Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
štípance
Štípance od hmyzu hlavně neškrábejte.

31. 07. 2023

31. 07. 2023

Letní neštovice aneb štípanec vedle štípance

Důvodů, proč hmyz reaguje na lidskou přítomnost agresivně, je mnoho. Může se jednat o případ, kdy hmyz považuje za nejlepší obranu útok, chrání sebe nebo své hnízdo, také ale může jít o omyl, kdy na něj třeba šlápnete. Samičky komárů a ovádů pak potřebují krev s patřičnými živinami, aby se mohly rozmnožovat. Každé takové bodnutí či kousnutí se do určité míry liší, odezvy jsou ale víceméně podobné. Takže jakou můžete od svého těla očekávat reakci v případě bodnutí? Obvykle je to:

  • zarudnutí v místě vpichu
  • horkost a otékání
  • svědění a podráždění pokožky
  • nevolnost
  • kopřivku či jinou drobnou vyrážku
  • při větších alergických reakcích dochází k problémům s dýcháním, dostavuje se dušnost

Pokud pociťujete úzkost a špatně se vám dýchá, případně reakce na bodnutí je velká či neobvyklá, určitě kontaktuje lékaře.

Jak se postarat o štípance?

Většinu menších štípanců, jako je například od komára, ováda nebo třeba muchniček, není potřeba nijak speciálně ošetřovat. Pokud je reakce mírná, postačí ránu ponechat volně a nedrbat si ji. Do několika hodin by měly odeznít příznaky v podobě svědění a podráždění. Pokud jsou ale projevy nepříjemné, můžete vyzkoušet následující univerzální postup:

  1. Místo, které je zarudlé, opláchněte čistou vodou. Můžete použít i mýdlo, aby byla rána opravdu čistá.
  2. Aplikujte chladivý obklad.
  3. Naneste na místo chladivý nebo znecitlivující gel, jako je například fenistil. Z domácích léků funguje na štípance plátek cibule, měsíčková mast, obklad z octu nebo levandulový olejíček.
repelent
Je dobré se v létě chránit repelentem proti hmyzu.

Nezapomínejte ale, že nejlepší obranou proti štípancům je prevence. Nejen do přírody, ale i na zahradu je dobré chránit se repelentem, případně dostatečným oblečením. Další možností je například moskytiéra či síťky v oknech, které vám bodavý hmyz také spolehlivě udrží od těla. Dobré je rovněž nechodit na místa, u kterých lze předpokládat, že se tam budou hmyzí „predátoři“ pohybovat, jako jsou stojaté vody, louky s vysokou trávou nebo ovocné sady.

K TÉMATU  Obličejová maska aneb 7 způsobů, jak si ji jednoduše vytvořit doma

Štípance nedrbat!

Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je štípance neškrábat. Důvodem je, že i když vám to přinese krátkou úlevu od nepříjemného svědění, v celkovém horizontu ho spíše zhorší. Hmyzí útočníci vám totiž kromě této památky zanechali v těle menší dávku svého jedu, který obsahuje histamin. Ten v ráně zůstává a díky škrábání se „rozlézá“ ještě více. Kromě toho dochází drbáním k narušování jednotlivých vrstev pokožky až k těm citlivějším. Z malého bodnutí se tak stává otevřená rána, do které je snadnější chytit infekci.

Vyvarovat byste se také měli přehnaným reakcím v případě, že v ráně ještě něco máte. Ať už vás právě vysává klíště nebo vám v kůži zůstalo třeba včelí žihadlo, je potřeba postupovat s nejvyšší opatrností a „cizího tělesa“ se zbavit co nejdříve, ale s citem. Obzvlášť u včelího žihadla není na co čekat, neboť jed, který se z něj uvolňuje vchází do člověka postupně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Zdroje článku:
https://www.benu.cz/jak-spravne-osetrit-kousnuti-od-hmyzu#toc-vosi-a-vceli-bodnuti, https://itesco.cz/hello/clanek/co-stiplo-vase-dite-odhalte-vinika-podle-bodnuti/16831/, https://zdravi.euro.cz/clanky/pokousani-hmyzem-priznaky-lecba/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek