Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
detox
Mobil nemáte k ruce přilepený, tak ho jednou za čas nechte stranou. (foto: 123RF)

17. 03. 2022

Málokdo z nás si uvědomuje, že nám technologie mohou ničit život. Máme je za výdobytek moderní civilizace, který nám ho ulehčuje. To bezpochyby pravda je, ale zároveň nám také škodí. A to nemalou měrou. Bez internetu už si téměř nedokážeme představit život. Co takhle alespoň částečně zkusit se závislosti na moderních technologiích zbavit? Anebo je zkuste alespoň trochu omezit. Jakým způsobem si předepsat digitální detox, to se dozvíte na následujících řádcích.

V čem nám digitální detox pomůže?

V první řadě nám omezení přísunu digitálních technologií sníží hladinu kortizolu. Co to znamená? Že budeme méně úzkostliví a rovněž budeme i méně ve stresu. Dále se nám také zvýší schopnost soustředit se a naše mysl bude bdělejší. Omezíte-li digitální technologie, tak vám půjde snadněji oddělit pracovní čas od toho soukromého. V neposlední řadě se vám zlepší dlouhodobá paměť.

Kdy je na čase dát si trochu “voraz”?

  • Pokud bez sociálních sítích nevydržíte déle než jednu hodinu.
  • Jestliže raději píšete zprávy a e-maily, než abyste dotyčného navštívili osobně.
  • Když si berete mobilní telefon i do postele.
  • Ráno po probuzení ihned saháte po mobilním telefonu.
  • Raději než knížku vezmete do ruky dálkový ovladač.
  • S přáteli si více píšete SMS zprávy a přes Messenger, než abyste se sešli osobně.

Jak na digitální detox?

V práci pravděpodobně používání počítače a mobilního telefonu omezit nemůžete. Ale ve svém volnu jste pány svého času a jen vy rozhodujete o tom, jak ho strávíte.

V první řadě berte do ruky telefon jen tehdy, když vám někdo volá, nebo když někomu potřebujete něco urgentně sdělit. V opačném případě nechte telefon v kabelce, případně ho umístěte do nabíječky a nechte ho tam. Máte-li chuť si se svými přáteli popovídat, pozvěte je na osobní setkání. To vám žádné esemeskování a chatování nenahradí.

Jste-li s přáteli nebo rodinou na večeři nebo večeříte společně doma, telefon mějte daleko od sebe. Rozhodně ho při společně trávených chvílích neberte do ruky. Nepotřebujete ho. Věnujte se své rodině a návštěvám. Zpočátku vám to sice může činit potíže, ale uvidíte, že si brzy zvyknete.

detox
Když jste s přáteli, věnujte se jim, ne mobilu. To podstatné se děje kolem vás. (foto: 123RF)

Na toaletu telefon nepatří. Radši si tam vezměte knihu nebo časopis, když už nevíte, co si počít. Ani do koupelny si ho neberte a už vůbec ne do ložnice. Maximálně si na něm nařiďte budík. Na noc si nastavte telefon do leteckého režimu, aby vás nerušila žádná oznámení. Bojíte se, že propásnete životně důležitý telefon? Pak si alespoň na telefonu zrušte všechna oznámení, která vám přicházejí prostřednictvím sociálních sítí.

K TÉMATU  Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Víkend patří jenom vám. Zapomeňte alespoň na dva dny v týdnu na veškeré zprávy a novinky ze sociálních sítí a internetového zpravodajství. Dva dny bez nich vydržíte, i když si možná myslíte, že ne.

Realita není to, co vidíme na sociálních sítích

Víte o tom, že neustálé sledování sociálních sítí nás utvrzuje ve vlastní malosti a zbytečnosti? Utápíme se ve smutku a stresu kvůli tomu, že ostatní jsou tak úspěšní, bohatí, šikovní, ale zapomínáme na to, že jsou to jenom sociální sítě. V žádném případě neodrážejí realitu, jenom nám ukazují to, co jejich uživatelé chtějí, abychom viděli. A nic není černobílé. Jestli vidíte někoho na sociálních sítích smát se a užívat si drinkem na pláži v tropech, nemusí to hned znamenat, že je dotyčná osoba skutečně šťastná a vůbec to neznamená, že je úspěšnější nebo bohatší než vy.

Podívejte se do přijatých a odeslaných SMS zpráv, do Messengeru na Facebooku a dalších chatovacích aplikací. Kolik tam máte zpráv za poslední týden? Nebylo by lepší se setkávat osobně? Ani celodenní chatování s přáteli vám nenahradí hodinu osobního setkání nad kávou nebo vínem. Zvažte, jestli se raději se svými kamarádkami nechcete vidět osobně, než si neustále jenom neosobně psát.

Hrajete na telefonu hry? Zapomeňte na ně. Najděte si jinou zábavu. Hrajte hry stolní s přáteli nebo rodinou, čtěte si, luštěte křížovky, pište, meditujte, vyšívejte. Činností existuje nepřeberné množství.

Jděte na to postupně

Nepůjde to hned, ale zkuste si zprvu vyčlenit alespoň hodinu denně, kdy nebudete sledovat televizi, nebudete mít v ruce telefon a ani nebudete koukat do počítače. Po měsíci si dejte dvě hodiny denně bez moderních technologií a postupně přidávejte. Víkend byste měla ale skutečně využít jen pro sebe a své nejbližší. Když ráno a večer zkontrolujete internetové zpravodajství a sociální sítě, nic se neděje, ale v průběhu dne si najděte jinou zajímavou činnost.

K TÉMATU  Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Škodlivé modré světlo

Věděla jste, že mobilní telefony, počítače a televize vyzařují takzvané modré světlo, které škodí našemu zdraví? Nejvíce nám však ubližuje večer. Vystavujeme-li se mu v pozdních hodinách, způsobíme si tím jedině to, že náš spánek nebude tak hluboký, jak by měl být. Ani naše tělo dostatečně nezregeneruje. A ke všemu může modré světlo způsobit i to, že nebudete moci večer usnout.

detox
Do postele mobil nepatří. (foto: 123RF)

Modré světlo nám také výrazně poškozuje zrak, pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě. Na počítač bychom se proto měli dívat ze vzdálenosti alespoň 75 centimetrů, na mobilní telefon ze 40 centimetrů. Na televizi bychom pak měli koukat ze vzdálenosti 6 metrů. Hledíte-li do počítače celý den, pak si určitě pořiďte brýle se skly, které zabraňují modrému světlu, aby vám oči ničilo. Brýle filtrující modré světlo nemusí vůbec obsahovat žádné dioptrie, přesto si je můžete nechat vyrobit na míru v každé optice. Využijte toho, oči vám poděkují. Prodávají se i tzv. červené brýle, které modré světlo nepropustí.

Zapotřebí je před modrým světlem chránit i svou pleť. Ano, i jí prospívá digitální detox. Vybírejte si proto kosmetické produkty s antioxidanty, vitamínem C, E a A. Některé pleťové krémy, primery pod make-up či obličejové mlhy rovněž chrání před škodlivým modrým světlem.

Budete-li se modrému světlu vystavovat dlouhodobě, nejenže bude vaše pleť stárnout rychleji, ale také hrozí, že brzy budete muset sáhnout po dioptrických brýlích. A pokud už dioptrické brýle nosíte, může se vám i tak zrak zhoršovat nevídaně rychle. A to je dostatečný důvod k tomu, abyste používání moderních technologií omezili na minimum.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Každodenní dávka oblíbeného seriálu nebo víkendový relax u filmových novinek nemusí být ztráta času. Televizní či počítačová obrazovka může posloužit stejně dobře jako jazyková učebnice. Důležité je vybrat správnou jazykovou úroveň snímku a obsah na míru. Jak z filmového večera vytěžit maximum?
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Pokud zrovna nepracujete někde v hotelu, odkud si můžete domů nosit vyřazená prostěradla z kvalitní tkaniny, asi v jednom kuse dokupujete utěrky a hadry. Ty se totiž běžným používáním rychle opotřebovávají, stejně jako vaší péčí o ně.
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!

Výběr článků

Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?

Nepřehlédněte

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek