Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim
zdroj: 123RF.com

11. 11. 2019

Vytvořte svým dětem jasný režim

Většina dětských psychologů se shoduje v tom, že naprosto volná výchova bez jakýchkoli pravidel není pro malé děti vhodná. Děti se cítí nejisté. Neví, co se stane za hodinu, natož zítra. Neumějí plánovat a myslet dopředu. Právě proto je dobře kolem dvou let věku dítěte zavést v rodině jasná pravidla. Denní řád, který určí, kdy je čas na hry, na jídlo, a kdy na drobné domácí povinnosti.

Možná ani vy nejste zvyklá na režim. Zvlášť když jste mnoho minulých let žila single nebo jen s partnerem. Neměli jste potřebu určovat, kdy se bude jíst, kdy uklízet a kdy se půjde spát. Tohle všechno dítě mění.

Věci mají být na svém místě

Dítě již ve dvou letech dává pozor, kam předměty patří. Kde mají své místo a k čemu se používají. Předmět si spojí s určitou činností a místem a jakákoli změna může narušit jeho pomyslnou vnitřní rovnováhu. A právě proto je v téhle fázi skvělé naučit dítě uklízet. Úklid uvede věci do pořádku, v jakém byly. Vše bude na místě, na které je dítě zvyklé. Navíc je úklid jednou z fází senzitivního vývoje, pomocí které dítě rozvíjí také jemnou motoriku.

Máte dvě možnosti. První je vytvořit pravidlo „hraje se s jednou hračkou – nebo hrou, souborem hraček“. Když si dítě chce hrát s něčím jiným, hračku, kterou opustilo, uklidí na místo. Druhým pravidlem je úklid v pravidelnou denní dobu. Hodí se například před večeří, po níž již následuje hygiena, pohádka a spánek.

Hrála jste si s dítětem? Teď s ním uklízejte

Nevyžadujte každý den generální úklid. Zvlášť u těch nejmenších stačí, když dají hračky na vymezené místo. Nemusíte trvat na poličce. Vyberte jim třeba vhodný koš, do kterého přijdou plyšáci a další panáci. Naučte je oddělovat od sebe kostky, lego a další stavebnice.

K TÉMATU  Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit"?

Ukažte, že pravidla platí i pro vás

Ale hlavně – uklízejte s nimi. Ukažte jim, že úklid je důležitý. Ale že to může být i zábava. Naučte je třeba, ať dají hračkám dobrou noc. Uloží je k spánku, aby si také odpočinuly a ráno byly připravené k hraní. Netelefonujte v té době, nevěnujte se jiné činnosti. Vždyť jde o pár minut. Poslechněte si dětské příběhy a povídejte si o hračkách, s nimiž si ten den děti hrály.

Takový rituál může v průběhu dalších let přerůst v zajímavou intimní chvíli, kdy vás dítě bude mít jen pro sebe. Ukáže vám své kresby, pochlubí se příběhem, hrou, kterou pro hračky vymyslel. Ve starším věku jako když takové chvíle najdete. Dítě se naučí si s vámi povídat o prožitém dnu a plánech na další den. Úklid nesmí být brán jako forma trestu.

Vše, co mu dáte, se vám brzy vrátí zpět

V období mezi třetím a šestým rokem začne být dítě zvídavé a je připraveno pojmout velké množství podnětů z okolí. Uvědomuje si své vlastní tělo a dokáže ho ovládat, rozvíjí se mu všechny smysly, řečové a jazykové dovednosti. Rozvíjí se také emoční inteligence, dokáže vyjádřit své pocity a navázat vztahy. Je to období posilování sociálního chování k druhým. Toto období je pravděpodobně to nejkreativnější a poskytuje největší prostor pro předávání zkušeností rodičů dítěti.

Využijte toho a stanovte pravidla. Buďte důsledná a naučte je, že i méně populární práce se udělat musí. V dalších letech se takové děti snáze vyrovnají například s každodenním docházením do školy, nebo s jinými povinnostmi, které jim budoucnost nachystá.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.

Nepřehlédněte

Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek