vliv na zvýšené užívání alkoholu. Bohužel alkohol má negativní vliv na váš mozek, vaši náladu a vaši výkonnost. Chcete-li tedy zvládnout podzim a zimu v nejlepší kondici, nepřehánějte to večer s pitím. Ráno se vám bude opět lépe vstávat a budete celkově lépe fungovat.

Čistý byt, čistá mysl

Bohužel to, co má také velký vliv na vaši náladu, je to, v jakém stavu je okolí kolem vás. Neuklizený byt, nepořádek, nebo třeba jen neurovnaný stůl snižuje pracovní výkonnost a náladu. Ano, náladu může dočasně snížit také to, že se musíte donutit k úklidu, ale v konečném důsledku stojí za to se vybičovat k vrcholovému výkonu a pustit se do práce.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek