Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
teplo
Jak ušetřit za topení? (zdroj foto: www.123rf.com)

17. 12. 2020

V tomto období bohužel rapidně rostou účty za vytápění, což v současné složité době nikdo nechce. Pojďme se společně podívat na pár jednoduchých rad, jak v zimě udržet teplo domova a netopit zbůhdarma pánu Bohu do oken.

Klíčové je zabránit, aby teplo unikalo

Alfou a omegou udržení tepla domova je zabránění velkým únikům tepla. V domácnosti existují dvě místa, kudy nejvíce uniká teplo, a to okna a dveře. A jak poznat, že právě vašimi okny nebo dveřmi uniká teplo? Při každém průchodu kolem nich ucítíte jemný vánek.

Ztráty tepla u oken může vyřešit prosté zakoupení nového těsnění, které může být po mnoha letech zpuchřelé. Ale pokud doma máte staré okenice ze dřeva, žádné těsnění vám nepomůže. V takovém případě je ideální okna rovnou vyměnit za plastová.

U dveří je řešení úniku tepla také velice jednoduché. Stačí si pořídit vyšší práh a zkontrolovat, zda správně doléhají do futer. Jestliže ano, neměl by únik tepla z domova pokračovat. V zimních měsících dokáží teplo uvnitř domova udržet také rolety a závěsy. Zcela ideální je použití venkovních žaluzií.

Izolujte půdu a podlahy

Zejména lidé žijící ve starších rodinných domech se potýkají s velkými úniky tepla skrz nezateplený strop. Teplo kumulované v místnosti vstoupá vzhůru a uniká na neizolovanou půdu, což je samozřejmě špatně. V celkovém objemu by se mohlo jednat až o 25 procent vytvořeného tepla.

Efektivním a relativně levným řešením je izolace podkroví či střechy, která nežádoucímu úniku zabrání jednou pro vždy. Tímto způsobem redukujete tepelné ztráty a navíc snížíte i otravné účty za vytápění.

Uvolněte prostor kolem radiátorů

Samozřejmě se může stát, že se vám nepodaří úniku tepla zcela zabránit. V takovém případě se zaměřte na uvolnění prostoru kolem všech topných těles. Před radiátorem musí být dostatek místa, aby se teplo mohlo volně šířit po domácnosti.

K TÉMATU  Inspirace oceánem. Tohle překrásné umění budete chtít mít doma také

Na druhou stranu je zbytečné, aby se teplo šířilo ke stropu, kde nemá žádný užitek. Pokud nad topné těleso namontujete polici, alespoň trochu usměrníte proudění tepla, které se bude šířit více v prostoru a nebude stoupat ke stropu.

Termostat vám může ušetřit desítky tisíc za teplo

Možná vám to bude připadat jako naprostá banalita, ale pořízení termostatu vám může ušetřit velké množství financí. O topení už se nebudete muset starat a navíc vám optimálně nastavený topný režim pomůže zabránit nežádoucím únikům tepla.

Dnešní topné systémy již umožňují inteligentní nastavení teplot pro každou místnost zvlášť. Zamyslete se tedy nad tím, v jakých prostorech vyžadujete teplotu vyšší a kde naopak můžete topná tělesa ztlumit.

Nejteplejší místností by měl být obecně obývací pokoj, kde většina z vás tráví nejvíce volného času. Naopak nejchladnější udržujte ložnici, protože v nižší teplotě se vám bude lépe usínat a nebudete se v noci tolik potit. Podle mnohých odborníků způsobuje přetápění byť jen o jeden stupeň Celsia zvýšení spotřeby energie až o 6 procent.

Jedete pryč na delší dobu? Nevypínejte topení

Pokud se chystáte na delší zimní dovolenou nebo na služební cestu, rozhodně topení nevypínejte. Jakmile necháte celý dům vychladnout, bude jeho opětovné zahřátí na požadovanou teplotu nejenom finančně, ale také časově náročnější.

I v tomto okamžiku můžete využít inteligentní termostat, který bude po celou dobu vaší nepřítomnosti udržovat v domě příjemnou teplotu.

Udržet teplo domova přes zimu není tak těžké. Zaměřte se na izolaci oken i dveří, a na správné nastavení topení. I tak nezapomínejte na občasné intenzivní větrání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Moderní i retro radiátory. Topení může mít jakýkoli design

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek