Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
pěstování pokojového ibišku
Jak na pěstování pokojového ibišku? (zdroj foto: www.123rf.com)

25. 01. 2021

Pokojový ibišek jako velice atraktivní rostlina 

I když jsou dnes nadmíru populární stálezelené rostliny, pravdou je, že ani na klasické kvetoucí pokojovky se stále nedá dopustit. Nenarazíte na ně sice ve všech domácnostech, ale někde opravdu ano. V posledních letech zájem roste především o pokojový ibišek, který je známý pro svou barevnost a taktéž nenáročnost.  Pěstování pokojového ibišku navíc není žádná věda.

Většina začínajících pěstitelů se zalekne každé kvetoucí rostliny. Domnívají se, že o kvetoucí rostliny se pečuje nějak jinak, zvláštně, že vyžadují jinou péči než snadné stálezelené rostliny. Jenže není tomu tak. Sice některé kvetoucí rostliny jsou sice náročnější, ale nemůžeme je všechny házet do jednoho pytle.  

Zejména pokud mluvíme o pokojovém ibišku. Tato rostlina není nijak náročná, v bytě se jí daří poměrně dobře. Aktuálně si lze vypěstovat ibišek v růžové, červené, bílé, oranžové nebo žluté barvě, ale jak na to?  

Jak na pěstování pokojového ibišku 

Abychom vám potvrdili, že pěstování pokojového ibišku není žádná věda a že se opravdu jedná o nenáročnou rostlinu, pojďme si prozradit, jak ho doma tedy pěstovat. Základem úspěšného pěstování je světlo. Stačí dát rostlinu na světlé místo v bytě. Ideálním místem je tedy okenní parapet nebo jiné místo orientované na jih nebo jihovýchod.  

Stejně, jako je tomu u jiných pokojových rostlin, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přímé sluneční paprsky, které na něj přímo praží. Jedna věc je světlé stanoviště, druhá věc jsou přímé sluneční paprsky, které mohou jeho listy popálit.  

Teplo je taktéž důležité 

Při pěstování pokojového ibišku je důležité také teplo. Pokud ho ale dáte na světlé stanoviště, příjemná teplota bude zajištěna. Ideální teplota pro pěstování pokojového ibišku je kolem dvaceti stupňů Celsia, v zimě pak nesmí teplota klesnout pod deset stupňů.  

K TÉMATU  Vytvořte ze svého venkovního posezení luxusní obývací pokoj pod širým nebem

Ibišky milují velkou vzdušnou vlhkost 

Co ibišky rozhodně ocení, tak je velká vzdušná vlhkost. Tu doslova milují a ta jejich růstu a kvetení prospívá. Aby byla dostatečná vzdušná vlhkost zajištěná, pravidelně ibišek kropte nebo roste. Stačí vzít do rukou rozprašovač a trochu rostlinu pokropit vodou.  

Co je až pozoruhodné, je fakt, že ibišek oznámí světu, když vlhkost vzduchu není dostatečná. Poznáte to tak, že začne své listy svinovat a později jeho listy začnou opadávat.  

Zálivka musí být přiměřená 

I když pokojový ibišek miluje vzdušnou vlhkost, neznamená to, že si libuje v množství vody. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přelití. Sice se rád napije, ale dlouhodobé přemokření mu není zrovna po chuti. Držte se tedy při zalévání jednoho pravidla, a sice zálivka má být rovnoměrná a přiměřená.  

Abyste se vyhnuli případnému přelití rostliny, je dobré před zalitím zkontrolovat, jestli je zemina mírně vyschlá. A pokud ano, je čas na zalévání. Pakliže zůstane voda v misce pod květináčem, vylijte ji. Stejně jako orchideje, ani pokojové ibišky nesmí ve vodě stát.  

Při zalévání pokojového ibišku používejte odstátou vodu a nikoli tvrdou vodu nalitou přímo z kohoutku. Pokud nemáte na zahradě káď s dešťovou vodou, vodu na zalévání pokojového ibišku si přichystejte den předem – voda během noci změkne.  

Ptáte se, jak poznáte, že jste ibišek přelili? I v tomto případě vám to dá ibišek najevo. Na přelití upozorňuje tak, že svěsí své listy, které později vadnou. Bohužel to často vypadá, že květina potřebuje zalít – listy jsou suché. Jenže když to uděláte, absolutně tím zahubíte pokojovou rostlinu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

K TÉMATU  Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek