Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Jsou feministky jen nebezpečné hysterky, co nenávidí muže?

Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
feministky
Jsou feministky jen takové, jak si je představujeme z televize?

07. 10. 2022

07. 10. 2022

Veřejnost se tváří jako by feministky byly ženy s hysterickou poruchou osobnosti, avšak není tomu tak. Některé ženy, které se podílí na změně každodenních situací, kdy mají muži jasně navrch, se dokonce distancují od této ideologie. Jsou feministkami, ale ony samy by se tak rozhodně nenazvaly.

Z pohledu definice je feminismus hnutí, které věří, že ženy mají mít stejná ekonomická, sociální a politická práva jako muži.

Feminismus, jakožto slovo, vzbuzuje ve veřejném prostoru opovržení, i přestože většině není genderová nerovnost lhostejná. Věřte či ne, nerovnost mezi mužem a ženou, je stále nasnadě.

Feminismus v počátcích

Počátek feminismu datujeme od konce 18. století ve Francii. Až Velká francouzská revoluce otevřela otázku nerovnosti, ne že by nebylo na čase, avšak přece jen. Na samém počátku lidstva nebyl žádný ismus potřebný, ženy byly ceněné jako nositelky života. Zrod patriarchátu s sebou přinesl genderové rozdíly.

Už v antice se o ženách mluvilo jako o mužům podřízeným bytostem, V období rozpuku křesťanství bylo o postavení ženského pohlaví jasno, ve zkratce: Každá žena je Eva, Eva spáchala hřích, každá žena je tedy odpovědna za hřích. Úkolem každé ženy bylo dobře se vdát, starat se o domácnost a rodit zdravé děti. Takovou dobu snad už máme my, jakožto společnost, za sebou.

Názor veřejnosti na feminismus

Kdybyste vyšli na ulici a zeptali se několika kolemjdoucích, zdali se v dnešní době potýkají s genderovou nerovností, s největší pravděpodobnosti vám přitakají. Pokud se zeptáte, jestli by se měla tato překážka odstranit, nejspíš budou znovu souhlasit. Ale když se budete dotazovat dál, například jak si představují feministky, protočí panenkami a zamyslí se. Nejspíš uslyšíte, že to musí být ženy, ženy svérázné, samostatné, hlasité a někdy i demonstrující.

boj
Má smysl se s muži přetahovat?

V hlavách máme zakořeněné, že feministky jsou ženy s kontroverzním způsobem života, nepotřebují ke svému životu muže, často k mužskému pohlaví cítí odpor, opovrhují ženami v domácnosti a podobně. Někdo, často někdo narozený za minulého režimu, si představí pod pojmem feministka ženu s vyholenou půlkou hlavy, obřím transparentem a odhalenou hrudí. Zeptejte se sami sebe, viděli jste takovou ženu jinde než v televizi? Jestliže ne, možná je taková představa klamavá nebo alespoň zkreslená.

K TÉMATU  Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Feministky nejsou:

  • hysterky
  • nebezpečné a vulgární
  • nenávistné vůči mužům
  • nechápavé vůči ženám v domácnosti

Bezpečí pro ženy

Sexuálního násilí se dopouští muži i ženy, avšak z výzkumů vyplývá, že víc obětí je ženského pohlaví. Jestliže člověk, který spáchá takový čin, není nijak mentálně nemocný, neexistuje pro něho žádné ospravedlnění.

V některých případech je motivem znásilnění chuť poukázat na svou dominanci! Dnešní systém pracuje na kvalitnějším průběhu vyšetřování znásilnění, avšak stále není dokonalý. Každý, ať je mužem nebo ženou, se chce cítit bezpečně.

Ohrožení ženských v práv v podobě zákazu potratů

Slyšeli jste veřejnou diskusi o potratech, která nedávno rozvířila zpravodajské prostory? V USA zakázali provádění potratů, i přesto že s tímto rozhodnutím američtí občané jednoznačně nesouhlasili. V Polsku má tento zákaz delšího trvání a zdá se zde být tolerovanou samozřejmostí. Zdali USA chtělo zatřást svými demokratickými zásadami, rozhodně se to povedlo.

Zamezení potratů vzalo nespočetnému množství žen právo svobodně se rozhodnout a manipulovat se svým životem. Zastáváte-li názor, že potrat je brutální vraždou, zkuste si představit, jak žije matka a nechtěné dítě, představte si, jaké utrpení matka prožívá, když porodí dítě s vadou tak omezující, že se do měsíce musí rozloučit.

Ženy v zaměstnání

Má-li mít žena stejná práva, zbavme se společně i ekonomických nerovností. Mnoho zaměstnavatelů má problém přijmout ženské zaměstnankyně kvůli mateřské dovolené, ztratí tak pracovní sílu, kterou musí dočasně nahradit. Každá žena je tak zaškatulkovaná jako matka, která chce zůstat s dítětem doma.

Nebývá zvykem, že se muž pracovně omezí a podstoupí otcovskou dovolenou, tento krok je většinou na ženském pohlaví. Pro zaměstnavatele je výhodnější přijmout muže, protože u něho je vyšší pravděpodobnost, že bude na stejné pozici neomezeně pracovat až do důchodového věku.

žena
Ženy také musí chodit do práce a vydělávat. Muž není jediný živitel.

Nižší plat v (stále ještě) typicky ženských profesích než v těch mužských není nijak neobvyklý, ale rozhodně nerovnoprávný. Fakt je, že muž je tělesně silnější, a tak ekonomicky výkonnější, avšak častokrát práce zaměstnává více mozek než svaly. Také se nějak zapomíná na to, že muž už není jediný živitel a tudíž musí mít vyšší plat. Co matky samoživitelky nebo ženy bez partnera, které táhnou domácnost samy?

K TÉMATU  Slavní gayové, kteří jsou opravdoví krasavci! Kdo nás oslovil nejvíce?

Rozpor ženství a rovnosti

Muž a žena jsou anatomicky odlišní. Každý měsíc se některé ženy potýkají s nepříjemnými menstruačnímu bolestmi, některé státy legislativu rozšířily o menstruační volno. Jedná se o třídenní volno každý měsíc, pro takové ženy, které opravdu trpí menstruačními bolestmi.

Jako první země v Evropě návrh podpořilo Španělsko, na druhou stranu není žádnou novinkou, v Japonsku je menstruační volno uzákoněno už od roku 1947. V České republice se stále ozývají hlasy: „Jaké výhody budou mít muži?“ Každý z nás se může zamyslet, zdali pro něho tato „výhoda“ znamená návrat k nerovnému zacházení.

feminismus

Politici se feminismu bojí

Je výjimečné, že by se známá tvář z poslanecké sněmovny či z kandidatury na hrad označila za feministu/feministku. Bojí se překladu svých voličů, co kdyby se přece jen vyděsili. Stranit se společensky nepříznivým tématům je jedním z jmenovatelů politických představitelů.

Poznámka: Ivan Bartoš (Piráti) se podle A2larm.cz za feministu považuje. Ale například jediná ženská kandidátka na prezidentku, Danuše Nerudová, se feminismu vyhýbá: „Ne, nejsem feministka.“ Zdali se takto vyjádřila pouze z důvodu, že by se jako feministka nemusela zalíbit některým z řad voličů, je otázkou.

Feminismus jakožto světový úkol

Boj za destigmatizaci, to je úkol dnešního feminismu. Každá maličkost, která pomůže skoncovat s diskriminací žen kdekoliv na světě, posouvá vpřed celou populaci. Změny jsou stále nasnadě, a právě proto feministické hnutí rozhodně není žádnou ztrátou času.

Zdali vám feminismus není proti srsti, doporučujeme sledovat instagramový účet @zenyvmeste.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!

Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Zdroje článku:
A2larm.cz, instagramový účet zenyvmeste, respekt.cz, bakalářská práce Melichárková Věra Pohledy na feminismus v České republice
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Sváteční výzdobu milujeme a nápadů na nové prvky není nikdy dost. Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů snadno vyrobíte z toho, co máte doma po ruce. Tyhle roztomilé kousky jsou jako stvořené pro spolupráci s dětmi. Inspirujte se pro své vlastní nápady!
Máte už dost nepořádku ve skříních a zásuvkách? Když vejdete do šatny, zakopáváte o žehlicí prkno opřené o zeď? Je nejvyšší čas uklidit nepořádek! Pomůže vám v tom prostorný a robustní nábytek: šatní skříně a zrcadlové skříňky. Na co byste měli pamatovat při výběru nábytku do vaší domácnosti? Jaká řešení nabízejí přední výrobci nábytku a architekti? Podívejte se na to!
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Takzvané koitální sblížení představuje zajímavou techniku, která může ještě vylepšit vaše sexuální zážitky. Setkat se lze také s názvem koitální vyrovnávání, tento termín je označován také zkratkou CAT z anglického coital alignment technique.

Výběr článků

Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.

Nepřehlédněte

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek