Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Jak být sebevědomá před ostatními lidmi?

Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
jak být sebevědomá
Sebevědomí je klíčem ke šťastnému životu. (foto: 123RF)

21. 09. 2021

Několik menších rad do života

Jak být sebevědomá? Tuto problematiku shrneme do několika účinných rad. Kromě toho je třeba i pochopit trochu hlouběji to, jak sebevědomí vlastně funguje. Těch několik rad, jak s nízkým sebevědomím bojovat, zní následovně:

  • naučte se hledat malá vítězství,
  • naučte se lidi odmítat,
  • přijměte kritiku a pracujte s ní,
  • začněte navštěvovat kouče,
  • začnete cvičit a jíst zdravě.

Zní to velice jednoduše, avšak vše je mnohem složitější, než by se mohlo zdát. Především vyzvedneme radu o cvičení, ačkoliv se může zdát, že se sebevědomím nemá nic společného. Cvičení i naše stravování, celkově zdravý životní styl, mají totiž ohromný dopad na naše pocity a sebevědomí především.

Sebevědomí není jen jedno

Sebevědomí se vlastně může týkat hned několika oblastí našeho života. Můžete si být sebejistá v oblasti fyzických dovedností, ale ohledně vzhledu už vaše jistota může být úplně v troskách. Stejně tak můžete vynikat krásou a atraktivitou, avšak profesně se cítit úplně na dně, protože si nevěříte, že svou práci zvládnete. Jak tedy posilovat tu správnou oblast, ve které se cítíte slabí?

Jak být sebevědomá? Snažte se po krůčkách

Rozhodně není možné se hned změnit jako mávnutím kouzelného proutku. Každá změna je velice pozvolná a pracovat na sobě musíte dlouhodobě. Sebevědomí je totiž zakořeněno hluboko v nás a je velmi silně provázáno s naší povahou, výchovou a vůbec se vším, co se nám v životě dělo. Změnit se ale můžeme vždycky.

A navyšování sebevědomí se to týká bezesporu. Vždyť znáte ty věty: poslední dobou jsem si zvýšila sebevědomí, tohle mi zvýšilo sebevědomí atd. Sebevědomí si opravdu určitou aktivitou můžete zvýšit.

Definujte si, kde se cítíte slabá

Zprvu se zamyslete nad tím, ve kterých oblastech se tedy cítíte nedostačující, v čem byste se chtěla zlepšit a posunout dál. Zdá se, že snad úplně nejjednodušší je to v oblasti vzhledu. Stačí zajít ke kadeřnici, k vizážistce, nakoupit si kvalitní a krásné oblečení. Jistě na tom něco bude. Avšak pro každého z nás může být obtížné něco jiného.

K TÉMATU  Single na Valentýna? No stress, nejste v tom přece sama!

Vše je vzájemně provázané

Psychika funguje na velmi složitých principech, a tak můžete začít třeba několikrát týdně cvičit a najednou vypozorujete, že se cítíte bezvadně nejen v oblasti fyzického zdraví, ale i v práci vám to najednou lépe jde a celkově se cítíte optimističtější. Jak je vidět, je nejlepší, když začnete u toho, co si myslíte, že vám udělá radost. Zkuste intuitivně udělat změnu ve vašem životě a uvidíte sama, jaký bude mít dopad.

Dělejte to, co je vám příjemné

Rozhodně se nevyplatí začít hned ze začátku silně tlačit na pilu a chtít všechno hned. Naopak zaujměte postoj, kdy se chcete něčemu novému naučit, avšak zlehka a po malých krůčcích. Stejně jako se radí lidem, kteří chtějí začít hubnout: dělejte vše v malých dávkách, zato pravidelně!

Pokud máte pocit, že se v práci necítíte dost sebevědomá, popřemýšlejte o tom, co by vám mohlo pomoci. Můžete třeba začít participovat na nových úkolech, třeba postačí vytvořit si nový systém.

Klíčem je práce, která vás baví

Důvodem nízkého sebevědomí v práci může být ale i to, že se hodíte na zcela jinou pozici. Každý z nás má nějaký talent, je třeba ho najít a uplatnit. Každý z nás se hodí na něco jiného, máme odlišné predispozice. A faktem je, že když je najdeme a porozumíme jim, můžeme najít práci, která nás bude naplňovat, bude nás bavit, a především se v ní budeme cítit sebevědomě.

Vše právě proto, že nám půjde tzv. od ruky. Budeme mít na ni talent.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sebeláska je klíčem ke spokojenému životu. Naučte se to!

Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.

Nepřehlédněte

Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek