Středa , 29. 11. 2023

Zina

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
hydratace
Ženy by měly přijmout alespoň dva a půl litru tekutin. Voda má samozřejmě vyšší úroveň hydratace než sladké limonády.

31. 05. 2022

Voda je klíčem k životu na zemi. Je to nejdokonalejší a nejvzácnější látka, jaká se zde na planetě nachází. S takovou úctou bychom k ní měli přistupovat. Vychutnejte si každou sklenici vody, kterou máte příležitost držet v ruce. Patřičná hydratace snižuje únavu, stres, zlepšuje myšlení. Voda je náš pohon.

Kolik vody potřebujeme?

Samozřejmě neexistuje jeden určitý vzorec pro to, kolik vody byste měli denně vypít. Toto množství se odvíjí od vašeho těla, zdravotního stavu, užívaných léčiv a dalších faktorů. Například některé nemoci nedovolují pít hodně vody, naopak nějaká léčiva zase vodu zadržují.

Nicméně existují doporučení pro to, kolik vody byste měli denně vypít:

 • Ženy by měly přijmout 2,7 l vody denně.
 • Muži by měli vypít 3,7 l vody denně.

Bez ohledu na to by hydratace měla být součástí vaší každodenní rutiny, nikoli něčím, čemu byste se měli stranit, i když vypijete doporučené množství denně.

Vyhýbejte se alkoholu, sladkým nápojům a kofeinu

Je až paradox, že některé tekutiny naše tělo spíše dehydrují. A jsou to právě silná káva, sladké limonády, pivo, víno a veškerý tvrdý alkohol, mléčné koktejly, energetické nápoje a další. Tyto nápoje jsou plné cukru, sodíku a dalších látek, které odvádějí vodu z tkání. Samozřejmě že třeba kávu si neodpustíte, a nemusíte se jí ani vzdávat, ale nenahrazujte jí čistou vodu. Stejně byste vždy měli dát před slazenou limonádou přednost vodě. V létě dvojnásob.

Ochlaďte se

Správná hydratace není jenom o pití vody, je to také o udržování tělesné teploty. Pokud je parné léto, volte lehké a prodyšné oblečení světlých barev. Také si odpusťte fyzicky náročné sporty, nebo je alespoň naplánujte na tu část dne, kdy je chladněji. Před sluncem vás uchrání klobouky či kšiltovky. Dělejte si v létě více přestávek na pití nebo se také můžete občas osvěžit vodou z rozprašovače.

K TÉMATU  Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?
hydratace
V létě vám od horka uleví i všelijaké mlhy ve spreji. Stačí dát do lahvičky obyčejnou vodu z kohoutku.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Pouze 80 % vody v našem těle pochází z tekutin. Zbylých 20 % tvoří potraviny. Nejvíce vody je samozřejmě obsaženo v ovoci a zelenině, nicméně největší přírodní zásobárnou vody jsou:

 • okurky
 • celer
 • rajčata
 • ředkvičky
 • papriky
 • květák
 • meloun
 • špenát
 • jahody
 • brokolice
 • grapefruity

Všechny obsahují nejméně 90 % vody.

Doplňujte vodu, když se potíte

Pokud sportujete nebo se třeba vydáte na výlet, je nutno myslet na to, abyste měli vždy dostatečný příjem vody. Musíte vzít v potaz to, jak rychle a jak moc se potíte, také jaká je vlhkost vzduchu a jak dlouho budete aktivní. Správná hydratace zahrnuje pití vody jak před výkonem, tak i během něj a po něm.

voda
Úroveň vaší hydratace závisí i na tělesné a sportovní aktivitě.

Ochuťte svou vodu

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, udělejte si ji zajímavější. To samozřejmě neznamená přidat sirupy s velkým množstvím cukru, ale přírodní ingredience, jako je například okurek, bobulovité ovoce, pomeranč, citron, máta a další. Prostě pouze přírodní sladidla a žádné konzervační látky.

voda
Nemusíte pít jen vyloženě čistou vodu. Dejte si do ní mátu nebo ovoce a uvidíte, jak vám zachutná.

Vyzkoušejte také kokosovou vodu. Ta je bohatá na minerály, je plná draslíku, hořčíku, sodíku a vápníku, takže rychle doplní ztracené tekutiny a elektrolyty z cvičení a horkého vzduchu.

Užívejte probiotika

Naše tělo je semeništěm špatných bakterií. Jsou všude – v ústech, ve střevech, ale i v kůži. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v jogurtech a dalších kultivovaných potravinách a doplňcích stravy, a mohou pomoci zlepšit stav bakterií ve vašem těle. Užívání probiotik tak posílí váš imunitní systém, chrání ho před infekcemi, zlepší trávení a vstřebávání potravy a živin – včetně vody. Probiotika také pomáhají při stavech spojených s dehydratací, včetně průjmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.

Nepřehlédněte

Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek