Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

17. 08. 2020

V posledních letech se výrazně zvýšil počet pacientů, které Alzheimerova choroba sužuje. Podle posledních lékařských statistik se množství pacientů za posledních padesát let dokonce ztrojnásobilo, což opravdu není legrační. Naštěstí se také rozrostl počet specializovaných center, kde se zaměřují jenom na Alzheimerovu chorobu.  

Jelikož je Alzheimer nevyléčitelnou nemocí, je velice důležité, aby došlo k jejímu včasnému odhalení. Jen tak se může nemoc alespoň zpomalit, i když ne úplně zastavit. Proto si všímejte několika varovných příznaků, které upozorňují na to, že s vámi asi není něco v pořádku.  

Není to o zapomínání 

Ještě je nutné dodat, že Alzheimer není jenom o zapomínání. Lidé si Alzheimera bohužel spojují se zapomínáním, ale není to o tom. Za zapomínání může také špatná aktuální kondice, může za to stres nebo celkové přetížení. Zapomínáme i z důvodu věčné únavy.  

Když si tedy uvědomíte, že často zapomínáte, nepřisuzujte to rovnou Alzheimerovi. Nejdříve zkuste zpomalit a uklidnit se, třeba se situace rázem zlepší.  

Časté postrádání věcí už symptom je 

Co však lze označit za varovný symptom upozorňující na Alzheimera, je časté postrádání věcí. Máte problém najít věci, které používáte běžně? Trápí vás především to, že nevíte, kam jste dali peněženku, klíče nebo hřebínek na vlasy? Pokud navíc tyto věci najdete na místech, kam rozhodně nepatří (jako je například lednice, pračka nebo mikrovlnná trouba), pak zpozorněte a raději zamiřte k obvodnímu lékaři.  

I problémy s vyjadřováním jsou příznakem 

Dalším alarmujícím příznakem Alzheimera jsou problémy s vyjadřováním. Obvykle se zapomene popsat naprosto banální věc, jako jsou klíče nebo platební karta. Člověk pak krkolomně popisuje, co postrádá, co hledá, co nemůže najít.  

Nastupují podivné zvyky 

Zpozornit byste měli i v případě, pokud si začínáte vypěstovávat podivné zvuky (respektive pokud to dělá někdo ve vašem okolí). Podivnými zvyky myslíme například podezřelé hromadění věcí, provádění nesmyslných činností, nezvyklosti u jídla nebo až příliš zvláštní změny v oblékání.  

K TÉMATU  Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

Další alarmující příznaky poukazující na Alzheimera: 

  • Neobratnost a časté pády 
  • Poruchy spánku, nespavost 
  • Podrážděnost 
  • Bezradnost v běžných životních chvílích 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.

Nepřehlédněte

Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek