Středa , 05. 10. 2022

František

Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

17. 06. 2021

Rýmovník však není rostlina odpuzující jen nepříjemný hmyz v podobě komárů nebo drobných mušek. Jedná se o pokojovou rostlinu, která zaujme i svými účinky na zdraví. Lidé si ji pořizují nejen jako odpuzovač, ale také jako léčivku, ke které si stačí jenom přivonět.  

Jak rýmovník pěstovat? 

Rýmovníku se také jinak říká kubánské oregano. Z botanického hlediska se jedná o krátce žijící polokeř. Ovšem každý, kdo rýmovník pěstujte, potvrdí, že je tato rostlina opravdu dlouhodobým společníkem v každém interiéru.  

Nemluvíme o nijak náročné rostlině. Má ráda pobyt na stanovišti teplejším než dvanáct stupňů Celsia, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí, zalévá se jenom s mírou. Co jí vadí, tak průvan a přelití (ale s tím má problém každá pokojová rostlina). Nemá v lásce ani mrazivý vzduch při větrání, tak pozor na to hlavně v zimě.  

Rýmovník a účinky na zdraví 

Prevence i léčba rýmy 

Rýmovník – tak se rostlině neříká jen tak. Přední vlastností je léčit rýmu, případně má fungovat jako prevence. Pokud vás brní nos, často kýcháte a cítíte, že rýma je doslova za rohem, uvařte si z rýmovníku čaj. A než se vám dovře konvice, promněte si listy rostliny mezi prsty a přičichněte si. Budete zírat, jak brzy ucítíte úlevu.  

Pokud rýma ve vaší rodině koluje a vy jí chcete předcházet, jako prevenci si listy mezi prsty sem tam promněte. Rostlina uvolní silice, které proti nepříjemnému nachlazení úspěšně bojují.  

Pro zklidnění pokožky 

Jak již bylo zmíněno, rýmovník funguje jako takový odpuzovač nevítaných hostů v podobě hmyzu. Pokud by se však komár dostal do vaší domácnosti a v noci vás bodl, rostlina svou chybu umí napravit. Zklidňuje podrážděnou pokožku, ať už je tím podrážděním komáří bodnutí nebo jiné zranění či ekzém.  

Tato aromatická rostlina je totiž protizánětlivá. Má za úkol snižovat zarudnutí i eliminovat svědění či ono zmiňované podráždění. 

K TÉMATU  Máte chuť na sladké nebo nějaký zákusek? Zkuste si vybrat ze čtyř receptů na zdravé dobroty z ovesných vloček. Je to snadné a rychlé!

Proti rakovině 

Mnohé výzkumy se shodují v jednom – rostlina sídlící ve stále více domácnostech má být prevencí rakoviny prsu. I když ještě probíhá řada dalších průzkumů a studií, prozatímní zprávy tuto informaci potvrzují. Látky obsažené v rostlině mají minimálně zpomalit progresi rakoviny prsu.  

Zmírnění bolestí artritidy 

Rýmovník v sobě ukrývá mimo jiné také esenciální mastné kyseliny. Ta se používá velice často ve spojitosti s artritidou. Umí totiž zmírnit bolesti, které onemocnění přináší. Látky obsažené v rostlině působí regeneračně. Na svém okenním parapetu by ji tak neměl postrádat žádný sportovec či každý, kdo pravidelně vystavuje pohybový aparát nějaké větší zátěži.  

Za zmiňovanou větší zátěž se považuje i časté sezení nebo sedavé zaměstnání. Jelikož je dnes tak časté, pěstujte rýmovník i vy.  

Další účinky rostliny: 

  • Snižuje stres a potlačuje úzkost 
  • Působí jako diuretikum 

Jak rýmovník užívat 

Rostlinu si nemusíte připravovat jenom ve formě čaje, i když mluvíme o nejčastějším využití rostliny. Bylinku lze zpracovat i jinak – lze z ní připravit med nebo vynikající sirup, kterým si ochutíte vodu z vodovodu.  

Kromě jiného si lze z rýmovníku připravit i mast. Ta se vám bude hodit vždycky, kdy se na ruce či jiné části těla objeví ekzém nebo bodnutí hmyzem či jiné podráždění, o kterém už byla řeč. Zmiňovaný čaj, med nebo sirup využijete při nachlazení nebo ve chvílích, kdy vás budou bolet klouby či vás bude pohlcovat stres. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.

Nepřehlédněte

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek