Sobota , 03. 12. 2022

Blanka

Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
podzimní stres
podzimní stres a deprese

30. 08. 2019

30. 08. 2019

Konec léta může způsobit podzimní stres. Letní odpočinek končí a návrat z dovolené znamená opětovný pracovní kolotoč. Domů se vracejí i děti, od kterých jste si odpočinuly, když byly přes prázdniny u babiček nebo na táborech. Teď je potřeba je vypravit do školy, na kroužky, nakoupit nové pomůcky nebo oblečení. Pomalu se zhoršující počasí vám k tomu na náladě přidat nemusí. Nejdůležitější radou je zachovat klidnou mysl. Jak ustát možný podzimní stres a předejít případné depresi?

Dostatek spánku je základ

Slýcháte to často, ale je to skutečně nepopiratelný fakt. Tělo spánek potřebuje, je to jeho úsporný režim, kdy se všechny procesy v nás zpomalí a uklidní. Probíhá regenerace všech orgánů i svalů, protože růstový hormon, který se vyplavuje do mozku, je aktivní právě když spíme. Zkracovat spánek nemá smysl. I když patříte mezi ty, kteří spí málo a fungujete, nenechte se zmást. Tělo si zvykne na cokoliv, i na pětihodinové spaní. Do budoucna se ale nastřádaný deficit projeví na zdraví. A to je to nejcenější, jak všechny víme.

Čas na pořádný relax

Odpočinek je důležitý. A nemyslíme teď čas, kdy spíte. Člověk potřebuje činnost, která nesouvisí s prací a neobsahuje ani žádné povinnosti, jako starost o děti. Potřebujete prostě vypnout, uspořádat si myšlenky, pročistit hlavu, nemyslet na nic. Můžete vyrazit do kina, posedět s přáteli nebo vyrazit na výlet do přírody či navštívit nějakou historickou památku. Nové zážitky vám umožní lépe a s větší chutí překonávat úkoly, které děláte běžně, ať už jde o práci nebo o rodinu.

Pohyb nahradit nelze

S výše zmíněným souvisí i další bod. Nátáhnout se před televizí u oblíbeného seriálu je fajn, ale vaše tělo se chce hýbat. Potřebuje to, a když to mít nebude, časem začne tuhnout jako stroj, který někdo přestal používat. Záleží na vašich preferencích nebo věku, na co se cítíte. Pokud už pro vás není kdejaký sport, choďte. Pravidelné procházky jakýmkoli tempem není třeba podceňovat a udržují nás v chodu. Vyrazte do přírody, a pokud rády sportujete, můžete zkusit třeba něco úplně nového. Co Flexi-bar, Kranking, PUMP-FX, Gravity nebo Bodylastics?

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Nepodceňujte stravování ani pitný režim

Je to stále to samé. Příjem tekutin je nutný v každém ročním období, a často se stává, že lidé na pití nemyslí a vzpomenou si až v okamžiku, kdy pocítí obrovskou žízeň. Dostatek vody má pozitivní vliv na správné fungování všeho v nás, neboť jsme tvořeni převážně z vody. Raději jít častěji na záchod než tělo neustále vystavovat deficitu. Stejné je to se stravou. Nebudeme nikomu zakazovat vepřové koleno s knedlíky nebo nějaký sladký dort, ale je potřeba nezapomínat na ovoce a zeleninu a nepřetěžovat tělo mastnými jídly před spaním atd. Strava by měla být co nejpestřejší.

Přijde vám, že jste všechno výše zmíněné už slyšela mockrát? Ovšem, jsou to totiž obecné rady, které ale není nikdy naškodu připomenout znovu a pěkně pohromadě. Držíme vám všem palce, abyste podzim přečkaly s úsměvem na rtech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.

Nepřehlédněte

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek