Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Kde se vzaly vánoční tradice aneb 5 zajímavostí, které (možná) nevíte

Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
vánoční
Opět zase po roce, jsou tu milované Vánoce. (foto: 123rf.coom)

17. 12. 2021

Vánoční tradice, dnes se jich dodržuje celá řada. Patří mezi ně například štědrovečerní večeře (tuhle tradici máme moc rádi), od které by nikdo neměl vstávat, dokud se nedojí. Zpravidla je složena z polévky zelné nebo rybí a kapra s bramborovým salátem. Jenže víte, kde se třeba takový kapr na stole vzal? To je jenom jedna z vánočních zajímavostí, které vám přinášíme.

Kapr už od 19. století

V řadě domácností je tím hlavním jídlem štědrovečerní tabule řízek. Ale vánoční tradice velí, že se o Vánocích podává kapr s bramborovým salátem. Z dostupných údajů vyplývá, že se kapr začal objevovat v českých domácnostech už kolem 19. století. Tehdy se však týkal hlavně domácností v rybníkářských oblastech nebo zámožnějších rodin.

Zatímco dnes kapra smažíme, tehdy se upravoval takzvaně na modro čili se vařil ve zředěném octě nebo bílém víně společně s kořenovou zeleninou. Případně se připravoval na černo, kdy se pekl v omáčce složené z mandlí a perníku nebo povidel a ořechů. Obalovaný kapr se začal připravovat až díky nejmenované kuchařce, která tento recept uvedla hned po svém vydání v roce 1895. Mezi všechny společenské třídy se však obalovaný kapr dostal až po konci druhé světové války a je na našich stolech dodnes.  

Kde se vzal, tu se vzal, bramborový salát 

U jídla ještě zůstaneme. Co takový bramborový salát, kde ten se vzal? Přece jenom je také součástí štědrovečerní tabule. V tomto případě je původ bramborového salátu nejasný. Pravděpodobně ale vznikl tak, že se jednoduše daly dohromady zbytky jídla, které bylo škoda vyhodit.

Adventní věnec na stůl i na dveře

Další velmi známá a oblíbená vánoční tradice je adventní věnec, který se umísťuje na stůl a jehož součástí jsou čtyři svíčky, které mají za úkol odpočítávat dny do Štědrého dne. Z dostupných údajů vyplývá, že se adventní věnec objevil v českých domácnostech až po sametové revoluci, ovšem součástí vánočních tradic byl už dříve. Pravděpodobně se do světa dostal společně s příchodem křesťanství, ale názory na to se poměrně liší. Co se však neliší, tak jeho současné vnímání. Je to typická vánoční dekorace.

K TÉMATU  Mořské varhany. Chorvatský Zadar se chlubí netradiční atrakcí

Ať už jste členem věřící rodiny nebo té ateistické, v obou případech váš adventní věnec na stole vypadá stejně. Jeho hlavní součástí je kruh a čtyři svíce, které mají být symbolem čtyř světových stran. Svíčky by se měly zpravidla zapalovat proti směru hodinových ručiček.  

Lití olova odhalí budoucnost

Mezi vánoční zajímavosti patří i lití olova. I když je to poměrně nebezpečný zvyk, je v moderních domácnostech poměrně oblíbený. Přece jenom, koho by nezajímala jeho budoucnost. Ta se věští z tvaru, který vznikne po nalití olova do studené vody. Kupříkladu tvar podobající se domu se střechou znamená štěstí. Pokud vzniknou kruhy, můžeme se těšit na svatbu. Porušené kruhy naopak značí rozchod. Rovné čáry zase symbolizují spokojený život.

Podle všeho tato tradice vznikla už v časech prastarých Keltů. Právě ze severských zemí pochází. Podle pověstí měli Keltové získat toto tajemství věštění od druidů z bájné Atlantidy.

Polibek pod jmelím není z Ameriky

Co je opravdu důležité vědět a znát, tak to, že polibek pod jmelím není ryze americký zvyk, i když si to mnoho lidí myslí. Polibek pod jmelím má totiž původ v Evropě. Už od pradávna se ví, že jmelí má kouzelné účinky. Dnes má do domácnosti přinášet štěstí a když se pod ním políbíte, mělo by vás ochránit před nemocemi a zlými silami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

Vánoce přicházejí! Prohlédněte si jednoduché dekorace, které navodí tu správnou atmosféru!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.

Nepřehlédněte

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek