Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Závěť má větší moc než zákonné dědictví. Kdy, proč a jak ji sepsat. Myslet na smrt je sice morbidní, ale praktické

Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Závěť je rozumná a na místě. Myslet na vlastní smrt je vysoce praktické
zdroj: 123RF.com

09. 10. 2019

Vlastníte majetek, který chcete nechat v rodině

Vžijte se do situace, že máte chalupu po rodičích. Poté jste se vdala a vy i manžel máte z předchozího vztahu děti. Máte režim společného jmění manželů. Když teď zemřete, zdědí polovinu vaší chalupy váš manžel a polovinu vaše děti. Ovšem, když poté zemře i váš manžel, zdědí jeho polovinu chalupy jeho děti. A tak dům, který odjakživa patřil vaší rodině, může brzy patřit někomu jinému. Chcete-li tomu předejít, sepište závěť. V ní můžete odkázat chalupu pouze svým dětem.

Nebo jiná verze. Nemáte dědice nebo nechcete, aby veškerý váš majetek připadl dědicům. Chcete například část finančních prostředků, nebo tu chalupu, odkázat útulku pro zvířata, domovu pro seniory či na jiný účel. Závětí to vyřešíte. A pokud nemáte dědice, zabráníte, aby váš majetek získal stát.

Co musí závěť obsahovat?

Každý musí závěť podepsat sám. Je to individuální listina, takže pokud ji napíšete společně s manželem, nebude platit. Aby byla vaše závěť platná, musíte přesně určit dědice. Těmi mohou být jak vaši příbuzní, tak cizí osoby, nebo různé společnosti, organizace, církve. Musíte je přesně určit. Nemůžete jen napsat „sto tisíc korun útulku pro psy“, ale identifikovat konkrétní útulek například podle IČ a dalších náležitostí.

Nelze vyřadit z dědictví svoje děti, tzv. neopominutelné dědice. Můžete je pouze vydědit a k tomu musíte uvést zákonný důvod. Pokud neodkazujete veškerý majetek jedné osobě, musíte přesně určit, jaký podíl kdo dostane. Pokud jde o věci, musí být konkrétně vyjmenovány.

Forma a způsob sepsání závěti

Způsob sepsání je velmi důležitý. Můžete napsat závěť vlastní rukou, říká se jí odborně holografní. Na list papíru napíšete, komu a co chcete odkázat. Problémem holografní závěti je, aby byla po vaší smrti nalezena, a aby ji nikdo úmyslně nezničil. Proto byste ji měla uložit na místo, kde ji dědicové objeví nebo ji svěřit osobě, které věříte.

K TÉMATU  Karel Gott a jeho trapasy i pády. I Mistr se někdy utne... jako každý z nás

Další možností je sepsat závěť na počítači a podepsat ji vlastní rukou. Po celou dobu psaní musí být přítomni dva svědci. Nemůžete ji tedy napsat, pak ji dát někomu přečíst a říct, aby vám ji svědecky podepsal. Kdyby se to později prokázalo, byla by závěť označena za neplatnou. Svědky nesmí být dědici, osoby dědicům blízké ani jejich zaměstnanci. Svědci jsou zároveň vázáni mlčenlivostí a nesmějí nikomu sdělit obsah závěti.

Notář je nejlepší jistota

Většina právníků doporučuje sepsat závěť u notáře, protože závěti psané doma jsou nejsnadněji napadnutelné. Sice za její zhotovení něco zaplatíte, ale budete mít jistotu, že notář vše sepíše v souladu se zákonem. Originál pak bude uložen u notáře a zároveň v elektronické podobě v Evidenci právních jednání pro případ smrti.

Existují i krajní možnosti

Při mimořádných situacích lze uzavřít závěť i jinými způsoby. Například při bezprostředním ohrožení života v nemocnici před třemi svědky, doma se svědectvím starosty obce, na lodích a letadlech ČR či u vojáků v ozbrojených konfliktech, kdy může závěť zaznamenat velitel nebo voják minimálně v hodnosti důstojníka.

Ovšem právě proto, že tyto možnosti jsou krajní, a leckdy se na mnohé zapomene, je lepší myslet na rozdělení svého majetku včas a učinit tak ve zdraví a s rozmyslem.

Máte nějakou vlastní zkušenost ze závětí? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek