Neděle , 29. 01. 2023

Otýlie

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
hydratace
Ženy by měly přijmout alespoň dva a půl litru tekutin. Voda má samozřejmě vyšší úroveň hydratace než sladké limonády.

31. 05. 2022

Voda je klíčem k životu na zemi. Je to nejdokonalejší a nejvzácnější látka, jaká se zde na planetě nachází. S takovou úctou bychom k ní měli přistupovat. Vychutnejte si každou sklenici vody, kterou máte příležitost držet v ruce. Patřičná hydratace snižuje únavu, stres, zlepšuje myšlení. Voda je náš pohon.

Kolik vody potřebujeme?

Samozřejmě neexistuje jeden určitý vzorec pro to, kolik vody byste měli denně vypít. Toto množství se odvíjí od vašeho těla, zdravotního stavu, užívaných léčiv a dalších faktorů. Například některé nemoci nedovolují pít hodně vody, naopak nějaká léčiva zase vodu zadržují.

Nicméně existují doporučení pro to, kolik vody byste měli denně vypít:

 • Ženy by měly přijmout 2,7 l vody denně.
 • Muži by měli vypít 3,7 l vody denně.

Bez ohledu na to by hydratace měla být součástí vaší každodenní rutiny, nikoli něčím, čemu byste se měli stranit, i když vypijete doporučené množství denně.

Vyhýbejte se alkoholu, sladkým nápojům a kofeinu

Je až paradox, že některé tekutiny naše tělo spíše dehydrují. A jsou to právě silná káva, sladké limonády, pivo, víno a veškerý tvrdý alkohol, mléčné koktejly, energetické nápoje a další. Tyto nápoje jsou plné cukru, sodíku a dalších látek, které odvádějí vodu z tkání. Samozřejmě že třeba kávu si neodpustíte, a nemusíte se jí ani vzdávat, ale nenahrazujte jí čistou vodu. Stejně byste vždy měli dát před slazenou limonádou přednost vodě. V létě dvojnásob.

Ochlaďte se

Správná hydratace není jenom o pití vody, je to také o udržování tělesné teploty. Pokud je parné léto, volte lehké a prodyšné oblečení světlých barev. Také si odpusťte fyzicky náročné sporty, nebo je alespoň naplánujte na tu část dne, kdy je chladněji. Před sluncem vás uchrání klobouky či kšiltovky. Dělejte si v létě více přestávek na pití nebo se také můžete občas osvěžit vodou z rozprašovače.

K TÉMATU  Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství
hydratace
V létě vám od horka uleví i všelijaké mlhy ve spreji. Stačí dát do lahvičky obyčejnou vodu z kohoutku.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Pouze 80 % vody v našem těle pochází z tekutin. Zbylých 20 % tvoří potraviny. Nejvíce vody je samozřejmě obsaženo v ovoci a zelenině, nicméně největší přírodní zásobárnou vody jsou:

 • okurky
 • celer
 • rajčata
 • ředkvičky
 • papriky
 • květák
 • meloun
 • špenát
 • jahody
 • brokolice
 • grapefruity

Všechny obsahují nejméně 90 % vody.

Doplňujte vodu, když se potíte

Pokud sportujete nebo se třeba vydáte na výlet, je nutno myslet na to, abyste měli vždy dostatečný příjem vody. Musíte vzít v potaz to, jak rychle a jak moc se potíte, také jaká je vlhkost vzduchu a jak dlouho budete aktivní. Správná hydratace zahrnuje pití vody jak před výkonem, tak i během něj a po něm.

voda
Úroveň vaší hydratace závisí i na tělesné a sportovní aktivitě.

Ochuťte svou vodu

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, udělejte si ji zajímavější. To samozřejmě neznamená přidat sirupy s velkým množstvím cukru, ale přírodní ingredience, jako je například okurek, bobulovité ovoce, pomeranč, citron, máta a další. Prostě pouze přírodní sladidla a žádné konzervační látky.

voda
Nemusíte pít jen vyloženě čistou vodu. Dejte si do ní mátu nebo ovoce a uvidíte, jak vám zachutná.

Vyzkoušejte také kokosovou vodu. Ta je bohatá na minerály, je plná draslíku, hořčíku, sodíku a vápníku, takže rychle doplní ztracené tekutiny a elektrolyty z cvičení a horkého vzduchu.

Užívejte probiotika

Naše tělo je semeništěm špatných bakterií. Jsou všude – v ústech, ve střevech, ale i v kůži. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v jogurtech a dalších kultivovaných potravinách a doplňcích stravy, a mohou pomoci zlepšit stav bakterií ve vašem těle. Užívání probiotik tak posílí váš imunitní systém, chrání ho před infekcemi, zlepší trávení a vstřebávání potravy a živin – včetně vody. Probiotika také pomáhají při stavech spojených s dehydratací, včetně průjmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!

Nepřehlédněte

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek