Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Viróza a chřipka. Poznáte mezi nimi rozdíl? Každá je trochu jiná. Jak se účinně léčit v konkrétním případě?

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Viróza nebo chřipka?
zdroj: 123RF.com

14. 01. 2019

Rozeznat jedno od druhého je důležité. Zatímco při nachlazení, respektive viróze, se můžete cítit pár dní hůře, léčba chřipky může trvat i několik týdnů. K chřipce se mohou přidat také další komplikace, jako je zápal plic, takže je někdy nutná i hospitalizace.

Lehčí viróza

Viróza je obecný název pro infekci v těle, způsobenou virem. Jednoho rána se probudíte, hlavu máte jako střep a celé tělo vás bolí. Když se k tomu přidá rýma, pálení v krku nebo zvýšená teplota, neměly byste pár dnů vycházet z domova a zůstat v klidu, dokud příznaky nepominou.

Chřipka

Projevuje se náhle a rychle vysokou teplotou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů, malátností a suchým kašlem. Chřipkové viry se nejčastěji přenášejí vzduchem formou kapénkové nákazy, takže zdravý životní styl vám může pomoci, ale nikdy vás naprosto neochrání.

Jak se nejlépe léčit?

Zpočátku se může zdát, že návštěva lékaře není nutná, a může to tak být. S lehčí formou virózy se tělo umí vypořádat samo, když mu trochu pomůžete. Při zvýšené teplotě užijte léky na snížení teploty, vařte si bylinkové a ovocné čaje, například z lípy, jitrocele, šalvěje nebo šípku. Na škrábání v krku přidejte med. Tělo mobilizujte k boji potnou kúrou, teplou koupelí s tymiánovým nebo šalvějovým výtažkem. Zahleněné průdušky uvolníte obličejovou napářkou s heřmánkem nebo tymiánem. Jezte lehká jídla, zvyšte konzumaci ovoce, doplňte vitamíny.

Pokud však vysoké teploty přetrvávají více než tři dny, nerozvine se rýma, která je u virózy běžná, ale přidá se suchý kašel, půjde zřejmě o jeden z chřipkových virů, nebo nastoupila na oslabený organismus infekce bakteriemi. V tom případě se nestyďte navštívit lékaře, který může stav zvládnout nasazením antibiotik.

Nesnažte se být hrdinky a virózu přechodit!

Některé z nás se zvláště v práci a mezi přáteli chlubí, že virózu přechodily. Jsou přece v zaměstnání nepostradatelné. Vůbec si neuvědomují, že viry jsou vysoce infekční, s takřka 100% přenosem na další osobu. A tak za dobu svého hrdinného pobytu v zaměstnání zřejmě nakazily své (oslabené) spolupracovníky, lidi v obchodech, v restauraci nebo hromadné dopravě.

K TÉMATU  Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Navíc, neléčená viróza nebo chřipka může způsobit závažnější onemocnění, které může skončit i smrtí. V ČR si virus chřipky vyžádá ročně cca 2000 lidských životů, jak následkem samotné infekce, tak v důsledku infekce, k níž se přidá další onemocnění, nebo se pacientovi zhorší jeho chronická nemoc, například cukrovka, astma, hypertenze a další.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek