Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

17. 06. 2021

Rýmovník však není rostlina odpuzující jen nepříjemný hmyz v podobě komárů nebo drobných mušek. Jedná se o pokojovou rostlinu, která zaujme i svými účinky na zdraví. Lidé si ji pořizují nejen jako odpuzovač, ale také jako léčivku, ke které si stačí jenom přivonět.  

Jak rýmovník pěstovat? 

Rýmovníku se také jinak říká kubánské oregano. Z botanického hlediska se jedná o krátce žijící polokeř. Ovšem každý, kdo rýmovník pěstujte, potvrdí, že je tato rostlina opravdu dlouhodobým společníkem v každém interiéru.  

Nemluvíme o nijak náročné rostlině. Má ráda pobyt na stanovišti teplejším než dvanáct stupňů Celsia, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí, zalévá se jenom s mírou. Co jí vadí, tak průvan a přelití (ale s tím má problém každá pokojová rostlina). Nemá v lásce ani mrazivý vzduch při větrání, tak pozor na to hlavně v zimě.  

Rýmovník a účinky na zdraví 

Prevence i léčba rýmy 

Rýmovník – tak se rostlině neříká jen tak. Přední vlastností je léčit rýmu, případně má fungovat jako prevence. Pokud vás brní nos, často kýcháte a cítíte, že rýma je doslova za rohem, uvařte si z rýmovníku čaj. A než se vám dovře konvice, promněte si listy rostliny mezi prsty a přičichněte si. Budete zírat, jak brzy ucítíte úlevu.  

Pokud rýma ve vaší rodině koluje a vy jí chcete předcházet, jako prevenci si listy mezi prsty sem tam promněte. Rostlina uvolní silice, které proti nepříjemnému nachlazení úspěšně bojují.  

Pro zklidnění pokožky 

Jak již bylo zmíněno, rýmovník funguje jako takový odpuzovač nevítaných hostů v podobě hmyzu. Pokud by se však komár dostal do vaší domácnosti a v noci vás bodl, rostlina svou chybu umí napravit. Zklidňuje podrážděnou pokožku, ať už je tím podrážděním komáří bodnutí nebo jiné zranění či ekzém.  

Tato aromatická rostlina je totiž protizánětlivá. Má za úkol snižovat zarudnutí i eliminovat svědění či ono zmiňované podráždění. 

K TÉMATU  Vypadá jako dekorace nebo obraz, ale je to radiátor! Už jste slyšeli o designovém topení? Prohlédněte si galerii!

Proti rakovině 

Mnohé výzkumy se shodují v jednom – rostlina sídlící ve stále více domácnostech má být prevencí rakoviny prsu. I když ještě probíhá řada dalších průzkumů a studií, prozatímní zprávy tuto informaci potvrzují. Látky obsažené v rostlině mají minimálně zpomalit progresi rakoviny prsu.  

Zmírnění bolestí artritidy 

Rýmovník v sobě ukrývá mimo jiné také esenciální mastné kyseliny. Ta se používá velice často ve spojitosti s artritidou. Umí totiž zmírnit bolesti, které onemocnění přináší. Látky obsažené v rostlině působí regeneračně. Na svém okenním parapetu by ji tak neměl postrádat žádný sportovec či každý, kdo pravidelně vystavuje pohybový aparát nějaké větší zátěži.  

Za zmiňovanou větší zátěž se považuje i časté sezení nebo sedavé zaměstnání. Jelikož je dnes tak časté, pěstujte rýmovník i vy.  

Další účinky rostliny: 

  • Snižuje stres a potlačuje úzkost 
  • Působí jako diuretikum 

Jak rýmovník užívat 

Rostlinu si nemusíte připravovat jenom ve formě čaje, i když mluvíme o nejčastějším využití rostliny. Bylinku lze zpracovat i jinak – lze z ní připravit med nebo vynikající sirup, kterým si ochutíte vodu z vodovodu.  

Kromě jiného si lze z rýmovníku připravit i mast. Ta se vám bude hodit vždycky, kdy se na ruce či jiné části těla objeví ekzém nebo bodnutí hmyzem či jiné podráždění, o kterém už byla řeč. Zmiňovaný čaj, med nebo sirup využijete při nachlazení nebo ve chvílích, kdy vás budou bolet klouby či vás bude pohlcovat stres. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.

Nepřehlédněte

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek