Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
trávení
Trávení lze podpořit několika způsoby. (foto: 123RF)

17. 05. 2021

1. Pomocníci pro vaše trávení

Mezi tyto pomocníky na správné trávení patří lněné semínko. Ráno nalačno rozkousejte 1 lžíci lněného semínka a zapijte jej vlažnou vodou. Po ránu je lepší vlažná voda, ať po ránu váš organismus neproplachujete hned ledovou vodou. Ale pozor! Lněné semínko nekupujte pomleté! Z kupovaného pomletého lněného semínka vyprchají prospěšné látky. Proto kupujte vždy celé a rozkousejte ho nebo rozdrťte těsně před konzumací.

Mezi další pomocníky patří fermentované nápoje jako je například kombucha, kterou seženete ve zdravých výživách. Dále taky jablečný ocet, který můžete ihned po ránu pít ve vlažné vodě. Stačí jen 1 lžička, je chuťově velmi výrazný. Také tu můžeme zařadit ovoce a zeleninu, protože obsahují hodně vlákniny, která je prospěšná pro správnou funkci trávení.

Pokud vám chybí dostatek vlákniny ve stravě, tak můžete trpět zácpou. Pro dodání více vlákniny do vaší stravy si můžete pořídit tak zvané ,,Psyllium”, což je vláknina, kterou seženete v drogeriích či zdravých výživách. 

2. Voda, voda, voda

Abyste si udrželi trávení v harmonii, tak je klíčové pít dostatek neperlivé vody! Voda vyplavuje nadbytečné a škodlivé látky z vašeho těla ven. Proto pijte okolo 2 litrů vody každý den a uvidíte, že ať už vás sužuje jakýkoli problém s trávením, tak brzy odezní. Zároveň můžete podpořit vaše trávení tím, když po ránu vypijete 0,5 litru vlažné vody.

Můžete si do ní přidat citrón, který to ještě více podpoří. Obrovským nakopávačem pro trávení, ale celkově pro zdraví a spoustu energie, je vypít po ránu vlažnou vodu s citrónem, jablečným octem a špetkou himálajské soli! Vyzkoušejte a uvidíte.

voda
Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. (foto: 123Rf)

3. Omezte tyto potraviny

Existují potraviny, které škodí trávení. Mezi ně patří především bílé pečivo a jakékoli ultrazpracované potraviny. Omezte tedy výrobky z bílé mouky a celkově lepek. Lepek je obsažen ve spoustě potravin, ale věřte mi, že když jej omezíte, tak pocítíte obrovské změny. Nejen ohledně vašeho trávení, ale především se změní vaše zdraví a vaše postava se začne měnit k lepšímu.

bílé pečivo
Žádné bílé pečivo. (foto: 123RF)

Mezi ultrazpracované potraviny patří polotovary, nekvalitní šunky, tavené sýry, pomazánky z obchodu a zkrátka všechny potraviny, jejichž složení je delší než 1 řádek! Taky chci zmínit omezení mléčných výrobků, které spoustu lidem dělají potíže. Mléčné výrobky z obchodu jsou totiž opravdu nekvalitní, a proto doporučuji konzumovat raději kvalitní od farmáře a ze zdravých výživ.

K TÉMATU  Vaginální mykóza jako častý problém žen. Co účinně zabírá?

Zkuste omezit mléko z obchodu, bílé jogurty a také tvarohy. Po chvíli si všimnete, že se vaše trávení dalo více do pořádku. 

4. Nepřejídejte se!

Tohle je neskutečně důležitý bod. Když se přejídáte nebo jíte každé 2 hodiny, tak strašně moc zatěžujete vaše trávení! Vaše buňky pak nemají prostor na regeneraci a navíc jste unavení. Proč? Protože tělo spotřebovává veškerou energii na trávení jídla.

Když se přestanete přejídat a jíst mezi jídly, tak nejen že zlepšíte vaše trávení, ale hlavně vám začnou mizet různé zdravotní problémy, nafouklé břicho a taky budete mít více energie. To samé platí s jedením před spaním. Vaše tělo pak nemá prostor na regeneraci buněk, když v noci pracuje na strávení daných potravin. Proto nejezte 2-3 hodiny před spaním. 

5. Bylinky aneb léčivá síla přírody

A na závěr tu máme pomocníky z přírody! Mezi ně patří ostropestřec mariánský, který čistí játra a dostává trávení více do harmonie. Dále taky mátový čaj a kvalitní zelený čaj. Hlavně nekupujte zelený čaj ze sáčku. Kupte si kvalitní a sypaný zelený čaj ze zdravé výživy. Ano, bude vás to možná stát více peněz, ale věřte mi, že vám vaše tělo poděkuje. Navíc do čeho jiného investovat, než do svého zdraví? 🙂 Když se cítíme zdraví, tak pak fungují i další oblasti v našem životě. 

bylinky trávení
Bylinky přímo z vaší zahrádky. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.

Nepřehlédněte

Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek