Domů » Vztahy » Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?
Vztahy

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

rozvody
Rozvody jsou na denním pořádku. (foto: 123RF)
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  

Poruchy komunikace jsou nejčastějším důvodem 

Jelikož se rozvádí opravdu každé druhé manželství, vznikla hromada průzkumů zabývajících se tím, co je vlastně tím hlavním důvodem, proč jsou rozvody mezi námi. Z těchto průzkumů vyplývá, že největším problémem je komunikace, respektive nefungující komunikace.  

Partnerství obecně je komunikací provázeno. Dva lidé spolu zkrátka mluvit musí. Témata se netýkají jen toho, jak se během dne měli, ale také se musí řešit hromada praktických věcí týkajících se odchodu dětí do školky nebo týkajících se domácnosti a toho, do čeho se investuje a do čeho nikoliv.  

Nejdůležitější však je, aby se komunikací dva lidé podporovali navzájem a byli sami sobě útěchou. Pokud se tato základní věc nedaří, jestliže nenachází porozumění v těchto, a nakonec ani v jiných záležitostech, vztah zkrátka nemá smysl.  

Na vině může být i nevěra 

I když se v době panujícího koronaviru lidé rozváděli především kvůli komunikaci a tomu, že to spolu už zkrátka nezvládali, za rozpady manželství často stojí i nevěra. Samozřejmě se najdou páry, které provalenou nevěru jednoduše zkousnou, pro jiné je to tak obrovské narušení důvěry, že se přes to přenést nedovedou. A tak se jako důvod do žádostí o rozvod uvádí i takzvané cizoložství, které bohužel není ničím ojedinělým.  

I finance v tom mohou mít prsty 

Podle průzkumů svou roli na rozpadech manželství mají také finance. Ty jsou většinou i důvodem toho, proč se rozvodové řízení nemůže nést v klidu. Jedná se zkrátka o choulostivou záležitost, která vládne současnému světu.  

Finanční stránka se příliš neřeší až do okamžiku, kdy se ztratí zaměstnání nebo kdy jeden z páru podlehne nějaké závislosti. To většinou spěje k nehospodárnému živobytí, které člověka existenčně ohrožuje. A i když je láska k druhému stále velice silná, často se nemůže udělat nic jiného než vztah ukončit.  

Je však třeba konstatovat, že finance dva lidi rozdělují i v opačném případě, a sice kdy je jich dostatek. Většinou pánové nemohou zkousnout své ego a smířit se s tím, že jejich partnerky vydělávají víc než oni. Mívají pocit, že najednou nejsou hlavami rodiny, i když by po tom tolik toužili. Nebo se často dostavuje pocit, že ženám nestačí, a to je také velice deptá, proto se začnou poohlížet jinde a ze vztahu vystupovat. 

Intimní odcizení je bohužel také častou příčinou 

I když často negativně ovlivňuje rozvod děti, někdy je to zkrátka nevyhnutelný krok. Vezměme si například situaci, kdy jsou dva lidé intimně odcizení. Zkrátka je to k sobě neláká, nedokážou se vzrušit. Pomalu se jeden druhého nemůže ani dotknout, aby na to druhý negativně nezareagoval.  

Ano, mnozí si řeknou, že komunikace je přece daleko důležitější než sex, ale ve skutečnosti tato intimita je stejně důležitá jako slova, která si dva dokážou a nedokážou říct.  

Intimním odcizením však nemyslíme pouze sex, ale také trávení volného času. Pokud si začne jeden vyhrazovat právo na naprostou volnost a své volné chvíle nechce trávit s partnerem, respektive s partnerkou, opět je ve vztahu něco špatně a opět vztah tíhne ke svému konci.  

Řada lidí při zjištění tohoto problému má tendenci druhému ve všem vyhovět. Snaží se do jisté míry zachránit ten vztah a vyhovět druhému naprosto ve všem. Mluvíme však pouze o oddalování nevyhnutelného. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Tereza Čierniková

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře