Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Čemu se vyhnout, pokud se vám špatně spí
zdroj: 123RF.com

Není neobvyklé, že je nám po některých jídlech tak těžko, že nemůžeme spát. Ale jak je to s jídlem a sny? Ovlivní některé potraviny náměty či zabarvení našich snů? Vědecká komunita sice ještě bývá trochu skeptická, nicméně důkazy o souvislosti mezi nočním relaxem a nočními děsy přece jen existuje.

V hlavní roli sýr

Práce kanadských vědců Tore Nielsena a Russella A. Powella, jejichž zjištění uveřejnil odborný časopis Frontiers in Psychology, poukazuje na zajímavou skutečnost. Tahle dvojka se rozhodla zjistit, jak jídlo a strava ovlivňuje noční návyky. Z pozorování několika dobrovolníků vyplynulo, že zvlášť kořeněné a sýrové pochoutky patří na seznam potravin, které se u některých jedinců podílejí na poruchách snění.

Zatím však chybí detailní podrobnosti, nehledě na to, že uvedená studie vyvolává mnoho otázek. To však nic nemění na tom, že už Hippokratés, tedy nejslavnější lékař starověku a „otec medicíny“, věřil, že to, co jíme, sny jednoznačně ovlivňuje. Této teorii (možná nevědomky) nahrává i sama věda, podle které určité potraviny vyvolávají tělesné procesy, které se mohou na kvalitě nočních návyků skutečně odrazit.

Co na talíři, to v mozku?

Dokonce sám americký psycholog a vědec Gary Wenk z Ohijské státní univerzity hlásá, že podle našich mozků se jídlo neliší od drog nebo alkoholu. „Všechny potraviny a nápoje patří mezi chemické sloučeniny vyvolávající reakce. To, jak dané jídlo nebo pití působí na organismus, záleží na genetice, jakož i na fyzické kondici nebo přístupu ke stravování,“ uvádí zmíněný odborník v jedné ze svých publikací. V ní popisuje, že snění probíhá v různých fázích. 

Nejznámější je fáze REM (Rapid Eye Movement), během které sny odrážejí stav těla a prostředí. Zdají se vám samé hrůzy? Pak jsou prý na vině hlavně živočišné tuky a mléčné výrobky, mezi které patří již zmíněné sýry.

K TÉMATUVapování. Je pro kuřáky nebezpečné nebo ne? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka

Horký šálek před spaním je kontraproduktivní nápad

K dalším narušitelům také údajně patří čokoláda, káva, ostré koření a jakékoli potraviny nebo nápoje získané z fazolí, semen nebo lusků obsahujících víc stopových prvků. Ty totiž mohou mít psychoaktivní účinky. No a co se týče alkoholu, tak tam je věc jasná. Sny přicházejí, teprve až když tělo alkohol odbourá. V momentě, kdy se tak stane, noční příběhy mohou být trochu divočejší.

Obecně také platí, že lidé konzumující zdravou stravu s delšími intervaly mezi jídly mívají příjemnější a živější sny, zatímco ti s nekontrolovanými či citově podbarvenými stravovacími vzorci si častěji stěžují na děsivé a strašidelné příběhy. Opět se tak potvrzuje, že „jste to, co jíte“.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.

Nepřehlédněte

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek