Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Viróza a chřipka. Poznáte mezi nimi rozdíl? Každá je trochu jiná. Jak se účinně léčit v konkrétním případě?

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Viróza nebo chřipka?
zdroj: 123RF.com

14. 01. 2019

Rozeznat jedno od druhého je důležité. Zatímco při nachlazení, respektive viróze, se můžete cítit pár dní hůře, léčba chřipky může trvat i několik týdnů. K chřipce se mohou přidat také další komplikace, jako je zápal plic, takže je někdy nutná i hospitalizace.

Lehčí viróza

Viróza je obecný název pro infekci v těle, způsobenou virem. Jednoho rána se probudíte, hlavu máte jako střep a celé tělo vás bolí. Když se k tomu přidá rýma, pálení v krku nebo zvýšená teplota, neměly byste pár dnů vycházet z domova a zůstat v klidu, dokud příznaky nepominou.

Chřipka

Projevuje se náhle a rychle vysokou teplotou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů, malátností a suchým kašlem. Chřipkové viry se nejčastěji přenášejí vzduchem formou kapénkové nákazy, takže zdravý životní styl vám může pomoci, ale nikdy vás naprosto neochrání.

Jak se nejlépe léčit?

Zpočátku se může zdát, že návštěva lékaře není nutná, a může to tak být. S lehčí formou virózy se tělo umí vypořádat samo, když mu trochu pomůžete. Při zvýšené teplotě užijte léky na snížení teploty, vařte si bylinkové a ovocné čaje, například z lípy, jitrocele, šalvěje nebo šípku. Na škrábání v krku přidejte med. Tělo mobilizujte k boji potnou kúrou, teplou koupelí s tymiánovým nebo šalvějovým výtažkem. Zahleněné průdušky uvolníte obličejovou napářkou s heřmánkem nebo tymiánem. Jezte lehká jídla, zvyšte konzumaci ovoce, doplňte vitamíny.

Pokud však vysoké teploty přetrvávají více než tři dny, nerozvine se rýma, která je u virózy běžná, ale přidá se suchý kašel, půjde zřejmě o jeden z chřipkových virů, nebo nastoupila na oslabený organismus infekce bakteriemi. V tom případě se nestyďte navštívit lékaře, který může stav zvládnout nasazením antibiotik.

Nesnažte se být hrdinky a virózu přechodit!

Některé z nás se zvláště v práci a mezi přáteli chlubí, že virózu přechodily. Jsou přece v zaměstnání nepostradatelné. Vůbec si neuvědomují, že viry jsou vysoce infekční, s takřka 100% přenosem na další osobu. A tak za dobu svého hrdinného pobytu v zaměstnání zřejmě nakazily své (oslabené) spolupracovníky, lidi v obchodech, v restauraci nebo hromadné dopravě.

K TÉMATU  Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Navíc, neléčená viróza nebo chřipka může způsobit závažnější onemocnění, které může skončit i smrtí. V ČR si virus chřipky vyžádá ročně cca 2000 lidských životů, jak následkem samotné infekce, tak v důsledku infekce, k níž se přidá další onemocnění, nebo se pacientovi zhorší jeho chronická nemoc, například cukrovka, astma, hypertenze a další.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Nepřehlédněte

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek