Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
rozvody
Rozvody jsou na denním pořádku. (foto: 123RF)

17. 09. 2021

Poruchy komunikace jsou nejčastějším důvodem 

Jelikož se rozvádí opravdu každé druhé manželství, vznikla hromada průzkumů zabývajících se tím, co je vlastně tím hlavním důvodem, proč jsou rozvody mezi námi. Z těchto průzkumů vyplývá, že největším problémem je komunikace, respektive nefungující komunikace.  

Partnerství obecně je komunikací provázeno. Dva lidé spolu zkrátka mluvit musí. Témata se netýkají jen toho, jak se během dne měli, ale také se musí řešit hromada praktických věcí týkajících se odchodu dětí do školky nebo týkajících se domácnosti a toho, do čeho se investuje a do čeho nikoliv.  

Nejdůležitější však je, aby se komunikací dva lidé podporovali navzájem a byli sami sobě útěchou. Pokud se tato základní věc nedaří, jestliže nenachází porozumění v těchto, a nakonec ani v jiných záležitostech, vztah zkrátka nemá smysl.  

Na vině může být i nevěra 

I když se v době panujícího koronaviru lidé rozváděli především kvůli komunikaci a tomu, že to spolu už zkrátka nezvládali, za rozpady manželství často stojí i nevěra. Samozřejmě se najdou páry, které provalenou nevěru jednoduše zkousnou, pro jiné je to tak obrovské narušení důvěry, že se přes to přenést nedovedou. A tak se jako důvod do žádostí o rozvod uvádí i takzvané cizoložství, které bohužel není ničím ojedinělým.  

I finance v tom mohou mít prsty 

Podle průzkumů svou roli na rozpadech manželství mají také finance. Ty jsou většinou i důvodem toho, proč se rozvodové řízení nemůže nést v klidu. Jedná se zkrátka o choulostivou záležitost, která vládne současnému světu.  

Finanční stránka se příliš neřeší až do okamžiku, kdy se ztratí zaměstnání nebo kdy jeden z páru podlehne nějaké závislosti. To většinou spěje k nehospodárnému živobytí, které člověka existenčně ohrožuje. A i když je láska k druhému stále velice silná, často se nemůže udělat nic jiného než vztah ukončit.  

K TÉMATU  Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Je však třeba konstatovat, že finance dva lidi rozdělují i v opačném případě, a sice kdy je jich dostatek. Většinou pánové nemohou zkousnout své ego a smířit se s tím, že jejich partnerky vydělávají víc než oni. Mívají pocit, že najednou nejsou hlavami rodiny, i když by po tom tolik toužili. Nebo se často dostavuje pocit, že ženám nestačí, a to je také velice deptá, proto se začnou poohlížet jinde a ze vztahu vystupovat. 

Intimní odcizení je bohužel také častou příčinou 

I když často negativně ovlivňuje rozvod děti, někdy je to zkrátka nevyhnutelný krok. Vezměme si například situaci, kdy jsou dva lidé intimně odcizení. Zkrátka je to k sobě neláká, nedokážou se vzrušit. Pomalu se jeden druhého nemůže ani dotknout, aby na to druhý negativně nezareagoval.  

Ano, mnozí si řeknou, že komunikace je přece daleko důležitější než sex, ale ve skutečnosti tato intimita je stejně důležitá jako slova, která si dva dokážou a nedokážou říct.  

Intimním odcizením však nemyslíme pouze sex, ale také trávení volného času. Pokud si začne jeden vyhrazovat právo na naprostou volnost a své volné chvíle nechce trávit s partnerem, respektive s partnerkou, opět je ve vztahu něco špatně a opět vztah tíhne ke svému konci.  

Řada lidí při zjištění tohoto problému má tendenci druhému ve všem vyhovět. Snaží se do jisté míry zachránit ten vztah a vyhovět druhému naprosto ve všem. Mluvíme však pouze o oddalování nevyhnutelného. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?

Výběr článků

S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?

Nepřehlédněte

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek