Domů » Životní styl » Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas
Chřipka, viróza nebo nachlazení? Právě teď je nejvyšší čas na prevenci
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.

Jak se liší chřipka, viróza a nachlazení?

Chřipka kosí zdraví obyvatel v mírném pásmu rok co rok. Vinou je především velké kolísání teplot, které je v tomto ročním období běžné. Teploty vzduchu se pohybují často v rozmezí od mínus pěti do plus dvanácti stupňů. Letošek není výjimkou a podle dlouhodobých předpovědí meteorologů nás zřejmě ladovská zima nečeká.

Při nachlazení přichází jako první rýma. Často se škrábáním v krku a kašlem. Viróza je trochu náročnější onemocnění, ale ještě to není ta “správná” chřipka. Většinou ji provází jen lehce zvýšená teplota a stačí dva dny odpočinku, abyste se cítila lépe. Chřipka je mnohem zákeřnější a její léčba náročnější. Především začíná velmi rychle. Inkubační doba viru je 18-72 hodin. Takže pokud na vás někdo prskne v tramvaji, příští tři dny budou kritické. Při chřipce nastoupí často z hodiny na hodinu bolesti svalů a kloubů a teplota začne strmě stoupat. Během pár hodin se cítíte hrozně a toužíte zakutat se do peřin a vykouknout až na jaře.

Nešiřte viry!

Vlézt do postele byste měla určitě, a to i v případě lehčí formy onemocnění – virózy. První dva dny můžete totiž vir rozšířit do svého okolí. Proto je dobré zůstat doma, a ne jako hrdinka pochodovat do práce, kde nakazíte všechny své kolegy. A nejen to. Představte si, že viry vydrží v prachu a pokojové teplotě až 14 dnů. Mohou být na madlech v dopravních prostředcích, na rukojeti nákupního košíku, na klikách obchodů a kanceláří. Domů si je přinesete na rukavicích. Nejvíce ulpívají na kůži, takže kožené rukavice jsou pro ně skvělé útočiště. A pro vás zbraň, která vás může každou chvíli srazit do postele.

Jak s nimi bojovat? Dva dny v posteli jsou nutné

Při rozvinutí chřipky navštivte lékaře. Většinou to poznáte, pokud teploty první dva dny neklesnou pod 38 °C. V tom případě už nepůjde o virózu a běžně dostupné léky zřejmě nebudou stačit. Základem pro léčbu chřipky i virózy jsou tekutiny. Ideální je, když je spojíte s bylinkami. Šťáva ze šalvěje pomáhá na bolesti v krku, lipový čaj je skvělý na průdušky, černý bez bojuje se zánětem v těle. Jitrocel čistí průdušky, šípek posiluje imunitu a detoxikuje organismus. Čaje nepijte horké, ale spíš vlažné. Slaďte medem, což je další přírodní zázrak.

Bylinky jsou dobré nejen ve formě čajů či sirupů, ale také jako obklady na krk a prsa. Často se zapomíná na Priesnitzovu metodu. Obklad pomůže utlumit bolest v krku. Zábal celého těla sníží teplotu, když v první fázi nemoci ještě nezabraly léky. Po dobu nemoci si odpusťte cvičení a větší námahu a přidejte větší dávku vitamínů. Viróza nebo rýma odezní za pár dnů, ale léčba chřipky trvá zhruba 10 dní, pokud se k ní nepřidají další komplikace.

Můžete se jí vyhnout? Nezanedbávejte prevenci

Chřipce se v podstatě vyhnout nemůžete. Viry totiž různě mutují. A tak i když odborníci rok co rok upravují očkovací sérum, ani to nezaručí, že ji nedostanete. Ovšem v lednu už je na očkování pozdě, a tak nezbývá než myslet na každodenní prevenci. Otužujte se. Jestliže to děláte celý rok, máte velkou výhodu. Začít však můžete kdykoli. Každý den se počítá.

Hýbejte se. Každodenní procházka nebo krátká rozcvička dodá tělu potřebnou energii k boji s viry. Jestliže sportujete venku, chraňte své nohy. Ty by neměly nikdy prochladnout.

Stravujte se zdravě. Dejte přednost potravinám s dostatkem vitamínů a stopových prvků. Ideální je kyselé zelí, kysané mléčné výrobky, jogurty, sezónní ovoce a zelenina. Skvělou službu udělá obyčejné jablko. Saláty vyměňte za zeleninu na páře, dušenou či grilovanou. Nezapomínejte na polévky. Přísloví, že slepičí polévka je nejlepším lékem pro tělo i duši je pravdivé.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Jindra Svitáková

Redaktorka, spisovatelka. Zajímá se o literaturu, film a českou historii. Ráda píše o vaření, domácí kosmetice, rodinném životě, vztazích a vícegeneračním soužití. Je autorkou několika výstav na téma české historie a knih z oblasti literatury faktu. Publikuje také v oblasti dětské literatury.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář