Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Rakovina prsu a její prevence. Seznamte se s možnými příznaky
zdroj: 123RF.com

30. 09. 2019

30. 09. 2019

Na téma rakovina prsu už toho bylo napsáno i řečeno mnoho, ale zároveň mezi lidmi koluje i několik mýtů. Ten hlavní se týká toho, že toto nádorové onemocnění prozradí bulka, která se objeví. Varovných příznaků ale může být víc a snadno se stane, že je přehlédnete nebo jim jednoduše nebudete věnovat patřičnou pozornost.

Rakovina prsu se dá včas podchytit, ale zároveň se její prevence ve velké míře podceňuje. Může za to obyčejný fakt, kdy si ženy nepřipouští, že by se jich nádorové onemocnění týkalo nebo že mají nějaký z příznaků. Určitě provádějte samovyšetření doma, které vám zabere jen pár minut. Pokud vás něco znepokojí, dostavte se na ultrazvuk nebo mamograf. Možná je to nepříjemné, ale pamatujte, že zdraví je to nejdůležitější. Může se stát, že vám taková prevence zachrání život.

Otok v oblasti prsou

Může se stát, že rakovina prsu způsobí otok celé oblasti ňader nebo někde kolem nich. Prsa se tak mohou viditelně zvětšit a zasažená kůže může být citlivější nebo přímo bolet.

Zarudnutí bradavky, vyrážka nebo ekzém

Skrytým příznakem rakoviny prsu je i tato vzácná varianta. Může být ojedinělým onemocněním rakoviny prsu, který spadá pod onemocnění jménem Pagetova choroba. Červená vyrážka svědí a je velmi nepříjemná. I to by měl být důvod k prevenci.

Výtok z bradavky

Jestliže zaznamenáte občasný výtok z bradavky, je to určitě důvod k návštěvě lékaře. Výtok může být řídký nebo hustý a mít odlišné zbarvení. Pokud jsi všimnete náhlé změny, nechat se zkontrolovat bude na místě.

Vtažení bradavky

Působení nádoru v prsu může mít za následek vtažení bradavky dovnitř prsu. Za tuto deformaci může změna buněk za bradavkou, ale je také faktem, že podobný efekt může mít i následek ovulace. Sama znáte své tělo nejlépe, takže pokud je vám něco podezřelého, neriskujte a přesvědčte se na kontrole.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.

Nepřehlédněte

Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek