Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
nejkrásnější cyklostezky
Vydejte se na cyklovýlet! (foto: 123RF)

18. 06. 2021

Cyklistika obecně zažívá v posledním roce boom. Po příchodu koronavirové krize se totiž právě tomuto odvětví nevýslovně daří. Po uzavření posiloven se lidé sportování zrovna nechtěli vzdát, proto se uchýlili právě na kolo, na kterém se rozhodli procestovat Česko. Pokud máte podobný plán, vybrali jsme vám několik nejkrásnějších cyklostezek, které na vás doslova čekají. 

Na kole celou Moravou 

Morava je oblíbenou destinací, kam se uchylujeme s radostí. Zejména lidé milující víno si zde přijdou na své. Věděli jste ale, že i tuto část republiky můžete projet na kole? Zdejší cyklostezky jsou totiž opravdu krásné a přizpůsobené i pro méně zdatné jedince.  

Vezměme si například trasu linoucí se kolem Lednicko-valtického areálu. Ať už vlastníte elektrokolo nebo ne, cyklovýlet si užijete. Cestičky totiž vedou jak přilehlými parky, tak soustavami rybníků i kolem spousty staveb, jako jsou kapličky, chrámy nebo lovecké zámečky.  

Na Moravě ale ještě chvíli zůstaneme. I národní park Podyjí totiž má, co cyklistům nabídnout. Pokud patříte do zmiňované skupiny milovníků vína, budete z tohoto místa nadšení. Trasy totiž prochází nádhernými vinicemi, které doplňuje nespočetné množství vyhlídek i úžasná příroda, která je plná vzácných zvířat, k nimž patří například čápi černí nebo syslové. 

I Šumava má, co nabídnout 

Moravu už máte na kole zdárně projetou a hledáte další část republiky, kterou byste poznali ze sedátka? Co třeba Šumava? Toto krásné místo je známé hlavně pro svou takřka nedotčenou přírodu. Na své si zde najdou jak zdatní cyklisté, tak i rodiny s dětmi, které hledají spíše něco nenáročného.  

Na kole se vyplatí zamířit například na Velký Javor. Jedná se o nejvyšší vrchol Šumavy, na který vede trasa dlouhá pětatřicet kilometrů. Tento tip je však pro zdatnější cyklisty, pro rodiny s dětmi je ideální takzvaná Jezerní cyklostezka, která vede kolem Lipna. Je sice podobně dlouhá, na druhou stranu není tak náročná a nesetkáte se zde s takovým stoupáním.  

K TÉMATU  Vyrazte na skvělou letní dovolenou do Chorvatska

Za Babičkou a pohádkami do Adršpachu a Broumovska 

Pokud jste milovníky pohádek nebo filmů, vaše kroky budou spíše směřovat do Adršpachu a na Broumovska. V těchto krajích se najde nejen působivá příroda, ale opět i mnoho cyklotras, které vás donutí poznat zdejší krásy.  

Například jedna taková cyklotrasa vede kolem Adršpašských skal, jež patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům u nás. Trasa není nějak náročná a ani není příliš dlouhá. Má asi dvacet kilometrů a rozhodně stojí za to.  

Pokud vás to však táhne spíše k Babičce od Boženy Němcové, na kolo nasednete na trase vedoucí kolem tak dobře známých míst, jako je Babiččino údolí nebo Ratibořice. Zpravidla se na dvokolý dopravní prostředek (pokud tedy máte kolo ve formě a nezanedbali jste základní péči) nasedá v České Skalici, odkud se pak po zeleně značené trase vydáte do údolí, pro které je typické sousoší Babičky s dětmi nebo Viktorčin splav či Staré bělidlo. 

Cesta poté pokračuje až k rybníku Jindra, poté budete pokračovat do Havlovic a skončíte v Rtyni. A i když se to zdá být jako velká dálka, ve skutečnosti má cyklotrasa pouze patnáct kilometrů. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.

Nepřehlédněte

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek