Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
rozvody
Rozvody jsou na denním pořádku. (foto: 123RF)

17. 09. 2021

Poruchy komunikace jsou nejčastějším důvodem 

Jelikož se rozvádí opravdu každé druhé manželství, vznikla hromada průzkumů zabývajících se tím, co je vlastně tím hlavním důvodem, proč jsou rozvody mezi námi. Z těchto průzkumů vyplývá, že největším problémem je komunikace, respektive nefungující komunikace.  

Partnerství obecně je komunikací provázeno. Dva lidé spolu zkrátka mluvit musí. Témata se netýkají jen toho, jak se během dne měli, ale také se musí řešit hromada praktických věcí týkajících se odchodu dětí do školky nebo týkajících se domácnosti a toho, do čeho se investuje a do čeho nikoliv.  

Nejdůležitější však je, aby se komunikací dva lidé podporovali navzájem a byli sami sobě útěchou. Pokud se tato základní věc nedaří, jestliže nenachází porozumění v těchto, a nakonec ani v jiných záležitostech, vztah zkrátka nemá smysl.  

Na vině může být i nevěra 

I když se v době panujícího koronaviru lidé rozváděli především kvůli komunikaci a tomu, že to spolu už zkrátka nezvládali, za rozpady manželství často stojí i nevěra. Samozřejmě se najdou páry, které provalenou nevěru jednoduše zkousnou, pro jiné je to tak obrovské narušení důvěry, že se přes to přenést nedovedou. A tak se jako důvod do žádostí o rozvod uvádí i takzvané cizoložství, které bohužel není ničím ojedinělým.  

I finance v tom mohou mít prsty 

Podle průzkumů svou roli na rozpadech manželství mají také finance. Ty jsou většinou i důvodem toho, proč se rozvodové řízení nemůže nést v klidu. Jedná se zkrátka o choulostivou záležitost, která vládne současnému světu.  

Finanční stránka se příliš neřeší až do okamžiku, kdy se ztratí zaměstnání nebo kdy jeden z páru podlehne nějaké závislosti. To většinou spěje k nehospodárnému živobytí, které člověka existenčně ohrožuje. A i když je láska k druhému stále velice silná, často se nemůže udělat nic jiného než vztah ukončit.  

K TÉMATU  S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Je však třeba konstatovat, že finance dva lidi rozdělují i v opačném případě, a sice kdy je jich dostatek. Většinou pánové nemohou zkousnout své ego a smířit se s tím, že jejich partnerky vydělávají víc než oni. Mívají pocit, že najednou nejsou hlavami rodiny, i když by po tom tolik toužili. Nebo se často dostavuje pocit, že ženám nestačí, a to je také velice deptá, proto se začnou poohlížet jinde a ze vztahu vystupovat. 

Intimní odcizení je bohužel také častou příčinou 

I když často negativně ovlivňuje rozvod děti, někdy je to zkrátka nevyhnutelný krok. Vezměme si například situaci, kdy jsou dva lidé intimně odcizení. Zkrátka je to k sobě neláká, nedokážou se vzrušit. Pomalu se jeden druhého nemůže ani dotknout, aby na to druhý negativně nezareagoval.  

Ano, mnozí si řeknou, že komunikace je přece daleko důležitější než sex, ale ve skutečnosti tato intimita je stejně důležitá jako slova, která si dva dokážou a nedokážou říct.  

Intimním odcizením však nemyslíme pouze sex, ale také trávení volného času. Pokud si začne jeden vyhrazovat právo na naprostou volnost a své volné chvíle nechce trávit s partnerem, respektive s partnerkou, opět je ve vztahu něco špatně a opět vztah tíhne ke svému konci.  

Řada lidí při zjištění tohoto problému má tendenci druhému ve všem vyhovět. Snaží se do jisté míry zachránit ten vztah a vyhovět druhému naprosto ve všem. Mluvíme však pouze o oddalování nevyhnutelného. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.

Nepřehlédněte

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek