Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

17. 08. 2020

V posledních letech se výrazně zvýšil počet pacientů, které Alzheimerova choroba sužuje. Podle posledních lékařských statistik se množství pacientů za posledních padesát let dokonce ztrojnásobilo, což opravdu není legrační. Naštěstí se také rozrostl počet specializovaných center, kde se zaměřují jenom na Alzheimerovu chorobu.  

Jelikož je Alzheimer nevyléčitelnou nemocí, je velice důležité, aby došlo k jejímu včasnému odhalení. Jen tak se může nemoc alespoň zpomalit, i když ne úplně zastavit. Proto si všímejte několika varovných příznaků, které upozorňují na to, že s vámi asi není něco v pořádku.  

Není to o zapomínání 

Ještě je nutné dodat, že Alzheimer není jenom o zapomínání. Lidé si Alzheimera bohužel spojují se zapomínáním, ale není to o tom. Za zapomínání může také špatná aktuální kondice, může za to stres nebo celkové přetížení. Zapomínáme i z důvodu věčné únavy.  

Když si tedy uvědomíte, že často zapomínáte, nepřisuzujte to rovnou Alzheimerovi. Nejdříve zkuste zpomalit a uklidnit se, třeba se situace rázem zlepší.  

Časté postrádání věcí už symptom je 

Co však lze označit za varovný symptom upozorňující na Alzheimera, je časté postrádání věcí. Máte problém najít věci, které používáte běžně? Trápí vás především to, že nevíte, kam jste dali peněženku, klíče nebo hřebínek na vlasy? Pokud navíc tyto věci najdete na místech, kam rozhodně nepatří (jako je například lednice, pračka nebo mikrovlnná trouba), pak zpozorněte a raději zamiřte k obvodnímu lékaři.  

I problémy s vyjadřováním jsou příznakem 

Dalším alarmujícím příznakem Alzheimera jsou problémy s vyjadřováním. Obvykle se zapomene popsat naprosto banální věc, jako jsou klíče nebo platební karta. Člověk pak krkolomně popisuje, co postrádá, co hledá, co nemůže najít.  

Nastupují podivné zvyky 

Zpozornit byste měli i v případě, pokud si začínáte vypěstovávat podivné zvuky (respektive pokud to dělá někdo ve vašem okolí). Podivnými zvyky myslíme například podezřelé hromadění věcí, provádění nesmyslných činností, nezvyklosti u jídla nebo až příliš zvláštní změny v oblékání.  

K TÉMATU  Arašídová mouka: mírně tučná mouka, ale bohatá na bílkoviny

Další alarmující příznaky poukazující na Alzheimera: 

  • Neobratnost a časté pády 
  • Poruchy spánku, nespavost 
  • Podrážděnost 
  • Bezradnost v běžných životních chvílích 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 

Nepřehlédněte

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek