Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
nejkrásnější cyklostezky
Vydejte se na cyklovýlet! (foto: 123RF)

18. 06. 2021

Cyklistika obecně zažívá v posledním roce boom. Po příchodu koronavirové krize se totiž právě tomuto odvětví nevýslovně daří. Po uzavření posiloven se lidé sportování zrovna nechtěli vzdát, proto se uchýlili právě na kolo, na kterém se rozhodli procestovat Česko. Pokud máte podobný plán, vybrali jsme vám několik nejkrásnějších cyklostezek, které na vás doslova čekají. 

Na kole celou Moravou 

Morava je oblíbenou destinací, kam se uchylujeme s radostí. Zejména lidé milující víno si zde přijdou na své. Věděli jste ale, že i tuto část republiky můžete projet na kole? Zdejší cyklostezky jsou totiž opravdu krásné a přizpůsobené i pro méně zdatné jedince.  

Vezměme si například trasu linoucí se kolem Lednicko-valtického areálu. Ať už vlastníte elektrokolo nebo ne, cyklovýlet si užijete. Cestičky totiž vedou jak přilehlými parky, tak soustavami rybníků i kolem spousty staveb, jako jsou kapličky, chrámy nebo lovecké zámečky.  

Na Moravě ale ještě chvíli zůstaneme. I národní park Podyjí totiž má, co cyklistům nabídnout. Pokud patříte do zmiňované skupiny milovníků vína, budete z tohoto místa nadšení. Trasy totiž prochází nádhernými vinicemi, které doplňuje nespočetné množství vyhlídek i úžasná příroda, která je plná vzácných zvířat, k nimž patří například čápi černí nebo syslové. 

I Šumava má, co nabídnout 

Moravu už máte na kole zdárně projetou a hledáte další část republiky, kterou byste poznali ze sedátka? Co třeba Šumava? Toto krásné místo je známé hlavně pro svou takřka nedotčenou přírodu. Na své si zde najdou jak zdatní cyklisté, tak i rodiny s dětmi, které hledají spíše něco nenáročného.  

Na kole se vyplatí zamířit například na Velký Javor. Jedná se o nejvyšší vrchol Šumavy, na který vede trasa dlouhá pětatřicet kilometrů. Tento tip je však pro zdatnější cyklisty, pro rodiny s dětmi je ideální takzvaná Jezerní cyklostezka, která vede kolem Lipna. Je sice podobně dlouhá, na druhou stranu není tak náročná a nesetkáte se zde s takovým stoupáním.  

K TÉMATU  Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Za Babičkou a pohádkami do Adršpachu a Broumovska 

Pokud jste milovníky pohádek nebo filmů, vaše kroky budou spíše směřovat do Adršpachu a na Broumovska. V těchto krajích se najde nejen působivá příroda, ale opět i mnoho cyklotras, které vás donutí poznat zdejší krásy.  

Například jedna taková cyklotrasa vede kolem Adršpašských skal, jež patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům u nás. Trasa není nějak náročná a ani není příliš dlouhá. Má asi dvacet kilometrů a rozhodně stojí za to.  

Pokud vás to však táhne spíše k Babičce od Boženy Němcové, na kolo nasednete na trase vedoucí kolem tak dobře známých míst, jako je Babiččino údolí nebo Ratibořice. Zpravidla se na dvokolý dopravní prostředek (pokud tedy máte kolo ve formě a nezanedbali jste základní péči) nasedá v České Skalici, odkud se pak po zeleně značené trase vydáte do údolí, pro které je typické sousoší Babičky s dětmi nebo Viktorčin splav či Staré bělidlo. 

Cesta poté pokračuje až k rybníku Jindra, poté budete pokračovat do Havlovic a skončíte v Rtyni. A i když se to zdá být jako velká dálka, ve skutečnosti má cyklotrasa pouze patnáct kilometrů. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Při plánování dovolené je jedním z klíčových rozhodnutí výběr mezi all inclusive balíčkem a pobytem na vlastní stravování (self-catering). Každá možnost nabízí odlišný zážitek z dovolené, odpovídající různým preferencím a stylům cestování. Ať už si vyberete hotel, airbnb nebo jiný typ ubytování, budete moci najít řešení, které vám bude nejlépe vyhovovat.
Chcete se pyšnit originálním zdrojem osvětlení? Instalujte doma designové osvětlení a udělejte z něj dominantu interiéru. Najděte svojí inspiraci v galerii.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Výběr článků

Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.

Nepřehlédněte

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek