Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
bylinky proti kouření
Se škodlivým zlozvykem vám pomůžou i bylinky. (foto: 123RF.com)

29. 03. 2021

Odvykání kouření může být provázeno mnoha nepříjemnými vjemy. Ty můžete pozorovat na úrovni fyzické, ale i psychické. Běžně se objevují trávicí potíže, výkyvy krevního tlaku, ale i nervozita, podrážděnost a potíže s udržením pozornosti. Bylinky proti kouření vám mohou pomoct.

Guarana

Již po staletí je tato rostlina využívána pro své povzbuzující účinky. Mleté plody v sobě obsahují látku guaranin, která v našem těle vyvolává podobné účinky jako kofein. Pokud máte každodenní zaběhnutý rituál v podobě kafíčka a cigarety k tomu, můžete si s guaranou pomoct toto spojení přerušit.

Guarana navíc zlepšuje koncentraci a normalizuje krevní tlak, což vám může pomoct při nepříjemných abstinenčních příznacích.

guarana bylinky proti kouření
Pomyslnou pomocnou ruku nabízí guarana. (foto: 123RF.com)

Kozlík lékařský

Bylinku můžete znát také pod jménem baldrián, dřevenák nebo kočičí kořen. Při touze zbavit se cigaret působí na naše tělo vyloženě kouzelně. Čaj z kořene kozlíku totiž vyvolává silný odpor k cigaretovému kouři díky tomu, že ovlivňuje naše chuťové receptory.

Zároveň vám pomůže s udržením psychické pohody a podpoří váš klidný spánek. Obvykle se doporučuje neužívat čaj dlouhodobě (ne déle než 3 týdny), ale po několika dnech vždy udělat na pár dní pauzu.

kozlík lékařský
Kozlík lékařský je v tuzemsku velmi známou bylinou. (foto: 123RF.com)

Třezalka tečkovaná

Svůj název dostala třezalka podle malých černých teček, které můžete vidět na jejích listech. Hovoří se o ní jako o přírodním antidepresivu, pomůže vám zůstat v pohodě. Obsažené látky totiž ovlivňují hladinu serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v našem těle.

Redukuje i další příznaky, které mohou být součástí odvykání. Působí močopudně, pomůže s pročištěním ledvin. Podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku.   

třezalka
Třezalku a její moc znaly už i naše babičky. (foto: 123RF.com)

Zázvor lékařský

Pokud končíte s kouřením a hlavní, co vás trápí, je nevolnost, vsaďte na zázvor. Dokáže pomoct s nutkáním na zvracení i dalšími poruchami trávení. Navíc podporuje detoxikaci těla, snižuje množství toxinů v krevním oběhu.

Pokud vám nevadí jeho výrazná chuť, můžete si ho přidat do jídla nebo si dát trošku samotného zázvoru. Pokud ho nastrouháte a zalijete horkou vodou, získáte lahodný čaj. Lze dochutit medem nebo citrónem.

zázvor bylinky proti kouření
Zázvor nebojuje jen proti nachlazení. (foto: 123RF.com)

Puškvorec obecný

Kořen můžete zakoupit již usušený a pak stačí ho trošku rozžvýkat. Má specifickou hořkou chuť, která u vás následně změní vnímání chuti cigaret. Můžete si z něj také připravit čaj.

K TÉMATU  Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Puškvorec zároveň podpoří vaši psychickou pohodu, zmírní stres a dodá vám dostatek sil na zvládnutí celého procesu odvykání. Snadněji s jeho pomocí detoxikujete celé tělo. Mírní žaludeční nevolnost a odstraňuje nechutenství.

puškovec
Znáte bylinku jménem puškovec? (foto: 123RF.com)

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z doporučených bylinek, berte ji vždy jako svého průvodce, nikoliv všemocného čaroděje. Na vaší cestě vám může v mnohém pomoct a usnadnit některé nepříjemnosti, ale úspěch bude vždy záviset zejména na vašem odhodlání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.

Nepřehlédněte

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek