Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Šišlání aneb jak to udělat, aby z vaší ratolesti nevyrostl šišlavec? Začněte brzy, a máte vyhráno!

Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
holčička
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?(zdroj foto: pixabay.com)

25. 08. 2020

Ještě nedávno se do základní školy nedostaly děti, které nedokázaly základní úkony. Zavázat si tkaničku, dokázat se smysluplně představit, a také umět mluvit. To, za co dříve děti dostávaly odklad, je dnes běžnou praxí i u dětí na druhém stupni. Jak je tedy zbavit šišlání?

„Vždyť je ještě malý!“

Maminky a tatínkové milují šišlání. Přijde jim roztomilé a naprosto v pořádku. Za co ale děti v jejich čtyřech letech věku chválí a co je rozněžňuje, jim o další čtyři roky vyčítají a obrací se na dítě s větou: „Mluv hezky! To se nedá poslouchat!“

Nenechte se tedy ukolébat rodičovskou hojdankou o tom, že vaše dítě je ještě malé, a nedopusťte, aby si do života odneslo handicap, který šlo v dětském věku jednoduše odstranit.

První učení je zábava!

Má vaše dítě dva roky? Výborně! Je na čase začít se učit pořádně mluvit! A nutno podotknout, že pokud se neberete příliš vážně, užijete si toto období i vy. Mezi druhým a třetím rokem se totiž začíná dítě učit první logopedické znalosti. A rozhodně nejde o učení – mučení, ale o parádní zábavu se svým největším vzorem – s vámi!

Jdeme si hrát aneb šišlání nemá šanci!

První hlásku, co se budete učit, je L. Když zvládne dítě vyslovit „L“, právě překonalo nejtěžší úkol a má dobře našlápnuto k tomu, aby se z něj nikdy nestal „fiflavec“. Jak tedy na to?

Když jste s dítětem sami, mLuvte na něj zřetelně. AktikuLujte a snažte se, aby byLo poznat, že nyní je čas, abychom se naučiLi něco nového. Jste pro dítě největší vzor, takže jej vaše mLuvení bude rozhodně bavit.

Jak si pomoci na netu?

V každé větě prostě vyzdvihněte L a dobře je vysLovte. Klidně si pomozte tím, že si do mobilu stáhnete aplikaci Logopedie, a občas si s dítětem projedete nějaká sLova. Už vám to naskakuje?

K TÉMATUV hlavní roli kočky! Domácí mazlíčci jsou zdrojem radosti a dokáží nás také pěkně pobavit. Podívejte se na vtipné kočičí momenty!

Dobrý materiál je i Hodina zpěvu a další počiny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které jsou určeny dětem. Tam uvidíte, jak jejich účinkující pečlivě vysLovují, a nebudete si připadat jako exot. Šišlání prostě nemá šanci.

Na ČTD jsou k dispozici i Logohrátky, ale ty jsou vhodnější pro větší děti. Dvouleťáka to bavit nebude.

Zapeklité R

S výukou R nikdy nezačínejte dříve, než vaše dítě již vědomě používá L. Výcvik L bude klidně trvat půl roku nebo rok, nebojte se v pozdější době své dítě opravit a sLovo mu opět správně vysLovte. ?

Zhruba ve věku tří let si určete 3 slova, se kterými začnete. Například PRINC/PRINCEZNA, TRÁVA, DRAK. Více slov nepoužívejte, zamotali byste svému dítěti hlavu.

Kouzlo správné výuky R spočívá v tom, že se dítě musí naučit dávat jazyk tam, kam při vyslovování patří. Každé z těchto slov tedy od nynějška budete vyslovovat takto: PDINC/PDINCEZNA, TDÁVA, DDAK.

Je to zábava!

Zní vám to divně? Chyba. Právě tímto způsobem totiž jednoduše odstraníte základ šišlavosti svého dítěte. Děti totiž vyslovují PUINC/PUINCEZNA, TUÁVA, DUAK. Z této výslovnosti se k R nikdy nedoberou.

Proto si na vámi zvolená slova dejte pozor a pečlivě je nahraďte. Dítě si toho všimne. Možná se bude ptát, co to děláte. Vysvětlete mu situaci, že se učí mluvit jako šikovný kluk nebo holka, a pochvalte každou snahu dítěte o změnu starého návyku. Do čtyř let věku by vaše dítě mělo zvládnout nahradit všechna slova, která dříve vyslovovalo špatně, správným R. A pokud to zvládnete, vaše mládě bude válet!

Nedopusťte, aby z vašeho krásného potomka vyrostl šišlavec. Stačí pár triků a dostanete skvělý výsledek. Nebojte se a jděte svému dítěti příkladem. V pubertě už vás tolik „žrát“ nebude. Teď ano, takže toho využijte pro jeho dobro. Ať žije vysLovování, pDincové a pDincezny!

K TÉMATUTchyně aneb jak si ji vychovat, aby vám zobala z ruky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  

Nepřehlédněte

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek