Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Čemu se vyhnout, pokud se vám špatně spí
zdroj: 123RF.com

Není neobvyklé, že je nám po některých jídlech tak těžko, že nemůžeme spát. Ale jak je to s jídlem a sny? Ovlivní některé potraviny náměty či zabarvení našich snů? Vědecká komunita sice ještě bývá trochu skeptická, nicméně důkazy o souvislosti mezi nočním relaxem a nočními děsy přece jen existuje.

V hlavní roli sýr

Práce kanadských vědců Tore Nielsena a Russella A. Powella, jejichž zjištění uveřejnil odborný časopis Frontiers in Psychology, poukazuje na zajímavou skutečnost. Tahle dvojka se rozhodla zjistit, jak jídlo a strava ovlivňuje noční návyky. Z pozorování několika dobrovolníků vyplynulo, že zvlášť kořeněné a sýrové pochoutky patří na seznam potravin, které se u některých jedinců podílejí na poruchách snění.

Zatím však chybí detailní podrobnosti, nehledě na to, že uvedená studie vyvolává mnoho otázek. To však nic nemění na tom, že už Hippokratés, tedy nejslavnější lékař starověku a “otec medicíny”, věřil, že to, co jíme, sny jednoznačně ovlivňuje. Této teorii (možná nevědomky) nahrává i sama věda, podle které určité potraviny vyvolávají tělesné procesy, které se mohou na kvalitě nočních návyků skutečně odrazit.

Co na talíři, to v mozku?

Dokonce sám americký psycholog a vědec Gary Wenk z Ohijské státní univerzity hlásá, že podle našich mozků se jídlo neliší od drog nebo alkoholu. „Všechny potraviny a nápoje patří mezi chemické sloučeniny vyvolávající reakce. To, jak dané jídlo nebo pití působí na organismus, záleží na genetice, jakož i na fyzické kondici nebo přístupu ke stravování,“ uvádí zmíněný odborník v jedné ze svých publikací. V ní popisuje, že snění probíhá v různých fázích. 

Nejznámější je fáze REM (Rapid Eye Movement), během které sny odrážejí stav těla a prostředí. Zdají se vám samé hrůzy? Pak jsou prý na vině hlavně živočišné tuky a mléčné výrobky, mezi které patří již zmíněné sýry.

K TÉMATU  Plýtvání potravin je problém nejen v Česku. Jak mu zabránit nebo ho alespoň zmírnit? Kam s potravinami, které nestihneme využít?

Horký šálek před spaním je kontraproduktivní nápad

K dalším narušitelům také údajně patří čokoláda, káva, ostré koření a jakékoli potraviny nebo nápoje získané z fazolí, semen nebo lusků obsahujících víc stopových prvků. Ty totiž mohou mít psychoaktivní účinky. No a co se týče alkoholu, tak tam je věc jasná. Sny přicházejí, teprve až když tělo alkohol odbourá. V momentě, kdy se tak stane, noční příběhy mohou být trochu divočejší.

Obecně také platí, že lidé konzumující zdravou stravu s delšími intervaly mezi jídly mívají příjemnější a živější sny, zatímco ti s nekontrolovanými či citově podbarvenými stravovacími vzorci si častěji stěžují na děsivé a strašidelné příběhy. Opět se tak potvrzuje, že “jste to, co jíte”.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.

Nepřehlédněte

V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek