Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
tehotenstvi
Zdroj:123RF.com

Nastávající maminky by se však měly na porod – a vůbec všechno s ním spojené – důkladně připravit. Měly by být informovány o tom, jaká vyšetření je čekají a k čemu jsou dobrá, protože se může stát, že je na některá z nich lékař ani nepošle.

Informujte se a hoďte do pohody

Žena, která je dobře připravena na porod, je psychicky mnohem vyrovnanější. Zároveň je důležitá i dobrá fyzická kondice, jelikož porod je pro ženu velmi vyčerpávající. Ovšem jak víme, ne každá fyzická aktivita je v určitém stadiu těhotenství vhodná a některé jsou dokonce přísně zakázané. O tom všem bude seriál o předporodní přípravě.

Rozhodnuto je ještě před otěhotněním

Již dávno není žádným tajemstvím, že mnoho věcí v těhotenství může žena ovlivnit sama. Pro zdraví budoucího dítěte jsou právě první dny a týdny vývoje embrya velice důležité. V současné době je stále ještě mnoho žen, které ponechávají otěhotnění osudu nebo se o své graviditě dozví až po nějaké době – a to většinou z příznaků, které nelze opomenout. Pro ty, které do této skupiny nepatří, je tu několik tipů, jak se na otěhotnění správně připravit.

Co můžete ovlivnit a změnit?

Faktorů, které mohou ovlivnit výsledek početí je celá řada. Některé se dají změnit, některé nikoli. Mezi první skupinu rozhodně patří například stravování, zdravý pohyb, druh zaměstnání či aktuální zdravotní stav ženy. Mezi ty, které se ovlivnit nedají, patří určitě věk budoucí rodičky, genetické dispozice či osobní anamnéza. Obě skupiny faktorů jsou důležité, aby byl plod uchráněn a těhotenství bylo zakončeno porodem zdravého děťátka. V předporodní přípravě jde tedy hlavně o to, aby byly veškeré škodlivé vlivy co nejvíce eliminovány a záporné neovlivnitelné faktory se důkladně vyšetřily a následně upravily či změnily.

K TÉMATU  Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Dokonalé zdraví je zásadou číslo 1

Základní zásadou je dokonalé zdraví budoucí maminky. To znamená, že je třeba se vyhnout pokud možno virózám a infekčním onemocněním. S tím mohou mít problém zejména ženy, které jsou zaměstnány jako učitelky, jelikož jsou každý den vystavovány riziku při styku se značným množstvím dětí. Zdraví plodu ovlivňují samozřejmě i škodlivé životní návyky, jako je kouření či konzumace alkoholu. Nejinak tomu je i u špatného stravovacího režimu. Kvalita a množství výživy nejen pozitivně ovlivňují nejen průběh těhotenství, ale současně zvyšují hmotnost novorozenců a navíc podporují kojení. V praxi se osvědčila i konzumace speciálních vitamínů pro těhotné a kojící ženy. Zásady zdravé výživy před otěhotněním a při něm lze konzultovat s lékařem. 

Co dalšího vás čeká, jaké testy si můžete nechat udělat a jak se připravit na bezstarostný porod, se dozvíte v příštím článku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?

Nepřehlédněte

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek