Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
ledvinové kameny
Bolest z ledvinových kamenů. (Zdroj: freepik.com)

Ačkoli ani dietní opatření nejsou 100% účinná jako prevence proti ledvinovým kamenům, mohou výrazně snížit jejich riziko. Řekneme vám, jaká jídla jíst a co dodržovat, abyste se s tímto nepříjemným problémem již nemuseli potýkat.

Co zapřičiňuje ledvinové kameny

Ledvinové kameny se tvoří tak, že se sníží výdej moči člověka. V ledvinách se díky velkému množství určitých minerálů, které drží pospolu, začnou tvořit kameny. Ty mohou být malé jako zrnko písku a nebo velké jako malý oblázek. Tyto malé kamínky mohou unikat z všeho těla, aniž byste si toho všimli. Pokud se ovšem začnou „vyplavovat“ větší kamínky, všimnete si toho!

Přestože bolest způsobena vyplavováním kamenů může být nesnesitelná, obvykle kameny prochází, aniž by způsobovaly nějaké větší poškození. Ve vzácných případech může být nutné podstoupit chirurgický zákrok nebo jinou léčbu. Ale ve většině případů jsou jediným lékem na to léky proti bolesti.

Kdo může dostat ledvinové kameny

Asi 1 z 10 lidí dostane během svého života ledvinové kameny, přičemž muži mají dvakrát větší pravděpodobnost tohoto onemocnění. Objevují se většinou po 30. roce života, i když je možné je mít i mnohem dříve. Jakmile je jednou máte, existuje mnohem vyšší riziko, že je dostanete opakovaně i v budoucnu.

Šanci dostat ledvinové kameny mají hlavně ti lidé, kteří vědí, že se vyskytovaly u někoho z jejich rodiny (babička, děda, strýc, matka). Pokud je měl někdo z vaší rodiny, jste vystavěni většímu riziku, že je „zdědíte“ i vy. Ať už se v rodině vyskytovaly a nebo ne, díky stravě můžete riziko jejich výskytu snížit a nebo naopak zvýšit.

ledvinové kameny
Porovnejte, jak vypadají zdravé ledviny a ty s ledvinovými kameny. (zdroj foto: freepik.com)

Jak zabránit ledvinovým kamenům

Pijte hodně vody. Nejdůležitější a nejhlavnější věcí, která zabraňuje vzniku ledvinových kamenů je pít dostatek vody. Ta pomáhá vyplavovat škodlivé sloučeniny z těla ven předtím, než začnou dělat potíže. Dávejte si ale pozor na množství vody a její pití rozhodně nepřehánějte! Mohli byste si způsobit nepříjemné problémy ledvin v podobě extrémního zavodnění.

K TÉMATU  S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Doporučené množství je velmi těžké stanovit, protože každý má jinou potřebu. Pamatujte si, že ideální je 6-8 sklenic vody za den, muži mohou i více.

Pozor na sůl. Sůl je samozřejmě důležitým prvkem v našich životech a mnoho z nás si nedokáže představit ji nepoužít, třeba při vaření. Právě ta je ale největším zdravotním rizikem. Nadměrný příjem sodíku v soli může koncentrovat moč, což zvyšuje tvorbu kamene.

Dodržujte mírný příjem bílkovin. Strava s vysokým obsahem bílkovin, které jinak snižují pH moči, mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu ledvinových kamenů. Pokud máte strach z ledvinových kamenů, dodržujte mírnou bílkovinovou stravu. To zahrnuje i například výše zmíněnou zeleninu.

Mějte dostatek vápníku. Nízký obsah vápníku v těle může být také rizikovým faktorem. Tato skutečnost překvapuje mnoho lidí, protože ledvinové kameny často obsahují spoustu vápníku, což podle všeho naznačuje, že na vině by mělo být právě příliš mnoho vápníku. Ale je to vlastně naopak. Když vaše strava obsahuje vyšší obsah vápníku, méně se vstřebává v zažívacím traktu a tím méně ho končí v moči.

Nejlepší způsob, jak získat vápník je jíst po celý den potraviny, které ho obsahují (mléčné výrobky, listová zelenina, tofu, rybí konzervy). Užití velké dávky vápníku ve formě potravinových doplňků může na druhou stranu vést k mírném zvýšení rizika vzniku ledvinových kamenů. Takže opatrně.

Jezte zeleninu. Snažte se jíst stravu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny. Ta obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které pomáhají zvyšovat pH moči a zabraňují tak vzniku ledvinových kamenů.

ledvinové kameny
Pozor na sůl. S ledvinovými kameny si rozumí. (zdroj foto: freepik.com)

A co dalšího nám pomůže jako prevence

  • Vyvarujte se doplňků s vitamínem C – Velké množství tohoto vitamínu v doplňcích může způsobovat ledvinové kameny zejména u mužů. Muži, kteří užívali doplňky s vitamínem C zdvojnásobili své riziko vzniku ledvinových kamenů.
  • Objevujte bylinné léky – Bylinka Chanca Piedra je známa také jako „drtič kamene“ a je velmi populárním a úspěšným lékem na ledvinové kameny. Zabraňuje jejich tvorbě a zmenšuje velikost již existujících. Pozor na dávkování!!
  • Udržujte zdravou tělesnou hmotnost – Při nadváze či obezitě se také velmi zatěžují ledviny. Vždy je však důležité hubnout zdravě a pomalu. Žádné drastické diety pro rychlé zhubnutí.
K TÉMATU  Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Jak se zdravě stravovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Komunikace je základ dobrého vztahu, ale existují některé výroky, které mají zbytečně negativní dopad. Tady jsou ty, které chlapovi raději neříkejte. Možná vám přijdou v pořádku, ale jejich použití může mít trochu jiný efekt, než očekáváte.
Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Sváteční atmosféra je o víc než jen vánočním stromečku a dárcích. Jak vykouzlit tu pravou vánoční pohodu? Dnešní článek na Dámské Lize přináší osvědčené tipy, které vám pomohou vytvořit nezapomenutelnou atmosféru na Štědrý den. Od kouzelného osvětlení po voňavé lahůdky, zjistěte, co by nemělo chybět ve vašem vánočním repertoáru a jak si užít tento magický čas s rodinou a přáteli.

Výběr článků

Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
Dopřejte svému partnerskému vztahu nové impulsy a uvidíte, že se na sebe budete opět těšit! Značka – máme tipy pro stydlíny i odvážné duše!
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!

Nepřehlédněte

Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Které těhulky se letos nebo příští rok dočkají přírůstku do rodiny? Těhotenství oznámila slavná kontroverzní rapperka. Otec dítěte je navíc muž, který již byl dvanáctkrát ve vězení! Jaké další hvězdy se brzy dočkají potomka?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek