Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Mýty a fakta o víně. Škodí, nebo pomáhá?

o víně
Co jste možná nevěděl o víně? (Foto: 123RF)

26. 11. 2021

Samozřejmě platí (a nejen o víně) jen jedno jediné – všeho s mírou. V případě alkoholu to platí dvojnásob. Naštěstí víno skutečně zdravé je, ale záleží na tom, v jakém množství ho pijete a zdali je červené či bílé, kvalitní nebo nekvalitní.

Skutečně prodlužuje život?

Slupka vinných hroznů, jak některé výzkumy ukázaly, obsahuje látku zvanou resveratrol, jež dokáže odbourat volné radikály a tím přirozeně obnovovat lidské buňky. Tím pádem stárneme pomaleji a prodlužujeme si konzumací vinných hroznů nebo vína život. Na druhou stranu další nespočet výzkumů ukazuje, že víno stejně jako každý jiný alkoholický nápoj je jed.

Neméně badatelů se ovšem přiklání k tomu, že víno společně také s kvalitním kakaem či lesními plody potlačuje v našem těle zánětlivé procesy. 

Pravda je na obou stranách. Víno může skutečně pomáhat, ale když to s ním přeženete, stane se zabijákem.

Proč víno našemu tělu škodí?

Hlavní nevýhodou byť jediné sklenky vína je to, že ho náš organismus odbourává dlouhé hodiny. Pokud si dáte skleničku k obědu, ještě existuje šance, že než půjdete spát, tělo ji vstřebá. Ale pokud si dáte byť jedinou sklenku vína před spaním, kvalita spánku se zhorší až o čtyřicet procent.

Spánek je ale pro naše tělo nesmírně důležitý. Ve spánku regenerujeme, odpočíváme a pokud tělo o kvalitní spánek přijde, strádá a dříve nebo později se to na něm bezpochyby projeví. 

Pozor na Alzheimerovu chorobu

Ti, kdo si víno dopřávají pravidelně a v nadměrném množství, jsou také náchylnější k tomu, že budou mít vyšší tlak a zvýšený cholesterol. To samozřejmě vede v těch nejzávažnějších případech k onemocnění srdce, tedy například k infarktu. A aby toho nebylo málo, vědecké studie poukazují na to, že konzumace jakéhokoliv alkoholu zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. 

Způsobuje rakovinu prostaty

Zejména muži by se pak měli mít na pozoru při pití bílého vína. To zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvacet šest procent. Ale červené víno naopak riziko vzniku rakoviny snižuje v průměru o dvanáct procent. 

K TÉMATU  Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Kdy víno skutečně pomáhá?

Stejné vědecké studie, které tvrdí, že při pravidelné konzumaci vína můžeme onemocnět srdeční chorobou, zároveň potvrzují, že v malém množství, tedy maximálně jedna sklenička vína denně, naopak může riziko srdečních chorob snížit. Jedna sklenka vína denně vás ochrání i před vznikem demence, dokonce je účinnější, než když nebudete pít víno vůbec.

Zázračný lék na spermie

Italské studie zase přišly s tím, že když muži vypijí láhev a skleničku vína k tomu týdně, mají mnohem vyšší počet spermií, které jsou v mnohem lepší kondici než spermie těch mužů, kteří víno nepijí vůbec. 

Zamezuje vzniku křečových žil

V neposlední řadě vědci dokázali, že víno je relativně dobrou prevencí proti trombóze. Brání vzniku krevních sraženin. Milovnice kvalitního vína budou ale jistě potěšeny i tím, že sklenka vína denně podporuje lepší trávení bílkovin a sacharidů a také neutralizuje vznik křečových žil. 

Červené versus bílé víno

Jaký je mezi nimi rozdíl a které je zdravější? Každé má své přednosti. Červené víno tlumí průjem, podporuje tvorbu červených krvinek a také pomáhá na unavené oči. Díky vysokému obsahu polyfenolů má i antioxidační účinky. Jak již bylo řečeno výše, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a ucpání cév.

Řečtí vědci přišli také na to, že červené víno snižuje negativní vlivy způsobené kouřením cigaret. Dále ničí například herpetické viry. Taktéž díky vitamínům C a E a betakarotenu působí blahodárně na naši pleť, zpevňuje ji a vyhlazuje, proto je červené víno často přidáváno do pleťových masek, krémů a čistících gelů. 

Bílé víno má zase močopudné účinky a tlumí pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání a zácpě a rovněž reguluje výši cholesterolu v krvi. Stejně jako červené víno funguje jako prevence proti onemocnění srdce a cév.

K TÉMATU  Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Které je tedy zdravější?

Přestože si možná myslíte, že je právě červené víno zdravější, opak je pravdou. Když si projdeme veškeré dostupné vědecké výzkumy, zjistíme, že bílé víno jakožto preventivní prostředek proti srdečním onemocněním je mnohem účinnější než to červené. Bílé víno je rovněž mnohem silnějším antioxidantem a je efektivnější v boji proti krevním sraženinám.

Jenže tak jednoduché to ovšem není. Velmi záleží na samotné kvalitě vína, na odrůdě a také odkud pochází. Jako lék fungují jen vína kvalitní bez přidaných chemických a konzervačních látek. Pokud si tedy myslíte, že si koupíte levné víno v krabici nebo PET lahvi a bude mít stejný účinek jako drahé a kvalitní víno v láhvi, jste na omylu. Tak to bohužel nefunguje.

Aby víno pomáhalo, je také důležité dodržovat zdravý životní styl. Jíst vyváženě a hodně se hýbat. 

Dvě plné sklenky už jsou příliš

Ženám se obvykle doporučuje konzumovat maximálně 3 dcl vína denně, mužům 4 dcl. Jestliže ale čekáte celý týden na to, až si budete moct o víkendu dopřát rovnou lahvinku nebo dvě, čekáte zbytečně. Nejspíš po něm budete mít dobrou náladu a zaženete každodenní chmury, ale po fyzické stránce vám prospěšné určitě nebude.

Řiďte se starým dobrým a v tomto článku již několikrát zmíněným pravidlem, že méně je více. Raději si dopřejte jednu sklenku kvalitního vína denně, než čtyři nekvalitního. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.

Nepřehlédněte

V každém věku se ženám nebo mužům může na obličeji objevit akné. Mnozí to pak snášejí s velkou nelibostí a o to hůř jim je, pokud po akné na pokožce zůstanou jizvy, které jsou důsledkem jeho nesprávné nebo předčasné léčby.
Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek