Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
bílá japonská ředkev
Bílá japonská ředkev je mnohem větší, než ředkvičky, které běžně známe. (foto: 123RF)

31. 03. 2022

Bílá japonská ředkev neboli daikon

Bílá kořenová zelenina, která příjemně křupe, pochází z Asie. Zatímco v asijských nebo třeba japonských receptech je běžnou součástí, u nás už tak hojně používaná není. A je to velká škoda, protože jídlu může dodat zajímavou chuť, nemluvě o tom, že přináší i benefity pro naše zdraví.

Jak chutná?

Bílá japonská ředkev vám může chuťově připomínat červenou ředkvičku, je ale mnohem méně výrazná a ne tolik štiplavá, ba spíše naopak. Bílá ředkev je totiž lehce nasládlá a pokrmům dodává zajímavou texturu.

Použití v kuchyni i v kosmetice

Pro někoho méně známá zelenina se pěstuje po celém světě. Využíváme ji nejen v kuchyni, ale také v kosmetice, kde nachází uplatnění olej získávaný ze semen. Mnoha zemědělcům slouží daikon jako krycí plodina, která zlepší kvalitu a zdraví půdy, a následně tak zvýší její výnos.

bílá japonská ředkev
Daikon skvěle ladí například s jarní cibulkou. (foto: 123RF)

Bílá japonská ředkev roste pomaleji, dorůstá ale mnohem většího vzrůstu nežli všem známé malé červené ředkvičky. Vysévá se v polovině léta a za chladnějšího počasí na jeho konci se sklízí.

Jak prospívá zdraví?

Bílá japonská ředkev obsahuje jen velmi málo kalorií, proto je vhodna do redukčního jídelníčku. Zároveň je ale nutno vyzdvihnout, že pokud jde o obsah živin, budete mile překvapeni, co všechno v ní najdete. Tato opomíjená zelenina v sobě ukrývá vysoký obsah draslíku, nemalé množství vitamínu C a také kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, hořčík, měď nebo fosfor.

Mějte proto na paměti, že může podpořit celkové zdraví, prospívá imunitnímu systému a díky obsahu již zmiňované kyseliny listové, která se podílí na produkci červených krvinek a také buněčném růstu, je bílá japonská ředkev vhodná pro těhotné ženy. To už je poměrně dost důvodů, proč ji zařadit do svého stálého jídelníčku.

K TÉMATUCestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.

Nepřehlédněte

Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek