Sobota , 28. 01. 2023

Otýlie

Jsou feministky jen nebezpečné hysterky, co nenávidí muže?

Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
feministky
Jsou feministky jen takové, jak si je představujeme z televize?

07. 10. 2022

07. 10. 2022

Veřejnost se tváří jako by feministky byly ženy s hysterickou poruchou osobnosti, avšak není tomu tak. Některé ženy, které se podílí na změně každodenních situací, kdy mají muži jasně navrch, se dokonce distancují od této ideologie. Jsou feministkami, ale ony samy by se tak rozhodně nenazvaly.

Z pohledu definice je feminismus hnutí, které věří, že ženy mají mít stejná ekonomická, sociální a politická práva jako muži.

Feminismus, jakožto slovo, vzbuzuje ve veřejném prostoru opovržení, i přestože většině není genderová nerovnost lhostejná. Věřte či ne, nerovnost mezi mužem a ženou, je stále nasnadě.

Feminismus v počátcích

Počátek feminismu datujeme od konce 18. století ve Francii. Až Velká francouzská revoluce otevřela otázku nerovnosti, ne že by nebylo na čase, avšak přece jen. Na samém počátku lidstva nebyl žádný ismus potřebný, ženy byly ceněné jako nositelky života. Zrod patriarchátu s sebou přinesl genderové rozdíly.

Už v antice se o ženách mluvilo jako o mužům podřízeným bytostem, V období rozpuku křesťanství bylo o postavení ženského pohlaví jasno, ve zkratce: Každá žena je Eva, Eva spáchala hřích, každá žena je tedy odpovědna za hřích. Úkolem každé ženy bylo dobře se vdát, starat se o domácnost a rodit zdravé děti. Takovou dobu snad už máme my, jakožto společnost, za sebou.

Názor veřejnosti na feminismus

Kdybyste vyšli na ulici a zeptali se několika kolemjdoucích, zdali se v dnešní době potýkají s genderovou nerovností, s největší pravděpodobnosti vám přitakají. Pokud se zeptáte, jestli by se měla tato překážka odstranit, nejspíš budou znovu souhlasit. Ale když se budete dotazovat dál, například jak si představují feministky, protočí panenkami a zamyslí se. Nejspíš uslyšíte, že to musí být ženy, ženy svérázné, samostatné, hlasité a někdy i demonstrující.

boj
Má smysl se s muži přetahovat?

V hlavách máme zakořeněné, že feministky jsou ženy s kontroverzním způsobem života, nepotřebují ke svému životu muže, často k mužskému pohlaví cítí odpor, opovrhují ženami v domácnosti a podobně. Někdo, často někdo narozený za minulého režimu, si představí pod pojmem feministka ženu s vyholenou půlkou hlavy, obřím transparentem a odhalenou hrudí. Zeptejte se sami sebe, viděli jste takovou ženu jinde než v televizi? Jestliže ne, možná je taková představa klamavá nebo alespoň zkreslená.

K TÉMATU  Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!

Feministky nejsou:

  • hysterky
  • nebezpečné a vulgární
  • nenávistné vůči mužům
  • nechápavé vůči ženám v domácnosti

Bezpečí pro ženy

Sexuálního násilí se dopouští muži i ženy, avšak z výzkumů vyplývá, že víc obětí je ženského pohlaví. Jestliže člověk, který spáchá takový čin, není nijak mentálně nemocný, neexistuje pro něho žádné ospravedlnění.

V některých případech je motivem znásilnění chuť poukázat na svou dominanci! Dnešní systém pracuje na kvalitnějším průběhu vyšetřování znásilnění, avšak stále není dokonalý. Každý, ať je mužem nebo ženou, se chce cítit bezpečně.

Ohrožení ženských v práv v podobě zákazu potratů

Slyšeli jste veřejnou diskusi o potratech, která nedávno rozvířila zpravodajské prostory? V USA zakázali provádění potratů, i přesto že s tímto rozhodnutím američtí občané jednoznačně nesouhlasili. V Polsku má tento zákaz delšího trvání a zdá se zde být tolerovanou samozřejmostí. Zdali USA chtělo zatřást svými demokratickými zásadami, rozhodně se to povedlo.

Zamezení potratů vzalo nespočetnému množství žen právo svobodně se rozhodnout a manipulovat se svým životem. Zastáváte-li názor, že potrat je brutální vraždou, zkuste si představit, jak žije matka a nechtěné dítě, představte si, jaké utrpení matka prožívá, když porodí dítě s vadou tak omezující, že se do měsíce musí rozloučit.

Ženy v zaměstnání

Má-li mít žena stejná práva, zbavme se společně i ekonomických nerovností. Mnoho zaměstnavatelů má problém přijmout ženské zaměstnankyně kvůli mateřské dovolené, ztratí tak pracovní sílu, kterou musí dočasně nahradit. Každá žena je tak zaškatulkovaná jako matka, která chce zůstat s dítětem doma.

Nebývá zvykem, že se muž pracovně omezí a podstoupí otcovskou dovolenou, tento krok je většinou na ženském pohlaví. Pro zaměstnavatele je výhodnější přijmout muže, protože u něho je vyšší pravděpodobnost, že bude na stejné pozici neomezeně pracovat až do důchodového věku.

žena
Ženy také musí chodit do práce a vydělávat. Muž není jediný živitel.

Nižší plat v (stále ještě) typicky ženských profesích než v těch mužských není nijak neobvyklý, ale rozhodně nerovnoprávný. Fakt je, že muž je tělesně silnější, a tak ekonomicky výkonnější, avšak častokrát práce zaměstnává více mozek než svaly. Také se nějak zapomíná na to, že muž už není jediný živitel a tudíž musí mít vyšší plat. Co matky samoživitelky nebo ženy bez partnera, které táhnou domácnost samy?

K TÉMATU  Zajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Rozpor ženství a rovnosti

Muž a žena jsou anatomicky odlišní. Každý měsíc se některé ženy potýkají s nepříjemnými menstruačnímu bolestmi, některé státy legislativu rozšířily o menstruační volno. Jedná se o třídenní volno každý měsíc, pro takové ženy, které opravdu trpí menstruačními bolestmi.

Jako první země v Evropě návrh podpořilo Španělsko, na druhou stranu není žádnou novinkou, v Japonsku je menstruační volno uzákoněno už od roku 1947. V České republice se stále ozývají hlasy: „Jaké výhody budou mít muži?“ Každý z nás se může zamyslet, zdali pro něho tato „výhoda“ znamená návrat k nerovnému zacházení.

feminismus

Politici se feminismu bojí

Je výjimečné, že by se známá tvář z poslanecké sněmovny či z kandidatury na hrad označila za feministu/feministku. Bojí se překladu svých voličů, co kdyby se přece jen vyděsili. Stranit se společensky nepříznivým tématům je jedním z jmenovatelů politických představitelů.

Poznámka: Ivan Bartoš (Piráti) se podle A2larm.cz za feministu považuje. Ale například jediná ženská kandidátka na prezidentku, Danuše Nerudová, se feminismu vyhýbá: „Ne, nejsem feministka.“ Zdali se takto vyjádřila pouze z důvodu, že by se jako feministka nemusela zalíbit některým z řad voličů, je otázkou.

Feminismus jakožto světový úkol

Boj za destigmatizaci, to je úkol dnešního feminismu. Každá maličkost, která pomůže skoncovat s diskriminací žen kdekoliv na světě, posouvá vpřed celou populaci. Změny jsou stále nasnadě, a právě proto feministické hnutí rozhodně není žádnou ztrátou času.

Zdali vám feminismus není proti srsti, doporučujeme sledovat instagramový účet @zenyvmeste.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!

Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Zdroje článku:
A2larm.cz, instagramový účet zenyvmeste, respekt.cz, bakalářská práce Melichárková Věra Pohledy na feminismus v České republice
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?

Nepřehlédněte

Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek