Pondělí , 27. 05. 2024

Valdemar

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
pěstování pokojového ibišku
Jak na pěstování pokojového ibišku? (zdroj foto: www.123rf.com)

25. 01. 2021

Pokojový ibišek jako velice atraktivní rostlina 

I když jsou dnes nadmíru populární stálezelené rostliny, pravdou je, že ani na klasické kvetoucí pokojovky se stále nedá dopustit. Nenarazíte na ně sice ve všech domácnostech, ale někde opravdu ano. V posledních letech zájem roste především o pokojový ibišek, který je známý pro svou barevnost a taktéž nenáročnost.  Pěstování pokojového ibišku navíc není žádná věda.

Většina začínajících pěstitelů se zalekne každé kvetoucí rostliny. Domnívají se, že o kvetoucí rostliny se pečuje nějak jinak, zvláštně, že vyžadují jinou péči než snadné stálezelené rostliny. Jenže není tomu tak. Sice některé kvetoucí rostliny jsou sice náročnější, ale nemůžeme je všechny házet do jednoho pytle.  

Zejména pokud mluvíme o pokojovém ibišku. Tato rostlina není nijak náročná, v bytě se jí daří poměrně dobře. Aktuálně si lze vypěstovat ibišek v růžové, červené, bílé, oranžové nebo žluté barvě, ale jak na to?  

Jak na pěstování pokojového ibišku 

Abychom vám potvrdili, že pěstování pokojového ibišku není žádná věda a že se opravdu jedná o nenáročnou rostlinu, pojďme si prozradit, jak ho doma tedy pěstovat. Základem úspěšného pěstování je světlo. Stačí dát rostlinu na světlé místo v bytě. Ideálním místem je tedy okenní parapet nebo jiné místo orientované na jih nebo jihovýchod.  

Stejně, jako je tomu u jiných pokojových rostlin, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přímé sluneční paprsky, které na něj přímo praží. Jedna věc je světlé stanoviště, druhá věc jsou přímé sluneční paprsky, které mohou jeho listy popálit.  

Teplo je taktéž důležité 

Při pěstování pokojového ibišku je důležité také teplo. Pokud ho ale dáte na světlé stanoviště, příjemná teplota bude zajištěna. Ideální teplota pro pěstování pokojového ibišku je kolem dvaceti stupňů Celsia, v zimě pak nesmí teplota klesnout pod deset stupňů.  

K TÉMATU  Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Ibišky milují velkou vzdušnou vlhkost 

Co ibišky rozhodně ocení, tak je velká vzdušná vlhkost. Tu doslova milují a ta jejich růstu a kvetení prospívá. Aby byla dostatečná vzdušná vlhkost zajištěná, pravidelně ibišek kropte nebo roste. Stačí vzít do rukou rozprašovač a trochu rostlinu pokropit vodou.  

Co je až pozoruhodné, je fakt, že ibišek oznámí světu, když vlhkost vzduchu není dostatečná. Poznáte to tak, že začne své listy svinovat a později jeho listy začnou opadávat.  

Zálivka musí být přiměřená 

I když pokojový ibišek miluje vzdušnou vlhkost, neznamená to, že si libuje v množství vody. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přelití. Sice se rád napije, ale dlouhodobé přemokření mu není zrovna po chuti. Držte se tedy při zalévání jednoho pravidla, a sice zálivka má být rovnoměrná a přiměřená.  

Abyste se vyhnuli případnému přelití rostliny, je dobré před zalitím zkontrolovat, jestli je zemina mírně vyschlá. A pokud ano, je čas na zalévání. Pakliže zůstane voda v misce pod květináčem, vylijte ji. Stejně jako orchideje, ani pokojové ibišky nesmí ve vodě stát.  

Při zalévání pokojového ibišku používejte odstátou vodu a nikoli tvrdou vodu nalitou přímo z kohoutku. Pokud nemáte na zahradě káď s dešťovou vodou, vodu na zalévání pokojového ibišku si přichystejte den předem – voda během noci změkne.  

Ptáte se, jak poznáte, že jste ibišek přelili? I v tomto případě vám to dá ibišek najevo. Na přelití upozorňuje tak, že svěsí své listy, které později vadnou. Bohužel to často vypadá, že květina potřebuje zalít – listy jsou suché. Jenže když to uděláte, absolutně tím zahubíte pokojovou rostlinu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

K TÉMATU  Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Moderní doba si žádá neustálý vývoj v péči o pleť a každá moderní žena pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti kosmetiky. Je ultrazvuková špachtle vážně takový zázrak, který představuje revoluci v péči o pleť, nebo se z ní stane jen lapač prachu na dně nočního stolku?
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Blíží se významný den vaší ženy, případně jsou za rohem Vánoce a vy ještě nemáte žádný dárek? Nepanikařte, stále vše můžete zachránit. Zapomeňte ale na kreativitu, raději vsaďte na jistotu.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.

Nepřehlédněte

Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Úspěšným se člověk nerodí, úspěšným se stává. Je to pravda, anebo si to vymysleli jen lidé, aby si mezi sebou nezáviděli? Peníze, zdraví, hodnoty, štěstí, sláva. Ten, kdo má tohle všechno, je jistě úspěšný. I to, v jakém znamení horoskopu jsme se narodili, nám může mnohé napovědět.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek