Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

17. 06. 2021

Rýmovník však není rostlina odpuzující jen nepříjemný hmyz v podobě komárů nebo drobných mušek. Jedná se o pokojovou rostlinu, která zaujme i svými účinky na zdraví. Lidé si ji pořizují nejen jako odpuzovač, ale také jako léčivku, ke které si stačí jenom přivonět.  

Jak rýmovník pěstovat? 

Rýmovníku se také jinak říká kubánské oregano. Z botanického hlediska se jedná o krátce žijící polokeř. Ovšem každý, kdo rýmovník pěstujte, potvrdí, že je tato rostlina opravdu dlouhodobým společníkem v každém interiéru.  

Nemluvíme o nijak náročné rostlině. Má ráda pobyt na stanovišti teplejším než dvanáct stupňů Celsia, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí, zalévá se jenom s mírou. Co jí vadí, tak průvan a přelití (ale s tím má problém každá pokojová rostlina). Nemá v lásce ani mrazivý vzduch při větrání, tak pozor na to hlavně v zimě.  

Rýmovník a účinky na zdraví 

Prevence i léčba rýmy 

Rýmovník – tak se rostlině neříká jen tak. Přední vlastností je léčit rýmu, případně má fungovat jako prevence. Pokud vás brní nos, často kýcháte a cítíte, že rýma je doslova za rohem, uvařte si z rýmovníku čaj. A než se vám dovře konvice, promněte si listy rostliny mezi prsty a přičichněte si. Budete zírat, jak brzy ucítíte úlevu.  

Pokud rýma ve vaší rodině koluje a vy jí chcete předcházet, jako prevenci si listy mezi prsty sem tam promněte. Rostlina uvolní silice, které proti nepříjemnému nachlazení úspěšně bojují.  

Pro zklidnění pokožky 

Jak již bylo zmíněno, rýmovník funguje jako takový odpuzovač nevítaných hostů v podobě hmyzu. Pokud by se však komár dostal do vaší domácnosti a v noci vás bodl, rostlina svou chybu umí napravit. Zklidňuje podrážděnou pokožku, ať už je tím podrážděním komáří bodnutí nebo jiné zranění či ekzém.  

Tato aromatická rostlina je totiž protizánětlivá. Má za úkol snižovat zarudnutí i eliminovat svědění či ono zmiňované podráždění. 

K TÉMATU  Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Proti rakovině 

Mnohé výzkumy se shodují v jednom – rostlina sídlící ve stále více domácnostech má být prevencí rakoviny prsu. I když ještě probíhá řada dalších průzkumů a studií, prozatímní zprávy tuto informaci potvrzují. Látky obsažené v rostlině mají minimálně zpomalit progresi rakoviny prsu.  

Zmírnění bolestí artritidy 

Rýmovník v sobě ukrývá mimo jiné také esenciální mastné kyseliny. Ta se používá velice často ve spojitosti s artritidou. Umí totiž zmírnit bolesti, které onemocnění přináší. Látky obsažené v rostlině působí regeneračně. Na svém okenním parapetu by ji tak neměl postrádat žádný sportovec či každý, kdo pravidelně vystavuje pohybový aparát nějaké větší zátěži.  

Za zmiňovanou větší zátěž se považuje i časté sezení nebo sedavé zaměstnání. Jelikož je dnes tak časté, pěstujte rýmovník i vy.  

Další účinky rostliny: 

  • Snižuje stres a potlačuje úzkost 
  • Působí jako diuretikum 

Jak rýmovník užívat 

Rostlinu si nemusíte připravovat jenom ve formě čaje, i když mluvíme o nejčastějším využití rostliny. Bylinku lze zpracovat i jinak – lze z ní připravit med nebo vynikající sirup, kterým si ochutíte vodu z vodovodu.  

Kromě jiného si lze z rýmovníku připravit i mast. Ta se vám bude hodit vždycky, kdy se na ruce či jiné části těla objeví ekzém nebo bodnutí hmyzem či jiné podráždění, o kterém už byla řeč. Zmiňovaný čaj, med nebo sirup využijete při nachlazení nebo ve chvílích, kdy vás budou bolet klouby či vás bude pohlcovat stres. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?

Nepřehlédněte

Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek