Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich
zdroj: 123RF.com

23. 07. 2019

Dovolená s domácími mazlíčky může být stres. Zvažte, zda to vydrží

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich? Toť otázka.

Dovolená je vás odpočinek, ale pro zvíře může být stresujícím zážitkem cestování i pobyt na neznámém místě více, než když ho bude hlídat doma spolehlivá osoba. Neznamená totiž, že když váš pes miluje vodu, bude nadšený z cesty k moři. Možná by byl spokojenější u babičky na chalupě? Stejně to platí pro menší zvířata.

Morče, králík, kanárek, rybičky. Nechte je doma nebo svěřte sousedům

Jestliže máte menší zvířata, která nepotřebují častou péči a přítomnost člověka, nechte je doma. Morčeti, králíkovi či kanárkovi bude stačit, když je přijde každý druhý den někdo zkontrolovat, dá jim čerstvé jídlo, vymění podestýlku, vyčistí klec. Případně nechá králíka chvíli proběhnout. Možná se najdou příbuzní nebo přátelé, kteří si vezmou takového mazlíčka na ten týden nebo dva k sobě domů. To je ideální. Budete bez starostí, že je zvířátko bez dozoru.

Pes se přimkne k pánovi, kočka k domovu. Změna je náročná

Obecně platí, že kočky bývají závislé na svém prostředí a jeho změna může být významným zdrojem stresu. Dovolená tak pro ně není vhodný nápad. Pes se novému prostředí přizpůsobí lépe, pokud je s ním jeho pán. Ovšem i pro některé psy může být dlouhá cesta a změna prostředí stresující. Zvláště, pokud necestujete po republice, ale jedete na dovolenou stovky kilometrů. Zvažte, zda to váš pes zvládne bez jakékoli újmy.

Pokud pojede s vámi, informujte se na pravidla a pojištění

Většinou cestují na dovolenou psi. Jestliže jste se rozhodli, zkontrolujte, zda má váš mazlíček veškeré potřebné očkování. Jestliže nemá čip, nechte ho označit. Ujistěte se, že má obojek se štítkem obsahujícím vaše kontaktní údaje. Nechte mu vystavit pas pro domácí zvířata, který vydá certifikovaný veterinář.

K TÉMATU  Skotská vrchovina z ptačí perspektivy. Vychutnejte si průlet nad překrásnou krajinou

Vezměte si s sebou lékárničku s jeho potřebami a dostatek vody a krmiva. Pokud váš pes nebude po dobu cesty v přepravní kleci, musí být připevněný postrojem k bezpečnostnímu pásu. Samozřejmě nesmí cestovat na předním sedadle. Nikdy psa nenechte vystrkovat hlavu z okénka a nikdy ho nenechte samotného v zaparkovaném autě.

Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nabízí jej řada pojišťoven a kryje zejména náklady na veterinární péči v zahraničí i pojištění odpovědnosti za případnou škodu. 

Kam se psem po Evropě?

V Itálii je vhodná severní oblast či jezera. Na placené pláže vás nepustí, ale můžete se pohybovat na neplacených úsecích, pokud tam není vyznačený zákaz.  Bez problémů je cestování se psem do Chorvatska. I tam existuje řada psích pláží, například na Istrii, v Opatiji, Crikvenici, na Krku či ve Splitu. Výborná dovolená s pejskem je v Rakousku i ve slovenských Tatrách.

Necháte ho raději doma? Hlídání je dostupné doma i v hotelu

Dnes existuje mnoho možností hlídání domácích mazlíčků. Jestliže není možné umístit jej do rodiny nebo k přátelům, zajistěte mu profesionální hlídání. Je to možné v psím hotelu nebo individuálními hlídači. A to jak u vás doma, tak v hostitelské rodině. Určitě to bude dobrá volba pro kočky a psy, kteří se lépe cítí ve svém prostředí a mají stres ze změny a cestování.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek