Domů » Životní styl » Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte
Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.

Dovolená s domácími mazlíčky může být stres. Zvažte, zda to vydrží

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich? Toť otázka.

Dovolená je vás odpočinek, ale pro zvíře může být stresujícím zážitkem cestování i pobyt na neznámém místě více, než když ho bude hlídat doma spolehlivá osoba. Neznamená totiž, že když váš pes miluje vodu, bude nadšený z cesty k moři. Možná by byl spokojenější u babičky na chalupě? Stejně to platí pro menší zvířata.

Morče, králík, kanárek, rybičky. Nechte je doma nebo svěřte sousedům

Jestliže máte menší zvířata, která nepotřebují častou péči a přítomnost člověka, nechte je doma. Morčeti, králíkovi či kanárkovi bude stačit, když je přijde každý druhý den někdo zkontrolovat, dá jim čerstvé jídlo, vymění podestýlku, vyčistí klec. Případně nechá králíka chvíli proběhnout. Možná se najdou příbuzní nebo přátelé, kteří si vezmou takového mazlíčka na ten týden nebo dva k sobě domů. To je ideální. Budete bez starostí, že je zvířátko bez dozoru.

Pes se přimkne k pánovi, kočka k domovu. Změna je náročná

Obecně platí, že kočky bývají závislé na svém prostředí a jeho změna může být významným zdrojem stresu. Dovolená tak pro ně není vhodný nápad. Pes se novému prostředí přizpůsobí lépe, pokud je s ním jeho pán. Ovšem i pro některé psy může být dlouhá cesta a změna prostředí stresující. Zvláště, pokud necestujete po republice, ale jedete na dovolenou stovky kilometrů. Zvažte, zda to váš pes zvládne bez jakékoli újmy.

Pokud pojede s vámi, informujte se na pravidla a pojištění

Většinou cestují na dovolenou psi. Jestliže jste se rozhodli, zkontrolujte, zda má váš mazlíček veškeré potřebné očkování. Jestliže nemá čip, nechte ho označit. Ujistěte se, že má obojek se štítkem obsahujícím vaše kontaktní údaje. Nechte mu vystavit pas pro domácí zvířata, který vydá certifikovaný veterinář.

Vezměte si s sebou lékárničku s jeho potřebami a dostatek vody a krmiva. Pokud váš pes nebude po dobu cesty v přepravní kleci, musí být připevněný postrojem k bezpečnostnímu pásu. Samozřejmě nesmí cestovat na předním sedadle. Nikdy psa nenechte vystrkovat hlavu z okénka a nikdy ho nenechte samotného v zaparkovaném autě.

Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nabízí jej řada pojišťoven a kryje zejména náklady na veterinární péči v zahraničí i pojištění odpovědnosti za případnou škodu. 

Kam se psem po Evropě?

V Itálii je vhodná severní oblast či jezera. Na placené pláže vás nepustí, ale můžete se pohybovat na neplacených úsecích, pokud tam není vyznačený zákaz.  Bez problémů je cestování se psem do Chorvatska. I tam existuje řada psích pláží, například na Istrii, v Opatiji, Crikvenici, na Krku či ve Splitu. Výborná dovolená s pejskem je v Rakousku i ve slovenských Tatrách.

Necháte ho raději doma? Hlídání je dostupné doma i v hotelu

Dnes existuje mnoho možností hlídání domácích mazlíčků. Jestliže není možné umístit jej do rodiny nebo k přátelům, zajistěte mu profesionální hlídání. Je to možné v psím hotelu nebo individuálními hlídači. A to jak u vás doma, tak v hostitelské rodině. Určitě to bude dobrá volba pro kočky a psy, kteří se lépe cítí ve svém prostředí a mají stres ze změny a cestování.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: