Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Šišlání aneb jak to udělat, aby z vaší ratolesti nevyrostl šišlavec? Začněte brzy, a máte vyhráno!

Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
holčička
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?(zdroj foto: pixabay.com)

25. 08. 2020

Ještě nedávno se do základní školy nedostaly děti, které nedokázaly základní úkony. Zavázat si tkaničku, dokázat se smysluplně představit, a také umět mluvit. To, za co dříve děti dostávaly odklad, je dnes běžnou praxí i u dětí na druhém stupni. Jak je tedy zbavit šišlání?

„Vždyť je ještě malý!“

Maminky a tatínkové milují šišlání. Přijde jim roztomilé a naprosto v pořádku. Za co ale děti v jejich čtyřech letech věku chválí a co je rozněžňuje, jim o další čtyři roky vyčítají a obrací se na dítě s větou: „Mluv hezky! To se nedá poslouchat!“

Nenechte se tedy ukolébat rodičovskou hojdankou o tom, že vaše dítě je ještě malé, a nedopusťte, aby si do života odneslo handicap, který šlo v dětském věku jednoduše odstranit.

První učení je zábava!

Má vaše dítě dva roky? Výborně! Je na čase začít se učit pořádně mluvit! A nutno podotknout, že pokud se neberete příliš vážně, užijete si toto období i vy. Mezi druhým a třetím rokem se totiž začíná dítě učit první logopedické znalosti. A rozhodně nejde o učení – mučení, ale o parádní zábavu se svým největším vzorem – s vámi!

Jdeme si hrát aneb šišlání nemá šanci!

První hlásku, co se budete učit, je L. Když zvládne dítě vyslovit „L“, právě překonalo nejtěžší úkol a má dobře našlápnuto k tomu, aby se z něj nikdy nestal „fiflavec“. Jak tedy na to?

Když jste s dítětem sami, mLuvte na něj zřetelně. AktikuLujte a snažte se, aby byLo poznat, že nyní je čas, abychom se naučiLi něco nového. Jste pro dítě největší vzor, takže jej vaše mLuvení bude rozhodně bavit.

Jak si pomoci na netu?

V každé větě prostě vyzdvihněte L a dobře je vysLovte. Klidně si pomozte tím, že si do mobilu stáhnete aplikaci Logopedie, a občas si s dítětem projedete nějaká sLova. Už vám to naskakuje?

K TÉMATU  Těhotenství po císaři: V čem je jiné a na co se připravit?

Dobrý materiál je i Hodina zpěvu a další počiny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které jsou určeny dětem. Tam uvidíte, jak jejich účinkující pečlivě vysLovují, a nebudete si připadat jako exot. Šišlání prostě nemá šanci.

Na ČTD jsou k dispozici i Logohrátky, ale ty jsou vhodnější pro větší děti. Dvouleťáka to bavit nebude.

Zapeklité R

S výukou R nikdy nezačínejte dříve, než vaše dítě již vědomě používá L. Výcvik L bude klidně trvat půl roku nebo rok, nebojte se v pozdější době své dítě opravit a sLovo mu opět správně vysLovte. ?

Zhruba ve věku tří let si určete 3 slova, se kterými začnete. Například PRINC/PRINCEZNA, TRÁVA, DRAK. Více slov nepoužívejte, zamotali byste svému dítěti hlavu.

Kouzlo správné výuky R spočívá v tom, že se dítě musí naučit dávat jazyk tam, kam při vyslovování patří. Každé z těchto slov tedy od nynějška budete vyslovovat takto: PDINC/PDINCEZNA, TDÁVA, DDAK.

Je to zábava!

Zní vám to divně? Chyba. Právě tímto způsobem totiž jednoduše odstraníte základ šišlavosti svého dítěte. Děti totiž vyslovují PUINC/PUINCEZNA, TUÁVA, DUAK. Z této výslovnosti se k R nikdy nedoberou.

Proto si na vámi zvolená slova dejte pozor a pečlivě je nahraďte. Dítě si toho všimne. Možná se bude ptát, co to děláte. Vysvětlete mu situaci, že se učí mluvit jako šikovný kluk nebo holka, a pochvalte každou snahu dítěte o změnu starého návyku. Do čtyř let věku by vaše dítě mělo zvládnout nahradit všechna slova, která dříve vyslovovalo špatně, správným R. A pokud to zvládnete, vaše mládě bude válet!

Nedopusťte, aby z vašeho krásného potomka vyrostl šišlavec. Stačí pár triků a dostanete skvělý výsledek. Nebojte se a jděte svému dítěti příkladem. V pubertě už vás tolik „žrát“ nebude. Teď ano, takže toho využijte pro jeho dobro. Ať žije vysLovování, pDincové a pDincezny!

K TÉMATU  Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!

Nepřehlédněte

Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek