Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
pěstování pokojového ibišku
Jak na pěstování pokojového ibišku? (zdroj foto: www.123rf.com)

25. 01. 2021

Pokojový ibišek jako velice atraktivní rostlina 

I když jsou dnes nadmíru populární stálezelené rostliny, pravdou je, že ani na klasické kvetoucí pokojovky se stále nedá dopustit. Nenarazíte na ně sice ve všech domácnostech, ale někde opravdu ano. V posledních letech zájem roste především o pokojový ibišek, který je známý pro svou barevnost a taktéž nenáročnost.  Pěstování pokojového ibišku navíc není žádná věda.

Většina začínajících pěstitelů se zalekne každé kvetoucí rostliny. Domnívají se, že o kvetoucí rostliny se pečuje nějak jinak, zvláštně, že vyžadují jinou péči než snadné stálezelené rostliny. Jenže není tomu tak. Sice některé kvetoucí rostliny jsou sice náročnější, ale nemůžeme je všechny házet do jednoho pytle.  

Zejména pokud mluvíme o pokojovém ibišku. Tato rostlina není nijak náročná, v bytě se jí daří poměrně dobře. Aktuálně si lze vypěstovat ibišek v růžové, červené, bílé, oranžové nebo žluté barvě, ale jak na to?  

Jak na pěstování pokojového ibišku 

Abychom vám potvrdili, že pěstování pokojového ibišku není žádná věda a že se opravdu jedná o nenáročnou rostlinu, pojďme si prozradit, jak ho doma tedy pěstovat. Základem úspěšného pěstování je světlo. Stačí dát rostlinu na světlé místo v bytě. Ideálním místem je tedy okenní parapet nebo jiné místo orientované na jih nebo jihovýchod.  

Stejně, jako je tomu u jiných pokojových rostlin, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přímé sluneční paprsky, které na něj přímo praží. Jedna věc je světlé stanoviště, druhá věc jsou přímé sluneční paprsky, které mohou jeho listy popálit.  

Teplo je taktéž důležité 

Při pěstování pokojového ibišku je důležité také teplo. Pokud ho ale dáte na světlé stanoviště, příjemná teplota bude zajištěna. Ideální teplota pro pěstování pokojového ibišku je kolem dvaceti stupňů Celsia, v zimě pak nesmí teplota klesnout pod deset stupňů.  

K TÉMATUZnáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Ibišky milují velkou vzdušnou vlhkost 

Co ibišky rozhodně ocení, tak je velká vzdušná vlhkost. Tu doslova milují a ta jejich růstu a kvetení prospívá. Aby byla dostatečná vzdušná vlhkost zajištěná, pravidelně ibišek kropte nebo roste. Stačí vzít do rukou rozprašovač a trochu rostlinu pokropit vodou.  

Co je až pozoruhodné, je fakt, že ibišek oznámí světu, když vlhkost vzduchu není dostatečná. Poznáte to tak, že začne své listy svinovat a později jeho listy začnou opadávat.  

Zálivka musí být přiměřená 

I když pokojový ibišek miluje vzdušnou vlhkost, neznamená to, že si libuje v množství vody. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přelití. Sice se rád napije, ale dlouhodobé přemokření mu není zrovna po chuti. Držte se tedy při zalévání jednoho pravidla, a sice zálivka má být rovnoměrná a přiměřená.  

Abyste se vyhnuli případnému přelití rostliny, je dobré před zalitím zkontrolovat, jestli je zemina mírně vyschlá. A pokud ano, je čas na zalévání. Pakliže zůstane voda v misce pod květináčem, vylijte ji. Stejně jako orchideje, ani pokojové ibišky nesmí ve vodě stát.  

Při zalévání pokojového ibišku používejte odstátou vodu a nikoli tvrdou vodu nalitou přímo z kohoutku. Pokud nemáte na zahradě káď s dešťovou vodou, vodu na zalévání pokojového ibišku si přichystejte den předem – voda během noci změkne.  

Ptáte se, jak poznáte, že jste ibišek přelili? I v tomto případě vám to dá ibišek najevo. Na přelití upozorňuje tak, že svěsí své listy, které později vadnou. Bohužel to často vypadá, že květina potřebuje zalít – listy jsou suché. Jenže když to uděláte, absolutně tím zahubíte pokojovou rostlinu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

K TÉMATUTipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 

Nepřehlédněte

Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek