Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Kde se vzaly vánoční tradice aneb 5 zajímavostí, které (možná) nevíte

Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
vánoční
Opět zase po roce, jsou tu milované Vánoce.

17. 12. 2021

Vánoční tradice, dnes se jich dodržuje celá řada. Patří mezi ně například štědrovečerní večeře (tuhle tradici máme moc rádi), od které by nikdo neměl vstávat, dokud se nedojí. Zpravidla je složena z polévky zelné nebo rybí a kapra s bramborovým salátem. Jenže víte, kde se třeba takový kapr na stole vzal? To je jenom jedna z vánočních zajímavostí, které vám přinášíme.

Kapr už od 19. století

V řadě domácností je tím hlavním jídlem štědrovečerní tabule řízek. Ale vánoční tradice velí, že se o Vánocích podává kapr s bramborovým salátem. Z dostupných údajů vyplývá, že se kapr začal objevovat v českých domácnostech už kolem 19. století. Tehdy se však týkal hlavně domácností v rybníkářských oblastech nebo zámožnějších rodin.

Zatímco dnes kapra smažíme, tehdy se upravoval takzvaně na modro čili se vařil ve zředěném octě nebo bílém víně společně s kořenovou zeleninou. Případně se připravoval na černo, kdy se pekl v omáčce složené z mandlí a perníku nebo povidel a ořechů. Obalovaný kapr se začal připravovat až díky nejmenované kuchařce, která tento recept uvedla hned po svém vydání v roce 1895. Mezi všechny společenské třídy se však obalovaný kapr dostal až po konci druhé světové války a je na našich stolech dodnes.  

Kde se vzal, tu se vzal, bramborový salát 

U jídla ještě zůstaneme. Co takový bramborový salát, kde ten se vzal? Přece jenom je také součástí štědrovečerní tabule. V tomto případě je původ bramborového salátu nejasný. Pravděpodobně ale vznikl tak, že se jednoduše daly dohromady zbytky jídla, které bylo škoda vyhodit.

Adventní věnec na stůl i na dveře

Další velmi známá a oblíbená vánoční tradice je adventní věnec, který se umísťuje na stůl a jehož součástí jsou čtyři svíčky, které mají za úkol odpočítávat dny do Štědrého dne. Z dostupných údajů vyplývá, že se adventní věnec objevil v českých domácnostech až po sametové revoluci, ovšem součástí vánočních tradic byl už dříve. Pravděpodobně se do světa dostal společně s příchodem křesťanství, ale názory na to se poměrně liší. Co se však neliší, tak jeho současné vnímání. Je to typická vánoční dekorace.

K TÉMATU  Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Ať už jste členem věřící rodiny nebo té ateistické, v obou případech váš adventní věnec na stole vypadá stejně. Jeho hlavní součástí je kruh a čtyři svíce, které mají být symbolem čtyř světových stran. Svíčky by se měly zpravidla zapalovat proti směru hodinových ručiček.  

Lití olova odhalí budoucnost

Mezi vánoční zajímavosti patří i lití olova. I když je to poměrně nebezpečný zvyk, je v moderních domácnostech poměrně oblíbený. Přece jenom, koho by nezajímala jeho budoucnost. Ta se věští z tvaru, který vznikne po nalití olova do studené vody. Kupříkladu tvar podobající se domu se střechou znamená štěstí. Pokud vzniknou kruhy, můžeme se těšit na svatbu. Porušené kruhy naopak značí rozchod. Rovné čáry zase symbolizují spokojený život.

Podle všeho tato tradice vznikla už v časech prastarých Keltů. Právě ze severských zemí pochází. Podle pověstí měli Keltové získat toto tajemství věštění od druidů z bájné Atlantidy.

Polibek pod jmelím není z Ameriky

Co je opravdu důležité vědět a znát, tak to, že polibek pod jmelím není ryze americký zvyk, i když si to mnoho lidí myslí. Polibek pod jmelím má totiž původ v Evropě. Už od pradávna se ví, že jmelí má kouzelné účinky. Dnes má do domácnosti přinášet štěstí a když se pod ním políbíte, mělo by vás ochránit před nemocemi a zlými silami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

Vánoce přicházejí! Prohlédněte si jednoduché dekorace, které navodí tu správnou atmosféru!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
V průběhu ledna vzplál na sociálních sítích vášnivý boj o tělesné ochlupení, když hnutí Januhairy oslavuje přirozenost a vyzývá ženy k odložení žiletek. Je zpět doba kdy se svoboda neoholených těl žen projevuje nejen slovy, ale i odvážnými činy. Přidáte se k revolučnímu hnutí, které vzdoruje společenským standardům krásy a zdůrazňuje jedinečný projev individuality?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?

Výběr článků

Design stodoly využívá délku domu a umožňuje naplno maximalozovat výhledy ven a přirozené osvětlení uvnitř domu. Stealth Farmhouse je prostě úžasný. Chlubí se bezúdržbovými obklady, a uvnitř naleznete mimo jiné i čtyři ložnice a tři koupelny. Okna jsou orientována na sever
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.

Nepřehlédněte

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek