Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
teplo
Jak ušetřit za topení? (zdroj foto: www.123rf.com)

17. 12. 2020

V tomto období bohužel rapidně rostou účty za vytápění, což v současné složité době nikdo nechce. Pojďme se společně podívat na pár jednoduchých rad, jak v zimě udržet teplo domova a netopit zbůhdarma pánu Bohu do oken.

Klíčové je zabránit, aby teplo unikalo

Alfou a omegou udržení tepla domova je zabránění velkým únikům tepla. V domácnosti existují dvě místa, kudy nejvíce uniká teplo, a to okna a dveře. A jak poznat, že právě vašimi okny nebo dveřmi uniká teplo? Při každém průchodu kolem nich ucítíte jemný vánek.

Ztráty tepla u oken může vyřešit prosté zakoupení nového těsnění, které může být po mnoha letech zpuchřelé. Ale pokud doma máte staré okenice ze dřeva, žádné těsnění vám nepomůže. V takovém případě je ideální okna rovnou vyměnit za plastová.

U dveří je řešení úniku tepla také velice jednoduché. Stačí si pořídit vyšší práh a zkontrolovat, zda správně doléhají do futer. Jestliže ano, neměl by únik tepla z domova pokračovat. V zimních měsících dokáží teplo uvnitř domova udržet také rolety a závěsy. Zcela ideální je použití venkovních žaluzií.

Izolujte půdu a podlahy

Zejména lidé žijící ve starších rodinných domech se potýkají s velkými úniky tepla skrz nezateplený strop. Teplo kumulované v místnosti vstoupá vzhůru a uniká na neizolovanou půdu, což je samozřejmě špatně. V celkovém objemu by se mohlo jednat až o 25 procent vytvořeného tepla.

Efektivním a relativně levným řešením je izolace podkroví či střechy, která nežádoucímu úniku zabrání jednou pro vždy. Tímto způsobem redukujete tepelné ztráty a navíc snížíte i otravné účty za vytápění.

Uvolněte prostor kolem radiátorů

Samozřejmě se může stát, že se vám nepodaří úniku tepla zcela zabránit. V takovém případě se zaměřte na uvolnění prostoru kolem všech topných těles. Před radiátorem musí být dostatek místa, aby se teplo mohlo volně šířit po domácnosti.

K TÉMATU  Co nás ve škole nenaučili aneb základy finanční gramotnosti

Na druhou stranu je zbytečné, aby se teplo šířilo ke stropu, kde nemá žádný užitek. Pokud nad topné těleso namontujete polici, alespoň trochu usměrníte proudění tepla, které se bude šířit více v prostoru a nebude stoupat ke stropu.

Termostat vám může ušetřit desítky tisíc za teplo

Možná vám to bude připadat jako naprostá banalita, ale pořízení termostatu vám může ušetřit velké množství financí. O topení už se nebudete muset starat a navíc vám optimálně nastavený topný režim pomůže zabránit nežádoucím únikům tepla.

Dnešní topné systémy již umožňují inteligentní nastavení teplot pro každou místnost zvlášť. Zamyslete se tedy nad tím, v jakých prostorech vyžadujete teplotu vyšší a kde naopak můžete topná tělesa ztlumit.

Nejteplejší místností by měl být obecně obývací pokoj, kde většina z vás tráví nejvíce volného času. Naopak nejchladnější udržujte ložnici, protože v nižší teplotě se vám bude lépe usínat a nebudete se v noci tolik potit. Podle mnohých odborníků způsobuje přetápění byť jen o jeden stupeň Celsia zvýšení spotřeby energie až o 6 procent.

Jedete pryč na delší dobu? Nevypínejte topení

Pokud se chystáte na delší zimní dovolenou nebo na služební cestu, rozhodně topení nevypínejte. Jakmile necháte celý dům vychladnout, bude jeho opětovné zahřátí na požadovanou teplotu nejenom finančně, ale také časově náročnější.

I v tomto okamžiku můžete využít inteligentní termostat, který bude po celou dobu vaší nepřítomnosti udržovat v domě příjemnou teplotu.

Udržet teplo domova přes zimu není tak těžké. Zaměřte se na izolaci oken i dveří, a na správné nastavení topení. I tak nezapomínejte na občasné intenzivní větrání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Moderní i retro radiátory. Topení může mít jakýkoli design

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Lewis Hamilton, pilot a mistr světa Formule 1. Hvězda světového formátu, která oslní svou přítomností každou událost. Ale ne pouze on, jeho čtyřnohý přítel, buldok Roscoe, ho dokáže mnohdy zcela zastínit.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Trendem poslední doby, zejména mezi mladými lidmi na různých sociálních platformách, je pojem zvaný body count. Možná už jste o něm slyšeli, možná vás úplně minul. Co to ten body count vlastně je? Proč se najednou tolik řeší? A co o nás vypovídá?
Mohou být regálové, výklopné nebo jako lavice, na kterou se posadíte u nazouvání. Botníky ale vypadají dobře i z palet nebo přepravek. Můžete mít tak doma svůj vlastní originální kousek nábytku. Který si vyberete?
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.

Výběr článků

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.

Nepřehlédněte

Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek