Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
podzimní stres
podzimní stres a deprese

30. 08. 2019

30. 08. 2019

Konec léta může způsobit podzimní stres. Letní odpočinek končí a návrat z dovolené znamená opětovný pracovní kolotoč. Domů se vracejí i děti, od kterých jste si odpočinuly, když byly přes prázdniny u babiček nebo na táborech. Teď je potřeba je vypravit do školy, na kroužky, nakoupit nové pomůcky nebo oblečení. Pomalu se zhoršující počasí vám k tomu na náladě přidat nemusí. Nejdůležitější radou je zachovat klidnou mysl. Jak ustát možný podzimní stres a předejít případné depresi?

Dostatek spánku je základ

Slýcháte to často, ale je to skutečně nepopiratelný fakt. Tělo spánek potřebuje, je to jeho úsporný režim, kdy se všechny procesy v nás zpomalí a uklidní. Probíhá regenerace všech orgánů i svalů, protože růstový hormon, který se vyplavuje do mozku, je aktivní právě když spíme. Zkracovat spánek nemá smysl. I když patříte mezi ty, kteří spí málo a fungujete, nenechte se zmást. Tělo si zvykne na cokoliv, i na pětihodinové spaní. Do budoucna se ale nastřádaný deficit projeví na zdraví. A to je to nejcenější, jak všechny víme.

Čas na pořádný relax

Odpočinek je důležitý. A nemyslíme teď čas, kdy spíte. Člověk potřebuje činnost, která nesouvisí s prací a neobsahuje ani žádné povinnosti, jako starost o děti. Potřebujete prostě vypnout, uspořádat si myšlenky, pročistit hlavu, nemyslet na nic. Můžete vyrazit do kina, posedět s přáteli nebo vyrazit na výlet do přírody či navštívit nějakou historickou památku. Nové zážitky vám umožní lépe a s větší chutí překonávat úkoly, které děláte běžně, ať už jde o práci nebo o rodinu.

Pohyb nahradit nelze

S výše zmíněným souvisí i další bod. Nátáhnout se před televizí u oblíbeného seriálu je fajn, ale vaše tělo se chce hýbat. Potřebuje to, a když to mít nebude, časem začne tuhnout jako stroj, který někdo přestal používat. Záleží na vašich preferencích nebo věku, na co se cítíte. Pokud už pro vás není kdejaký sport, choďte. Pravidelné procházky jakýmkoli tempem není třeba podceňovat a udržují nás v chodu. Vyrazte do přírody, a pokud rády sportujete, můžete zkusit třeba něco úplně nového. Co Flexi-bar, Kranking, PUMP-FX, Gravity nebo Bodylastics?

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 26. 11. do 30. 11. 2018. Je čas vytáhnout odložené resty a pustit se do nich!

Nepodceňujte stravování ani pitný režim

Je to stále to samé. Příjem tekutin je nutný v každém ročním období, a často se stává, že lidé na pití nemyslí a vzpomenou si až v okamžiku, kdy pocítí obrovskou žízeň. Dostatek vody má pozitivní vliv na správné fungování všeho v nás, neboť jsme tvořeni převážně z vody. Raději jít častěji na záchod než tělo neustále vystavovat deficitu. Stejné je to se stravou. Nebudeme nikomu zakazovat vepřové koleno s knedlíky nebo nějaký sladký dort, ale je potřeba nezapomínat na ovoce a zeleninu a nepřetěžovat tělo mastnými jídly před spaním atd. Strava by měla být co nejpestřejší.

Přijde vám, že jste všechno výše zmíněné už slyšela mockrát? Ovšem, jsou to totiž obecné rady, které ale není nikdy naškodu připomenout znovu a pěkně pohromadě. Držíme vám všem palce, abyste podzim přečkaly s úsměvem na rtech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Nepřehlédněte

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek