Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

17. 06. 2021

Rýmovník však není rostlina odpuzující jen nepříjemný hmyz v podobě komárů nebo drobných mušek. Jedná se o pokojovou rostlinu, která zaujme i svými účinky na zdraví. Lidé si ji pořizují nejen jako odpuzovač, ale také jako léčivku, ke které si stačí jenom přivonět.  

Jak rýmovník pěstovat? 

Rýmovníku se také jinak říká kubánské oregano. Z botanického hlediska se jedná o krátce žijící polokeř. Ovšem každý, kdo rýmovník pěstujte, potvrdí, že je tato rostlina opravdu dlouhodobým společníkem v každém interiéru.  

Nemluvíme o nijak náročné rostlině. Má ráda pobyt na stanovišti teplejším než dvanáct stupňů Celsia, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí, zalévá se jenom s mírou. Co jí vadí, tak průvan a přelití (ale s tím má problém každá pokojová rostlina). Nemá v lásce ani mrazivý vzduch při větrání, tak pozor na to hlavně v zimě.  

Rýmovník a účinky na zdraví 

Prevence i léčba rýmy 

Rýmovník – tak se rostlině neříká jen tak. Přední vlastností je léčit rýmu, případně má fungovat jako prevence. Pokud vás brní nos, často kýcháte a cítíte, že rýma je doslova za rohem, uvařte si z rýmovníku čaj. A než se vám dovře konvice, promněte si listy rostliny mezi prsty a přičichněte si. Budete zírat, jak brzy ucítíte úlevu.  

Pokud rýma ve vaší rodině koluje a vy jí chcete předcházet, jako prevenci si listy mezi prsty sem tam promněte. Rostlina uvolní silice, které proti nepříjemnému nachlazení úspěšně bojují.  

Pro zklidnění pokožky 

Jak již bylo zmíněno, rýmovník funguje jako takový odpuzovač nevítaných hostů v podobě hmyzu. Pokud by se však komár dostal do vaší domácnosti a v noci vás bodl, rostlina svou chybu umí napravit. Zklidňuje podrážděnou pokožku, ať už je tím podrážděním komáří bodnutí nebo jiné zranění či ekzém.  

Tato aromatická rostlina je totiž protizánětlivá. Má za úkol snižovat zarudnutí i eliminovat svědění či ono zmiňované podráždění. 

K TÉMATU  Industriální interiér je pro drsné minimalisty jako stvořený. Těmito jednoduchými kroky jej dosáhnete

Proti rakovině 

Mnohé výzkumy se shodují v jednom – rostlina sídlící ve stále více domácnostech má být prevencí rakoviny prsu. I když ještě probíhá řada dalších průzkumů a studií, prozatímní zprávy tuto informaci potvrzují. Látky obsažené v rostlině mají minimálně zpomalit progresi rakoviny prsu.  

Zmírnění bolestí artritidy 

Rýmovník v sobě ukrývá mimo jiné také esenciální mastné kyseliny. Ta se používá velice často ve spojitosti s artritidou. Umí totiž zmírnit bolesti, které onemocnění přináší. Látky obsažené v rostlině působí regeneračně. Na svém okenním parapetu by ji tak neměl postrádat žádný sportovec či každý, kdo pravidelně vystavuje pohybový aparát nějaké větší zátěži.  

Za zmiňovanou větší zátěž se považuje i časté sezení nebo sedavé zaměstnání. Jelikož je dnes tak časté, pěstujte rýmovník i vy.  

Další účinky rostliny: 

  • Snižuje stres a potlačuje úzkost 
  • Působí jako diuretikum 

Jak rýmovník užívat 

Rostlinu si nemusíte připravovat jenom ve formě čaje, i když mluvíme o nejčastějším využití rostliny. Bylinku lze zpracovat i jinak – lze z ní připravit med nebo vynikající sirup, kterým si ochutíte vodu z vodovodu.  

Kromě jiného si lze z rýmovníku připravit i mast. Ta se vám bude hodit vždycky, kdy se na ruce či jiné části těla objeví ekzém nebo bodnutí hmyzem či jiné podráždění, o kterém už byla řeč. Zmiňovaný čaj, med nebo sirup využijete při nachlazení nebo ve chvílích, kdy vás budou bolet klouby či vás bude pohlcovat stres. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Recepty na bezlepkové cukroví vyřeší problém s vánočním mlsáním, pokud máte vy nebo někdo z rodiny intoleranci na lepek. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez cukroví? Takhle se omezovat nemusíte a ani nepoznáte, že je cukroví na stole vlastně bezlepková dieta.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.

Výběr článků

Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.

Nepřehlédněte

I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek