Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

17. 08. 2020

V posledních letech se výrazně zvýšil počet pacientů, které Alzheimerova choroba sužuje. Podle posledních lékařských statistik se množství pacientů za posledních padesát let dokonce ztrojnásobilo, což opravdu není legrační. Naštěstí se také rozrostl počet specializovaných center, kde se zaměřují jenom na Alzheimerovu chorobu.  

Jelikož je Alzheimer nevyléčitelnou nemocí, je velice důležité, aby došlo k jejímu včasnému odhalení. Jen tak se může nemoc alespoň zpomalit, i když ne úplně zastavit. Proto si všímejte několika varovných příznaků, které upozorňují na to, že s vámi asi není něco v pořádku.  

Není to o zapomínání 

Ještě je nutné dodat, že Alzheimer není jenom o zapomínání. Lidé si Alzheimera bohužel spojují se zapomínáním, ale není to o tom. Za zapomínání může také špatná aktuální kondice, může za to stres nebo celkové přetížení. Zapomínáme i z důvodu věčné únavy.  

Když si tedy uvědomíte, že často zapomínáte, nepřisuzujte to rovnou Alzheimerovi. Nejdříve zkuste zpomalit a uklidnit se, třeba se situace rázem zlepší.  

Časté postrádání věcí už symptom je 

Co však lze označit za varovný symptom upozorňující na Alzheimera, je časté postrádání věcí. Máte problém najít věci, které používáte běžně? Trápí vás především to, že nevíte, kam jste dali peněženku, klíče nebo hřebínek na vlasy? Pokud navíc tyto věci najdete na místech, kam rozhodně nepatří (jako je například lednice, pračka nebo mikrovlnná trouba), pak zpozorněte a raději zamiřte k obvodnímu lékaři.  

I problémy s vyjadřováním jsou příznakem 

Dalším alarmujícím příznakem Alzheimera jsou problémy s vyjadřováním. Obvykle se zapomene popsat naprosto banální věc, jako jsou klíče nebo platební karta. Člověk pak krkolomně popisuje, co postrádá, co hledá, co nemůže najít.  

Nastupují podivné zvyky 

Zpozornit byste měli i v případě, pokud si začínáte vypěstovávat podivné zvuky (respektive pokud to dělá někdo ve vašem okolí). Podivnými zvyky myslíme například podezřelé hromadění věcí, provádění nesmyslných činností, nezvyklosti u jídla nebo až příliš zvláštní změny v oblékání.  

K TÉMATURecyklované předměty. Co všechno se dá vyrobit z použitých materiálů

Další alarmující příznaky poukazující na Alzheimera: 

  • Neobratnost a časté pády 
  • Poruchy spánku, nespavost 
  • Podrážděnost 
  • Bezradnost v běžných životních chvílích 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Nepřehlédněte

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek