Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Závěť má větší moc než zákonné dědictví. Kdy, proč a jak ji sepsat. Myslet na smrt je sice morbidní, ale praktické

Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Závěť je rozumná a na místě. Myslet na vlastní smrt je vysoce praktické
zdroj: 123RF.com

09. 10. 2019

Vlastníte majetek, který chcete nechat v rodině

Vžijte se do situace, že máte chalupu po rodičích. Poté jste se vdala a vy i manžel máte z předchozího vztahu děti. Máte režim společného jmění manželů. Když teď zemřete, zdědí polovinu vaší chalupy váš manžel a polovinu vaše děti. Ovšem, když poté zemře i váš manžel, zdědí jeho polovinu chalupy jeho děti. A tak dům, který odjakživa patřil vaší rodině, může brzy patřit někomu jinému. Chcete-li tomu předejít, sepište závěť. V ní můžete odkázat chalupu pouze svým dětem.

Nebo jiná verze. Nemáte dědice nebo nechcete, aby veškerý váš majetek připadl dědicům. Chcete například část finančních prostředků, nebo tu chalupu, odkázat útulku pro zvířata, domovu pro seniory či na jiný účel. Závětí to vyřešíte. A pokud nemáte dědice, zabráníte, aby váš majetek získal stát.

Co musí závěť obsahovat?

Každý musí závěť podepsat sám. Je to individuální listina, takže pokud ji napíšete společně s manželem, nebude platit. Aby byla vaše závěť platná, musíte přesně určit dědice. Těmi mohou být jak vaši příbuzní, tak cizí osoby, nebo různé společnosti, organizace, církve. Musíte je přesně určit. Nemůžete jen napsat “sto tisíc korun útulku pro psy”, ale identifikovat konkrétní útulek například podle IČ a dalších náležitostí.

Nelze vyřadit z dědictví svoje děti, tzv. neopominutelné dědice. Můžete je pouze vydědit a k tomu musíte uvést zákonný důvod. Pokud neodkazujete veškerý majetek jedné osobě, musíte přesně určit, jaký podíl kdo dostane. Pokud jde o věci, musí být konkrétně vyjmenovány.

Forma a způsob sepsání závěti

Způsob sepsání je velmi důležitý. Můžete napsat závěť vlastní rukou, říká se jí odborně holografní. Na list papíru napíšete, komu a co chcete odkázat. Problémem holografní závěti je, aby byla po vaší smrti nalezena, a aby ji nikdo úmyslně nezničil. Proto byste ji měla uložit na místo, kde ji dědicové objeví nebo ji svěřit osobě, které věříte.

K TÉMATU  Dvoří se vám milý a příjemný kolega, přesto s ním nechcete jít na rande. Jak neurazit a bezpečně odmítnout?

Další možností je sepsat závěť na počítači a podepsat ji vlastní rukou. Po celou dobu psaní musí být přítomni dva svědci. Nemůžete ji tedy napsat, pak ji dát někomu přečíst a říct, aby vám ji svědecky podepsal. Kdyby se to později prokázalo, byla by závěť označena za neplatnou. Svědky nesmí být dědici, osoby dědicům blízké ani jejich zaměstnanci. Svědci jsou zároveň vázáni mlčenlivostí a nesmějí nikomu sdělit obsah závěti.

Notář je nejlepší jistota

Většina právníků doporučuje sepsat závěť u notáře, protože závěti psané doma jsou nejsnadněji napadnutelné. Sice za její zhotovení něco zaplatíte, ale budete mít jistotu, že notář vše sepíše v souladu se zákonem. Originál pak bude uložen u notáře a zároveň v elektronické podobě v Evidenci právních jednání pro případ smrti.

Existují i krajní možnosti

Při mimořádných situacích lze uzavřít závěť i jinými způsoby. Například při bezprostředním ohrožení života v nemocnici před třemi svědky, doma se svědectvím starosty obce, na lodích a letadlech ČR či u vojáků v ozbrojených konfliktech, kdy může závěť zaznamenat velitel nebo voják minimálně v hodnosti důstojníka.

Ovšem právě proto, že tyto možnosti jsou krajní, a leckdy se na mnohé zapomene, je lepší myslet na rozdělení svého majetku včas a učinit tak ve zdraví a s rozmyslem.

Máte nějakou vlastní zkušenost ze závětí? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Lady Gaga se nesmazatelně vryla do historie pop music. Diva, která to v životě rozhodně nemá jednoduché, ale i přes všechna příkoří stále posouvá svou uměleckou kariéru dál a dál. Natočila film, získala Oscara, a nikdy se nevzdala svého snu.
Retro je v módě, nejen v nábytku. Ale sedací soupravy se navíc objevují s jedním důležitým prvkem, a tím jsou kulaté tvary. Letos jsou in zaoblené sedačky! Co na ně říkáte?
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Léto je tady a v rámci jakéhosi odlehčení účesů možná nejednoho z nás napadlo, že zrovna teď přišel čas na změnu. Jestli rádi jdete vstříc novým trendům, pak nepřehlédněte svěží účes wixie, který je plný života, energie a mladistvého stylu. Pokud se chcete cítit jako hvězda a dodat své image ten správný šmrnc, bude právě wixie sázkou na jistotu. Komu sluší, jak ho nosit a v čem je charakteristický? Odhalte jeho tajemství.
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.

Výběr článků

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.

Nepřehlédněte

Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek