Domů » Životní styl » Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas
Rakovina prsu a její prevence. Seznamte se s možnými příznaky
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.

Na téma rakovina prsu už toho bylo napsáno i řečeno mnoho, ale zároveň mezi lidmi koluje i několik mýtů. Ten hlavní se týká toho, že toto nádorové onemocnění prozradí bulka, která se objeví. Varovných příznaků ale může být víc a snadno se stane, že je přehlédnete nebo jim jednoduše nebudete věnovat patřičnou pozornost.

Rakovina prsu se dá včas podchytit, ale zároveň se její prevence ve velké míře podceňuje. Může za to obyčejný fakt, kdy si ženy nepřipouští, že by se jich nádorové onemocnění týkalo nebo že mají nějaký z příznaků. Určitě provádějte samovyšetření doma, které vám zabere jen pár minut. Pokud vás něco znepokojí, dostavte se na ultrazvuk nebo mamograf. Možná je to nepříjemné, ale pamatujte, že zdraví je to nejdůležitější. Může se stát, že vám taková prevence zachrání život.

Otok v oblasti prsou

Může se stát, že rakovina prsu způsobí otok celé oblasti ňader nebo někde kolem nich. Prsa se tak mohou viditelně zvětšit a zasažená kůže může být citlivější nebo přímo bolet.

Zarudnutí bradavky, vyrážka nebo ekzém

Skrytým příznakem rakoviny prsu je i tato vzácná varianta. Může být ojedinělým onemocněním rakoviny prsu, který spadá pod onemocnění jménem Pagetova choroba. Červená vyrážka svědí a je velmi nepříjemná. I to by měl být důvod k prevenci.

Výtok z bradavky

Jestliže zaznamenáte občasný výtok z bradavky, je to určitě důvod k návštěvě lékaře. Výtok může být řídký nebo hustý a mít odlišné zbarvení. Pokud jsi všimnete náhlé změny, nechat se zkontrolovat bude na místě.

Vtažení bradavky

Působení nádoru v prsu může mít za následek vtažení bradavky dovnitř prsu. Za tuto deformaci může změna buněk za bradavkou, ale je také faktem, že podobný efekt může mít i následek ovulace. Sama znáte své tělo nejlépe, takže pokud je vám něco podezřelého, neriskujte a přesvědčte se na kontrole.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest