Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Třicet, čtyřicet, padesát. Co platí na vrásky v každém věku

Nechceme je, bojujeme proti nim a stejně před nimi neutečeme. Vrásky už jednoduše patří k životu každého člověka, ovšem u někoho se objeví dřív a u jiných později. I když jejich přítomnost je zcela nevyhnutelná, pořád existují cesty, jak jim předcházet anebo zmírnit podobu těch, které se usídlily na naší tváři. Co zabírá na vrásky v každém věku?
vrásky
Vrásky dřív nebo později potrápí každého z nás.

18. 05. 2023

18. 05. 2023

Někdo má shůry dáno a vrásky se mu do poslední chvíle vyhýbají, nebo se objeví na obličejových konturách jen ve zmírněné podobě, a pak jsou tady ti, kteří se s vráskami potýkají už v letech, kdy byste na ně z biologického hlediska ani neměli mít nárok. Ostatně je to jako se šedivěním – někdo zešediví kolem padesátého roku, u někoho se vlasové stříbro objevuje už ve dvacíti. Přítomnost vrásek ovlivňuje řada faktorů, především genetika, životní styl, stres, nedostatečný pitný režim, málo spánku, častější opalování i návykové látky nebo nejrůznější onemocnění.

Když se na kůži objevují vrásky

Proč se vrásky na naší kůži objevují je nad slunce jasné. Jak naše pokožka stárne, postupně ztrácí svou schopnost regenerace, stává se méně pružnou a snižuje se její pevnost. Je to tím, že se v těle, tím pádem i v kůži, redukuje produkce kolagenu, elastinu a také kyseliny hyaluronové, které ve vzájemné spolupráci zaštiťují mladistvě vypadající pokožku. Výsledkem toho je povadlá i pobledlá kůže, která zjednodušeně na svém povrchu praskne, čímž se vytvoří rýha zvaná vráska, která se v případě, kdy se o ni nestaráte, jen prohlubuje.

Něčemu zabránit sice úplně nedokážeme, ale pokud naší pleti úměrně k věku poskytneme to, co jí zrovna schází, odmění se nám tím, že se stávající vrásky zlepší, a přitom se zamezí vzniku těch nových.

Péče v každém věku

Pleť 30+

Kolem třicátého roku se začínají objevovat první vrásky, a právě v tomto období je nejlepší myslet na prevenci, která může oddálit výskyt četných a hlubokých vrásek. Naprostým základem by mělo být

  • důkladné čištění (ráno a večer),
  • pravidelné použití peelingu
  • a také poctivá hydratace, která je ostatně nejlepším bojovníkem proti vráskám.
K TÉMATU  Kosmetický zázrak jménem roller: Přírodní kámen, který je klíčem ke kráse

Při slunění nezapomínejte ani na krém s vysokým UV faktorem. A co speciální péče? Určitě nic nezkazíte, pokud si pořídíte lehčí krém proti vráskám určený vaší věkové kategorii. Naopak ještě příliš nespěchejte se silnými anti-age krémy, na ty máte času ještě dost. Jakožto podporu můžete využít i některé kosmetické metody, které na menší vrásky fungují jako účinný zmizík.

Ideální procedury: chemický peeling, mezoterapie, microneedling, plazma lifting, ošetření laserem.

krém

Pleť 40+

Kolem tohoto věku přichází čas na speciální péči, protože kůže se pomalu ztenčuje a začíná ztrácet některé z důležitých látek. Naprostou samozřejmostí by měly být krémy s kyselinou hyaluronovou, kolagenem i AHA kyselinami. S těmito látkami je perfektní dopřát si i obličejovou masáž, čímž bude pokožka jasnější, svěžejší a na pohled bude vypadat zdravěji. Pravidelné čistění, peeling i speciální péče v podobě krémů či sér by měla být rutinou, a zvlášť v tomto věku si můžete dopřát i některé z procedur, které vaši snahu podpoří.

Ideální procedury: chemický peeling, mezoterapie, microneedling, dermabraze, botulotoxin, neinvazivní lifting, plazma lifting, ošetření laserem.

Pleť 50+

Obnova pokožky se v tomto období mnohonásobně zpomalila, o mnoho méně se produkuje i látek, které jsou zodpovědné za mládí pokožky. Nemalý vliv na to mají i hormonální změny, které zhoršení pleti podporují. Je to samozřejmě viditelné i na pohled. Pleť je sušší, postrádá jas, vrásky jsou podstatně hlubší. V tomto období je důležité vše z hlediska péče o pleť 40+, zároveň jsou nezbytná i intenzivní séra a speciální krémy určené pro oční okolí.

Ideální procedury: botulotoxin, niťový lifting, invazivní lifting, injekční výplně.

vrásky
Zralá pleť potřebuje speciální péči.

Pleť 60+

Kromě vydatných a hlubokých vrásek se v těchto letech objevují i pigmentové skvrny. Pokožka je výrazně vrásčitá, chybí jí jas a je významně suchá. Důležitá je v tomto období nejen kvalitní strava plná vitamínů a každodenní péče s kvalitními krémy se silnějším anti-age efektem, které dokážou pozvednout povadlou pleť. Od věci nejsou ani depigmentační krémy s vitamínem C, které zesvětlují stařecké skvrny. Podpůrnou cestou mohou být i procedury, které vás vrátí i o několik let zpátky v čase.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 26. 11. do 30. 11. 2018. Je čas vytáhnout odložené resty a pustit se do nich!

Ideální procedury: botulotoxin, niťový lifting, invazivní lifting, injekční výplně, endoskopické odstranění vrásek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Moderní studie ukazují, že botulotoxin není tak nevinný. Kromě vrásek vás může zbavit i emocí

Obličejová jóga pod taktovkou influencerek: Proksichtěte se k pleti bez vrásek

Zdroje článku:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/wrinkles/in-depth/wrinkle-creams/art-20047463
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.

Nepřehlédněte

Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek