Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Jsou feministky jen nebezpečné hysterky, co nenávidí muže?

Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
feministky
Jsou feministky jen takové, jak si je představujeme z televize?

07. 10. 2022

07. 10. 2022

Veřejnost se tváří jako by feministky byly ženy s hysterickou poruchou osobnosti, avšak není tomu tak. Některé ženy, které se podílí na změně každodenních situací, kdy mají muži jasně navrch, se dokonce distancují od této ideologie. Jsou feministkami, ale ony samy by se tak rozhodně nenazvaly.

Z pohledu definice je feminismus hnutí, které věří, že ženy mají mít stejná ekonomická, sociální a politická práva jako muži.

Feminismus, jakožto slovo, vzbuzuje ve veřejném prostoru opovržení, i přestože většině není genderová nerovnost lhostejná. Věřte či ne, nerovnost mezi mužem a ženou, je stále nasnadě.

Feminismus v počátcích

Počátek feminismu datujeme od konce 18. století ve Francii. Až Velká francouzská revoluce otevřela otázku nerovnosti, ne že by nebylo na čase, avšak přece jen. Na samém počátku lidstva nebyl žádný ismus potřebný, ženy byly ceněné jako nositelky života. Zrod patriarchátu s sebou přinesl genderové rozdíly.

Už v antice se o ženách mluvilo jako o mužům podřízeným bytostem, V období rozpuku křesťanství bylo o postavení ženského pohlaví jasno, ve zkratce: Každá žena je Eva, Eva spáchala hřích, každá žena je tedy odpovědna za hřích. Úkolem každé ženy bylo dobře se vdát, starat se o domácnost a rodit zdravé děti. Takovou dobu snad už máme my, jakožto společnost, za sebou.

Názor veřejnosti na feminismus

Kdybyste vyšli na ulici a zeptali se několika kolemjdoucích, zdali se v dnešní době potýkají s genderovou nerovností, s největší pravděpodobnosti vám přitakají. Pokud se zeptáte, jestli by se měla tato překážka odstranit, nejspíš budou znovu souhlasit. Ale když se budete dotazovat dál, například jak si představují feministky, protočí panenkami a zamyslí se. Nejspíš uslyšíte, že to musí být ženy, ženy svérázné, samostatné, hlasité a někdy i demonstrující.

boj
Má smysl se s muži přetahovat?

V hlavách máme zakořeněné, že feministky jsou ženy s kontroverzním způsobem života, nepotřebují ke svému životu muže, často k mužskému pohlaví cítí odpor, opovrhují ženami v domácnosti a podobně. Někdo, často někdo narozený za minulého režimu, si představí pod pojmem feministka ženu s vyholenou půlkou hlavy, obřím transparentem a odhalenou hrudí. Zeptejte se sami sebe, viděli jste takovou ženu jinde než v televizi? Jestliže ne, možná je taková představa klamavá nebo alespoň zkreslená.

K TÉMATU  Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Feministky nejsou:

  • hysterky
  • nebezpečné a vulgární
  • nenávistné vůči mužům
  • nechápavé vůči ženám v domácnosti

Bezpečí pro ženy

Sexuálního násilí se dopouští muži i ženy, avšak z výzkumů vyplývá, že víc obětí je ženského pohlaví. Jestliže člověk, který spáchá takový čin, není nijak mentálně nemocný, neexistuje pro něho žádné ospravedlnění.

V některých případech je motivem znásilnění chuť poukázat na svou dominanci! Dnešní systém pracuje na kvalitnějším průběhu vyšetřování znásilnění, avšak stále není dokonalý. Každý, ať je mužem nebo ženou, se chce cítit bezpečně.

Ohrožení ženských v práv v podobě zákazu potratů

Slyšeli jste veřejnou diskusi o potratech, která nedávno rozvířila zpravodajské prostory? V USA zakázali provádění potratů, i přesto že s tímto rozhodnutím američtí občané jednoznačně nesouhlasili. V Polsku má tento zákaz delšího trvání a zdá se zde být tolerovanou samozřejmostí. Zdali USA chtělo zatřást svými demokratickými zásadami, rozhodně se to povedlo.

Zamezení potratů vzalo nespočetnému množství žen právo svobodně se rozhodnout a manipulovat se svým životem. Zastáváte-li názor, že potrat je brutální vraždou, zkuste si představit, jak žije matka a nechtěné dítě, představte si, jaké utrpení matka prožívá, když porodí dítě s vadou tak omezující, že se do měsíce musí rozloučit.

Ženy v zaměstnání

Má-li mít žena stejná práva, zbavme se společně i ekonomických nerovností. Mnoho zaměstnavatelů má problém přijmout ženské zaměstnankyně kvůli mateřské dovolené, ztratí tak pracovní sílu, kterou musí dočasně nahradit. Každá žena je tak zaškatulkovaná jako matka, která chce zůstat s dítětem doma.

Nebývá zvykem, že se muž pracovně omezí a podstoupí otcovskou dovolenou, tento krok je většinou na ženském pohlaví. Pro zaměstnavatele je výhodnější přijmout muže, protože u něho je vyšší pravděpodobnost, že bude na stejné pozici neomezeně pracovat až do důchodového věku.

žena
Ženy také musí chodit do práce a vydělávat. Muž není jediný živitel.

Nižší plat v (stále ještě) typicky ženských profesích než v těch mužských není nijak neobvyklý, ale rozhodně nerovnoprávný. Fakt je, že muž je tělesně silnější, a tak ekonomicky výkonnější, avšak častokrát práce zaměstnává více mozek než svaly. Také se nějak zapomíná na to, že muž už není jediný živitel a tudíž musí mít vyšší plat. Co matky samoživitelky nebo ženy bez partnera, které táhnou domácnost samy?

K TÉMATU  5 knih na téma hledání vnitřní ženy. Které stojí za přečtení?

Rozpor ženství a rovnosti

Muž a žena jsou anatomicky odlišní. Každý měsíc se některé ženy potýkají s nepříjemnými menstruačnímu bolestmi, některé státy legislativu rozšířily o menstruační volno. Jedná se o třídenní volno každý měsíc, pro takové ženy, které opravdu trpí menstruačními bolestmi.

Jako první země v Evropě návrh podpořilo Španělsko, na druhou stranu není žádnou novinkou, v Japonsku je menstruační volno uzákoněno už od roku 1947. V České republice se stále ozývají hlasy: „Jaké výhody budou mít muži?“ Každý z nás se může zamyslet, zdali pro něho tato „výhoda“ znamená návrat k nerovnému zacházení.

feminismus

Politici se feminismu bojí

Je výjimečné, že by se známá tvář z poslanecké sněmovny či z kandidatury na hrad označila za feministu/feministku. Bojí se překladu svých voličů, co kdyby se přece jen vyděsili. Stranit se společensky nepříznivým tématům je jedním z jmenovatelů politických představitelů.

Poznámka: Ivan Bartoš (Piráti) se podle A2larm.cz za feministu považuje. Ale například jediná ženská kandidátka na prezidentku, Danuše Nerudová, se feminismu vyhýbá: „Ne, nejsem feministka.“ Zdali se takto vyjádřila pouze z důvodu, že by se jako feministka nemusela zalíbit některým z řad voličů, je otázkou.

Feminismus jakožto světový úkol

Boj za destigmatizaci, to je úkol dnešního feminismu. Každá maličkost, která pomůže skoncovat s diskriminací žen kdekoliv na světě, posouvá vpřed celou populaci. Změny jsou stále nasnadě, a právě proto feministické hnutí rozhodně není žádnou ztrátou času.

Zdali vám feminismus není proti srsti, doporučujeme sledovat instagramový účet @zenyvmeste.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!

Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Zdroje článku:
A2larm.cz, instagramový účet zenyvmeste, respekt.cz, bakalářská práce Melichárková Věra Pohledy na feminismus v České republice
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Výběr článků

Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!

Nepřehlédněte

Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Vánoční čas je magickým obdobím plným tepla, radosti a pohody. A jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, je osvětlit svíčky. Voňavé svíčky dokáží proměnit váš domov na místo, kde se budete cítit jako v pohádce. Ale jak vybrat ty pravé voňavé svíčky, které vás nejenom potěší svou vůní, ale také dodají prostoru tu správnou atmosféru? Dnes se podíváme na užitečné tipy a rady, které vám pomohou vybrat ty správné voňavé svíčky pro váš domov.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek