Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Šišlání aneb jak to udělat, aby z vaší ratolesti nevyrostl šišlavec? Začněte brzy, a máte vyhráno!

Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
holčička
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?(zdroj foto: pixabay.com)

25. 08. 2020

Ještě nedávno se do základní školy nedostaly děti, které nedokázaly základní úkony. Zavázat si tkaničku, dokázat se smysluplně představit, a také umět mluvit. To, za co dříve děti dostávaly odklad, je dnes běžnou praxí i u dětí na druhém stupni. Jak je tedy zbavit šišlání?

„Vždyť je ještě malý!“

Maminky a tatínkové milují šišlání. Přijde jim roztomilé a naprosto v pořádku. Za co ale děti v jejich čtyřech letech věku chválí a co je rozněžňuje, jim o další čtyři roky vyčítají a obrací se na dítě s větou: „Mluv hezky! To se nedá poslouchat!“

Nenechte se tedy ukolébat rodičovskou hojdankou o tom, že vaše dítě je ještě malé, a nedopusťte, aby si do života odneslo handicap, který šlo v dětském věku jednoduše odstranit.

První učení je zábava!

Má vaše dítě dva roky? Výborně! Je na čase začít se učit pořádně mluvit! A nutno podotknout, že pokud se neberete příliš vážně, užijete si toto období i vy. Mezi druhým a třetím rokem se totiž začíná dítě učit první logopedické znalosti. A rozhodně nejde o učení – mučení, ale o parádní zábavu se svým největším vzorem – s vámi!

Jdeme si hrát aneb šišlání nemá šanci!

První hlásku, co se budete učit, je L. Když zvládne dítě vyslovit „L“, právě překonalo nejtěžší úkol a má dobře našlápnuto k tomu, aby se z něj nikdy nestal „fiflavec“. Jak tedy na to?

Když jste s dítětem sami, mLuvte na něj zřetelně. AktikuLujte a snažte se, aby byLo poznat, že nyní je čas, abychom se naučiLi něco nového. Jste pro dítě největší vzor, takže jej vaše mLuvení bude rozhodně bavit.

Jak si pomoci na netu?

V každé větě prostě vyzdvihněte L a dobře je vysLovte. Klidně si pomozte tím, že si do mobilu stáhnete aplikaci Logopedie, a občas si s dítětem projedete nějaká sLova. Už vám to naskakuje?

K TÉMATU  Vedeme k úspěchu: Naše první setkání bylo osudové, hned jsme si padly do oka

Dobrý materiál je i Hodina zpěvu a další počiny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které jsou určeny dětem. Tam uvidíte, jak jejich účinkující pečlivě vysLovují, a nebudete si připadat jako exot. Šišlání prostě nemá šanci.

Na ČTD jsou k dispozici i Logohrátky, ale ty jsou vhodnější pro větší děti. Dvouleťáka to bavit nebude.

Zapeklité R

S výukou R nikdy nezačínejte dříve, než vaše dítě již vědomě používá L. Výcvik L bude klidně trvat půl roku nebo rok, nebojte se v pozdější době své dítě opravit a sLovo mu opět správně vysLovte. ?

Zhruba ve věku tří let si určete 3 slova, se kterými začnete. Například PRINC/PRINCEZNA, TRÁVA, DRAK. Více slov nepoužívejte, zamotali byste svému dítěti hlavu.

Kouzlo správné výuky R spočívá v tom, že se dítě musí naučit dávat jazyk tam, kam při vyslovování patří. Každé z těchto slov tedy od nynějška budete vyslovovat takto: PDINC/PDINCEZNA, TDÁVA, DDAK.

Je to zábava!

Zní vám to divně? Chyba. Právě tímto způsobem totiž jednoduše odstraníte základ šišlavosti svého dítěte. Děti totiž vyslovují PUINC/PUINCEZNA, TUÁVA, DUAK. Z této výslovnosti se k R nikdy nedoberou.

Proto si na vámi zvolená slova dejte pozor a pečlivě je nahraďte. Dítě si toho všimne. Možná se bude ptát, co to děláte. Vysvětlete mu situaci, že se učí mluvit jako šikovný kluk nebo holka, a pochvalte každou snahu dítěte o změnu starého návyku. Do čtyř let věku by vaše dítě mělo zvládnout nahradit všechna slova, která dříve vyslovovalo špatně, správným R. A pokud to zvládnete, vaše mládě bude válet!

Nedopusťte, aby z vašeho krásného potomka vyrostl šišlavec. Stačí pár triků a dostanete skvělý výsledek. Nebojte se a jděte svému dítěti příkladem. V pubertě už vás tolik „žrát“ nebude. Teď ano, takže toho využijte pro jeho dobro. Ať žije vysLovování, pDincové a pDincezny!

K TÉMATU  11 geniálních vychytávek, které udělají jednodušší život maminkám s malými dětmi

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?

Výběr článků

Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Jak vlastně zní definice dobré mámy? Je být matkou povolání ženy a má snad zapomenout na svůj vlastní život a na své ambice? Přečtěte si příběh Katky, která má tři děti, které vychovává sama. Našla si práci snů. Když se jí začalo dařit, okolí ji odsoudilo. Co si o tom myslíte vy?
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

Nepřehlédněte

Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek