Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
řasokoule pěstování
Řasokoule je dnes hitem. Jak ji pěstovat? (foto: 123rf)

24. 02. 2021

Řasokoule je hitem posledních let. Najdete ji prakticky v každé moderní domácnosti, a to v akváriu. Zatímco někdo ji pěstuje/chová společně s rybičkami, jiní jí dopřávají své vlastní prosklené teritorium plné vody.  

Pokud byste po této zelené řasy pátrali ve volné přírodě, narazili byste na ni ve Skotsku, na Islandu nebo také v Rakousku. Právě ve zdejších jezerech se poměrně hojně vyskytuje. Poznáte ji tak, že má kulatý tvar, který je pro ni doslova charakteristický. Ten získává díky tomu, že se válí po vodním dně.  

Řasokoule: Rostlina nebo domácí mazlíček? 

Jak již bylo zmíněno, pro někoho je řasokoule domácím mazlíčkem, pro jiného zase pokojovou rostlinou dotvářející dokonalý vzhled interiéru. Ať už je pro vás mazlíčkem nebo jen rostlinou plavající ve vodě, počítejte, že s vámi vydrží pěkně dlouho. Podle odborníků při správné péči vydrží s člověkem až několik desítek let.  

Říkáte si, že s vámi asi tak dlouho nevydrží? Nepatříte totiž k nejlepším pěstitelům rostlin ani k nejlepším chovatelům? Na tom nesejde! Řasokoule je totiž velice nenáročná rostlina, která ke svému spokojenému životu mnoho nepotřebuje. Vždyť se živí fotosyntézou a umřít na sucho nebo nedostatek živin zkrátka nemůže.  

Jak se starat o řasokouli? 

Péče o řasokouli není nijak náročná, jak již bylo výše nastíněno. Prakticky nic k životu nepotřebuje – tedy až na vodu. Miluje hlavně studenou vodu a to, když je na světlém stanovišti, kde na ni však přímo nezáří sluneční paprsky. Jinak jí ale nezáleží na tom, jestli bude pobývat ve svém soukromém akváriu, s rybičkami nebo v zahradním jezírku.  

Ptáte se, jaká voda je pro řasoukoli opravdu ideální a jaká jí plně vyhovuje? Nejlepší je voda právě z přírodního jezírka nebo z potoka. Pokud nemáte možnost vzít takovou vodu, tak převařte vodu z kohoutku.  

K TÉMATU  Televize budoucnosti. Víte, jak bude vypadat?

Nezapomínejte na výměnu vody 

Stejně jako rybičkám v akváriu, tak i řasokouli musíte vyměňovat vodu. V ideálním případě vyměňujte vodu této zelené řase každých čtrnáct dnů. Pokud je nádoba, ve které řasokoule žije, menší, vyměňujte vodu i o něco častěji. V menší nádobě se totiž voda rychleji ohřeje, což pro nového člena domácnosti není zrovna dobré.  

Během léta se nebojte přidat do vody k řasokouli kostku ledu. Díky ní bude příjemná teplota vody v akváriu zajištěna po delší dobu. Pokud je příliš velké horko, klidně dejte řasokouli do lednice, kde se také zchladí.  

Když řasokoule změní barvu 

Chov, respektive pěstování řasokoule opravdu není nijak složité. Jedná se o bezproblémového člena domácnosti. Zpozornit byste však měli až v okamžiku, kdy začne řasokoule měnit barvu. Důvodem hnědých skvrn je většinou to, že došlo k jejímu popálení. Na vině tak mohou být buď sluneční paprsky, nebo blízkost topení.  

Pokud řasokoule změní svou barvu, znamená to, že teplota vody není zrovna ideální. V takové chvíli se snažte vodu ochladit nebo ji rovnou vyměňte.  

I tato rostlina však může onemocnět. Pokud se tak stane, pomůže regenerační lázeň, která spočívá v praní řasokoule pod proudem studené vody.  

Co řasokoule umí? 

Řasokoule nebude jenom vaším tichým společníkem nebo něčím, o co se konečně budete moct starat. Bude také vaším nerozlučným parťákem. Podobně jako jiní domácí mazlíčkové, i řasokoule pomáhá od stresu. A když vám bude smutno, můžete se s ní třeba mazlit. Právě proto se označuje za domácího mazlíčka. 

Tak co, pustíte se do pěstování této nevšední pokojovky, respektive do chovu tohoto netradičního domácího mazlíčka? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?

Nepřehlédněte

Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek