Sobota , 03. 12. 2022

Blanka

Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Čemu se vyhnout, pokud se vám špatně spí
zdroj: 123RF.com

Není neobvyklé, že je nám po některých jídlech tak těžko, že nemůžeme spát. Ale jak je to s jídlem a sny? Ovlivní některé potraviny náměty či zabarvení našich snů? Vědecká komunita sice ještě bývá trochu skeptická, nicméně důkazy o souvislosti mezi nočním relaxem a nočními děsy přece jen existuje.

V hlavní roli sýr

Práce kanadských vědců Tore Nielsena a Russella A. Powella, jejichž zjištění uveřejnil odborný časopis Frontiers in Psychology, poukazuje na zajímavou skutečnost. Tahle dvojka se rozhodla zjistit, jak jídlo a strava ovlivňuje noční návyky. Z pozorování několika dobrovolníků vyplynulo, že zvlášť kořeněné a sýrové pochoutky patří na seznam potravin, které se u některých jedinců podílejí na poruchách snění.

Zatím však chybí detailní podrobnosti, nehledě na to, že uvedená studie vyvolává mnoho otázek. To však nic nemění na tom, že už Hippokratés, tedy nejslavnější lékař starověku a „otec medicíny“, věřil, že to, co jíme, sny jednoznačně ovlivňuje. Této teorii (možná nevědomky) nahrává i sama věda, podle které určité potraviny vyvolávají tělesné procesy, které se mohou na kvalitě nočních návyků skutečně odrazit.

Co na talíři, to v mozku?

Dokonce sám americký psycholog a vědec Gary Wenk z Ohijské státní univerzity hlásá, že podle našich mozků se jídlo neliší od drog nebo alkoholu. „Všechny potraviny a nápoje patří mezi chemické sloučeniny vyvolávající reakce. To, jak dané jídlo nebo pití působí na organismus, záleží na genetice, jakož i na fyzické kondici nebo přístupu ke stravování,“ uvádí zmíněný odborník v jedné ze svých publikací. V ní popisuje, že snění probíhá v různých fázích. 

Nejznámější je fáze REM (Rapid Eye Movement), během které sny odrážejí stav těla a prostředí. Zdají se vám samé hrůzy? Pak jsou prý na vině hlavně živočišné tuky a mléčné výrobky, mezi které patří již zmíněné sýry.

K TÉMATU  9 potravin, které mají omlazující účinky

Horký šálek před spaním je kontraproduktivní nápad

K dalším narušitelům také údajně patří čokoláda, káva, ostré koření a jakékoli potraviny nebo nápoje získané z fazolí, semen nebo lusků obsahujících víc stopových prvků. Ty totiž mohou mít psychoaktivní účinky. No a co se týče alkoholu, tak tam je věc jasná. Sny přicházejí, teprve až když tělo alkohol odbourá. V momentě, kdy se tak stane, noční příběhy mohou být trochu divočejší.

Obecně také platí, že lidé konzumující zdravou stravu s delšími intervaly mezi jídly mívají příjemnější a živější sny, zatímco ti s nekontrolovanými či citově podbarvenými stravovacími vzorci si častěji stěžují na děsivé a strašidelné příběhy. Opět se tak potvrzuje, že „jste to, co jíte“.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek