Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Když neklape manželství aneb jak ho zachránit?!

Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
manželství
Vzpomeňte si, jak vám bylo na začátku dobře. (foto: 123RF)

10. 03. 2022

Je pravděpodobné, že se stalo něco, kvůli čemu se obáváte, že se vaše manželství rozpadá. Ať máte jen takový pocit nebo se na tomto nepříjemném faktu shodnete společně, pokud chcete své manželství zachránit, musíte jednat hned. Nečekejte, až se věci dále vyostří, a rozhodně nestrkejte hlavu do písku s tím, že se vše nějak vyřeší samo. Čím dále to necháte zajít, tím větší škody budou napáchány, a vy tak budete mít menší šanci, že váš vztah s partnerem spravíte.

Najděte způsoby, jak spolu lépe komunikovat

Komunikace je jádrem všeho. Bez efektivní komunikace se vztahy velmi rychle hroutí. Špatnou komunikací se můžete cítit nepochopeni, vaše partnerka či partner si může připadat ublíženě apod. 

  • Naslouchejte tomu druhému a snažte se lépe porozumět tomu, co vám chce sdělit.
  • Snažte se nevynášet unáhlené soudy a dejte pouze na fakta.
  • Dejte si také pozor na slova, ono je rozdíl říct „rozčílil jsi mě“ a „teď jsem naštvaná“. Snažte se spíše vyjádřit to, jak se cítíte, než použít obviňovací spojení.
  • Vyhněte se defenzivní reakci.
  • Vyjadřujte negativní pocity způsobem, který nestaví partnera do defenzivy.

I když máte pocit, že se vaše manželství rozpadá, nikdy není pozdě zapracovat na svých komunikačních schopnostech – koneckonců to může být hlavní faktor, proč vaše manželství trpí.

manželství
Vytvořte zase jeden tým! (foto: 123RF)

Nečekejte na zásadní kroky toho druhého

„Proč bych měl být zrovna já TEN nebo TA, kdo zachraňuje náš vztah?“ Přijde vám tato věta známá? Zde jsou důvody, proč byste to měli být zrovna vy, kdo se vrhne do záchrany manželství.

  • Hluboko uvnitř, pod vší tou bolestí a záští, stále chcete, aby tohle manželství vyšlo. Milujete svého partnera, jen nevíte, jak napravit to, v čem se momentálně nacházíte.
  • Představte si, že byste oba zaujali tento postoj. Váš vztah by se výrazně zlepšil.
  • Představte si, že by za vámi váš partner přišel a pokusil by se o stejnou nápravu jako vy.
  • Pomyslete na to, že se k sobě začnete chovat hezky jako na začátku vztahu.
K TÉMATU  První rande je za vámi. Pokud čekáte, až zavolá, raději zavolejte sama

Buďte vy tím, kdo udělá ten významný krok, uvidíte, jak to toho druhého mile překvapí.

Buďte k sobě upřímní

Pokud víte, že je něco špatně, ale nemůžete za to dát ruku do ohně, promluvte si o tom. Nebojte se vyjádřit své obavy ohledně manželství a zeptejte se, zda to ten druhý cítí stejně. Pokud se otevřete a dovolíte si být vůči svému partnerovi zranitelní, s velkou pravděpodobností udělá totéž. A co je lepší než upřímný rozhovor?

Vytvořte zase tým

Pamatujete na začátek vašeho vztahu, kdy jste fungovali jako jeden tým? Bohužel, postupem času se věci změnily. Najednou kopete každý sám za sebe. Ale co kdybyste se vrátili zase zpět a místo nepřítele viděli v partnerovi zase přítele, partnera, důvěrníka a týmového hráče? Pokud změníte svůj postoj a pohled na svého partnera k pozitivnějšímu obrazu, možná zjistíte, že se změní i váš přístup k případnému konfliktu s ním.

Požádejte o pomoc

Rad, jak pomoci rozpadajícímu se manželství, je nespočet. Ovšem pokud cítíte, že sami to nezvládnete, terapie je pro záchranu ideální. Nečekejte, až budete podepisovat rozvodové papíry! Najděte manželskou poradnu, kde vám odborný terapeut pomůže zvládnout vaše rozpolcené pocity, díky nimž klidná společná komunikace vůbec neexistuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,“ říká Kristýna (38)

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Luxusní sídlo v australské provincii Victoria pochází už z 80. let. Armadale House prošel kompletní rekonstrukcí a je z něj moderní rezidence snů.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?

Výběr článků

Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.

Nepřehlédněte

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek