Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
řasokoule pěstování
Řasokoule je dnes hitem. Jak ji pěstovat? (foto: 123rf)

24. 02. 2021

Řasokoule je hitem posledních let. Najdete ji prakticky v každé moderní domácnosti, a to v akváriu. Zatímco někdo ji pěstuje/chová společně s rybičkami, jiní jí dopřávají své vlastní prosklené teritorium plné vody.  

Pokud byste po této zelené řasy pátrali ve volné přírodě, narazili byste na ni ve Skotsku, na Islandu nebo také v Rakousku. Právě ve zdejších jezerech se poměrně hojně vyskytuje. Poznáte ji tak, že má kulatý tvar, který je pro ni doslova charakteristický. Ten získává díky tomu, že se válí po vodním dně.  

Řasokoule: Rostlina nebo domácí mazlíček? 

Jak již bylo zmíněno, pro někoho je řasokoule domácím mazlíčkem, pro jiného zase pokojovou rostlinou dotvářející dokonalý vzhled interiéru. Ať už je pro vás mazlíčkem nebo jen rostlinou plavající ve vodě, počítejte, že s vámi vydrží pěkně dlouho. Podle odborníků při správné péči vydrží s člověkem až několik desítek let.  

Říkáte si, že s vámi asi tak dlouho nevydrží? Nepatříte totiž k nejlepším pěstitelům rostlin ani k nejlepším chovatelům? Na tom nesejde! Řasokoule je totiž velice nenáročná rostlina, která ke svému spokojenému životu mnoho nepotřebuje. Vždyť se živí fotosyntézou a umřít na sucho nebo nedostatek živin zkrátka nemůže.  

Jak se starat o řasokouli? 

Péče o řasokouli není nijak náročná, jak již bylo výše nastíněno. Prakticky nic k životu nepotřebuje – tedy až na vodu. Miluje hlavně studenou vodu a to, když je na světlém stanovišti, kde na ni však přímo nezáří sluneční paprsky. Jinak jí ale nezáleží na tom, jestli bude pobývat ve svém soukromém akváriu, s rybičkami nebo v zahradním jezírku.  

Ptáte se, jaká voda je pro řasoukoli opravdu ideální a jaká jí plně vyhovuje? Nejlepší je voda právě z přírodního jezírka nebo z potoka. Pokud nemáte možnost vzít takovou vodu, tak převařte vodu z kohoutku.  

K TÉMATUPěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Nezapomínejte na výměnu vody 

Stejně jako rybičkám v akváriu, tak i řasokouli musíte vyměňovat vodu. V ideálním případě vyměňujte vodu této zelené řase každých čtrnáct dnů. Pokud je nádoba, ve které řasokoule žije, menší, vyměňujte vodu i o něco častěji. V menší nádobě se totiž voda rychleji ohřeje, což pro nového člena domácnosti není zrovna dobré.  

Během léta se nebojte přidat do vody k řasokouli kostku ledu. Díky ní bude příjemná teplota vody v akváriu zajištěna po delší dobu. Pokud je příliš velké horko, klidně dejte řasokouli do lednice, kde se také zchladí.  

Když řasokoule změní barvu 

Chov, respektive pěstování řasokoule opravdu není nijak složité. Jedná se o bezproblémového člena domácnosti. Zpozornit byste však měli až v okamžiku, kdy začne řasokoule měnit barvu. Důvodem hnědých skvrn je většinou to, že došlo k jejímu popálení. Na vině tak mohou být buď sluneční paprsky, nebo blízkost topení.  

Pokud řasokoule změní svou barvu, znamená to, že teplota vody není zrovna ideální. V takové chvíli se snažte vodu ochladit nebo ji rovnou vyměňte.  

I tato rostlina však může onemocnět. Pokud se tak stane, pomůže regenerační lázeň, která spočívá v praní řasokoule pod proudem studené vody.  

Co řasokoule umí? 

Řasokoule nebude jenom vaším tichým společníkem nebo něčím, o co se konečně budete moct starat. Bude také vaším nerozlučným parťákem. Podobně jako jiní domácí mazlíčkové, i řasokoule pomáhá od stresu. A když vám bude smutno, můžete se s ní třeba mazlit. Právě proto se označuje za domácího mazlíčka. 

Tak co, pustíte se do pěstování této nevšední pokojovky, respektive do chovu tohoto netradičního domácího mazlíčka? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.

Nepřehlédněte

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek