Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Když vás po padesátce propustí z práce: nikdy není pozdě na své sny. Jen začněte

Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?
Když zanecháte své dosavadní práce, můžete se vydat za svojí vlastní vizí
zdroj: 123RF.com

10. 05. 2019

Kdy jindy, než právě v této chvíli. Když ztratíte zaměstnání a máte problém najít nové. Člověk sedí doma, hledí do internetu, odepisuje na nabídky práce různých pracovních portálů, ale zpátky se většinou nikdo neozývá. A když už, tak se zprávou, že si našli někoho jiného. Po další návštěvě pracovního úřadu a pár týdnech takových odpovědí si začnete zoufat a říkat si, že vám zbývá vrátnice nebo úklidová četa. Třeba je opak pravdou a vy se začnete živit tím, co bylo dosud pouze vaším koníčkem nebo dívčím snem.

Nejprve udělejte něco jen pro sebe

První týden dělejte jen to, co vás těší. Jděte na procházku, zaplavat si, na kosmetiku nebo ke kadeřníkovi. Věnujte se vnoučatům nebo třeba celý den čtěte. Dělejte prostě to, na co jste v pracovním procesu neměla čas. Vychutnávejte si každou hodinu, jako byste byla na dovolené. Uvařte si dobré jídlo, sejděte se s přáteli. Druhý týden se můžete věnovat záležitostem, které jste dlouho odkládala. Může to být návštěva lékaře, ale také vymalování bytu či vytřídění šatníku.

Zamyslete se, co umíte a v čem je vaše hodnota

V tomto období přemýšlejte, co vás baví, co jste třeba kdysi toužila dělat a nebylo vám to řízením osudu dopřáno. Chtěla jste hrát divadlo? Zapište se do hereckého rejstříku. Fotíte, filmujete často svou rodinu? Nabídněte tyto služby svým blízkým a časem se ze záliby může stát podnikání nebo alespoň přivýdělek. Zkuste nabídnout své služby v opravách oděvů, pletení, tvorbě originálních bytových doplňků. Na internetu existují speciální portály, kde můžete svou ruční práci prodávat. Můžete pracovat jako poradce nebo nabídnout dosavadní pracovní zkušenosti jako lektorka vzdělávacím agenturám.

K TÉMATU  Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Od boje za mír k bylinkám

Baronka Bertha Sophia Felicita von Suttnerová inspirovala slavného Nobela k vytvoření Nobelovy ceny. Svůj slavný román Die Waffen nieder! (Odzbrojte!), který kritici přirovnávali významem k Bibli, vydala ve svých 46 letech.

Eva Brabcová, majitelka obchodu a webu Štrůdl do krabice, založila svůj voňavý obchůdek  poté, co byla po dvaceti letech v úplně jiné profesi nucena hledat nové uplatnění. Vzpomněla si na dávný sen o cukrárně s kavárnou, ale místo běžného sortimentu vsadila na štrůdl.

Alena Mornštajnová, česká spisovatelka, vydala svůj první román v 49 letech. Psala ho při práci a péči o děti 10 let. Významně se do povědomí čtenářů zapsala svým románem Hana, který vyšel v 53 letech.

Mgr. Jarmila Podhorná, původně učitelka, z peněz ušetřených na důchod v  miniaturní sklepní „laboratoři“ svého domku na malé vesnici experimentovala s bylinnými tinkturami. V sílu bylin věřila natolik, že zastavila vlastní dům a ve svých dvaašedesáti letech si vzala úvěr na sedm miliónů korun na výstavbu moderních hal. Dnes rozvíjí prosperující firmu na výrobu bylinných tinktur, mastí a olejů, které dodává i do zahraničí.

Tak to jsou příklady, kdy se úspěch skutečně dostavil později, ve věku, kdy už jsme podle jiných na odpis. Nic ale není vzdálenějšího pravdě, a pokud má člověk dostatečnou trpělivost, může svůj sen proměnit v realitu. Někdy to nevyjde napoprvé, ale hlavní je neztrácet optimismus, neklesat na mysli a snažit se rozvíjet dál.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Nepřehlédněte

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek