Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
bílá japonská ředkev
Bílá japonská ředkev je mnohem větší, než ředkvičky, které běžně známe. (foto: 123RF)

31. 03. 2022

Bílá japonská ředkev neboli daikon

Bílá kořenová zelenina, která příjemně křupe, pochází z Asie. Zatímco v asijských nebo třeba japonských receptech je běžnou součástí, u nás už tak hojně používaná není. A je to velká škoda, protože jídlu může dodat zajímavou chuť, nemluvě o tom, že přináší i benefity pro naše zdraví.

Jak chutná?

Bílá japonská ředkev vám může chuťově připomínat červenou ředkvičku, je ale mnohem méně výrazná a ne tolik štiplavá, ba spíše naopak. Bílá ředkev je totiž lehce nasládlá a pokrmům dodává zajímavou texturu.

Použití v kuchyni i v kosmetice

Pro někoho méně známá zelenina se pěstuje po celém světě. Využíváme ji nejen v kuchyni, ale také v kosmetice, kde nachází uplatnění olej získávaný ze semen. Mnoha zemědělcům slouží daikon jako krycí plodina, která zlepší kvalitu a zdraví půdy, a následně tak zvýší její výnos.

bílá japonská ředkev
Daikon skvěle ladí například s jarní cibulkou. (foto: 123RF)

Bílá japonská ředkev roste pomaleji, dorůstá ale mnohem většího vzrůstu nežli všem známé malé červené ředkvičky. Vysévá se v polovině léta a za chladnějšího počasí na jeho konci se sklízí.

Jak prospívá zdraví?

Bílá japonská ředkev obsahuje jen velmi málo kalorií, proto je vhodna do redukčního jídelníčku. Zároveň je ale nutno vyzdvihnout, že pokud jde o obsah živin, budete mile překvapeni, co všechno v ní najdete. Tato opomíjená zelenina v sobě ukrývá vysoký obsah draslíku, nemalé množství vitamínu C a také kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, hořčík, měď nebo fosfor.

Mějte proto na paměti, že může podpořit celkové zdraví, prospívá imunitnímu systému a díky obsahu již zmiňované kyseliny listové, která se podílí na produkci červených krvinek a také buněčném růstu, je bílá japonská ředkev vhodná pro těhotné ženy. To už je poměrně dost důvodů, proč ji zařadit do svého stálého jídelníčku.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 15. - 16. 12. 2018. Vyhýbejte se chemikáliím a tvrdému alkoholu. Pozor i na oči!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek