Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
bylinky proti kouření
Se škodlivým zlozvykem vám pomůžou i bylinky. (foto: 123RF.com)

29. 03. 2021

Odvykání kouření může být provázeno mnoha nepříjemnými vjemy. Ty můžete pozorovat na úrovni fyzické, ale i psychické. Běžně se objevují trávicí potíže, výkyvy krevního tlaku, ale i nervozita, podrážděnost a potíže s udržením pozornosti. Bylinky proti kouření vám mohou pomoct.

Guarana

Již po staletí je tato rostlina využívána pro své povzbuzující účinky. Mleté plody v sobě obsahují látku guaranin, která v našem těle vyvolává podobné účinky jako kofein. Pokud máte každodenní zaběhnutý rituál v podobě kafíčka a cigarety k tomu, můžete si s guaranou pomoct toto spojení přerušit.

Guarana navíc zlepšuje koncentraci a normalizuje krevní tlak, což vám může pomoct při nepříjemných abstinenčních příznacích.

guarana bylinky proti kouření
Pomyslnou pomocnou ruku nabízí guarana. (foto: 123RF.com)

Kozlík lékařský

Bylinku můžete znát také pod jménem baldrián, dřevenák nebo kočičí kořen. Při touze zbavit se cigaret působí na naše tělo vyloženě kouzelně. Čaj z kořene kozlíku totiž vyvolává silný odpor k cigaretovému kouři díky tomu, že ovlivňuje naše chuťové receptory.

Zároveň vám pomůže s udržením psychické pohody a podpoří váš klidný spánek. Obvykle se doporučuje neužívat čaj dlouhodobě (ne déle než 3 týdny), ale po několika dnech vždy udělat na pár dní pauzu.

kozlík lékařský
Kozlík lékařský je v tuzemsku velmi známou bylinou. (foto: 123RF.com)

Třezalka tečkovaná

Svůj název dostala třezalka podle malých černých teček, které můžete vidět na jejích listech. Hovoří se o ní jako o přírodním antidepresivu, pomůže vám zůstat v pohodě. Obsažené látky totiž ovlivňují hladinu serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v našem těle.

Redukuje i další příznaky, které mohou být součástí odvykání. Působí močopudně, pomůže s pročištěním ledvin. Podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku.   

třezalka
Třezalku a její moc znaly už i naše babičky. (foto: 123RF.com)

Zázvor lékařský

Pokud končíte s kouřením a hlavní, co vás trápí, je nevolnost, vsaďte na zázvor. Dokáže pomoct s nutkáním na zvracení i dalšími poruchami trávení. Navíc podporuje detoxikaci těla, snižuje množství toxinů v krevním oběhu.

Pokud vám nevadí jeho výrazná chuť, můžete si ho přidat do jídla nebo si dát trošku samotného zázvoru. Pokud ho nastrouháte a zalijete horkou vodou, získáte lahodný čaj. Lze dochutit medem nebo citrónem.

zázvor bylinky proti kouření
Zázvor nebojuje jen proti nachlazení. (foto: 123RF.com)

Puškvorec obecný

Kořen můžete zakoupit již usušený a pak stačí ho trošku rozžvýkat. Má specifickou hořkou chuť, která u vás následně změní vnímání chuti cigaret. Můžete si z něj také připravit čaj.

K TÉMATUKuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Puškvorec zároveň podpoří vaši psychickou pohodu, zmírní stres a dodá vám dostatek sil na zvládnutí celého procesu odvykání. Snadněji s jeho pomocí detoxikujete celé tělo. Mírní žaludeční nevolnost a odstraňuje nechutenství.

puškovec
Znáte bylinku jménem puškovec? (foto: 123RF.com)

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z doporučených bylinek, berte ji vždy jako svého průvodce, nikoliv všemocného čaroděje. Na vaší cestě vám může v mnohém pomoct a usnadnit některé nepříjemnosti, ale úspěch bude vždy záviset zejména na vašem odhodlání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.

Nepřehlédněte

Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek