Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim
zdroj: 123RF.com

11. 11. 2019

Vytvořte svým dětem jasný režim

Většina dětských psychologů se shoduje v tom, že naprosto volná výchova bez jakýchkoli pravidel není pro malé děti vhodná. Děti se cítí nejisté. Neví, co se stane za hodinu, natož zítra. Neumějí plánovat a myslet dopředu. Právě proto je dobře kolem dvou let věku dítěte zavést v rodině jasná pravidla. Denní řád, který určí, kdy je čas na hry, na jídlo, a kdy na drobné domácí povinnosti.

Možná ani vy nejste zvyklá na režim. Zvlášť když jste mnoho minulých let žila single nebo jen s partnerem. Neměli jste potřebu určovat, kdy se bude jíst, kdy uklízet a kdy se půjde spát. Tohle všechno dítě mění.

Věci mají být na svém místě

Dítě již ve dvou letech dává pozor, kam předměty patří. Kde mají své místo a k čemu se používají. Předmět si spojí s určitou činností a místem a jakákoli změna může narušit jeho pomyslnou vnitřní rovnováhu. A právě proto je v téhle fázi skvělé naučit dítě uklízet. Úklid uvede věci do pořádku, v jakém byly. Vše bude na místě, na které je dítě zvyklé. Navíc je úklid jednou z fází senzitivního vývoje, pomocí které dítě rozvíjí také jemnou motoriku.

Máte dvě možnosti. První je vytvořit pravidlo “hraje se s jednou hračkou – nebo hrou, souborem hraček“. Když si dítě chce hrát s něčím jiným, hračku, kterou opustilo, uklidí na místo. Druhým pravidlem je úklid v pravidelnou denní dobu. Hodí se například před večeří, po níž již následuje hygiena, pohádka a spánek.

Hrála jste si s dítětem? Teď s ním uklízejte

Nevyžadujte každý den generální úklid. Zvlášť u těch nejmenších stačí, když dají hračky na vymezené místo. Nemusíte trvat na poličce. Vyberte jim třeba vhodný koš, do kterého přijdou plyšáci a další panáci. Naučte je oddělovat od sebe kostky, lego a další stavebnice.

K TÉMATU  Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Ukažte, že pravidla platí i pro vás

Ale hlavně – uklízejte s nimi. Ukažte jim, že úklid je důležitý. Ale že to může být i zábava. Naučte je třeba, ať dají hračkám dobrou noc. Uloží je k spánku, aby si také odpočinuly a ráno byly připravené k hraní. Netelefonujte v té době, nevěnujte se jiné činnosti. Vždyť jde o pár minut. Poslechněte si dětské příběhy a povídejte si o hračkách, s nimiž si ten den děti hrály.

Takový rituál může v průběhu dalších let přerůst v zajímavou intimní chvíli, kdy vás dítě bude mít jen pro sebe. Ukáže vám své kresby, pochlubí se příběhem, hrou, kterou pro hračky vymyslel. Ve starším věku jako když takové chvíle najdete. Dítě se naučí si s vámi povídat o prožitém dnu a plánech na další den. Úklid nesmí být brán jako forma trestu.

Vše, co mu dáte, se vám brzy vrátí zpět

V období mezi třetím a šestým rokem začne být dítě zvídavé a je připraveno pojmout velké množství podnětů z okolí. Uvědomuje si své vlastní tělo a dokáže ho ovládat, rozvíjí se mu všechny smysly, řečové a jazykové dovednosti. Rozvíjí se také emoční inteligence, dokáže vyjádřit své pocity a navázat vztahy. Je to období posilování sociálního chování k druhým. Toto období je pravděpodobně to nejkreativnější a poskytuje největší prostor pro předávání zkušeností rodičů dítěti.

Využijte toho a stanovte pravidla. Buďte důsledná a naučte je, že i méně populární práce se udělat musí. V dalších letech se takové děti snáze vyrovnají například s každodenním docházením do školy, nebo s jinými povinnostmi, které jim budoucnost nachystá.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.

Výběr článků

Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.

Nepřehlédněte

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek