Domů » Životní styl » Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct
Životní styl

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

bylinky proti kouření
Se škodlivým zlozvykem vám pomůžou i bylinky. (foto: 123RF.com)
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?

Odvykání kouření může být provázeno mnoha nepříjemnými vjemy. Ty můžete pozorovat na úrovni fyzické, ale i psychické. Běžně se objevují trávicí potíže, výkyvy krevního tlaku, ale i nervozita, podrážděnost a potíže s udržením pozornosti. Bylinky proti kouření vám mohou pomoct.

Guarana

Již po staletí je tato rostlina využívána pro své povzbuzující účinky. Mleté plody v sobě obsahují látku guaranin, která v našem těle vyvolává podobné účinky jako kofein. Pokud máte každodenní zaběhnutý rituál v podobě kafíčka a cigarety k tomu, můžete si s guaranou pomoct toto spojení přerušit.

Guarana navíc zlepšuje koncentraci a normalizuje krevní tlak, což vám může pomoct při nepříjemných abstinenčních příznacích.

guarana bylinky proti kouření
Pomyslnou pomocnou ruku nabízí guarana. (foto: 123RF.com)

Kozlík lékařský

Bylinku můžete znát také pod jménem baldrián, dřevenák nebo kočičí kořen. Při touze zbavit se cigaret působí na naše tělo vyloženě kouzelně. Čaj z kořene kozlíku totiž vyvolává silný odpor k cigaretovému kouři díky tomu, že ovlivňuje naše chuťové receptory.

Zároveň vám pomůže s udržením psychické pohody a podpoří váš klidný spánek. Obvykle se doporučuje neužívat čaj dlouhodobě (ne déle než 3 týdny), ale po několika dnech vždy udělat na pár dní pauzu.

kozlík lékařský
Kozlík lékařský je v tuzemsku velmi známou bylinou. (foto: 123RF.com)

Třezalka tečkovaná

Svůj název dostala třezalka podle malých černých teček, které můžete vidět na jejích listech. Hovoří se o ní jako o přírodním antidepresivu, pomůže vám zůstat v pohodě. Obsažené látky totiž ovlivňují hladinu serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v našem těle.

Redukuje i další příznaky, které mohou být součástí odvykání. Působí močopudně, pomůže s pročištěním ledvin. Podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku.   

třezalka
Třezalku a její moc znaly už i naše babičky. (foto: 123RF.com)

Zázvor lékařský

Pokud končíte s kouřením a hlavní, co vás trápí, je nevolnost, vsaďte na zázvor. Dokáže pomoct s nutkáním na zvracení i dalšími poruchami trávení. Navíc podporuje detoxikaci těla, snižuje množství toxinů v krevním oběhu.

Pokud vám nevadí jeho výrazná chuť, můžete si ho přidat do jídla nebo si dát trošku samotného zázvoru. Pokud ho nastrouháte a zalijete horkou vodou, získáte lahodný čaj. Lze dochutit medem nebo citrónem.

zázvor bylinky proti kouření
Zázvor nebojuje jen proti nachlazení. (foto: 123RF.com)

Puškvorec obecný

Kořen můžete zakoupit již usušený a pak stačí ho trošku rozžvýkat. Má specifickou hořkou chuť, která u vás následně změní vnímání chuti cigaret. Můžete si z něj také připravit čaj.

Puškvorec zároveň podpoří vaši psychickou pohodu, zmírní stres a dodá vám dostatek sil na zvládnutí celého procesu odvykání. Snadněji s jeho pomocí detoxikujete celé tělo. Mírní žaludeční nevolnost a odstraňuje nechutenství.

puškovec
Znáte bylinku jménem puškovec? (foto: 123RF.com)

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z doporučených bylinek, berte ji vždy jako svého průvodce, nikoliv všemocného čaroděje. Na vaší cestě vám může v mnohém pomoct a usnadnit některé nepříjemnosti, ale úspěch bude vždy záviset zejména na vašem odhodlání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií