Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Když neklape manželství aneb jak ho zachránit?!

Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
manželství
Vzpomeňte si, jak vám bylo na začátku dobře. (foto: 123RF)

10. 03. 2022

Je pravděpodobné, že se stalo něco, kvůli čemu se obáváte, že se vaše manželství rozpadá. Ať máte jen takový pocit nebo se na tomto nepříjemném faktu shodnete společně, pokud chcete své manželství zachránit, musíte jednat hned. Nečekejte, až se věci dále vyostří, a rozhodně nestrkejte hlavu do písku s tím, že se vše nějak vyřeší samo. Čím dále to necháte zajít, tím větší škody budou napáchány, a vy tak budete mít menší šanci, že váš vztah s partnerem spravíte.

Najděte způsoby, jak spolu lépe komunikovat

Komunikace je jádrem všeho. Bez efektivní komunikace se vztahy velmi rychle hroutí. Špatnou komunikací se můžete cítit nepochopeni, vaše partnerka či partner si může připadat ublíženě apod. 

  • Naslouchejte tomu druhému a snažte se lépe porozumět tomu, co vám chce sdělit.
  • Snažte se nevynášet unáhlené soudy a dejte pouze na fakta.
  • Dejte si také pozor na slova, ono je rozdíl říct „rozčílil jsi mě“ a „teď jsem naštvaná“. Snažte se spíše vyjádřit to, jak se cítíte, než použít obviňovací spojení.
  • Vyhněte se defenzivní reakci.
  • Vyjadřujte negativní pocity způsobem, který nestaví partnera do defenzivy.

I když máte pocit, že se vaše manželství rozpadá, nikdy není pozdě zapracovat na svých komunikačních schopnostech – koneckonců to může být hlavní faktor, proč vaše manželství trpí.

manželství
Vytvořte zase jeden tým! (foto: 123RF)

Nečekejte na zásadní kroky toho druhého

„Proč bych měl být zrovna já TEN nebo TA, kdo zachraňuje náš vztah?“ Přijde vám tato věta známá? Zde jsou důvody, proč byste to měli být zrovna vy, kdo se vrhne do záchrany manželství.

  • Hluboko uvnitř, pod vší tou bolestí a záští, stále chcete, aby tohle manželství vyšlo. Milujete svého partnera, jen nevíte, jak napravit to, v čem se momentálně nacházíte.
  • Představte si, že byste oba zaujali tento postoj. Váš vztah by se výrazně zlepšil.
  • Představte si, že by za vámi váš partner přišel a pokusil by se o stejnou nápravu jako vy.
  • Pomyslete na to, že se k sobě začnete chovat hezky jako na začátku vztahu.
K TÉMATUPředmanželská smlouva chrání váš majetek nebo dědictví. Co si ohlídat

Buďte vy tím, kdo udělá ten významný krok, uvidíte, jak to toho druhého mile překvapí.

Buďte k sobě upřímní

Pokud víte, že je něco špatně, ale nemůžete za to dát ruku do ohně, promluvte si o tom. Nebojte se vyjádřit své obavy ohledně manželství a zeptejte se, zda to ten druhý cítí stejně. Pokud se otevřete a dovolíte si být vůči svému partnerovi zranitelní, s velkou pravděpodobností udělá totéž. A co je lepší než upřímný rozhovor?

Vytvořte zase tým

Pamatujete na začátek vašeho vztahu, kdy jste fungovali jako jeden tým? Bohužel, postupem času se věci změnily. Najednou kopete každý sám za sebe. Ale co kdybyste se vrátili zase zpět a místo nepřítele viděli v partnerovi zase přítele, partnera, důvěrníka a týmového hráče? Pokud změníte svůj postoj a pohled na svého partnera k pozitivnějšímu obrazu, možná zjistíte, že se změní i váš přístup k případnému konfliktu s ním.

Požádejte o pomoc

Rad, jak pomoci rozpadajícímu se manželství, je nespočet. Ovšem pokud cítíte, že sami to nezvládnete, terapie je pro záchranu ideální. Nečekejte, až budete podepisovat rozvodové papíry! Najděte manželskou poradnu, kde vám odborný terapeut pomůže zvládnout vaše rozpolcené pocity, díky nimž klidná společná komunikace vůbec neexistuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,“ říká Kristýna (38)

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek