Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Napijte se vůně šeříku. Chutná, pomáhá od bolestí, krášlí a léčí

Celý květen máme možnost těšit se z úžasné vůně šeříku. Magický keř, kterému se přisuzovala schopnost vyhánět z obydlí zlé duchy, právě kvete. Můžete se opíjet jeho nádhernou vůní. Ale také jej můžete využít jako léčivku, v kosmetice či při přípravě limonád a pokrmů.
čaj
Vyzkoušejte čaj z šeříku. Připravte se i na něj 4 lžíce čerstvých květů nebo 2 sušených.

09. 06. 2020

Na zahradách i v živých plotech

U nás nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) z čeledi olivovníkovitých, a právě ten je jedlý. Kvete od dubna do konce května v nádherných hroznech a barvách od světle modré, přes tmavě fialovou a růžovou. Krásný je v bohatém bílém provedení.
Většinou se pěstuje jako keř. Sám se dokáže hodně rozrůstat, a tak z něj během pár let můžete mít celý živý plot. Při sázení s tím počítejte. Lze jej však také tvarovat do podoby stromku.

Utrhnete-li šeřík, abyste se jeho vůní mohly opíjet i doma, musí přijít co nejrychleji do vody. Nesnese dlouhé prodlevy a převozy. Dřevnaté konce před tím, než je dáte do vázy, rozklepejte kladívkem alespoň po délce tří centimetrů. Zaručíte tím větší přísun vody květům, které budou déle vonět.

Dobrá léčivka. Na ozdobu i ke konzumaci

Šeřík je známý také jako léčivka. Pro tyto účely se používají květy, které patří spolu s mnoha dalšími (například fialka, sedmikráska) mezi jedlé. Šeříkové květy pomáhají při celkovém psychickém vyčerpání, únavě a stresu. Zmírňují bolesti hlavy, zklidňují psychiku. Uleví od bolesti v krku, zrychlují metabolismus. Éterické oleje z šeříkových květů se používají také při výrobě parfémů.

Kandované květy

Šeříkovými kvítky krásně nazdobíte pokrmy. Vzhledem k množství barev, z nichž lze vybírat, vyniknou na dezertech, zmrzlině nebo v jarních salátech. Připravte si kandované květy, které vám vydrží několik měsíců. K jejich přípravě je sice třeba dostatek trpělivosti, ale efekt, který vytvoříte, bude nezapomenutelný.

Připravte si krupicový nebo moučkový cukr a bílky. Vyšlehejte bílky do tekutějšího sněhu. Šeříkový květ rozeberte na větvičky s několika kvítky. Ty namáčejte v našlehaných bílkách. Můžete také bílky nanést na květy malým štětečkem. Poté obalte v krupicovém cukru a odložte na tác poprášený moučkovým cukrem stopkou nahoru. Dejte na suché místo a nechte čtyři dny schnout. Poté je přendejte do uzavírací sklenice a máte hotovo.

K TÉMATU  Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Šeříkový sirup

Šeříkové květy neomývejte, ale pouze oklepejte a nechte chvíli ležet, aby z nich vylezl drobný hmyz. Poté květy oberte. Na čtyři hrnky květů potřebujete čtyři hrnky cukru a čtyři hrnky vody. Cukr a vodu dejte do hrnce, zahřejte a vařte jednu minutu. Vsypejte připravené květy, pár plátků citrónu a vařte deset minut. Poté odložte do chladu na 24 hodin. Druhý den sirup přiveďte znova k varu. Ještě teplý přeceďte přes plátýnko a slijte do lahví, které uložíte do chladna.

Bez konzervace vám sirup vydrží zhruba tři až čtyři týdny. Doporučuji jako uzávěr do plné láhve nalít malou lžičku vodky. Prodlouží životnost. Jestliže vám zachutná a rozhodnete se ho vyrobit více, je třeba jej zasterilizovat nebo zmrazit například v tvořítkách na led.

Šeříkový čaj, mast i ocet

Bolí vás hlava? Využijte čerstvé nebo i sušené květy šeříku. Suší se v sušičce při 40 °C nebo na šňůře zavěšená celá květenství, z nichž se potom oberou usušené kvítky.

Čaj se připravuje ze 4 lžic čerstvých nebo dvou lžic sušených květů a 250 ml vody. Květy zalijte vodou a nechte půl hodiny louhovat. Oslaďte medem a pijte dvakrát až třikrát denně po jídle.

Na bolesti hlavy si připravte mast smícháním dvou lžic sušených květů s dvěma lžícemi másla. Vydrží v lednici několik týdnů. Místo masti můžete použít také ocet, kterým si budete potírat čelo. Stačí květy přelít jablečným octem, dva týdny macerovat a poté scedit.

Šeřík je opravdu zajímavá léčivka, můžete z ní připravit také tinkturu, kterou využijete ke kloktání při bolestech v krku nebo jako obklady na bolavá kolena, revmatismus či dnu. Pomáhá také snižovat horečku a při mnoha dalších obtížích. Z květů lze také vyrobit pleťovou vodu a pleťový olej. Má především stahující účinky a je vhodný pro mastnější pleť.

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Recepty ze šeříku: hitem letošní sezóny je šeříkový sirup. Přidáváme i další skvělé recepty z redakce

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?

Nepřehlédněte

Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek