Úterý , 04. 10. 2022

František

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
nejkrásnější cyklostezky
Vydejte se na cyklovýlet! (foto: 123RF)

18. 06. 2021

Cyklistika obecně zažívá v posledním roce boom. Po příchodu koronavirové krize se totiž právě tomuto odvětví nevýslovně daří. Po uzavření posiloven se lidé sportování zrovna nechtěli vzdát, proto se uchýlili právě na kolo, na kterém se rozhodli procestovat Česko. Pokud máte podobný plán, vybrali jsme vám několik nejkrásnějších cyklostezek, které na vás doslova čekají. 

Na kole celou Moravou 

Morava je oblíbenou destinací, kam se uchylujeme s radostí. Zejména lidé milující víno si zde přijdou na své. Věděli jste ale, že i tuto část republiky můžete projet na kole? Zdejší cyklostezky jsou totiž opravdu krásné a přizpůsobené i pro méně zdatné jedince.  

Vezměme si například trasu linoucí se kolem Lednicko-valtického areálu. Ať už vlastníte elektrokolo nebo ne, cyklovýlet si užijete. Cestičky totiž vedou jak přilehlými parky, tak soustavami rybníků i kolem spousty staveb, jako jsou kapličky, chrámy nebo lovecké zámečky.  

Na Moravě ale ještě chvíli zůstaneme. I národní park Podyjí totiž má, co cyklistům nabídnout. Pokud patříte do zmiňované skupiny milovníků vína, budete z tohoto místa nadšení. Trasy totiž prochází nádhernými vinicemi, které doplňuje nespočetné množství vyhlídek i úžasná příroda, která je plná vzácných zvířat, k nimž patří například čápi černí nebo syslové. 

I Šumava má, co nabídnout 

Moravu už máte na kole zdárně projetou a hledáte další část republiky, kterou byste poznali ze sedátka? Co třeba Šumava? Toto krásné místo je známé hlavně pro svou takřka nedotčenou přírodu. Na své si zde najdou jak zdatní cyklisté, tak i rodiny s dětmi, které hledají spíše něco nenáročného.  

Na kole se vyplatí zamířit například na Velký Javor. Jedná se o nejvyšší vrchol Šumavy, na který vede trasa dlouhá pětatřicet kilometrů. Tento tip je však pro zdatnější cyklisty, pro rodiny s dětmi je ideální takzvaná Jezerní cyklostezka, která vede kolem Lipna. Je sice podobně dlouhá, na druhou stranu není tak náročná a nesetkáte se zde s takovým stoupáním.  

K TÉMATU  Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Za Babičkou a pohádkami do Adršpachu a Broumovska 

Pokud jste milovníky pohádek nebo filmů, vaše kroky budou spíše směřovat do Adršpachu a na Broumovska. V těchto krajích se najde nejen působivá příroda, ale opět i mnoho cyklotras, které vás donutí poznat zdejší krásy.  

Například jedna taková cyklotrasa vede kolem Adršpašských skal, jež patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům u nás. Trasa není nějak náročná a ani není příliš dlouhá. Má asi dvacet kilometrů a rozhodně stojí za to.  

Pokud vás to však táhne spíše k Babičce od Boženy Němcové, na kolo nasednete na trase vedoucí kolem tak dobře známých míst, jako je Babiččino údolí nebo Ratibořice. Zpravidla se na dvokolý dopravní prostředek (pokud tedy máte kolo ve formě a nezanedbali jste základní péči) nasedá v České Skalici, odkud se pak po zeleně značené trase vydáte do údolí, pro které je typické sousoší Babičky s dětmi nebo Viktorčin splav či Staré bělidlo. 

Cesta poté pokračuje až k rybníku Jindra, poté budete pokračovat do Havlovic a skončíte v Rtyni. A i když se to zdá být jako velká dálka, ve skutečnosti má cyklotrasa pouze patnáct kilometrů. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.

Nepřehlédněte

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek