Rodina

Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Hlídání vnoučat je dobré pro budování rodinných vztahů
zdroj: 123RF.com
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.

Hlídání ano, zneužívání ne

Většina prarodičů je se svými vnoučaty určitě ráda. A také rádi pomohou. Ovšem pokud se jedná o hlídání od pondělí do pátku, je řada babiček opatrnější. Mají své koníčky, někdy i práci, a také si chtějí si dopřát dostatek pohodlí, které neměly době, kdy chodily do zaměstnání. A je to dobře. Každodenní péče patří rodičům. Hlídání by se nemělo zvrhnout ve zneužívání. Chtějí po vás děti, abyste šla do předčasného důchodu a starala se o vnouče, zatímco ony budou pokračovat ve své kariéře? Zvažte velmi pečlivě, zda se necháte přesvědčit. Nižší důchod vám už zůstane navždy. Budou vám děti tuto každoměsíční ztrátu kompenzovat až do konce života? Určitě je nejhorší slyšet věty typu: „Ty se svým vnoučatům málo věnuješ, vždyť je skoro neznáš.“ „Ty nás nemáš ráda.“ „Ale sestře (bratrovi) hlídáš děti víc.“

Hlavně nepodlehnout

Takové citové vydírání vás může trápit. Začnete mít pocit, že jste zlá babka, která někde skotačí, místo aby seděla doma v bačkorách a povídala vnoučatům pohádky. Ale tahle doba už dávno minula a vy máte právo na svůj volný čas a svůj soukromý život. Nenechte si ho vzít a řídit dospělými dětmi. Samozřejmá je pomoc v krizových situacích, jako je nemoc dítěte či dospělého, stěhování, dlouhodobá pracovní cesta jednoho z rodičů a podobně. Nebo například pravidelné hlídání třeba jednou, maximálně dvakrát týdně, pokud jsou rodiče vytíženi do večera (odpolední směny apod.). V ostatních případech, kdy rodiče jdou jen za svými koníčky typu „zápasy, tréninky, kina, hospody, karty, dámské jízdy,“ hlídejte jen tehdy, když se vám opravdu chce a máte čas.
Vydržte výčitky vašich dětí. Ony si musí zkoordinovat svůj čas, případně stanovit priority – zájmy nebo děti? A pochopit, že čas se svými dětmi mají trávit především ony.

Nenechte se nutit, když nechcete hlídat

Je to váš čas a vy určíte, jak si jej užijete. Zda se svými vnoučaty, nebo s přítelkyněmi, sportem, na výstavě či v kině. Jen zvažte, jak často chcete být se svými potomky a vnoučaty v kontaktu. Může se totiž stát, že když nebudete trávit se svými vnoučaty čas v době jejich růstu a dospívání, nebudou vám rozumět. Až budou dospělé, jejich vztah k vám pak může být spíše formální, než vřelý. A tak se ochudíte o lásku nejbližších bytostí. Blízký vztah se totiž buduje dlouhá léta a začít se musí včas. Jestliže tedy chcete, aby si vás vaši vnuci pamatovali a vzpomínali na to, co všechno zažili se svou babičkou, strávili s vámi vaše narozeniny či Vánoce, hlídejte. Stačí občas, každý kontakt se počítá.

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

 • Nemám ráda ty staré “diblice”, co je vnoučata nudí, “nenaplňují” je. Lepší jsou pro ně kosmetické salony, plastiky, módní výstřelky, žvanění s moderními nehty u kafíčka s podobnými kr….mi. Kam se ztrácejí ty rozumné, umírněné, milující babičky ( a maminky i tátové) už 3 desítky let? Může se pak někdo divit, že rodiny se v tomto rozdivočelém prostředí nezakládají, existující se rozpadají, když základní hodnoty se ztrácejí? Takové stařešinky jsou nakonec odkázány fakt jenom na podobné “kamarádky” a “kamarády” a nakonec jsou takoví rádi, když se dostanou někam do péče, kde jim aspoň někdo hrnek vody podá. A DOBŘE TAKOVÝM TAK, takovým to ze srdce přeju. A vůbec nejsem zlá osoba.

  • Nemáte ráda ty staré .. ??? Všechny takové nejsou paní Věrko, či jak se jmenujete. Dnešní mladé maminky si dovolují na starší tolik, co bychom si v mládí nikdy nedovolily. Mladé mámy si kladnou podmínky, když babička chce vidět vnučku, nesmíš jí donést to, nepůjčím ti ji, protože jsi se rozvedla s tátou a další a další příběhy bych Vám mohla vykládat. Jakým právem mladá maminka staví svou matku do laťe? Zapomínají, že jednou budou taky staré a jejich děti jsou pro ně vzorem. Nejsem typ babičky, která chodí po salonech, ráda bych hlídala svou vnučku, ale dcera mi to nedovolí. Ne proto, že jsem taková NĚJAKÁ babička, jen proto, že jsem si dovolila rozvést se s jejím otcem alkoholikem a ona se přes to nemůže přenést. Važte slova mladá maminko ..

   • Přesně tak souhlasim s vámi jsem také babicka jsem v důchodu a ještě nejsem na odpis jsem zaplatpanbu ještě celkem Čupr miluju svoje vnoučata nadevse ale musí to mít mantinely nesmí se to stát otroctvím a když si babicka zajděte na kosmetiku nebo kafe atd proč ne mladá dámo premyslejte být babičkou není otroctví a to podotýkám ze tento kosmetický typ vůbec nejsem ale chápu to vždyť i babicka muže být krasna

    • A potom, vetsina babicek mensich deti je v produktivnim veku, chodi do zamestnani a musi vypadat slusne, a k tomu i ta kosmetika patri. Pokud zeny odchazi a odchazet do duchodu budou v sedesati peti letech, budou brzo moct hlidat akorat tak pravnoucata. Pry kam se ztraci ty umirnene babicky…… Kam asi, do pracovniho procesu, aby si devenky co si poridi deti mohly dupnout,tohle chci, tohle jim kup, odjizdime, starej se….. Aby na to vubec mely, ty umirnene babicky. Pokud se, pani verko nemaji ztracet ” zakladni hodnoty,” onen hrnek vody by mel kazdy podat s uctou a laskou, ne z nutnosti. Protirecite si….. Naprosto sohlasim s damami a jejich reakcemi na Vasi pznamku. Dnesni matky si neskutecne dovoluji na svoje matky, tchyne, necht mi vsichni odpusti, ale vetsina, ne vsechy, ale vetsina mladych maminek ma nevymachanou … usta … Slysim to dnes a denne, spouste tech mladych zen bych zakazala otevirat usta na verejnosti. Proto dekuji svoji dceri, ze pochopila pravidla slusneho chovani, deti mi da na hlidani kdyz ja chci, priveze, odveze, nevydira….. Ono dveste kilometru daleko se tezko vydira…. 🙂 . Dekuji svemu synovi ze privedl snachu ktera se zepta, jestli mi hlidani vyhovuje, preju vsem hlidacim babickam jen radost z deti, vnoucat. Podepsana babicka ( zatim ) ctyr kousku.

  • Jo, zrovna ti, co se při každé příležitosti koukají zbavit svých dětí, aby se sami mohli “realizovat” nebo bavit, se určitě pak s těmi hrnky vody přetrhnou, už to vidím v růžových barvách. 😀

  • Fakt si myslíte,ze babičky se musi podřizovat? Ne ne, dnesni starší generace chce žít a užívat si…..cestovat, poznavat to, co za svého mládí nemohly…..taková byla doba. Prostě žijeme na plno. Své děti máme dospělé , maji sve rodiny, se vším co k tomu patří. Tedy i děti a starost o ně. Babička si je vezme, když ma čas a chuť.

   • Já si třeba nemyslím, že se babičky musejí podřizovat. Hanba by mě fackovala. Ale pokud generace současných babiček (nyní věk +- 60 let) užívala komfortu svých matek, které jim hlídaly a vyzvedávaly děti ze školky, jezdily s nimi na dovolené, měly je přes všechny prázdniny jako to bylo v mém případě, a teď nemají zájem ani o svoje vnoučata, jsem zvědavá, od koho čekají, že jim jednou donese do pečovatelského domu minerálky, ovoce a pleny a bude si s nimi povídat – jestli jejich děti, které byly pečené vařené u svých babiček, nebo vnoučata, o které se zajímá letmo párkrát za rok. Za jejich vyhlídky bych nedala ani zlámanou grešli.

    • Mila paní nevím jak kdo je mi 60 ale ujišťuji vás ze mne děti nikdo nehlidal a to jsem měla první dítě v 18 a ujišťuji vás ze to žádný komfort nebyl poradna Řehole a ja byla sama manžel tenkrát na 2 létě základní službě žádná sranda ale mne to nevadilo a nikdy ode mne nikdo neslyšel ach jo mám porad děti za krkem od toho jsem byla matka a byla jsem s nimi porad mi rodiče by mi dali si stěžovat nicméně svoje vnoučata hlídam a miluji je

  • Souhlasim s Vami,mam presne takovou tchyni..hlidat nechce a nebude,dceru vidi max jednou za mesic az dva.Uz jsem se s tim smirila a neresim to,nikoho nemuzete nutit,kdyz nechce.Nastesti je pravym opakem ma maminka,ta je uzasna a pro dceru je skvelou babickou a dcera ji miluje.

  • Dobrý den, komentáře se zveřejňují, ovšem nejprve jsou zaslány systémem ke schválení. Chceme se tak vyhnout především tomu, že budou lidé do komentářů dávat reklamní sdělení.

   • Cenzura???? No tak sem teda jeste nekdy pujdu. To je jako s jednim ” nejnenovanym portalem, kde 99 % textu prekryje reklama….. Dekuju.

 • babička a dědeček se za svých mladších časů mezi 45-60 lety vnoučkovi věnovali , nyní když je jim po 70 , když je vnoučkovi již 28 let , se na ně nejede ani podívat ani nezavolá . asi tak

 • Dobry den, proc ma, prosim, holcicka na fotce ocni stiny a rtenku? Prijde mi to naprosto nevhodne. Nebo se mi to snad jen zda?

 • Mám 64let a první vnučku.Je to úžasné a tepve při ní jsem pochopila,jak je to úžasný život s malým človíčkem.Děti mě nechaly čekat a já už to zapomněla.Měla jsem je mladá.Ale nyní si to fakt užívám a myslím,že babičky které vůbec nehlídají,neví o co přichází.Ale je to jejich věc a jejich “jediný” život a je na nich,jak ho prožijí. Marie

 • Hlídala jsem dvě vnoučata od dcery,protože u nás bydleli,tak to bylo OK,pak jsme jim pomohli postavit dům,odstěhovali se 17 km od nás a časem se jim narodil další vnuk,dcera i její manžel podnikají,tak dcera změnilam pracovní dobu na čtvrtky,soboty a neděle a já jí vyšla vstříc,aby nepřišla o zákaznice,Čtvrtky já tam,v pátek odpoledne ona se třemi dětmi k nám,k tomu si koupili chalupu,tak můj manžel jezdil každý víkend se zetěm pracovat tam.Já v pátek navařila,napekla,nachystala vše pro všechny a tak to šlo 2 a půl roku.Už jsem byla unavená,protože dcera dělala dle dohody se zákaznicemi třeba od 6 hodin do 19,přijela,vykoupala dítě,dala mu najíst a dala ho spát a to byla její péče.Najednou se vše změnilo,protože jsem řekla,že by občas mohla mít o víkendu volno a od té doby nejezdí vnuk chodí do školky a velké děti sem nesmějí.Naštěstí ten nejstarší 21 let má auto a jezdí za námi pomoci,co potřebujem apod.Tak to je moje zkušenost.

 • Každý člověk je jiný. Mně byla moje babička víc než babičkou, trávila jsem s ní veškeré prázdniny, odpoledne po školce i po škole, učila mě odmala vařit, brala mě s sebou na chatu, na rekreace, samozřejmě i s dědou. Když se mi narodil syn, nedovolila bych si zatěžovat ji odchovem další generace, a trochu jsem čekala, že teď převezme štafetu moje máti, když se mnou vzhledem k výše psanému moc práce neměla. Bohužel se tak nestalo, tak jsem jenom tiše záviděla kolegyni z práce jejich akční babičku, co sice nepekla buchty a nečetla pohádky, jak bývá zvykem, ale pořád brala kluky tu do plavečáku, tu do ZOO, tu opékat buřty… Je mi to líto hlavně kvůli synovi, spokojil by se i jen s tou čtecí babičkou, ale museli jsme se obejít bez ní.

 • Kdyby babicky odcházely do důchodu po padesátce jako dřív,měly by sílu hlídat vnoučata.Po šedesátce jsou tak z práce zmasakrované,že jsou rády,že se postarají o sebe.

  • Moji mamce je 88 a zrovinka dnes u sebe ma pravnucku, ted uz je ji 7, ale hlidavala ji i jako dvouletou. Pul dne zadny problem, mala vedela, ze se s prababickou asi nebude honit kolem stolu.

 • Prvního a posledního vnoučete jsem se dočkala krátce před padesátkou. Byla jsem taky akční a vypadala docela mladě. Upozorňovala jsem mladé, že asi moc hlídací nebudu. Ani sama nevím, k to přišlo, najednou jsem hlídací byla. A vůbec mi nevadí, že jsem míst sportu vzala kočárek, později hračky na písek a sváču, zkrátka jsem si ty roky užila. Dítěti to prospívalo, dcera si oddychla, my spolu zahradničili, vařili, pekli, a obráželi dětská hřiště. Neodsuzuju ani babičky, co nehlídají, ani ty, co hlídají pořád. Je to každého volba, jak stráví volný čas. Hlídala jsem, ale vždycky měla svoje koníčky. Dneska je vnuk ve škole a je to už jiné. I tak jsem nablízku, občas potřebuje ně, s čím si rodiče rady nevědí . A jak říkal Neruda – vším jsem byl rád – i já byla ráda. Ty roky totiž utečou a nevrátí se. Ráda vzpomínám na všechny naše zážitky. Já stárnu, vnouček jde do puberty už to je prostě jinak.

 • Maminky dnes rodí ve věku, kdy je babičce už tolik, že hlídání nezvládá. Už by tak pomalu potřebovala sama nějakou péči. Nehledě na to, že moje děti nehlídal nikdo. A nikdy jsme si s manželem nemysleli, že máme nějaké právo to po někom chtít. Děti jsme chtěli a počítali s tím, že jako rodiče se budeme muset starat. Dnes se každé třetí manželství rozpadne, protože není důvod dělat žádný kompromis. Žena není finančně závislá na manželovi, že děti přijdou o rodinu ji nezajímá, protože jí jde především o sebe. Myslí si, že to zvládne. Opak je pravdou, potom obtěžuje, koho může.

Reklama

Reklama