Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Třešně

Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
třešně
A great harvest of ripe red cherries on a tree branch. Selective focus.

Pokud chcete na svém pozemku vysadit ovocné stromy, vyplatí se uvažovat o třešních, protože jsou předzvěstí léta a jsou velmi zdravé a chutné – ideální ke konzumaci hned po utržení. Můžeme z nich také vyrábět různé konzervy – vína, nápoje nebo zavařeniny. Obsahují velké množství jednoduchých cukrů, vitamínů a jsou zdrojem železa, hořčíku, fosforu a draslíku, což má přímý vliv na léčivé vlastnosti třešní. Musíme si však také uvědomit, že plody tohoto stromu mohou být nestravitelné a neměly by se jíst v nadměrném množství.

Třešně jsou podlouhlé, kulovité, ale malé. Kůže může být světle až tmavě červená. Plody se světle červenou slupkou mají světlou dužinu, zatímco plody s tmavě červenou slupkou mají dužinu výrazně zbarvenou.

Sazenice třešní se používají ve školkařství nebo jako podnože pro sladké a kyselé třešně. Koruny třešní mají zřetelně vyznačené vedení a také tuhé větve a větvičky, na nichž jsou uspořádány četné krátké výhony nesoucí plody. Třešně kvetou v první polovině května. V té době stromy vypadají krásně a zlepšují se také okrasné vlastnosti třešní.

Kdy byste měli vysadit třešně?


Sazenice třešní s otevřenými kořeny se obvykle vysazují na podzim (od září do poloviny listopadu), kdy je teplota půdy ještě nižší než 4 °C. Stromy v tomto období mnohem lépe zakořeňují, protože půda obsahuje více vody. Jarní výsadbu lze provést také koncem března nebo začátkem dubna, ještě než pupeny nabobtnají. Při pozdější výsadbě hrozí poškození oček, z nichž nebudou rašit nové výhony, což ovlivní opožděnou tvorbu koruny. Výsadba sazenic v kontejnerech, bude možné během celého vegetačního období popsané rostliny. Většina prodávaných odrůd třešní roste velmi silně, proto by měly být vysazovány ve vzdálenosti 5×3, 6×4 nebo 7×5 metrů v závislosti na tvaru koruny.

K TÉMATU  Dieta versus alkohol. Co je pravdy na tom, že vám může sklenka vína zkazit dietu? Co říkají odborníci na výživu?

Jaké je správné místo pro třešně?


Stejně jako třešně rostou nejlépe v hluboké, propustné, písčitohlinité půdě s regulovanou hladinou podzemní vody a pH 6,8-7,1. Třešně jsou známé svou žravostí, což znamená, že potřebují úrodnou a bohatou půdu, ze které mohou čerpat mnoho živin. Pokud půda v sadu není dostatečně bohatá, můžete ji před výsadbou stromů obohatit. Je dobré použít uhličitan vápenatý, který se smísí s půdou a dodá rostlinám vápník. Kromě toho je vhodné obohatit půdu hnojem, který se používá na dně jamek připravených pro výsadbu.

Třešně by měly být pokud možno chráněny před studenými větry. Tyto stromy jsou velmi choulostivé a jejich větve se mohou často zlomit v důsledku silného větru. Proto musí být vysazeny na chráněném místě. Některé odrůdy mohou být velmi citlivé na mráz, například třešeň Tamara. Květy zmrznou během jarních mrazů, a to již při teplotě -2 °C, což výrazně omezuje možnost pěstování v Polsku. Kromě toho je třeba pro tyto stromy vybírat nejen slunná, ale i chráněná místa. Třešně mají rády teplo a jejich plody nejlépe dozrávají na přímém slunci.

Prořezávání třešní


Tyto stromy by měly být ideálně uspořádány do vřetenovité koruny, neřezané boční výhony by měly být umístěny vodorovně a kmen by neměl být řezán. Pravidelné prořezávání není nutné. U starších rostlin lze stonek seříznout spolu s kosterními větvemi. Řezem třešně na bujné krátké výhony ji stimulujeme k tvorbě dlouhých výhonů.

Sladké třešně cena


V obchodech určitě najdete sazenice třešní špičkové kvality, obvykle 150-200 cm vysoké. K dispozici jsou například v nabídce internetového obchodu Moravské Sady. Ceny třešní a višní do značné míry závisí na odrůdě, kterou chceme zvolit.

Třešně stojí za to mít ve vlastním sadu, především s ohledem na jejich plody, které jsou ceněny pro svou chuť a zdravotní hodnoty. Na jaře nás navíc tyto stromy mohou potěšit krásnými květy, které se snadno stanou originální ozdobou zahrady.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.
Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Výběr článků

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?

Nepřehlédněte

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek