Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Když neklape manželství aneb jak ho zachránit?!

Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
manželství
Vzpomeňte si, jak vám bylo na začátku dobře. (foto: 123RF)

10. 03. 2022

Je pravděpodobné, že se stalo něco, kvůli čemu se obáváte, že se vaše manželství rozpadá. Ať máte jen takový pocit nebo se na tomto nepříjemném faktu shodnete společně, pokud chcete své manželství zachránit, musíte jednat hned. Nečekejte, až se věci dále vyostří, a rozhodně nestrkejte hlavu do písku s tím, že se vše nějak vyřeší samo. Čím dále to necháte zajít, tím větší škody budou napáchány, a vy tak budete mít menší šanci, že váš vztah s partnerem spravíte.

Najděte způsoby, jak spolu lépe komunikovat

Komunikace je jádrem všeho. Bez efektivní komunikace se vztahy velmi rychle hroutí. Špatnou komunikací se můžete cítit nepochopeni, vaše partnerka či partner si může připadat ublíženě apod. 

  • Naslouchejte tomu druhému a snažte se lépe porozumět tomu, co vám chce sdělit.
  • Snažte se nevynášet unáhlené soudy a dejte pouze na fakta.
  • Dejte si také pozor na slova, ono je rozdíl říct „rozčílil jsi mě“ a „teď jsem naštvaná“. Snažte se spíše vyjádřit to, jak se cítíte, než použít obviňovací spojení.
  • Vyhněte se defenzivní reakci.
  • Vyjadřujte negativní pocity způsobem, který nestaví partnera do defenzivy.

I když máte pocit, že se vaše manželství rozpadá, nikdy není pozdě zapracovat na svých komunikačních schopnostech – koneckonců to může být hlavní faktor, proč vaše manželství trpí.

manželství
Vytvořte zase jeden tým! (foto: 123RF)

Nečekejte na zásadní kroky toho druhého

„Proč bych měl být zrovna já TEN nebo TA, kdo zachraňuje náš vztah?“ Přijde vám tato věta známá? Zde jsou důvody, proč byste to měli být zrovna vy, kdo se vrhne do záchrany manželství.

  • Hluboko uvnitř, pod vší tou bolestí a záští, stále chcete, aby tohle manželství vyšlo. Milujete svého partnera, jen nevíte, jak napravit to, v čem se momentálně nacházíte.
  • Představte si, že byste oba zaujali tento postoj. Váš vztah by se výrazně zlepšil.
  • Představte si, že by za vámi váš partner přišel a pokusil by se o stejnou nápravu jako vy.
  • Pomyslete na to, že se k sobě začnete chovat hezky jako na začátku vztahu.
K TÉMATU  Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

Buďte vy tím, kdo udělá ten významný krok, uvidíte, jak to toho druhého mile překvapí.

Buďte k sobě upřímní

Pokud víte, že je něco špatně, ale nemůžete za to dát ruku do ohně, promluvte si o tom. Nebojte se vyjádřit své obavy ohledně manželství a zeptejte se, zda to ten druhý cítí stejně. Pokud se otevřete a dovolíte si být vůči svému partnerovi zranitelní, s velkou pravděpodobností udělá totéž. A co je lepší než upřímný rozhovor?

Vytvořte zase tým

Pamatujete na začátek vašeho vztahu, kdy jste fungovali jako jeden tým? Bohužel, postupem času se věci změnily. Najednou kopete každý sám za sebe. Ale co kdybyste se vrátili zase zpět a místo nepřítele viděli v partnerovi zase přítele, partnera, důvěrníka a týmového hráče? Pokud změníte svůj postoj a pohled na svého partnera k pozitivnějšímu obrazu, možná zjistíte, že se změní i váš přístup k případnému konfliktu s ním.

Požádejte o pomoc

Rad, jak pomoci rozpadajícímu se manželství, je nespočet. Ovšem pokud cítíte, že sami to nezvládnete, terapie je pro záchranu ideální. Nečekejte, až budete podepisovat rozvodové papíry! Najděte manželskou poradnu, kde vám odborný terapeut pomůže zvládnout vaše rozpolcené pocity, díky nimž klidná společná komunikace vůbec neexistuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,“ říká Kristýna (38)

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.

Nepřehlédněte

Výběr a nákup plavek je pro milovnice plážových slunných dnů jedna z nejoblíbenějších aktivit. Všelijaké barvy, kombinace, vzory a střihy vám umožní popustit uzdu své fantazii způsobem, k němuž se za celý rok nedostanete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek