Úterý , 04. 10. 2022

František

Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
tajemství ženšenu
Jaké je tajemství ženšenu? (Foto: 123RF)

15. 11. 2021

Pokud trpíte únavou, toužíte po zotavení po operaci, bojujete s metabolismem, nebo nízkým libidem, či snad řešíte problémy s přechodem, měli byste se o ženšen začít zajímat. Zde vám poradíme, jaké je tajemství ženšenu, jak s ním zacházet a na co jej užívat.

Kouzelná bylina z Východu

Podle starých východních legend může odvar z kořene ženšenu vdechnout člověku sílu, rozveselit jej a napomoci mu při léčbě vážných chorob. Mnoho obyvatel Číny, Koreje a východního Ruska navíc stále věří, že tato nenáročná trvalka může postavit na nohy i nevyléčitelně nemocné pacienty.

Názory lékařů podložené léty klinického výzkumu zní trochu střídměji. Přesto však potvrzují, že ženšen je vhodný léčivý prostředek pro lidi obou pohlaví a všech věkových kategorií. Má celou řadu léčivých vlastností a účinně pomáhá při léčbě nejrůznějších patologií.

Ženšen ano, ale s mírou

Kořeny ženšenu jsou bohaté na vitamíny B a C, fosfor a mnoho dalších látek prospěšných lidskému zdraví. Avšak pozor! Ženšen by se neměl užívat se silným čajem, kávou nebo alkoholickými nápoji. Faktem je, že aktivní složky této rostliny zvyšují její účinek, což způsobuje nadměrné nervové vzrušení a další negativní důsledky. Pokud jde o vedlejší účinky, tato trvalka jich má velmi málo. Předávkování ženšenem však může způsobit bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, zrychlenou srdeční frekvenci, průjem, nevolnost a zvracení.

Ženšen v lidovém léčitelství

Ženšen měl odpradávna své zastánce, kteří dobře věděli o jeho účincích na lidské tělo. Vědělo se například, že odvary pomáhají zmírnit fyzickou i psychickou únavu, napomáhají obnovit chuť k jídlu a zlepšit sexuální funkce. Dokonce se tradovalo, že výtažky z ženšenu pomáhají při depresích. Kromě toho přípravky z ženšenu stimulují kardiovaskulární systém, normalizují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V lidovém léčitelství se ženšen vždy používal buď ve formě tinktur, nebo také mastí a odvarů.

K TÉMATU  Jak si udržet svojí ideální váhu nebo něco málo ještě shodit? Zkuste naše tipy ostřílené redaktorky na zdravý životní styl!

Mužům zvyšuje chutě

Odvar z kořene této trvalky má zvláštní účinek na tělo silnějšího pohlaví. Prospěšné látky obsažené v této rostlině zvyšují pohyblivost spermií a zlepšují prokrvení genitálií, čímž zajišťují stabilní a dlouhotrvající erekci. Pravidelná konzumace ženšenu tak dokáže zlepšit sexuální funkce a zvýšit mužské libido.

K dosažení požadovaného výsledku se doporučuje užívat ženšenový odvar po dobu nejméně jednoho měsíce. Současně vylučte ze stravy silnou kávu, protože kombinace těchto dvou produktů nevede k ničemu dobrému.

Ženám pomáhá překonat nepohodlí

Pravidelné užívání odvaru z kořene ženšenu umožňuje ženám zbavit se nepohodlí a možných bolestí během menstruace. Zmírňuje také výkyvy nálad spojené s hormonálními změnami a pomáhá ženám překonat takzvané „návaly horka“. Pravidelný příjem odvaru ženšenu tudíž ženám pomáhá snáze vstoupit do menopauzy. Doporučuje se pít takový lék denně před jídlem po dobu 2-3 měsíců. Jak je vidět, ženské tělo nebude mít z této rostliny prospěch o nic menší než mužské.

Ženšen dětem je diskutované téma

Stále probíhají mezi odborníky diskuze o tom, zda je ženšen vhodný pro užívání dětem. Někteří odborníci tvrdí, že odvar z této rostliny je ve správném dávkování schopný skutečných zázraků. Pediatři si nicméně upozorňují, že ženšenem je možné léčit děti pouze od věku 14 let, a to navíc jen pod dohledem odborníka.

Opatrnost je na místě, jelikož rostlina výrazně ovlivňuje nervový systém – u mladých pacientů může způsobit nespavost a podrážděnost. Užívání ženšenu navíc vede i ke zvýšení srdeční frekvence dítěte.

Výsledkem může být krvácení z nosu, závratě a změna krevního tlaku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek