Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
teplo
Jak ušetřit za topení? (zdroj foto: www.123rf.com)

17. 12. 2020

V tomto období bohužel rapidně rostou účty za vytápění, což v současné složité době nikdo nechce. Pojďme se společně podívat na pár jednoduchých rad, jak v zimě udržet teplo domova a netopit zbůhdarma pánu Bohu do oken.

Klíčové je zabránit, aby teplo unikalo

Alfou a omegou udržení tepla domova je zabránění velkým únikům tepla. V domácnosti existují dvě místa, kudy nejvíce uniká teplo, a to okna a dveře. A jak poznat, že právě vašimi okny nebo dveřmi uniká teplo? Při každém průchodu kolem nich ucítíte jemný vánek.

Ztráty tepla u oken může vyřešit prosté zakoupení nového těsnění, které může být po mnoha letech zpuchřelé. Ale pokud doma máte staré okenice ze dřeva, žádné těsnění vám nepomůže. V takovém případě je ideální okna rovnou vyměnit za plastová.

U dveří je řešení úniku tepla také velice jednoduché. Stačí si pořídit vyšší práh a zkontrolovat, zda správně doléhají do futer. Jestliže ano, neměl by únik tepla z domova pokračovat. V zimních měsících dokáží teplo uvnitř domova udržet také rolety a závěsy. Zcela ideální je použití venkovních žaluzií.

Izolujte půdu a podlahy

Zejména lidé žijící ve starších rodinných domech se potýkají s velkými úniky tepla skrz nezateplený strop. Teplo kumulované v místnosti vstoupá vzhůru a uniká na neizolovanou půdu, což je samozřejmě špatně. V celkovém objemu by se mohlo jednat až o 25 procent vytvořeného tepla.

Efektivním a relativně levným řešením je izolace podkroví či střechy, která nežádoucímu úniku zabrání jednou pro vždy. Tímto způsobem redukujete tepelné ztráty a navíc snížíte i otravné účty za vytápění.

Uvolněte prostor kolem radiátorů

Samozřejmě se může stát, že se vám nepodaří úniku tepla zcela zabránit. V takovém případě se zaměřte na uvolnění prostoru kolem všech topných těles. Před radiátorem musí být dostatek místa, aby se teplo mohlo volně šířit po domácnosti.

K TÉMATU  Garážový přístřešek ochrání auto i vás, až budete vykládat nákup. Může vypadat i moderně

Na druhou stranu je zbytečné, aby se teplo šířilo ke stropu, kde nemá žádný užitek. Pokud nad topné těleso namontujete polici, alespoň trochu usměrníte proudění tepla, které se bude šířit více v prostoru a nebude stoupat ke stropu.

Termostat vám může ušetřit desítky tisíc za teplo

Možná vám to bude připadat jako naprostá banalita, ale pořízení termostatu vám může ušetřit velké množství financí. O topení už se nebudete muset starat a navíc vám optimálně nastavený topný režim pomůže zabránit nežádoucím únikům tepla.

Dnešní topné systémy již umožňují inteligentní nastavení teplot pro každou místnost zvlášť. Zamyslete se tedy nad tím, v jakých prostorech vyžadujete teplotu vyšší a kde naopak můžete topná tělesa ztlumit.

Nejteplejší místností by měl být obecně obývací pokoj, kde většina z vás tráví nejvíce volného času. Naopak nejchladnější udržujte ložnici, protože v nižší teplotě se vám bude lépe usínat a nebudete se v noci tolik potit. Podle mnohých odborníků způsobuje přetápění byť jen o jeden stupeň Celsia zvýšení spotřeby energie až o 6 procent.

Jedete pryč na delší dobu? Nevypínejte topení

Pokud se chystáte na delší zimní dovolenou nebo na služební cestu, rozhodně topení nevypínejte. Jakmile necháte celý dům vychladnout, bude jeho opětovné zahřátí na požadovanou teplotu nejenom finančně, ale také časově náročnější.

I v tomto okamžiku můžete využít inteligentní termostat, který bude po celou dobu vaší nepřítomnosti udržovat v domě příjemnou teplotu.

Udržet teplo domova přes zimu není tak těžké. Zaměřte se na izolaci oken i dveří, a na správné nastavení topení. I tak nezapomínejte na občasné intenzivní větrání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Moderní i retro radiátory. Topení může mít jakýkoli design

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.

Nepřehlédněte

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek