Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Vypadá jako avokádo, ale není to avokádo. Je to totiž ecovado

Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
ecovado
Ecovado je ekologická náhražka tolik oblíbeného avokáda.

10. 02. 2023

Udržitelné avokádo? Existuje

Ecovado je zjednodušeně řečeno udržitelné avokádo, které navrhla britská designérka Arina Shokouhi. Obyčejné avokádo má mnoho zdraví a tělu prospěšných látek. Jenže abyste si takový avokádový toast mohli ke snídani dopřát, musí nejprve vyrůst a pak se přesunout z jednoho konce světa na druhý. Stojí to nejenom spoustu peněz, ale také vody, lidské síly a paliva. Na jeden kus avokáda totiž připadá až 320 litrů vody a to už je nezanedbatelné množství, uvědomíte-li si, že třeba sníte tři do týdne.

A takových, jako jste vy, je plný svět. Avokádo je hit! Každý chce jíst avokádové toasty a guacamole a dělat avokádovo čokoládové zákusky. Zkrátka řečeno se avokádo musí pěstovat ve velkém, aby se nakrmila obrovská poptávka, a proto se kácí lesy, čímž půda degraduje. Snižují se také zásoby pitné vody. V některých oblastech lidé nemají pitnou vodu, protože padne na pěstování avokáda, ale dost už, tomu jsme se věnovali v našem jiném článku.

Z těchto důvodů designérka Arina Shokouhi, která je absolventkou prestižní londýnské školy Central Saint Martin, navrhla ekologické avokádo, které trefně nazvala ecovado. Představuje udržitelnou variantu všem dobře známého avokáda. Prakticky ale s avokádem, jak ho známe, nemá nic společného.

Z čeho se ecovado skládá?

Ecovado se skládá z rozmanitých ingrediencí, například z lískových oříšků, jablka, řepkového oleje a fazolí. Pecku v něm supluje obyčejný vlašský ořech. Jemnou a krémovou směs designérka zabalila do umělé slupky, která je věrnou kopií té avokádové. Je vyrobena z vosku a obarvena potravinářským barvivem. Obal je biologicky rozložitelný a kompostovatelný anebo si z něj můžete vyrobit ekologickou svíčku.

Co země, to jiné ecovado

Jediným problémem je, že ecovado se ještě nevyrábí. Brzy na to prý ale dojde. Otázkou ovšem zůstává, jaké ingredience by ecovado obsahovalo v různých zemích po celém světě. Tento prototyp ecovada je totiž vyroben pouze pro britský trh, ze surovin, které se v Británii běžně prodávají a pěstují. Jenže jiné složení bude mít ecovado u nás, jiné v Mexiku a jiné třeba v Japonsku. Další otázkou je, kolik by takové ekoavokádo vůbec stálo a zdali by ho lidé kupovali. Je to tedy jen hudba budoucnosti nebo zcela realistická myšlenka, která se už brzy zhmotní?

K TÉMATU  Nejznámější lyžařská střediska v Evropě. Už jste je navštívily?
ecovado
Ecovado je promyšlené do detailu a má všechny vlastnosti avokáda.

Klasické avokádo neprospívá planetě ani našemu tělu

Výrazným plusem ecovada by ale tedy rozhodně bylo to, že by neničilo naši planetu i to, že by chutnalo úplně stejně jako klasické avokádo. Možná. Snad. Zatím je ale dobré si uvědomit, že konzumování avokáda ve velkém není prospěšné nejen pro naši planetu, ale i pro naše tělo. Přece jen je výrazným zdrojem tuků, i když zdravých, a když si denně dopřejete jedno avokádo k snídani, denní tukový limit již máte téměř splněný. Kdo tedy drží například redukční dietu, ten by měl konzumaci avokáda výrazně omezit.

Láká vás ecovado k snídani? Brzy možná v obchodech budete mít na výběr. Přinejmenším řepkový olej, který je v jeho základu, u nás máme hojně k dostání. Pak také zůstává pravdou, že výživové vlastnosti pravého avokáda ecovadem nenahradíme, jeho minimální dopad na přírodu je však velký bonus.

Ecovado v kostce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Zdroje článku:
www.forbes.cz, trendwatcher.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Nepřehlédněte

Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek