Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Šišlání aneb jak to udělat, aby z vaší ratolesti nevyrostl šišlavec? Začněte brzy, a máte vyhráno!

Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
holčička
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?(zdroj foto: pixabay.com)

25. 08. 2020

Ještě nedávno se do základní školy nedostaly děti, které nedokázaly základní úkony. Zavázat si tkaničku, dokázat se smysluplně představit, a také umět mluvit. To, za co dříve děti dostávaly odklad, je dnes běžnou praxí i u dětí na druhém stupni. Jak je tedy zbavit šišlání?

„Vždyť je ještě malý!“

Maminky a tatínkové milují šišlání. Přijde jim roztomilé a naprosto v pořádku. Za co ale děti v jejich čtyřech letech věku chválí a co je rozněžňuje, jim o další čtyři roky vyčítají a obrací se na dítě s větou: „Mluv hezky! To se nedá poslouchat!“

Nenechte se tedy ukolébat rodičovskou hojdankou o tom, že vaše dítě je ještě malé, a nedopusťte, aby si do života odneslo handicap, který šlo v dětském věku jednoduše odstranit.

První učení je zábava!

Má vaše dítě dva roky? Výborně! Je na čase začít se učit pořádně mluvit! A nutno podotknout, že pokud se neberete příliš vážně, užijete si toto období i vy. Mezi druhým a třetím rokem se totiž začíná dítě učit první logopedické znalosti. A rozhodně nejde o učení – mučení, ale o parádní zábavu se svým největším vzorem – s vámi!

Jdeme si hrát aneb šišlání nemá šanci!

První hlásku, co se budete učit, je L. Když zvládne dítě vyslovit „L“, právě překonalo nejtěžší úkol a má dobře našlápnuto k tomu, aby se z něj nikdy nestal „fiflavec“. Jak tedy na to?

Když jste s dítětem sami, mLuvte na něj zřetelně. AktikuLujte a snažte se, aby byLo poznat, že nyní je čas, abychom se naučiLi něco nového. Jste pro dítě největší vzor, takže jej vaše mLuvení bude rozhodně bavit.

Jak si pomoci na netu?

V každé větě prostě vyzdvihněte L a dobře je vysLovte. Klidně si pomozte tím, že si do mobilu stáhnete aplikaci Logopedie, a občas si s dítětem projedete nějaká sLova. Už vám to naskakuje?

K TÉMATU  Dětská obezita. Necháte děti přibírat na váze nebo jim pojistíte zdraví na celý život? Nikdy není pozdě na to začít! Jak?

Dobrý materiál je i Hodina zpěvu a další počiny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které jsou určeny dětem. Tam uvidíte, jak jejich účinkující pečlivě vysLovují, a nebudete si připadat jako exot. Šišlání prostě nemá šanci.

Na ČTD jsou k dispozici i Logohrátky, ale ty jsou vhodnější pro větší děti. Dvouleťáka to bavit nebude.

Zapeklité R

S výukou R nikdy nezačínejte dříve, než vaše dítě již vědomě používá L. Výcvik L bude klidně trvat půl roku nebo rok, nebojte se v pozdější době své dítě opravit a sLovo mu opět správně vysLovte. ?

Zhruba ve věku tří let si určete 3 slova, se kterými začnete. Například PRINC/PRINCEZNA, TRÁVA, DRAK. Více slov nepoužívejte, zamotali byste svému dítěti hlavu.

Kouzlo správné výuky R spočívá v tom, že se dítě musí naučit dávat jazyk tam, kam při vyslovování patří. Každé z těchto slov tedy od nynějška budete vyslovovat takto: PDINC/PDINCEZNA, TDÁVA, DDAK.

Je to zábava!

Zní vám to divně? Chyba. Právě tímto způsobem totiž jednoduše odstraníte základ šišlavosti svého dítěte. Děti totiž vyslovují PUINC/PUINCEZNA, TUÁVA, DUAK. Z této výslovnosti se k R nikdy nedoberou.

Proto si na vámi zvolená slova dejte pozor a pečlivě je nahraďte. Dítě si toho všimne. Možná se bude ptát, co to děláte. Vysvětlete mu situaci, že se učí mluvit jako šikovný kluk nebo holka, a pochvalte každou snahu dítěte o změnu starého návyku. Do čtyř let věku by vaše dítě mělo zvládnout nahradit všechna slova, která dříve vyslovovalo špatně, správným R. A pokud to zvládnete, vaše mládě bude válet!

Nedopusťte, aby z vašeho krásného potomka vyrostl šišlavec. Stačí pár triků a dostanete skvělý výsledek. Nebojte se a jděte svému dítěti příkladem. V pubertě už vás tolik „žrát“ nebude. Teď ano, takže toho využijte pro jeho dobro. Ať žije vysLovování, pDincové a pDincezny!

K TÉMATU  Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek