Středa , 18. 05. 2022

Aneta

Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
tehotenstvi
Zdroj:123RF.com

Nastávající maminky by se však měly na porod – a vůbec všechno s ním spojené – důkladně připravit. Měly by být informovány o tom, jaká vyšetření je čekají a k čemu jsou dobrá, protože se může stát, že je na některá z nich lékař ani nepošle.

Informujte se a hoďte do pohody

Žena, která je dobře připravena na porod, je psychicky mnohem vyrovnanější. Zároveň je důležitá i dobrá fyzická kondice, jelikož porod je pro ženu velmi vyčerpávající. Ovšem jak víme, ne každá fyzická aktivita je v určitém stadiu těhotenství vhodná a některé jsou dokonce přísně zakázané. O tom všem bude seriál o předporodní přípravě.

Rozhodnuto je ještě před otěhotněním

Již dávno není žádným tajemstvím, že mnoho věcí v těhotenství může žena ovlivnit sama. Pro zdraví budoucího dítěte jsou právě první dny a týdny vývoje embrya velice důležité. V současné době je stále ještě mnoho žen, které ponechávají otěhotnění osudu nebo se o své graviditě dozví až po nějaké době – a to většinou z příznaků, které nelze opomenout. Pro ty, které do této skupiny nepatří, je tu několik tipů, jak se na otěhotnění správně připravit.

Co můžete ovlivnit a změnit?

Faktorů, které mohou ovlivnit výsledek početí je celá řada. Některé se dají změnit, některé nikoli. Mezi první skupinu rozhodně patří například stravování, zdravý pohyb, druh zaměstnání či aktuální zdravotní stav ženy. Mezi ty, které se ovlivnit nedají, patří určitě věk budoucí rodičky, genetické dispozice či osobní anamnéza. Obě skupiny faktorů jsou důležité, aby byl plod uchráněn a těhotenství bylo zakončeno porodem zdravého děťátka. V předporodní přípravě jde tedy hlavně o to, aby byly veškeré škodlivé vlivy co nejvíce eliminovány a záporné neovlivnitelné faktory se důkladně vyšetřily a následně upravily či změnily.

K TÉMATUNaučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

Dokonalé zdraví je zásadou číslo 1

Základní zásadou je dokonalé zdraví budoucí maminky. To znamená, že je třeba se vyhnout pokud možno virózám a infekčním onemocněním. S tím mohou mít problém zejména ženy, které jsou zaměstnány jako učitelky, jelikož jsou každý den vystavovány riziku při styku se značným množstvím dětí. Zdraví plodu ovlivňují samozřejmě i škodlivé životní návyky, jako je kouření či konzumace alkoholu. Nejinak tomu je i u špatného stravovacího režimu. Kvalita a množství výživy nejen pozitivně ovlivňují nejen průběh těhotenství, ale současně zvyšují hmotnost novorozenců a navíc podporují kojení. V praxi se osvědčila i konzumace speciálních vitamínů pro těhotné a kojící ženy. Zásady zdravé výživy před otěhotněním a při něm lze konzultovat s lékařem. 

Co dalšího vás čeká, jaké testy si můžete nechat udělat a jak se připravit na bezstarostný porod, se dozvíte v příštím článku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.

Nepřehlédněte

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek