Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
tajemství ženšenu
Jaké je tajemství ženšenu? (Foto: 123RF)

15. 11. 2021

Pokud trpíte únavou, toužíte po zotavení po operaci, bojujete s metabolismem, nebo nízkým libidem, či snad řešíte problémy s přechodem, měli byste se o ženšen začít zajímat. Zde vám poradíme, jaké je tajemství ženšenu, jak s ním zacházet a na co jej užívat.

Kouzelná bylina z Východu

Podle starých východních legend může odvar z kořene ženšenu vdechnout člověku sílu, rozveselit jej a napomoci mu při léčbě vážných chorob. Mnoho obyvatel Číny, Koreje a východního Ruska navíc stále věří, že tato nenáročná trvalka může postavit na nohy i nevyléčitelně nemocné pacienty.

Názory lékařů podložené léty klinického výzkumu zní trochu střídměji. Přesto však potvrzují, že ženšen je vhodný léčivý prostředek pro lidi obou pohlaví a všech věkových kategorií. Má celou řadu léčivých vlastností a účinně pomáhá při léčbě nejrůznějších patologií.

Ženšen ano, ale s mírou

Kořeny ženšenu jsou bohaté na vitamíny B a C, fosfor a mnoho dalších látek prospěšných lidskému zdraví. Avšak pozor! Ženšen by se neměl užívat se silným čajem, kávou nebo alkoholickými nápoji. Faktem je, že aktivní složky této rostliny zvyšují její účinek, což způsobuje nadměrné nervové vzrušení a další negativní důsledky. Pokud jde o vedlejší účinky, tato trvalka jich má velmi málo. Předávkování ženšenem však může způsobit bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, zrychlenou srdeční frekvenci, průjem, nevolnost a zvracení.

Ženšen v lidovém léčitelství

Ženšen měl odpradávna své zastánce, kteří dobře věděli o jeho účincích na lidské tělo. Vědělo se například, že odvary pomáhají zmírnit fyzickou i psychickou únavu, napomáhají obnovit chuť k jídlu a zlepšit sexuální funkce. Dokonce se tradovalo, že výtažky z ženšenu pomáhají při depresích. Kromě toho přípravky z ženšenu stimulují kardiovaskulární systém, normalizují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V lidovém léčitelství se ženšen vždy používal buď ve formě tinktur, nebo také mastí a odvarů.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 10. a 11. 11. 2018. Sobota i neděle budou plné pozitivní energie

Mužům zvyšuje chutě

Odvar z kořene této trvalky má zvláštní účinek na tělo silnějšího pohlaví. Prospěšné látky obsažené v této rostlině zvyšují pohyblivost spermií a zlepšují prokrvení genitálií, čímž zajišťují stabilní a dlouhotrvající erekci. Pravidelná konzumace ženšenu tak dokáže zlepšit sexuální funkce a zvýšit mužské libido.

K dosažení požadovaného výsledku se doporučuje užívat ženšenový odvar po dobu nejméně jednoho měsíce. Současně vylučte ze stravy silnou kávu, protože kombinace těchto dvou produktů nevede k ničemu dobrému.

Ženám pomáhá překonat nepohodlí

Pravidelné užívání odvaru z kořene ženšenu umožňuje ženám zbavit se nepohodlí a možných bolestí během menstruace. Zmírňuje také výkyvy nálad spojené s hormonálními změnami a pomáhá ženám překonat takzvané „návaly horka“. Pravidelný příjem odvaru ženšenu tudíž ženám pomáhá snáze vstoupit do menopauzy. Doporučuje se pít takový lék denně před jídlem po dobu 2-3 měsíců. Jak je vidět, ženské tělo nebude mít z této rostliny prospěch o nic menší než mužské.

Ženšen dětem je diskutované téma

Stále probíhají mezi odborníky diskuze o tom, zda je ženšen vhodný pro užívání dětem. Někteří odborníci tvrdí, že odvar z této rostliny je ve správném dávkování schopný skutečných zázraků. Pediatři si nicméně upozorňují, že ženšenem je možné léčit děti pouze od věku 14 let, a to navíc jen pod dohledem odborníka.

Opatrnost je na místě, jelikož rostlina výrazně ovlivňuje nervový systém – u mladých pacientů může způsobit nespavost a podrážděnost. Užívání ženšenu navíc vede i ke zvýšení srdeční frekvence dítěte.

Výsledkem může být krvácení z nosu, závratě a změna krevního tlaku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?
Pokud byste si mohli koupit takzvaný hmatatelný luxus, po jaké značce byste sáhli? Byla by to kabelka za několik desítek tisíc z dílny návrháře Louise Vuittona nebo by to byla spíše nadčasovost v podobě produktů značky Gucci?
Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.

Výběr článků

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Na oslavu svých 65. narozenin, které Peter Nagy, legendární slovenský zpěvák a frontman kapely Indigo, slavil 9. dubna, chystá ve velkém stylu koncert v pražské Lucerně. Tato výjimečná událost přinese na jednom pódiu jeho největší hity, jako jsou "Kristínka iba spí", "Láska je tu s vami", a další, které si získaly srdce posluchačů napříč generacemi.

Nepřehlédněte

Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek