Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Čemu se vyhnout, pokud se vám špatně spí
zdroj: 123RF.com

Není neobvyklé, že je nám po některých jídlech tak těžko, že nemůžeme spát. Ale jak je to s jídlem a sny? Ovlivní některé potraviny náměty či zabarvení našich snů? Vědecká komunita sice ještě bývá trochu skeptická, nicméně důkazy o souvislosti mezi nočním relaxem a nočními děsy přece jen existuje.

V hlavní roli sýr

Práce kanadských vědců Tore Nielsena a Russella A. Powella, jejichž zjištění uveřejnil odborný časopis Frontiers in Psychology, poukazuje na zajímavou skutečnost. Tahle dvojka se rozhodla zjistit, jak jídlo a strava ovlivňuje noční návyky. Z pozorování několika dobrovolníků vyplynulo, že zvlášť kořeněné a sýrové pochoutky patří na seznam potravin, které se u některých jedinců podílejí na poruchách snění.

Zatím však chybí detailní podrobnosti, nehledě na to, že uvedená studie vyvolává mnoho otázek. To však nic nemění na tom, že už Hippokratés, tedy nejslavnější lékař starověku a “otec medicíny”, věřil, že to, co jíme, sny jednoznačně ovlivňuje. Této teorii (možná nevědomky) nahrává i sama věda, podle které určité potraviny vyvolávají tělesné procesy, které se mohou na kvalitě nočních návyků skutečně odrazit.

Co na talíři, to v mozku?

Dokonce sám americký psycholog a vědec Gary Wenk z Ohijské státní univerzity hlásá, že podle našich mozků se jídlo neliší od drog nebo alkoholu. „Všechny potraviny a nápoje patří mezi chemické sloučeniny vyvolávající reakce. To, jak dané jídlo nebo pití působí na organismus, záleží na genetice, jakož i na fyzické kondici nebo přístupu ke stravování,“ uvádí zmíněný odborník v jedné ze svých publikací. V ní popisuje, že snění probíhá v různých fázích. 

Nejznámější je fáze REM (Rapid Eye Movement), během které sny odrážejí stav těla a prostředí. Zdají se vám samé hrůzy? Pak jsou prý na vině hlavně živočišné tuky a mléčné výrobky, mezi které patří již zmíněné sýry.

K TÉMATU  Nakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte

Horký šálek před spaním je kontraproduktivní nápad

K dalším narušitelům také údajně patří čokoláda, káva, ostré koření a jakékoli potraviny nebo nápoje získané z fazolí, semen nebo lusků obsahujících víc stopových prvků. Ty totiž mohou mít psychoaktivní účinky. No a co se týče alkoholu, tak tam je věc jasná. Sny přicházejí, teprve až když tělo alkohol odbourá. V momentě, kdy se tak stane, noční příběhy mohou být trochu divočejší.

Obecně také platí, že lidé konzumující zdravou stravu s delšími intervaly mezi jídly mívají příjemnější a živější sny, zatímco ti s nekontrolovanými či citově podbarvenými stravovacími vzorci si častěji stěžují na děsivé a strašidelné příběhy. Opět se tak potvrzuje, že “jste to, co jíte”.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
Kozoroh je předně charakteristický svou pílí a pracovitostí. Mnohdy se může stát, že svůj úspěch má zadarmo, ale není tomu tak. Stojí za ním tvrdá práce a věnování svého značného času a prostoru. Zvládne mít úspěšnou vedoucí pracovní roli a zároveň být i hlavou rodiny a vést domácnost.
Typy zahrad dělíme podle přístupu k jejich řešení. Jaké rostliny na nich vysadíte už je potom další krok, i když má podle dané charakteristiky také svá pravidla. Vyberte si z mnoha stylů ten, který je vám nejbližší.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Právě je ten pravý čas promyslet si, čím si vaši zahradu zkrášlíte. Přinášíme několik tipů na zahradní nábytek, díky kterému bude vaše zahrada nádherná, zabydlená a útulná.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.

Výběr článků

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Nepřehlédněte

Každý z nás chceme, aby nám potraviny doma co nejdéle vydržely – a pokud možno v tom nejčerstvějším stavu. Obzvláště při nárůstu cen, který v poslední době zažíváme, nikdo nechce zbytečně plýtvat a vyhazovat rychle se kazící jídlo.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek