Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

17. 08. 2020

V posledních letech se výrazně zvýšil počet pacientů, které Alzheimerova choroba sužuje. Podle posledních lékařských statistik se množství pacientů za posledních padesát let dokonce ztrojnásobilo, což opravdu není legrační. Naštěstí se také rozrostl počet specializovaných center, kde se zaměřují jenom na Alzheimerovu chorobu.  

Jelikož je Alzheimer nevyléčitelnou nemocí, je velice důležité, aby došlo k jejímu včasnému odhalení. Jen tak se může nemoc alespoň zpomalit, i když ne úplně zastavit. Proto si všímejte několika varovných příznaků, které upozorňují na to, že s vámi asi není něco v pořádku.  

Není to o zapomínání 

Ještě je nutné dodat, že Alzheimer není jenom o zapomínání. Lidé si Alzheimera bohužel spojují se zapomínáním, ale není to o tom. Za zapomínání může také špatná aktuální kondice, může za to stres nebo celkové přetížení. Zapomínáme i z důvodu věčné únavy.  

Když si tedy uvědomíte, že často zapomínáte, nepřisuzujte to rovnou Alzheimerovi. Nejdříve zkuste zpomalit a uklidnit se, třeba se situace rázem zlepší.  

Časté postrádání věcí už symptom je 

Co však lze označit za varovný symptom upozorňující na Alzheimera, je časté postrádání věcí. Máte problém najít věci, které používáte běžně? Trápí vás především to, že nevíte, kam jste dali peněženku, klíče nebo hřebínek na vlasy? Pokud navíc tyto věci najdete na místech, kam rozhodně nepatří (jako je například lednice, pračka nebo mikrovlnná trouba), pak zpozorněte a raději zamiřte k obvodnímu lékaři.  

I problémy s vyjadřováním jsou příznakem 

Dalším alarmujícím příznakem Alzheimera jsou problémy s vyjadřováním. Obvykle se zapomene popsat naprosto banální věc, jako jsou klíče nebo platební karta. Člověk pak krkolomně popisuje, co postrádá, co hledá, co nemůže najít.  

Nastupují podivné zvyky 

Zpozornit byste měli i v případě, pokud si začínáte vypěstovávat podivné zvuky (respektive pokud to dělá někdo ve vašem okolí). Podivnými zvyky myslíme například podezřelé hromadění věcí, provádění nesmyslných činností, nezvyklosti u jídla nebo až příliš zvláštní změny v oblékání.  

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Další alarmující příznaky poukazující na Alzheimera: 

  • Neobratnost a časté pády 
  • Poruchy spánku, nespavost 
  • Podrážděnost 
  • Bezradnost v běžných životních chvílích 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Nepřehlédněte

Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek