Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Viróza a chřipka. Poznáte mezi nimi rozdíl? Každá je trochu jiná. Jak se účinně léčit v konkrétním případě?

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Viróza nebo chřipka?
zdroj: 123RF.com

14. 01. 2019

Rozeznat jedno od druhého je důležité. Zatímco při nachlazení, respektive viróze, se můžete cítit pár dní hůře, léčba chřipky může trvat i několik týdnů. K chřipce se mohou přidat také další komplikace, jako je zápal plic, takže je někdy nutná i hospitalizace.

Lehčí viróza

Viróza je obecný název pro infekci v těle, způsobenou virem. Jednoho rána se probudíte, hlavu máte jako střep a celé tělo vás bolí. Když se k tomu přidá rýma, pálení v krku nebo zvýšená teplota, neměly byste pár dnů vycházet z domova a zůstat v klidu, dokud příznaky nepominou.

Chřipka

Projevuje se náhle a rychle vysokou teplotou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů, malátností a suchým kašlem. Chřipkové viry se nejčastěji přenášejí vzduchem formou kapénkové nákazy, takže zdravý životní styl vám může pomoci, ale nikdy vás naprosto neochrání.

Jak se nejlépe léčit?

Zpočátku se může zdát, že návštěva lékaře není nutná, a může to tak být. S lehčí formou virózy se tělo umí vypořádat samo, když mu trochu pomůžete. Při zvýšené teplotě užijte léky na snížení teploty, vařte si bylinkové a ovocné čaje, například z lípy, jitrocele, šalvěje nebo šípku. Na škrábání v krku přidejte med. Tělo mobilizujte k boji potnou kúrou, teplou koupelí s tymiánovým nebo šalvějovým výtažkem. Zahleněné průdušky uvolníte obličejovou napářkou s heřmánkem nebo tymiánem. Jezte lehká jídla, zvyšte konzumaci ovoce, doplňte vitamíny.

Pokud však vysoké teploty přetrvávají více než tři dny, nerozvine se rýma, která je u virózy běžná, ale přidá se suchý kašel, půjde zřejmě o jeden z chřipkových virů, nebo nastoupila na oslabený organismus infekce bakteriemi. V tom případě se nestyďte navštívit lékaře, který může stav zvládnout nasazením antibiotik.

Nesnažte se být hrdinky a virózu přechodit!

Některé z nás se zvláště v práci a mezi přáteli chlubí, že virózu přechodily. Jsou přece v zaměstnání nepostradatelné. Vůbec si neuvědomují, že viry jsou vysoce infekční, s takřka 100% přenosem na další osobu. A tak za dobu svého hrdinného pobytu v zaměstnání zřejmě nakazily své (oslabené) spolupracovníky, lidi v obchodech, v restauraci nebo hromadné dopravě.

K TÉMATU  Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Navíc, neléčená viróza nebo chřipka může způsobit závažnější onemocnění, které může skončit i smrtí. V ČR si virus chřipky vyžádá ročně cca 2000 lidských životů, jak následkem samotné infekce, tak v důsledku infekce, k níž se přidá další onemocnění, nebo se pacientovi zhorší jeho chronická nemoc, například cukrovka, astma, hypertenze a další.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jste-li uživatelem sociálních sítí, jako jsou Facebook, TikTok či Instagram, jméno Khaby Lame je vám pravděpodobně povědomé. Nebo možná není, ale jakmile zahlédnete jeho fotografii, okamžitě se vám vybaví vtipná videa, jež pravidelně sdílí. A pokud ho ani takto nepoznáváte, postačí si jich pár pustit a zajisté se zařadíte mezi jeho sledující. Jeho originální nápady hýbou virtuálním světem. Bez jediného slova si získal miliony fanoušků a odběratelů, a tím se mu obrátil život vzhůru nohama.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek