Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
štípance
Štípance od hmyzu hlavně neškrábejte.

31. 07. 2023

31. 07. 2023

Letní neštovice aneb štípanec vedle štípance

Důvodů, proč hmyz reaguje na lidskou přítomnost agresivně, je mnoho. Může se jednat o případ, kdy hmyz považuje za nejlepší obranu útok, chrání sebe nebo své hnízdo, také ale může jít o omyl, kdy na něj třeba šlápnete. Samičky komárů a ovádů pak potřebují krev s patřičnými živinami, aby se mohly rozmnožovat. Každé takové bodnutí či kousnutí se do určité míry liší, odezvy jsou ale víceméně podobné. Takže jakou můžete od svého těla očekávat reakci v případě bodnutí? Obvykle je to:

  • zarudnutí v místě vpichu
  • horkost a otékání
  • svědění a podráždění pokožky
  • nevolnost
  • kopřivku či jinou drobnou vyrážku
  • při větších alergických reakcích dochází k problémům s dýcháním, dostavuje se dušnost

Pokud pociťujete úzkost a špatně se vám dýchá, případně reakce na bodnutí je velká či neobvyklá, určitě kontaktuje lékaře.

Jak se postarat o štípance?

Většinu menších štípanců, jako je například od komára, ováda nebo třeba muchniček, není potřeba nijak speciálně ošetřovat. Pokud je reakce mírná, postačí ránu ponechat volně a nedrbat si ji. Do několika hodin by měly odeznít příznaky v podobě svědění a podráždění. Pokud jsou ale projevy nepříjemné, můžete vyzkoušet následující univerzální postup:

  1. Místo, které je zarudlé, opláchněte čistou vodou. Můžete použít i mýdlo, aby byla rána opravdu čistá.
  2. Aplikujte chladivý obklad.
  3. Naneste na místo chladivý nebo znecitlivující gel, jako je například fenistil. Z domácích léků funguje na štípance plátek cibule, měsíčková mast, obklad z octu nebo levandulový olejíček.
repelent
Je dobré se v létě chránit repelentem proti hmyzu.

Nezapomínejte ale, že nejlepší obranou proti štípancům je prevence. Nejen do přírody, ale i na zahradu je dobré chránit se repelentem, případně dostatečným oblečením. Další možností je například moskytiéra či síťky v oknech, které vám bodavý hmyz také spolehlivě udrží od těla. Dobré je rovněž nechodit na místa, u kterých lze předpokládat, že se tam budou hmyzí „predátoři“ pohybovat, jako jsou stojaté vody, louky s vysokou trávou nebo ovocné sady.

K TÉMATU  Intimní zápach ženských partií. Problém, o kterém se nemluví snadno. Co značí a jak s ním zatočit?

Štípance nedrbat!

Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je štípance neškrábat. Důvodem je, že i když vám to přinese krátkou úlevu od nepříjemného svědění, v celkovém horizontu ho spíše zhorší. Hmyzí útočníci vám totiž kromě této památky zanechali v těle menší dávku svého jedu, který obsahuje histamin. Ten v ráně zůstává a díky škrábání se „rozlézá“ ještě více. Kromě toho dochází drbáním k narušování jednotlivých vrstev pokožky až k těm citlivějším. Z malého bodnutí se tak stává otevřená rána, do které je snadnější chytit infekci.

Vyvarovat byste se také měli přehnaným reakcím v případě, že v ráně ještě něco máte. Ať už vás právě vysává klíště nebo vám v kůži zůstalo třeba včelí žihadlo, je potřeba postupovat s nejvyšší opatrností a „cizího tělesa“ se zbavit co nejdříve, ale s citem. Obzvlášť u včelího žihadla není na co čekat, neboť jed, který se z něj uvolňuje vchází do člověka postupně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Zdroje článku:
https://www.benu.cz/jak-spravne-osetrit-kousnuti-od-hmyzu#toc-vosi-a-vceli-bodnuti, https://itesco.cz/hello/clanek/co-stiplo-vase-dite-odhalte-vinika-podle-bodnuti/16831/, https://zdravi.euro.cz/clanky/pokousani-hmyzem-priznaky-lecba/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.
Viber, jedna z předních světových platforem pro komunikaci a zasílání zpráv oznamuje uvedení verze Viber 10, která přináší nový elegantní design uzpůsobený pro lepší zážitek uživatelů a větší výkon aplikace, který umožňuje posílat zprávy 2 x rychleji.
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?

Výběr článků

Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Skřípe vám to tak nahlas, že to musí být slyšet i u sousedů? Možná je to tím, že místo společně tráveného času koukáte raději do mobilu. Svůj podíl viny na tom může nést i to, že chod domácnosti stojí výhradně na vás!
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?

Nepřehlédněte

Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek