Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Když neklape manželství aneb jak ho zachránit?!

Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
manželství
Vzpomeňte si, jak vám bylo na začátku dobře. (foto: 123RF)

10. 03. 2022

Je pravděpodobné, že se stalo něco, kvůli čemu se obáváte, že se vaše manželství rozpadá. Ať máte jen takový pocit nebo se na tomto nepříjemném faktu shodnete společně, pokud chcete své manželství zachránit, musíte jednat hned. Nečekejte, až se věci dále vyostří, a rozhodně nestrkejte hlavu do písku s tím, že se vše nějak vyřeší samo. Čím dále to necháte zajít, tím větší škody budou napáchány, a vy tak budete mít menší šanci, že váš vztah s partnerem spravíte.

Najděte způsoby, jak spolu lépe komunikovat

Komunikace je jádrem všeho. Bez efektivní komunikace se vztahy velmi rychle hroutí. Špatnou komunikací se můžete cítit nepochopeni, vaše partnerka či partner si může připadat ublíženě apod. 

  • Naslouchejte tomu druhému a snažte se lépe porozumět tomu, co vám chce sdělit.
  • Snažte se nevynášet unáhlené soudy a dejte pouze na fakta.
  • Dejte si také pozor na slova, ono je rozdíl říct „rozčílil jsi mě“ a „teď jsem naštvaná“. Snažte se spíše vyjádřit to, jak se cítíte, než použít obviňovací spojení.
  • Vyhněte se defenzivní reakci.
  • Vyjadřujte negativní pocity způsobem, který nestaví partnera do defenzivy.

I když máte pocit, že se vaše manželství rozpadá, nikdy není pozdě zapracovat na svých komunikačních schopnostech – koneckonců to může být hlavní faktor, proč vaše manželství trpí.

manželství
Vytvořte zase jeden tým! (foto: 123RF)

Nečekejte na zásadní kroky toho druhého

„Proč bych měl být zrovna já TEN nebo TA, kdo zachraňuje náš vztah?“ Přijde vám tato věta známá? Zde jsou důvody, proč byste to měli být zrovna vy, kdo se vrhne do záchrany manželství.

  • Hluboko uvnitř, pod vší tou bolestí a záští, stále chcete, aby tohle manželství vyšlo. Milujete svého partnera, jen nevíte, jak napravit to, v čem se momentálně nacházíte.
  • Představte si, že byste oba zaujali tento postoj. Váš vztah by se výrazně zlepšil.
  • Představte si, že by za vámi váš partner přišel a pokusil by se o stejnou nápravu jako vy.
  • Pomyslete na to, že se k sobě začnete chovat hezky jako na začátku vztahu.
K TÉMATU  Tchyně aneb jak si ji vychovat, aby vám zobala z ruky

Buďte vy tím, kdo udělá ten významný krok, uvidíte, jak to toho druhého mile překvapí.

Buďte k sobě upřímní

Pokud víte, že je něco špatně, ale nemůžete za to dát ruku do ohně, promluvte si o tom. Nebojte se vyjádřit své obavy ohledně manželství a zeptejte se, zda to ten druhý cítí stejně. Pokud se otevřete a dovolíte si být vůči svému partnerovi zranitelní, s velkou pravděpodobností udělá totéž. A co je lepší než upřímný rozhovor?

Vytvořte zase tým

Pamatujete na začátek vašeho vztahu, kdy jste fungovali jako jeden tým? Bohužel, postupem času se věci změnily. Najednou kopete každý sám za sebe. Ale co kdybyste se vrátili zase zpět a místo nepřítele viděli v partnerovi zase přítele, partnera, důvěrníka a týmového hráče? Pokud změníte svůj postoj a pohled na svého partnera k pozitivnějšímu obrazu, možná zjistíte, že se změní i váš přístup k případnému konfliktu s ním.

Požádejte o pomoc

Rad, jak pomoci rozpadajícímu se manželství, je nespočet. Ovšem pokud cítíte, že sami to nezvládnete, terapie je pro záchranu ideální. Nečekejte, až budete podepisovat rozvodové papíry! Najděte manželskou poradnu, kde vám odborný terapeut pomůže zvládnout vaše rozpolcené pocity, díky nimž klidná společná komunikace vůbec neexistuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,“ říká Kristýna (38)

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.

Nepřehlédněte

Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek