Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
tehotenstvi
Zdroj:123RF.com

Nastávající maminky by se však měly na porod – a vůbec všechno s ním spojené – důkladně připravit. Měly by být informovány o tom, jaká vyšetření je čekají a k čemu jsou dobrá, protože se může stát, že je na některá z nich lékař ani nepošle.

Informujte se a hoďte do pohody

Žena, která je dobře připravena na porod, je psychicky mnohem vyrovnanější. Zároveň je důležitá i dobrá fyzická kondice, jelikož porod je pro ženu velmi vyčerpávající. Ovšem jak víme, ne každá fyzická aktivita je v určitém stadiu těhotenství vhodná a některé jsou dokonce přísně zakázané. O tom všem bude seriál o předporodní přípravě.

Rozhodnuto je ještě před otěhotněním

Již dávno není žádným tajemstvím, že mnoho věcí v těhotenství může žena ovlivnit sama. Pro zdraví budoucího dítěte jsou právě první dny a týdny vývoje embrya velice důležité. V současné době je stále ještě mnoho žen, které ponechávají otěhotnění osudu nebo se o své graviditě dozví až po nějaké době – a to většinou z příznaků, které nelze opomenout. Pro ty, které do této skupiny nepatří, je tu několik tipů, jak se na otěhotnění správně připravit.

Co můžete ovlivnit a změnit?

Faktorů, které mohou ovlivnit výsledek početí je celá řada. Některé se dají změnit, některé nikoli. Mezi první skupinu rozhodně patří například stravování, zdravý pohyb, druh zaměstnání či aktuální zdravotní stav ženy. Mezi ty, které se ovlivnit nedají, patří určitě věk budoucí rodičky, genetické dispozice či osobní anamnéza. Obě skupiny faktorů jsou důležité, aby byl plod uchráněn a těhotenství bylo zakončeno porodem zdravého děťátka. V předporodní přípravě jde tedy hlavně o to, aby byly veškeré škodlivé vlivy co nejvíce eliminovány a záporné neovlivnitelné faktory se důkladně vyšetřily a následně upravily či změnily.

K TÉMATU  Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Dokonalé zdraví je zásadou číslo 1

Základní zásadou je dokonalé zdraví budoucí maminky. To znamená, že je třeba se vyhnout pokud možno virózám a infekčním onemocněním. S tím mohou mít problém zejména ženy, které jsou zaměstnány jako učitelky, jelikož jsou každý den vystavovány riziku při styku se značným množstvím dětí. Zdraví plodu ovlivňují samozřejmě i škodlivé životní návyky, jako je kouření či konzumace alkoholu. Nejinak tomu je i u špatného stravovacího režimu. Kvalita a množství výživy nejen pozitivně ovlivňují nejen průběh těhotenství, ale současně zvyšují hmotnost novorozenců a navíc podporují kojení. V praxi se osvědčila i konzumace speciálních vitamínů pro těhotné a kojící ženy. Zásady zdravé výživy před otěhotněním a při něm lze konzultovat s lékařem. 

Co dalšího vás čeká, jaké testy si můžete nechat udělat a jak se připravit na bezstarostný porod, se dozvíte v příštím článku.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Televize Óčko přináší do českého televizního éteru odvážný formát, který rozvířil vody ve Velké Británii i dalších zemích. Naked Attraction, seznamovací reality show, která odhaluje více než jen osobnost svých účastníků, nyní otevírá dveře castingů pro svou tuzemskou verzi. V této jedinečné soutěži se účastníci představují v nejupřímnější formě – zcela bez oblečení, což umožňuje odlišný pohled na výběr potenciálního partnera. Odvaha stát se součástí Naked Attraction může účastníkům přinést nejen nové zážitky, ale možná i lásku jejich života.
Každý máme ve svém okolí někoho, pro koho je káva tématem číslo jedna. Ať už raději pijí ristretto, espresso nebo nadýchané cappuccino, jejich den bez šálku kvalitní kávy jako by ani nebyl. A co by je pod stromečkem mohlo potěšit víc než právě výběrová káva či předměty, se kterými svůj kávový rituál pozvednou na ještě vyšší úroveň?
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Že narození nového člena rodiny zamíchá dosavadním denním harmonogramem je asi samozřejmé. Nicméně někdy může miminko naplno zasáhnout i takové aspekty života, ve kterých by to žena neočekávala. Nebo alespoň ne tak razantně.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?

Výběr článků

Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Nepřehlédněte

Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek