Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich
zdroj: 123RF.com

23. 07. 2019

Dovolená s domácími mazlíčky může být stres. Zvažte, zda to vydrží

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich? Toť otázka.

Dovolená je vás odpočinek, ale pro zvíře může být stresujícím zážitkem cestování i pobyt na neznámém místě více, než když ho bude hlídat doma spolehlivá osoba. Neznamená totiž, že když váš pes miluje vodu, bude nadšený z cesty k moři. Možná by byl spokojenější u babičky na chalupě? Stejně to platí pro menší zvířata.

Morče, králík, kanárek, rybičky. Nechte je doma nebo svěřte sousedům

Jestliže máte menší zvířata, která nepotřebují častou péči a přítomnost člověka, nechte je doma. Morčeti, králíkovi či kanárkovi bude stačit, když je přijde každý druhý den někdo zkontrolovat, dá jim čerstvé jídlo, vymění podestýlku, vyčistí klec. Případně nechá králíka chvíli proběhnout. Možná se najdou příbuzní nebo přátelé, kteří si vezmou takového mazlíčka na ten týden nebo dva k sobě domů. To je ideální. Budete bez starostí, že je zvířátko bez dozoru.

Pes se přimkne k pánovi, kočka k domovu. Změna je náročná

Obecně platí, že kočky bývají závislé na svém prostředí a jeho změna může být významným zdrojem stresu. Dovolená tak pro ně není vhodný nápad. Pes se novému prostředí přizpůsobí lépe, pokud je s ním jeho pán. Ovšem i pro některé psy může být dlouhá cesta a změna prostředí stresující. Zvláště, pokud necestujete po republice, ale jedete na dovolenou stovky kilometrů. Zvažte, zda to váš pes zvládne bez jakékoli újmy.

Pokud pojede s vámi, informujte se na pravidla a pojištění

Většinou cestují na dovolenou psi. Jestliže jste se rozhodli, zkontrolujte, zda má váš mazlíček veškeré potřebné očkování. Jestliže nemá čip, nechte ho označit. Ujistěte se, že má obojek se štítkem obsahujícím vaše kontaktní údaje. Nechte mu vystavit pas pro domácí zvířata, který vydá certifikovaný veterinář.

K TÉMATU  Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Vezměte si s sebou lékárničku s jeho potřebami a dostatek vody a krmiva. Pokud váš pes nebude po dobu cesty v přepravní kleci, musí být připevněný postrojem k bezpečnostnímu pásu. Samozřejmě nesmí cestovat na předním sedadle. Nikdy psa nenechte vystrkovat hlavu z okénka a nikdy ho nenechte samotného v zaparkovaném autě.

Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nabízí jej řada pojišťoven a kryje zejména náklady na veterinární péči v zahraničí i pojištění odpovědnosti za případnou škodu. 

Kam se psem po Evropě?

V Itálii je vhodná severní oblast či jezera. Na placené pláže vás nepustí, ale můžete se pohybovat na neplacených úsecích, pokud tam není vyznačený zákaz.  Bez problémů je cestování se psem do Chorvatska. I tam existuje řada psích pláží, například na Istrii, v Opatiji, Crikvenici, na Krku či ve Splitu. Výborná dovolená s pejskem je v Rakousku i ve slovenských Tatrách.

Necháte ho raději doma? Hlídání je dostupné doma i v hotelu

Dnes existuje mnoho možností hlídání domácích mazlíčků. Jestliže není možné umístit jej do rodiny nebo k přátelům, zajistěte mu profesionální hlídání. Je to možné v psím hotelu nebo individuálními hlídači. A to jak u vás doma, tak v hostitelské rodině. Určitě to bude dobrá volba pro kočky a psy, kteří se lépe cítí ve svém prostředí a mají stres ze změny a cestování.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.

Nepřehlédněte

Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek