Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
tajemství ženšenu
Jaké je tajemství ženšenu? (Foto: 123RF)

15. 11. 2021

Pokud trpíte únavou, toužíte po zotavení po operaci, bojujete s metabolismem, nebo nízkým libidem, či snad řešíte problémy s přechodem, měli byste se o ženšen začít zajímat. Zde vám poradíme, jaké je tajemství ženšenu, jak s ním zacházet a na co jej užívat.

Kouzelná bylina z Východu

Podle starých východních legend může odvar z kořene ženšenu vdechnout člověku sílu, rozveselit jej a napomoci mu při léčbě vážných chorob. Mnoho obyvatel Číny, Koreje a východního Ruska navíc stále věří, že tato nenáročná trvalka může postavit na nohy i nevyléčitelně nemocné pacienty.

Názory lékařů podložené léty klinického výzkumu zní trochu střídměji. Přesto však potvrzují, že ženšen je vhodný léčivý prostředek pro lidi obou pohlaví a všech věkových kategorií. Má celou řadu léčivých vlastností a účinně pomáhá při léčbě nejrůznějších patologií.

Ženšen ano, ale s mírou

Kořeny ženšenu jsou bohaté na vitamíny B a C, fosfor a mnoho dalších látek prospěšných lidskému zdraví. Avšak pozor! Ženšen by se neměl užívat se silným čajem, kávou nebo alkoholickými nápoji. Faktem je, že aktivní složky této rostliny zvyšují její účinek, což způsobuje nadměrné nervové vzrušení a další negativní důsledky. Pokud jde o vedlejší účinky, tato trvalka jich má velmi málo. Předávkování ženšenem však může způsobit bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, zrychlenou srdeční frekvenci, průjem, nevolnost a zvracení.

Ženšen v lidovém léčitelství

Ženšen měl odpradávna své zastánce, kteří dobře věděli o jeho účincích na lidské tělo. Vědělo se například, že odvary pomáhají zmírnit fyzickou i psychickou únavu, napomáhají obnovit chuť k jídlu a zlepšit sexuální funkce. Dokonce se tradovalo, že výtažky z ženšenu pomáhají při depresích. Kromě toho přípravky z ženšenu stimulují kardiovaskulární systém, normalizují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V lidovém léčitelství se ženšen vždy používal buď ve formě tinktur, nebo také mastí a odvarů.

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Mužům zvyšuje chutě

Odvar z kořene této trvalky má zvláštní účinek na tělo silnějšího pohlaví. Prospěšné látky obsažené v této rostlině zvyšují pohyblivost spermií a zlepšují prokrvení genitálií, čímž zajišťují stabilní a dlouhotrvající erekci. Pravidelná konzumace ženšenu tak dokáže zlepšit sexuální funkce a zvýšit mužské libido.

K dosažení požadovaného výsledku se doporučuje užívat ženšenový odvar po dobu nejméně jednoho měsíce. Současně vylučte ze stravy silnou kávu, protože kombinace těchto dvou produktů nevede k ničemu dobrému.

Ženám pomáhá překonat nepohodlí

Pravidelné užívání odvaru z kořene ženšenu umožňuje ženám zbavit se nepohodlí a možných bolestí během menstruace. Zmírňuje také výkyvy nálad spojené s hormonálními změnami a pomáhá ženám překonat takzvané „návaly horka“. Pravidelný příjem odvaru ženšenu tudíž ženám pomáhá snáze vstoupit do menopauzy. Doporučuje se pít takový lék denně před jídlem po dobu 2-3 měsíců. Jak je vidět, ženské tělo nebude mít z této rostliny prospěch o nic menší než mužské.

Ženšen dětem je diskutované téma

Stále probíhají mezi odborníky diskuze o tom, zda je ženšen vhodný pro užívání dětem. Někteří odborníci tvrdí, že odvar z této rostliny je ve správném dávkování schopný skutečných zázraků. Pediatři si nicméně upozorňují, že ženšenem je možné léčit děti pouze od věku 14 let, a to navíc jen pod dohledem odborníka.

Opatrnost je na místě, jelikož rostlina výrazně ovlivňuje nervový systém – u mladých pacientů může způsobit nespavost a podrážděnost. Užívání ženšenu navíc vede i ke zvýšení srdeční frekvence dítěte.

Výsledkem může být krvácení z nosu, závratě a změna krevního tlaku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Nepřehlédněte

Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek