Středa , 29. 11. 2023

Zina

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
řasokoule pěstování
Řasokoule je dnes hitem. Jak ji pěstovat? (foto: 123rf)

24. 02. 2021

Řasokoule je hitem posledních let. Najdete ji prakticky v každé moderní domácnosti, a to v akváriu. Zatímco někdo ji pěstuje/chová společně s rybičkami, jiní jí dopřávají své vlastní prosklené teritorium plné vody.  

Pokud byste po této zelené řasy pátrali ve volné přírodě, narazili byste na ni ve Skotsku, na Islandu nebo také v Rakousku. Právě ve zdejších jezerech se poměrně hojně vyskytuje. Poznáte ji tak, že má kulatý tvar, který je pro ni doslova charakteristický. Ten získává díky tomu, že se válí po vodním dně.  

Řasokoule: Rostlina nebo domácí mazlíček? 

Jak již bylo zmíněno, pro někoho je řasokoule domácím mazlíčkem, pro jiného zase pokojovou rostlinou dotvářející dokonalý vzhled interiéru. Ať už je pro vás mazlíčkem nebo jen rostlinou plavající ve vodě, počítejte, že s vámi vydrží pěkně dlouho. Podle odborníků při správné péči vydrží s člověkem až několik desítek let.  

Říkáte si, že s vámi asi tak dlouho nevydrží? Nepatříte totiž k nejlepším pěstitelům rostlin ani k nejlepším chovatelům? Na tom nesejde! Řasokoule je totiž velice nenáročná rostlina, která ke svému spokojenému životu mnoho nepotřebuje. Vždyť se živí fotosyntézou a umřít na sucho nebo nedostatek živin zkrátka nemůže.  

Jak se starat o řasokouli? 

Péče o řasokouli není nijak náročná, jak již bylo výše nastíněno. Prakticky nic k životu nepotřebuje – tedy až na vodu. Miluje hlavně studenou vodu a to, když je na světlém stanovišti, kde na ni však přímo nezáří sluneční paprsky. Jinak jí ale nezáleží na tom, jestli bude pobývat ve svém soukromém akváriu, s rybičkami nebo v zahradním jezírku.  

Ptáte se, jaká voda je pro řasoukoli opravdu ideální a jaká jí plně vyhovuje? Nejlepší je voda právě z přírodního jezírka nebo z potoka. Pokud nemáte možnost vzít takovou vodu, tak převařte vodu z kohoutku.  

K TÉMATU  Zelené natě: vypěstujte si je samy! Čerstvé vitamíny přímo na okenním parapetu můžete mít už brzy. Jak začít a co je třeba?

Nezapomínejte na výměnu vody 

Stejně jako rybičkám v akváriu, tak i řasokouli musíte vyměňovat vodu. V ideálním případě vyměňujte vodu této zelené řase každých čtrnáct dnů. Pokud je nádoba, ve které řasokoule žije, menší, vyměňujte vodu i o něco častěji. V menší nádobě se totiž voda rychleji ohřeje, což pro nového člena domácnosti není zrovna dobré.  

Během léta se nebojte přidat do vody k řasokouli kostku ledu. Díky ní bude příjemná teplota vody v akváriu zajištěna po delší dobu. Pokud je příliš velké horko, klidně dejte řasokouli do lednice, kde se také zchladí.  

Když řasokoule změní barvu 

Chov, respektive pěstování řasokoule opravdu není nijak složité. Jedná se o bezproblémového člena domácnosti. Zpozornit byste však měli až v okamžiku, kdy začne řasokoule měnit barvu. Důvodem hnědých skvrn je většinou to, že došlo k jejímu popálení. Na vině tak mohou být buď sluneční paprsky, nebo blízkost topení.  

Pokud řasokoule změní svou barvu, znamená to, že teplota vody není zrovna ideální. V takové chvíli se snažte vodu ochladit nebo ji rovnou vyměňte.  

I tato rostlina však může onemocnět. Pokud se tak stane, pomůže regenerační lázeň, která spočívá v praní řasokoule pod proudem studené vody.  

Co řasokoule umí? 

Řasokoule nebude jenom vaším tichým společníkem nebo něčím, o co se konečně budete moct starat. Bude také vaším nerozlučným parťákem. Podobně jako jiní domácí mazlíčkové, i řasokoule pomáhá od stresu. A když vám bude smutno, můžete se s ní třeba mazlit. Právě proto se označuje za domácího mazlíčka. 

Tak co, pustíte se do pěstování této nevšední pokojovky, respektive do chovu tohoto netradičního domácího mazlíčka? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek