Čtvrtek , 12. 06. 2025

Antonie

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Zdroj: 123rf.com

05. 09. 2017

Léto je za námi a je čas myslet už i na zimu. Než přijde, měly byste se zaměřit se na váš domov a zajistit, aby vám zbytečně neunikalo teplo. Stačí jen pár tipů, díky kterým můžete minimalizovat tepelné ztráty a svůj účet za vytápění snížit více než o polovinu. Jak na to?

1. Správně větrejte

Jestli máte v domě rekuperační jednotku, máte vyhráno, protože spolehlivě zajistí řízené větrání a zdravé klima po celý rok. Jestliže ji nemáte, nemusíte zoufat. Stačí dbát na nárazové intenzivní větrání, kdy otevřete všechna okna. Pak postačí jen 4 minuty na to, aby se vyměnil čerstvý vzduch.

2. Uvolněte cestu teplému vzduchu

V případě, že používáte radiátory, dejte pozor, aby nebyly překryté záclonou či závěsem nebo zastavěné nábytkem. Je potřeba je pravidelně odvzdušňovat. Můžete také za ně dát hliníkové fólie, které odrážejí teplo do místnosti. Vrstva prachu může také bránit šíření tepla. Výměnu klasických starých litinových radiátorů si dobře rozmyslete. I když se vám mohou zdát nemoderní, litina drží teplo nejlépe a navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Mají sice díky velkému objemu pomalejší náběh, ale zato mají na druhou stranu delší setrvačnost při výhřevu. Vybírejte vždy podle kvality a až pak podle designu.

3. Pozor na přetápění!

Pohybovat se v přetopeném bytě je pro organismus velmi vyčerpávající a vy se pak budete cítit rychle unavení. Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Proto používejte moderní termostaty, díky kterým můžete snadno nastavit teplotu v bytě. V nepřítomnosti stačí nechat topení temperovat na cca 17–19 stupňů Celsia. Tato teplota postačí, aby zdi nevychladly, ale zároveň až přijdete z práce, rychle domácnost vytopíte! Odborníci doporučují teplotu pro obytné místnosti 20 až 22 °C, v chodbách 17 až 19 °C a v koupelně 22 až 24 °C. Teplo si nastavujte podle potřeby. Např. snížením teploty na vašem termostatu o jeden stupeň ušetříte dalších 6 % energií.

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

4. Zvažte výměnu kotle

Za vším hledej zdroj tepla. Jak to? Možná má už váš kotel nějaké ty roky odslouženo. Zamyslete se nad tím, jestli není na čase investovat do nového moderního. Takového, který spotřebuje až o 30% méně energie. Pokud se pro tento krok rozhodnete, pak ekonomicky nejvýhodnější jsou kotle kondenzační, které pracují v nízkoteplotním režimu a hodí se i pro podlahové vytápění. Je to volba, která nepatří mezi ty nejlevnější, ale vložená investice se vám časem vrátí. Vybírat můžete  z kotle závěsného nebo stacionárního, ale také průtočného nebo se zásobníkem. Ihned po kondenzačním plynovém kotli je dobrou volbou i moderní elektrokotel. Pokud na něj chcete přispět nějaké finance, podívejte se na internetu po projektu Nová zelená úsporám.

5. Zateplete střechu, okna i stěny

Je skoro evergreenem, že k největším tepelným ztrátám dochází díky nesprávnému zaizolování střech, oken a stěn. Díky tomu dochází k pronikání vlhkosti a profukování. Možná jste netušili, že zvolením správné izolace můžete ušetřit až 70% z celkové částky za topení. Zároveň tím také zvýšíte hodnotu nemovitosti na realitním trhu, a to se také počítá.  Střechu vám zateplí nejlépe odborníci. Na okna se dají pořídit speciální neprofukavé polštářky, které slouží i jako nápaditá dekorace. Na dveře lze nalepit zespoda speciální izolační lišta. Spárami v oknech a dveřích vám mohou „utéct“ až 2 °C tepla. Co se klasického zateplení stěn týče (stejně jako střechy) můžete vyzkoušet hit tohoto roku – stříkanou pěnovou izolaci. Je tvarově stálá, proto se nemusíte bát, že si časem „sedne“ a vzniknou další mezery. Oproti minerální vatě se dostane opravdu všude, je difúzně otevřená, což v praxi znamená, že vlhkost a páru spolehlivě odvede ven a nedochází tak ke kondenzaci vlhkosti – dům tak přirozeně dýchá. Při její aplikaci není navíc potřeba demontovat vnitřní sádrokarton. V neposlední řadě nepřitahuje pozornost drobných hlodavců, což u minerální vaty nelze zaručit.

K TÉMATU  Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Při dodržení všech zásad, zůstane letos vaše peněženka po zimě mnohem plnější.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Klára, osmatřicetiletá žena, se podělila o svůj příběh, který zná víc žen, než by si přály přiznat. Byla milenkou ženatého muže a každý den doufala, že se stane zázrak. Že opustí rodinu a zvolí ji. Místo toho se topila v nejistotě a tichu, které bolelo víc než pravda samotná.
Vánoční dekorace jsou prvkem, který doma vytvoří přesně tu pravou kouzelnou atmosféru. Vlastnoruční výroba má hned několik výhod: ušetříte, budete originální a uděláte si radost. Zkuste se inspirovat jednoduchými nápady a uvidíte, že nejde o nic složitého. O jejich výrobu se můžete podělit i s dětmi.
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.
Období Štíra, které začíná 23. října a trvá do 21. listopadu, přináší do našich životů intenzitu, vášeň a hluboké emoce. Toto období je plné příležitostí pro osobní růst a transformaci. Jak nás ale toto znamení ovlivní v práci, lásce, zdraví a financích? Pojďme se podívat, co nám Štír přináší a na co bychom si měli dát v tomto období pozor.

Výběr článků

Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.

Nepřehlédněte

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek