Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
tajemství ženšenu
Jaké je tajemství ženšenu? (Foto: 123RF)

15. 11. 2021

Pokud trpíte únavou, toužíte po zotavení po operaci, bojujete s metabolismem, nebo nízkým libidem, či snad řešíte problémy s přechodem, měli byste se o ženšen začít zajímat. Zde vám poradíme, jaké je tajemství ženšenu, jak s ním zacházet a na co jej užívat.

Kouzelná bylina z Východu

Podle starých východních legend může odvar z kořene ženšenu vdechnout člověku sílu, rozveselit jej a napomoci mu při léčbě vážných chorob. Mnoho obyvatel Číny, Koreje a východního Ruska navíc stále věří, že tato nenáročná trvalka může postavit na nohy i nevyléčitelně nemocné pacienty.

Názory lékařů podložené léty klinického výzkumu zní trochu střídměji. Přesto však potvrzují, že ženšen je vhodný léčivý prostředek pro lidi obou pohlaví a všech věkových kategorií. Má celou řadu léčivých vlastností a účinně pomáhá při léčbě nejrůznějších patologií.

Ženšen ano, ale s mírou

Kořeny ženšenu jsou bohaté na vitamíny B a C, fosfor a mnoho dalších látek prospěšných lidskému zdraví. Avšak pozor! Ženšen by se neměl užívat se silným čajem, kávou nebo alkoholickými nápoji. Faktem je, že aktivní složky této rostliny zvyšují její účinek, což způsobuje nadměrné nervové vzrušení a další negativní důsledky. Pokud jde o vedlejší účinky, tato trvalka jich má velmi málo. Předávkování ženšenem však může způsobit bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, zrychlenou srdeční frekvenci, průjem, nevolnost a zvracení.

Ženšen v lidovém léčitelství

Ženšen měl odpradávna své zastánce, kteří dobře věděli o jeho účincích na lidské tělo. Vědělo se například, že odvary pomáhají zmírnit fyzickou i psychickou únavu, napomáhají obnovit chuť k jídlu a zlepšit sexuální funkce. Dokonce se tradovalo, že výtažky z ženšenu pomáhají při depresích. Kromě toho přípravky z ženšenu stimulují kardiovaskulární systém, normalizují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V lidovém léčitelství se ženšen vždy používal buď ve formě tinktur, nebo také mastí a odvarů.

K TÉMATUDeset minut jógy denně vám změní život

Mužům zvyšuje chutě

Odvar z kořene této trvalky má zvláštní účinek na tělo silnějšího pohlaví. Prospěšné látky obsažené v této rostlině zvyšují pohyblivost spermií a zlepšují prokrvení genitálií, čímž zajišťují stabilní a dlouhotrvající erekci. Pravidelná konzumace ženšenu tak dokáže zlepšit sexuální funkce a zvýšit mužské libido.

K dosažení požadovaného výsledku se doporučuje užívat ženšenový odvar po dobu nejméně jednoho měsíce. Současně vylučte ze stravy silnou kávu, protože kombinace těchto dvou produktů nevede k ničemu dobrému.

Ženám pomáhá překonat nepohodlí

Pravidelné užívání odvaru z kořene ženšenu umožňuje ženám zbavit se nepohodlí a možných bolestí během menstruace. Zmírňuje také výkyvy nálad spojené s hormonálními změnami a pomáhá ženám překonat takzvané „návaly horka“. Pravidelný příjem odvaru ženšenu tudíž ženám pomáhá snáze vstoupit do menopauzy. Doporučuje se pít takový lék denně před jídlem po dobu 2-3 měsíců. Jak je vidět, ženské tělo nebude mít z této rostliny prospěch o nic menší než mužské.

Ženšen dětem je diskutované téma

Stále probíhají mezi odborníky diskuze o tom, zda je ženšen vhodný pro užívání dětem. Někteří odborníci tvrdí, že odvar z této rostliny je ve správném dávkování schopný skutečných zázraků. Pediatři si nicméně upozorňují, že ženšenem je možné léčit děti pouze od věku 14 let, a to navíc jen pod dohledem odborníka.

Opatrnost je na místě, jelikož rostlina výrazně ovlivňuje nervový systém – u mladých pacientů může způsobit nespavost a podrážděnost. Užívání ženšenu navíc vede i ke zvýšení srdeční frekvence dítěte.

Výsledkem může být krvácení z nosu, závratě a změna krevního tlaku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Nepřehlédněte

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek