Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
bílá japonská ředkev
Bílá japonská ředkev je mnohem větší, než ředkvičky, které běžně známe. (foto: 123RF)

31. 03. 2022

Bílá japonská ředkev neboli daikon

Bílá kořenová zelenina, která příjemně křupe, pochází z Asie. Zatímco v asijských nebo třeba japonských receptech je běžnou součástí, u nás už tak hojně používaná není. A je to velká škoda, protože jídlu může dodat zajímavou chuť, nemluvě o tom, že přináší i benefity pro naše zdraví.

Jak chutná?

Bílá japonská ředkev vám může chuťově připomínat červenou ředkvičku, je ale mnohem méně výrazná a ne tolik štiplavá, ba spíše naopak. Bílá ředkev je totiž lehce nasládlá a pokrmům dodává zajímavou texturu.

Použití v kuchyni i v kosmetice

Pro někoho méně známá zelenina se pěstuje po celém světě. Využíváme ji nejen v kuchyni, ale také v kosmetice, kde nachází uplatnění olej získávaný ze semen. Mnoha zemědělcům slouží daikon jako krycí plodina, která zlepší kvalitu a zdraví půdy, a následně tak zvýší její výnos.

bílá japonská ředkev
Daikon skvěle ladí například s jarní cibulkou. (foto: 123RF)

Bílá japonská ředkev roste pomaleji, dorůstá ale mnohem většího vzrůstu nežli všem známé malé červené ředkvičky. Vysévá se v polovině léta a za chladnějšího počasí na jeho konci se sklízí.

Jak prospívá zdraví?

Bílá japonská ředkev obsahuje jen velmi málo kalorií, proto je vhodna do redukčního jídelníčku. Zároveň je ale nutno vyzdvihnout, že pokud jde o obsah živin, budete mile překvapeni, co všechno v ní najdete. Tato opomíjená zelenina v sobě ukrývá vysoký obsah draslíku, nemalé množství vitamínu C a také kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, hořčík, měď nebo fosfor.

Mějte proto na paměti, že může podpořit celkové zdraví, prospívá imunitnímu systému a díky obsahu již zmiňované kyseliny listové, která se podílí na produkci červených krvinek a také buněčném růstu, je bílá japonská ředkev vhodná pro těhotné ženy. To už je poměrně dost důvodů, proč ji zařadit do svého stálého jídelníčku.

K TÉMATU  Pozvánka za kulturou: Taneční inscenace La Mar. Tip na zážitek v prosinci!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také si spolu vaši domácí mazlíčci dobře rozumí? Podívejte se, jak si kočky a psi hrají s ptačími kamarády všeho druhu, jako jsou papoušci, kuřátka, slepice nebo kachny. Zvířátka umí být opravdu rozpustilá!
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Plánujete si nechat v létě udělat piercing? V tom případě je dobré si předtím něco zjistit. Ne každý čerstvý piercing se v létě dokáže rychle zahojit. A navíc vás čeká i mnoho dalších nepříjemností.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.

Výběr článků

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.

Nepřehlédněte

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Tak ještě asi před deseti lety mělo vyhledávání partnera na internetu špatnou pověst. Ženy se bály, že inzeráty na seznamkách zadávají pouze zoufalci nebo muži, kteří touží po nezávazném sexuálním vztahu. Doba se však změnila. Internetové seznamky jsou dnes uznávaným seriózním způsobem, jak najít toho pravého. Šance je tedy vysoká.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek