Pondělí , 04. 07. 2022

Prokop

Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim
zdroj: 123RF.com

11. 11. 2019

Vytvořte svým dětem jasný režim

Většina dětských psychologů se shoduje v tom, že naprosto volná výchova bez jakýchkoli pravidel není pro malé děti vhodná. Děti se cítí nejisté. Neví, co se stane za hodinu, natož zítra. Neumějí plánovat a myslet dopředu. Právě proto je dobře kolem dvou let věku dítěte zavést v rodině jasná pravidla. Denní řád, který určí, kdy je čas na hry, na jídlo, a kdy na drobné domácí povinnosti.

Možná ani vy nejste zvyklá na režim. Zvlášť když jste mnoho minulých let žila single nebo jen s partnerem. Neměli jste potřebu určovat, kdy se bude jíst, kdy uklízet a kdy se půjde spát. Tohle všechno dítě mění.

Věci mají být na svém místě

Dítě již ve dvou letech dává pozor, kam předměty patří. Kde mají své místo a k čemu se používají. Předmět si spojí s určitou činností a místem a jakákoli změna může narušit jeho pomyslnou vnitřní rovnováhu. A právě proto je v téhle fázi skvělé naučit dítě uklízet. Úklid uvede věci do pořádku, v jakém byly. Vše bude na místě, na které je dítě zvyklé. Navíc je úklid jednou z fází senzitivního vývoje, pomocí které dítě rozvíjí také jemnou motoriku.

Máte dvě možnosti. První je vytvořit pravidlo „hraje se s jednou hračkou – nebo hrou, souborem hraček“. Když si dítě chce hrát s něčím jiným, hračku, kterou opustilo, uklidí na místo. Druhým pravidlem je úklid v pravidelnou denní dobu. Hodí se například před večeří, po níž již následuje hygiena, pohádka a spánek.

Hrála jste si s dítětem? Teď s ním uklízejte

Nevyžadujte každý den generální úklid. Zvlášť u těch nejmenších stačí, když dají hračky na vymezené místo. Nemusíte trvat na poličce. Vyberte jim třeba vhodný koš, do kterého přijdou plyšáci a další panáci. Naučte je oddělovat od sebe kostky, lego a další stavebnice.

K TÉMATUPetr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Ukažte, že pravidla platí i pro vás

Ale hlavně – uklízejte s nimi. Ukažte jim, že úklid je důležitý. Ale že to může být i zábava. Naučte je třeba, ať dají hračkám dobrou noc. Uloží je k spánku, aby si také odpočinuly a ráno byly připravené k hraní. Netelefonujte v té době, nevěnujte se jiné činnosti. Vždyť jde o pár minut. Poslechněte si dětské příběhy a povídejte si o hračkách, s nimiž si ten den děti hrály.

Takový rituál může v průběhu dalších let přerůst v zajímavou intimní chvíli, kdy vás dítě bude mít jen pro sebe. Ukáže vám své kresby, pochlubí se příběhem, hrou, kterou pro hračky vymyslel. Ve starším věku jako když takové chvíle najdete. Dítě se naučí si s vámi povídat o prožitém dnu a plánech na další den. Úklid nesmí být brán jako forma trestu.

Vše, co mu dáte, se vám brzy vrátí zpět

V období mezi třetím a šestým rokem začne být dítě zvídavé a je připraveno pojmout velké množství podnětů z okolí. Uvědomuje si své vlastní tělo a dokáže ho ovládat, rozvíjí se mu všechny smysly, řečové a jazykové dovednosti. Rozvíjí se také emoční inteligence, dokáže vyjádřit své pocity a navázat vztahy. Je to období posilování sociálního chování k druhým. Toto období je pravděpodobně to nejkreativnější a poskytuje největší prostor pro předávání zkušeností rodičů dítěti.

Využijte toho a stanovte pravidla. Buďte důsledná a naučte je, že i méně populární práce se udělat musí. V dalších letech se takové děti snáze vyrovnají například s každodenním docházením do školy, nebo s jinými povinnostmi, které jim budoucnost nachystá.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Nepřehlédněte

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek