Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
bylinky proti kouření
Se škodlivým zlozvykem vám pomůžou i bylinky. (foto: 123RF.com)

29. 03. 2021

Odvykání kouření může být provázeno mnoha nepříjemnými vjemy. Ty můžete pozorovat na úrovni fyzické, ale i psychické. Běžně se objevují trávicí potíže, výkyvy krevního tlaku, ale i nervozita, podrážděnost a potíže s udržením pozornosti. Bylinky proti kouření vám mohou pomoct.

Guarana

Již po staletí je tato rostlina využívána pro své povzbuzující účinky. Mleté plody v sobě obsahují látku guaranin, která v našem těle vyvolává podobné účinky jako kofein. Pokud máte každodenní zaběhnutý rituál v podobě kafíčka a cigarety k tomu, můžete si s guaranou pomoct toto spojení přerušit.

Guarana navíc zlepšuje koncentraci a normalizuje krevní tlak, což vám může pomoct při nepříjemných abstinenčních příznacích.

guarana bylinky proti kouření
Pomyslnou pomocnou ruku nabízí guarana. (foto: 123RF.com)

Kozlík lékařský

Bylinku můžete znát také pod jménem baldrián, dřevenák nebo kočičí kořen. Při touze zbavit se cigaret působí na naše tělo vyloženě kouzelně. Čaj z kořene kozlíku totiž vyvolává silný odpor k cigaretovému kouři díky tomu, že ovlivňuje naše chuťové receptory.

Zároveň vám pomůže s udržením psychické pohody a podpoří váš klidný spánek. Obvykle se doporučuje neužívat čaj dlouhodobě (ne déle než 3 týdny), ale po několika dnech vždy udělat na pár dní pauzu.

kozlík lékařský
Kozlík lékařský je v tuzemsku velmi známou bylinou. (foto: 123RF.com)

Třezalka tečkovaná

Svůj název dostala třezalka podle malých černých teček, které můžete vidět na jejích listech. Hovoří se o ní jako o přírodním antidepresivu, pomůže vám zůstat v pohodě. Obsažené látky totiž ovlivňují hladinu serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v našem těle.

Redukuje i další příznaky, které mohou být součástí odvykání. Působí močopudně, pomůže s pročištěním ledvin. Podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku.   

třezalka
Třezalku a její moc znaly už i naše babičky. (foto: 123RF.com)

Zázvor lékařský

Pokud končíte s kouřením a hlavní, co vás trápí, je nevolnost, vsaďte na zázvor. Dokáže pomoct s nutkáním na zvracení i dalšími poruchami trávení. Navíc podporuje detoxikaci těla, snižuje množství toxinů v krevním oběhu.

Pokud vám nevadí jeho výrazná chuť, můžete si ho přidat do jídla nebo si dát trošku samotného zázvoru. Pokud ho nastrouháte a zalijete horkou vodou, získáte lahodný čaj. Lze dochutit medem nebo citrónem.

zázvor bylinky proti kouření
Zázvor nebojuje jen proti nachlazení. (foto: 123RF.com)

Puškvorec obecný

Kořen můžete zakoupit již usušený a pak stačí ho trošku rozžvýkat. Má specifickou hořkou chuť, která u vás následně změní vnímání chuti cigaret. Můžete si z něj také připravit čaj.

K TÉMATU  Raw strava: je opravdu tak úžasná? Jaké má výhody a jaké nedostatky? Zeptali jsme se odborníků na výživu!

Puškvorec zároveň podpoří vaši psychickou pohodu, zmírní stres a dodá vám dostatek sil na zvládnutí celého procesu odvykání. Snadněji s jeho pomocí detoxikujete celé tělo. Mírní žaludeční nevolnost a odstraňuje nechutenství.

puškovec
Znáte bylinku jménem puškovec? (foto: 123RF.com)

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z doporučených bylinek, berte ji vždy jako svého průvodce, nikoliv všemocného čaroděje. Na vaší cestě vám může v mnohém pomoct a usnadnit některé nepříjemnosti, ale úspěch bude vždy záviset zejména na vašem odhodlání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.

Nepřehlédněte

Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek