Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Vypadá jako avokádo, ale není to avokádo. Je to totiž ecovado

Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
ecovado
Ecovado je ekologická náhražka tolik oblíbeného avokáda.

10. 02. 2023

Udržitelné avokádo? Existuje

Ecovado je zjednodušeně řečeno udržitelné avokádo, které navrhla britská designérka Arina Shokouhi. Obyčejné avokádo má mnoho zdraví a tělu prospěšných látek. Jenže abyste si takový avokádový toast mohli ke snídani dopřát, musí nejprve vyrůst a pak se přesunout z jednoho konce světa na druhý. Stojí to nejenom spoustu peněz, ale také vody, lidské síly a paliva. Na jeden kus avokáda totiž připadá až 320 litrů vody a to už je nezanedbatelné množství, uvědomíte-li si, že třeba sníte tři do týdne.

A takových, jako jste vy, je plný svět. Avokádo je hit! Každý chce jíst avokádové toasty a guacamole a dělat avokádovo čokoládové zákusky. Zkrátka řečeno se avokádo musí pěstovat ve velkém, aby se nakrmila obrovská poptávka, a proto se kácí lesy, čímž půda degraduje. Snižují se také zásoby pitné vody. V některých oblastech lidé nemají pitnou vodu, protože padne na pěstování avokáda, ale dost už, tomu jsme se věnovali v našem jiném článku.

Z těchto důvodů designérka Arina Shokouhi, která je absolventkou prestižní londýnské školy Central Saint Martin, navrhla ekologické avokádo, které trefně nazvala ecovado. Představuje udržitelnou variantu všem dobře známého avokáda. Prakticky ale s avokádem, jak ho známe, nemá nic společného.

Z čeho se ecovado skládá?

Ecovado se skládá z rozmanitých ingrediencí, například z lískových oříšků, jablka, řepkového oleje a fazolí. Pecku v něm supluje obyčejný vlašský ořech. Jemnou a krémovou směs designérka zabalila do umělé slupky, která je věrnou kopií té avokádové. Je vyrobena z vosku a obarvena potravinářským barvivem. Obal je biologicky rozložitelný a kompostovatelný anebo si z něj můžete vyrobit ekologickou svíčku.

Co země, to jiné ecovado

Jediným problémem je, že ecovado se ještě nevyrábí. Brzy na to prý ale dojde. Otázkou ovšem zůstává, jaké ingredience by ecovado obsahovalo v různých zemích po celém světě. Tento prototyp ecovada je totiž vyroben pouze pro britský trh, ze surovin, které se v Británii běžně prodávají a pěstují. Jenže jiné složení bude mít ecovado u nás, jiné v Mexiku a jiné třeba v Japonsku. Další otázkou je, kolik by takové ekoavokádo vůbec stálo a zdali by ho lidé kupovali. Je to tedy jen hudba budoucnosti nebo zcela realistická myšlenka, která se už brzy zhmotní?

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu
ecovado
Ecovado je promyšlené do detailu a má všechny vlastnosti avokáda.

Klasické avokádo neprospívá planetě ani našemu tělu

Výrazným plusem ecovada by ale tedy rozhodně bylo to, že by neničilo naši planetu i to, že by chutnalo úplně stejně jako klasické avokádo. Možná. Snad. Zatím je ale dobré si uvědomit, že konzumování avokáda ve velkém není prospěšné nejen pro naši planetu, ale i pro naše tělo. Přece jen je výrazným zdrojem tuků, i když zdravých, a když si denně dopřejete jedno avokádo k snídani, denní tukový limit již máte téměř splněný. Kdo tedy drží například redukční dietu, ten by měl konzumaci avokáda výrazně omezit.

Láká vás ecovado k snídani? Brzy možná v obchodech budete mít na výběr. Přinejmenším řepkový olej, který je v jeho základu, u nás máme hojně k dostání. Pak také zůstává pravdou, že výživové vlastnosti pravého avokáda ecovadem nenahradíme, jeho minimální dopad na přírodu je však velký bonus.

Ecovado v kostce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Zdroje článku:
www.forbes.cz, trendwatcher.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.

Výběr článků

Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?

Nepřehlédněte

Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek